Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Prvý máj. Sviatok práce. Najdôležitejší sviatok pre každého ľavičiara. Dnes vzdávame hold pracujúcim ľuďom a ich boju za spravodlivejší svet.

ĎAKUJEME PRACUJÚCIM ĽUĎOM!

Ďakujeme im za všetko! Za to, čo tu vybudovali – naši rodičia a starí rodičia. Za to, čo pre nás vybojovali. Tento boj trvá celé generácie a neprestáva… Mnohí v tomto boji proti kapitalistom padli a dnes si ich pripomíname – našich hrdinov!

Dnešný deň vždy bol a bude dňom antikapitalizmu. A ja mám pre vás dobrú správu. Kapitalizmus je na kolenách a jeho koniec je bližšie, než kedykoľvek predtým. Preto má dnešný deň odlišnú pachuť ako po minulé roky.

KAPITALIZMUS JE NA KOLENÁCH

Po celom svete platia mimoriadne bezpečnostné pravidlá, a tak tento rok neuvidíme zábery miliónových demonštrácií z celého sveta. Ani my nemôžeme vyjsť do ulíc. To ale nie je znakom dobrej kondície systému, to je znakom jeho konca.

Platí to aj pre Slovensko. Pravicová Matovičova vláda sa rozhodla, že bude liberalizovať zákonník práce, a teda umožní ľahšie prepúšťanie ľudí. Hovoria „flexibilizácia“, myslia tým „zotročovanie“.

MATOVIČOVCI IDÚ ZOTROČOVAŤ ĽUDÍ – ICH HNEV ICH ČOSKORO ZMETIE

Na rast minimálnej mzdy kašľú, rovnako ako ignorujú odbory a tripartitu. Kašľú na platy učiteľov, kašľú na platy zdravotníkov, zvysoka kašľú na robotníkov.

Nechránia ľudí práce a je im jedno, že dochádza k hromadným prepúšťaniam.

Oni slúžia bankám a chránia ich úroky a zisky. Slúžia nadnárodnému kapitálu a Slovákov chcú nechať zotročiť. Toto je ich vízia – miklošovský gangsterský kapitalizmus.

Je len otázkou času, kedy vybuchne hnev ľudí.

BEZ SOCIALIZMU SA KORONAKRÍZA ZVLÁDNUŤ NEDÁ

Koronakríza sa nedá zvládnuť bez posilnenia štátu, väčšej solidarity medzi ľuďmi, väčšieho plánovania a kontroly nad strategickým vlastníctvom štátu. Čiže – koronakríza sa nedá zvládnuť bez socializmu. Ono to príde.

Ľudia už majú kapitalizmu plné zuby. Majú plné zuby vykorisťovania, nerovnosti, arogancie zbohatlíkov.

Liberalizmus je dvornou ideológiou kapitalizmu – tára o slobode, ale myslí tým slobodu bohatých biznismenov, kým bežný pracujúci človek si môže slobodne vybrať, či sa nechá zotročovať alebo radšej slobodne umrie od hladu.

LIBERALIZMUS JE NAJFALOŠNEJŠIA IDEOLÓGIA V DEJINÁCH

Liberalizmus tára o politickej rovnosti, ale myslí tým formálnu rovnoprávnosť milionára a žobráka, veď obaja si môžu založiť politickú stranu a zafinancovať si reklamu v televízii, či nie?

Liberalizmus tára o ľudských právach, ale myslí tým individualistickú víziu spoločnosti, v ktorej neexistujú kolektívne identity, triedna solidarita ani vlastenectvo a zbohatlícke indivíduá so svojimi ľudskými právami môžu do sýtosti vykorisťovať individuálnych robotníkov, ktorí sa bez kolektívnej akcie nedokážu brániť. Celé je to len podvod.

Ale tento podvod na ľuďoch končí. Pomaly, ale isto.

UŽ NÁŠHO HNEVU SOPKA ŽIARI

Nemýľte sa, hymna robotníckeho hnutia – Internacionála – je dnes aktuálnejšia než kedykoľvek predtým. A je v nej vyjadrené všetko:

Ej, hor sa, sveta proletári,
Ej, hor sa, hladom mučení!
Už nášho hnevu sopka žiari,
To bude výbuch posledný.
Rozboríme sveta starý základ,
Otroci, hor sa k víťazstvám!
Zabráňme minulosti návrat,
Ľud bude vládnuť navždy sám.

Viva la revolución!

NECH ŽIJE PRVÝ MÁJ!

Pripájam nádhernú verziu od legendárnych Alexandrovcov – a pre súdruha Honza z prokuratúry pripájam láskavé vysvetlenie, že kosák a kladivo na obrázku neodkazujú na žiadne zločiny, ale na symbol robotníckeho hnutia – na boj za spravodlivejší svet, na boj za tých najslabších.

To len, aby zase nejaký premotivovaný slniečkarsky „Urválek“ zase nevidel nejaký ideozločin :-)

Nech žije 1. máj!

Práci česť!

Ľuboš Blaha

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne
One thought on “Ľuboš Blaha k Sviatku práce

  • 4. mája 2020 at 8:14
    Permalink

    Pán demagóg Blaha, ešte donedávna ste pracujúcich okrádali. A keby ste vyhrali voľby, okrádali by ste nás ďalej v prospech zbohatlíkov. Nieste o nič lepší ani ľavicovejší než liberáli.

    Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *