Kuba: Spojené štáty musia raz a navždy vyradiť Kubu zo zoznamu štátov údajne podporujúcich terorizmus

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

15. mája 2024 predložil minister zahraničných vecí USA Kongresu správu, v ktorej sú uvedené štyri krajiny, ktoré údajne „v kalendárnom roku 2023 plne nespolupracujú s protiteroristickým úsilím USA“, medzi ktorými sa na rozdiel od posledných rokov neuvádza Kuba. Samotné ministerstvo zahraničných vecí však vedie Kubu na zozname označujúcom štáty, ktoré údajne „sponzorujú“ terorizmus. Ministerstvo zahraničných vecí USA si uvedomuje, aké škodlivé účinky majú sankcie, opatrenia a zastrašujúci účinok zaradenia na zoznam sponzorov terorizmu na kubánske hospodárstvo. V prílohe nájdete vyhlásenie kubánskeho ministerstva zahraničných vecí, v ktorom kubánsky národ naďalej žiada vládu USA, aby túto nespravodlivosť zmenila, čo opakujú aj mnohé vlády, najmä v Latinskej Amerike a Karibiku, a politické, sociálne a náboženské organizácie v USA vrátane viacerých amerických politikov.

***

Spojené štáty musia raz a navždy vyradiť Kubu zo zoznamu štátov údajne podporujúcich terorizmus

Vyhlásenie ministerstva zahraničných vecí

Minister zahraničných vecí podľa oficiálnych správ amerických médií predložil 15. mája 2024 Kongresu ďalšiu z arbitrárnych správ, ktoré zvyčajne opisujú krajiny bez akéhokoľvek medzinárodného mandátu alebo uznania. Tentoraz uviedol štyri krajiny, ktoré údajne „plne nespolupracujú s protiteroristickým úsilím Spojených štátov za kalendárny rok 2023“. Na rozdiel od toho, čo sa dialo v posledných rokoch, sa v zozname medzi takéto krajiny hanlivo nezaradila Kuba.

Napriek tomu ministerstvo zahraničných vecí ponecháva Kubu na zozname štátov, ktoré údajne „ sponzorujú “ terorizmus. Nie je to nič iné ako úplne jednostranný a nepodložený zoznam, ktorého jediným cieľom je očierniť suverénne štáty a slúžiť ako zámienka na uvalenie donucovacích hospodárskych sankcií na tieto štáty, ako boli bezohľadne uvalené na Kubu.

Požiadavku, aby vláda Spojených štátov túto nespravodlivosť zmenila, naďalej dôrazne a opakovane vznáša nielen kubánsky národ a mnohé vlády, najmä v Latinskej Amerike a Karibiku, ale aj politické, sociálne a náboženské organizácie v samotných Spojených štátoch a viacerí americkí politici.

Jasnou a absolútnou pravdou je, že Kuba nesponzoruje terorizmus, ale je jeho obeťou, vrátane štátneho terorizmu. Túto otázku môže potvrdiť každý, kto sa o túto tému zaujíma, a vláda Spojených štátov, jej ministerstvo zahraničných vecí a spravodajské služby a orgány činné v trestnom konaní o nej veľmi dobre vedia. Sú si tiež plne vedomé toho, ako výrazne škodlivé sú pre kubánske hospodárstvo sankcie, opatrenia a zastrašujúci účinok, ktoré automaticky pôsobia na každý štát, ktorý je zaradený na takýto zoznam, bez ohľadu na to, aká je pravda.

Nestačí len uznať, že Kuba plne spolupracuje so Spojenými štátmi. Kuba spolupracuje aj s celým medzinárodným spoločenstvom. To je všeobecne známa skutočnosť a verejná mienka by sa v tomto smere nemala nechať zavádzať.  Prezident Spojených štátov má všetky privilégiá konať čestne a robiť to, čo je správne.

Havana, 15. mája 2024.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *