Ľuboš Blaha k výsledkom volieb v Británii: Poučenie pre slovenskú ľavicu, labouristom prehralo voľby slniečkárstvo

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Jeden status k voľbám vo Veľkej Británii, v ktorých na plnej čiare vyhrali konzervatívci Borisa Johnsona. Je to poučné aj pre slovenskú ľavicu.

LABOURISTOM PREHRALO VOĽBY SLNIEČKARSTVO

Dobre viete, že ekonomický program Jeremy Corbyna považujem za výborný – znárodňovanie, družstvá, sociálny štát, štátne zásahy do ekonomiky… A tak ďalej.

Problém je inde – Corbyn sa snažil ekonomický ľavicový program pretlačiť u slniečkarskeho voliča. Labouristi sa vykašľali na robotníkov zo severoanglických miest a liberálnymi a multikulturalistickými sprostosťami sa snažili nalákať mladých inťošov z Londýna.

VRÁŤTE SA K PRACUJÚCIM ĽUĎOM A ZNOVA BUDETE VYHRÁVAŤ, SÚDRUHOVIA!

A tak aj dopadli. Píšem o tom do hĺbky v knihe Antiglobalista – ak sa ľavica odtrhne od pracujúcich ľudí, vždy bude prehrávať.

A áno, pracujúcim ľuďom záleží nielen na hodnotách socializmu, ale sú aj vlastenci a odmietajú individualistické hodnoty liberálov. Corbyna zabilo slniečkarstvo, nie radikálne socialistický ekonomický program.

ZBABRALI STE TÉMU BREXIT – PRACUJÚCI ĽUDIA CHCÚ ÍSŤ Z ÚNIE VON

V kľúčovej téme kampane – v otázke Brexitu – Labouristi nedokázali sformulovať, čo vlastne chcú. Vyzeralo to, ako by chceli brexit zvrátiť a to bola osudová chyba.

Boli to predsa ich tradiční voliči, a teda chudobnejší ľudia z robotníckych častí Anglicka, ktorí rozhodli o tom, že Británia má odísť z únie. A boli to bankári z Londýna, ktorí prskali a chceli odchodu zabrániť.

Labouristi sa v tejto téme postavili na stranu bankárov a tak aj dopadli vo voľbách. Robotníci to dali konzervatívcom, a to je to najväčšie zlyhanie Labouristov.

FUJ-FUJ BORIS JE POLITICKY NEKOREKTNEJŠÍ – A PRESNE TO DNES TREBA!

Mrzí ma to, ale jedna vec ma teší: Británia konečne prestane strečkovať a odíde z EÚ. Už to dávno malo byť za nami. Toto Johnson doručí a preto aj vyhral voľby.

A áno, Boris nijako nepomôže pracujúcim ľuďom, lebo je to pravičiar ako repa. Ale je to chyba ľavice, že ho nedokázala zastaviť, pretože sa odtrhla od robotníkov a nechala sa upiecť slniečkarmi. Bol ľudovejší, bol nekorektnejší, bol výbušnejší. A to rozhodlo. A čo chcete, preboha, robotníkov lákať na Lyotarda a Derridu?!

PRESTAŇTE PLAKAŤ A POUČTE SA

Teraz budú ľavicoví inťoši vyplakávať, ako si vlastne Británia nič lepšie ako šaška Johnsona nezaslúži a akí sú tí ľudia vlastne hlúpi a tak. Hrôza. To je tá najhoršia možná reakcia. Vyčítať ľuďom vlastnú hlúposť.

A čo tak sa radšej poučiť a snažiť sa niekedy aj vyhrať, súdruhovia? Vy predsa vo voľbách nepresviedčate profesora z katedry filológie, ale robotníka z továrne, tak sa nehrajte na baletky, keď robíte terén! Poznám tieto intelektuálske reakcie aj na Slovensku a je mi týchto ľudí úprimne ľúto – oni nič nepochopili.

DOSŤ BOLO MORALIZOVANIA, IDE O VÍŤAZSTVÁ

Niekedy mi západná ľavica pripadá, akoby chcela dôstojne prehrávať a padať v boji za svoje ideály, ale ani za nič na svete nechce zísť zo sveta učebníc a rozprávať sa s ľuďmi ich jazykom.

Áno, politicky nekorektným a tvrdým. Ale presne taký je život. Ak bude ľavica papať cukrovú vatu v intelektuálskych salónoch, tak bude ďalej prehrávať a ďalej vyplakávať…

A ľudia ako Johnson či Trump majú na saláme inťošov, ktorí sa im vysmievajú – sú to pre nich lúzri. A viete prečo? Lebo oni naozaj sú lúzri.

ODHOĎTE LIBERALIZMUS A ZASE BUDETE VYHRÁVAŤ, COMRADES ;-)

Ekonomický program Corbynovcov si zaslúži šancu. Je to cesta k socializmu a väčšej spravodlivosti. Ale v kombinácii s liberálnym slniečkarstvom je to mission impossible, pretože mladí mestskí inťoši v skutočnosti nechcú socializmus, ale len trošku sociálnejší kapitalizmus – a na to nepotrebujú Corbyna.

Ľavica môže byť úspešná len vtedy, ak sa vráti k robotníkom, k vlastenectvu, k suverenite a komunitárnym hodnotám. To sa Labouristom nepodarilo. Škoda. A mám veľké obavy, že tak isto to schytajú aj ľavičiari v USA, ak sa nezbavia slniečkarstva.

Lúčime sa s Britániou, priatelia. Goodbye, comrades 

Ľuboš Blaha

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


3 thoughts on “Ľuboš Blaha k výsledkom volieb v Británii: Poučenie pre slovenskú ľavicu, labouristom prehralo voľby slniečkárstvo

 • 14. decembra 2019 at 12:42
  Permalink

  Pán Blaha bojovať iba pred voľbami o ľavicového voliča nestačí a smer je toho za 12 rokov dobrým príkladom . Jedno hovorili a druhé robili. Asi potrebujete sa dostať ku pásu nielen na jednú noc. Voľbami bude väčšina slovače prekvapená. A nechodte na Krajny vymierajúci Východ robiť sľubotechny. Vaši spolustraníci a dosadení ľudia na zodpovedné miesta toho domrdali veľa.

  Reply
 • 14. decembra 2019 at 13:18
  Permalink

  A ja si zase myslím, pán Blaha, že ľavica bude úspešná až vtedy, keď sa robotníci zobudia a nebudú voliť pravicové strany, poznám takých a nie je ich málo. Vaša práca je záslužná, ale žijeme v krajine NEPREBUDENÝCH.
  Ježiša Krista ukrižovali, Jánošíka obesili, Blahu chcú vyhodiť z práce.
  Chudoba sa nevie zastať svojich obrancov, oslavuje ich až po smrti. Smutné!

  Reply
 • 16. decembra 2019 at 10:43
  Permalink

  V uvahe mi chybaju dva body:
  1. Corbyho program je v ramci sucasnej EU nepreveditelny a Corby to musi velmi dobre vediet
  2. (vyplyva z bodu 1.) Je mozne, ze si to iste uvedomili aj ti robotnici, a v takom pripade moze Corby (ale aj lavica vseobecne) slubovat co len chce. Ludia uz jednoducho skorumpovanym politikom neveria.

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *