Kulturologicko-filozofický a Výtvarný odbor Matice slovenskej pozývajú na podujatia k 130-ročnici Galandu a k vernisáži a oceneniu Stanislava Harangoza

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

MATICA SLOVENSKÁ SI CTÍ AJ ŽIJÚCICH UMELCOV CELOSLOVENSKÉHO VÝZNAMU

🖼️  Aj preto sa 3. júna 2025 o 17:00 uskutoční vernisáž v Dome Matice slovenskej Bratislava, na ktorej bude slávnostne ocenený 🎖️ Mimoriadnou Cenou Matice slovenskej akad. maliar, vysokoškolský pedagóg a tajomník Výtvarného odboru Matice slovenskej docent STANISLAV HARANGOZÓ.

🌍  STANISLAV HARANGOZÓ svoje diela prezentoval nielen na Slovensku, ale aj vo svete. Jeho obrazy sa dostali až za hranice Európy, do ďalekých miest Šanghaj a Pekingu, čo ho robí nielen slovenskou, ale aj svetovou a európskou osobnosťou. Vystavoval v Nemecku, Grécku, Srbsku, Anglicku, Česku, Poľsku, Rusku, Ukrajine či Taliansku.

📰  Matica slovenská si súčasnej autora uctila aj poskytnutím priestoru v najstaršom slovenskom kultúrnom periodiku SLOVENSKÉ POHĽADY 5-6/2025, v ktorom sa tiež nachádza profilový rozhovor.

👤  Je to monumentalista, maliar, krajinár, kresliar, grafik, ale aj pedagóg. Študoval na Strednej knihovníckej a priemyselnej škole v Bratislave v rokoch 1962 až 1966, a v rokoch 1967 až 1973 na VŠVU u prof. D. Millyho, prof. Hložníka a prof. O. Dubaya (mená posledných dvoch sú taktiež súčasťou výstav VO MS). Do roku 1990 pôsobil na VŠVU a neskôr na Pedagogickej fakulte UK v Bratislave.

🎖️  Je nositeľom niekoľkých ocenení ako napr. Cena VŠVU, cena SOR na výstave k SNP, cena za výzdobu novostavby SND, I. cena za Celoslovenskú výtvarnú súťaž v hrám XXX. olympiády 2021 v Londýne, Cena Fondu výtvarných umení za prínos v oblasti výtvarného umenia, Zlatá medaila UK či Cena Identifikačný kód Slovenska za výnimočný prínos v oblasti kultúry a ďalšie.

🏛️  Vstúpil aj do dejín slovenskej architektúry. Vytvoril mozaiky v TV veži Kamzík, ŠD Družba a Mlynská Dolina, TV vysielačoch Modrý Kameň, Lučenec, obchodnom stredisku Komárno, železničných staniciach Turzovka, Kysucké Nové Mesto či sobášnej sieni Nové Zámky.

♱ V jeho tvorbe dominujú kresťanské motívy (sv. Cyril a Metod), ale aj motívy mieru a humanizmu (holubice), hudby, Slovenského národného povstania, slovenských miest, obcí a dôležitých miest Slovenska (najmä Bratislavy, Devín, ale aj rodné Komjatice) či ženské motívy.

🖼️ Súčasne si v tento deň Matica slovenská o hodinu skôr, teda o 16:00, pripomenie osobnosť slovenskej výtvarnej moderny MIKULÁŠA GALANDU s malou výstavkou publikácií, ktoré ilustroval.

🗓️  Organizátormi podujatia sú Matica slovenská a jej odbory Kulturologicko-filozofický odbor Matice slovenskej, Výtvarný odbor Matice slovenskej a Klub výtvarných umelcov a teoretikov, ktorý vedie Dr. Ladislav Skrak.

🎨  Podujatie sa uskutoční v GALÉRII MATICE SLOVENSKEJ, ktorú už tretí rok spoločne vedú Dr. Skrak a Dr. Perný. Je vytvorená v improvizovaných kancelárskych priestoroch Domu Matice slovenskej v Bratislave.

Počas svojej existencie už hostila mená slovenských popredných umelcov ako Vincent Hložník, Ján Kulich, Tibor Bártfay, Mária Medvecká, Ľubomír Zelina, Zuzana Hložníková, Milan Medúz, ale dala priestor aj žijúcim osobnostiam slovenskej výtvarnej kultúry ako Martina Kvašňovská, Marta Chabadová, Martina Bégerová, Veronika Ursínyová, Jana Cvetanovová, Viera Čapková, Alexandra Geschwandtnerová, Sylvia Juhászová, Jana Koštiaľová, Maria Štrompach, Andrej Šóka či Brigita Lehoťanová, Silvia Petrová a iní.

Matici slovenskej a SZPB sa taktiež podarilo prezentovať tieto osobnosti až v ďalekom Štrasburgu. Osobnosti boli prezentované aj v zborníku SLOVENSKÉ ŽENY V NÁRODNOM HNUTÍ. V súčasnosti má časť autorskej základne odboru, vrátane majstra Harangóza, možnosť prezentovať svoje diela na bratislavskom hrade, kde prebieha vernisáž k 80. výročiu oslobodenia, ktorú už navštívili kubánska či kazašská delegácia, ale aj minister financií Ladislav Kamenický či predseda NRSR Richard Raši. 

KFO MS

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne




Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *