Ľuboš Blaha: Kresťanstvo a socializmus môžu mať veľa spoločného

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Pápež František vyhlásil za svätca Oscára Romera, arcibiskupa zo Salvádoru, ktorého príbeh mi kedysi otvoril srdce pre kresťanský socializmus a teológiu oslobodenia.

Vždy som bol, som a budem ateistom, ale ak by sa všetci kňazi správali ako Romero, tak by bola katolícka Cirkev tým najprirodzenejším spojencom marxistickej ľavice. Nie nadarmo sa hovorí, že Ježiš Kristus bol jedným z prvých komunistov.

Teológia oslobodenia bola latinskoamerickým katolíckym smerom, v ktorom sa zračili sympatie pre komunizmus a sociálnu spravodlivosť. Zmysel kresťanstva videli v pomoci chudobným a v mobilizácii proti kapitalizmu. Odvolávali sa na myšlienky Ježiša, ktoré požadovali pomoc blížnemu, starostlivosť o chudobných a odpor k bohatstvu.

Ja len pripomeniem, čo píše evanjelium: „To skôr prejde ťava uchom ihly, ako boháč vstúpi do Božieho kráľovstva.“ Nič v zlom, ale mne to moc dokopy s kapitalizmom nejde, vám áno?

Romero bol jedným z najznámejších predstaviteľov teológie oslobodenia v Latinskej Amerike. Bol to dobrý človek, označovali ho za marxistu, za „červeného Oscára“, za ochrancu chudobných. Ako ľavičiar bol nepohodlný pre USA a proamerickú diktatúru v Salvádore a preto musel zomrieť.

Fašistické eskadry smrti, ktoré v celej Latinskej Amerike financovala CIA, ho v roku 1980 surovo zavraždili počas slúženia omše.

O zverstvách, ktoré páchali jednotky „contras“, ktoré mali bojovať s ľavicovými režimami v Latinskej Amerike, som sa prvýkrát dočítal v knižkách amerického filozofa Noama Chomského. Triasol som sa hnevom, keď som to čítal. Všetky tieto zverstvá financovali a pripravovali USA cez svoje tajné služby a je pravdepodobné, že CIA bola zapojená aj do vraždy Romera.

Ako písal Chomsky: ,,Čo stvárali jednotky contras, riadené USA, v Nikarague, alebo naši teroristickí spojenci v Salvádore či Guatemale, to nebolo len obyčajné zabíjanie. Hlavnou náplňou je brutálne sadistické mučenie – hádzanie malých detí o skaly, vešanie žien za nohy s odrezanými prsiami a vyrezanou kožou z tváre tak, aby zomreli vykrvácaním, odsekávanie hláv ľudí a ich nabodávanie na koly.”

Povedzte, ako môže niekto tie americké prasce vôbec obhajovať!

Svätý Oscár Romero ostane navždy symbolom troch vecí:

1) Že kresťanstvo a socializmus môžu mať veľa spoločného, ak dokážu spojiť svoje sily v boji proti sociálnej nespravodlivosti a kapitalizmu. Romero je toho najkrajším príkladom.

2) Že na zločiny proti ľudskosti, ktoré páchali Spojené štáty americké v Latinskej Amerike prostredníctvom polovojenských jednotiek, nesmieme nikdy zabudnúť: vraždili kňazov, vraždili ženy, vraždili deti. Americký imperializmus je zlo, číre zlo. A Romero je jeho najznámejšou, no zďaleka nie jedinou obeťou.

3) Že nezáleží na tom, či sú ľudia veriaci alebo neveriaci, či sú kresťania alebo ateisti, ale na tom, či sú dobrí alebo zlí: Romero obetoval svoj život pomoci chudobným ľuďom a boju proti kapitalizmu a tyranii. Takýchto kresťanov si nesmierne vážim a vzdávam im hold.

Nebývam často hrdý na Vatikán, ale dnes som hrdý na pápeža Františka – Oscár Romero si prejav najväčšej úcty, akú dokáže dať katolícka Cirkev človeku, bezpochyby zaslúžil. Česť jeho pamiatke!

Ľuboš Blaha

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


12 thoughts on “Ľuboš Blaha: Kresťanstvo a socializmus môžu mať veľa spoločného

 • 15. októbra 2018 at 1:10
  Permalink

  Článek Dr. L. Blahy mi mluví z duše. Jen připomenu, že USA se opravdu navenek chovají jako opravdoví tyrani ve stylu starověkého Říma. Uvedu nedávné použití mezinárodně zakázaného bílého fosforu proti civilistům v Sýrii. Za tichého souhlasu Ruska. To je opravdová katastrofa. A tak necítím ani nejmenší lítost nad tím, co se semlelo při řádění hurikánu Michael na Floridě 10.10. Když už nikdo, ani samotné Rusko, nechce USA říci jasné DOST jejich voj. běsnění nejen v Sýrii, tak alespoň ona Vyšší moc, ve kterou L. Blaha nevěří, je schopna Američanům dát na srozuměnou, že už toho všeho bylo opravdu DOST!

  Reply
 • 16. októbra 2018 at 15:12
  Permalink

  Veľkým problémomom pána BLAHU a jeho obdivovateľov je DVOJKOĽAJNOSŤ.
  Nie je problém písať o minulosti, zahraničí a ideáloch.
  Problémom je čo vidíme na Slovensku za vlád ktoré osobne podporoval pán Blaha.
  Dovolím si zacitovať :
  „„To skôr prejde ťava uchom ihly, ako boháč vstúpi do Božieho kráľovstva.“ Nič v zlom, ale mne to moc dokopy s kapitalizmom nejde, vám áno? “
  !!!
  Ako je to teda v tom smere?
  Samí bohatí členovia smeru v predsedníctve a významných funkciách o ktorých sa nielen šuškajú ich obchody so štátom cez firmy rodinných príslušníkov, schránkové firmy a firmy priaznivo naklonené a smerom ochraňované dlhé roky.
  Kočner začne spievať a BUDETE sa tzv. ľavičiari čudovať.
  Rovnosť, bratstvo, sloboda !
  To nikdy smer nerealizovala nikdy sa za to blaha nepostavil.
  Náš človek, skutok sa nestal…
  na to nie je nič ľavicové ani sociálne IBA Smerácke !

  Reply
 • 16. októbra 2018 at 22:00
  Permalink

  Pán Zvolen, inak razíte buržoázne heslo Rovnosť- bratstvo – sloboda, heslo Veľkej francúzskej buržoáznej revolúcie. Ak si pozriete marxizmus, tak aj Marx v Nemeckej ideológii, aj Lenin v Štáte a revolúcii hovoria aj o tom, že socializmus ešte nesie v sebe zvyšky buržoázneho práva, aj s ohľadom na tzv. rovnosť ľudí. Buržoázne právo totiž súdi nerovnakých ľudí rovnakým metrom, je to teda v skutočnosti popretie liberalizmu, popretie individuálnych potrieb, práv človeka. Preto buržoázna spoločnosť sa usiluje ľudí zrovnať podľa jednej šablóny do jedného šíku, najradšej do tzv. strednej triedy.
  Celá tzv. autentická antiliberálna ľavica horí práve na nepochopení týchto problémov. Marxizmus preto zdôraznil potrebu prekonania takéhoto nazerania na ľudí, riadenie sa princípom Každý podľa svojich schopností, každému podľa jeho potrieb.
  Áno, ide tu o zdôraznenie sociálnej rovnosti ľudí bez ohľadu na to, že nie sú rovnakí, nie sú rovnako majetní. Buržoázna propaganda dnes straší ľudí, ako ich strašila aj v minulosti, že komunisti, komunizmus chcú zrovnať všetkých ľudí, urobiť ich rovnakými. Lenže je to práve naopak, kapitalizmus sa snaží zrovnať všetkých ľudí podľa jednej šablóny, preto hovorí o elite a plebse, sockách, úspešných a neúspešných. Ak nemáte auto, ste neúspešní, hoci nepociťujete potrebu mať auto. Ideálom rovnosti je tu zrejme, že všetci ľudia budú mať auto.

  Lenže marxizmus kladie dôraz nie na rovnosť ľudí, ale práve zvýraznenie ich rozdielnosti. Ani socialistická ideológia na to neprikladá dôraz, aj pre ňu by bol Diogenes bývajúci v sude ešte problém z hľadiska kritérií chudoby, ap. Keby sme položili dôraz na rešpektovanie rozdielnosti ľudí, buržoázna propaganda by stratila jeden z významných argumentov, čím straší ľudí.
  Pre mňa osobne napr. téma tzv. celebrít nie je zaujímavá, tí ľudia ma vôbec nezaujímajú neviem kto to je, pre mňa predstavujú spoločenskú spodinu, reakčnú vrstvu spoločnosti.

  Reply
 • 17. októbra 2018 at 9:59
  Permalink

  Myslím, si že človek, ktorý má potrebu klaňať sa niekomu nebude nikdy slobodný. Podľa mňa naopak záleží na tom či je človek veriaci kresťan alebo nie. Ak niekomu našepkávajú čarodejné bytosti a kúzelné predmety čo má robiť, tak nejde o maličkosti. Z histórie už poznáme, že takéto zmýšľanie smeruje k vraždeniu a vojnám. Stačí sa pozrieť na dnešené Slovensko, kde vládne kresťanská totalita a cirkvy iných náboženstiev sú zakázané (prostredníctvom šikovných nepriamych zákonov, aby sa zachovala ilúzia náboženskej slobody).

  Blaha akosi zabudol, že to bolo práve kresťanstvo, ktoré stálo za zotročením latinskej ameriky, za zničením unikátných kultúr a za vyhubením mnohých etník. Tvrdí, že je ateistom, hoci len nedávno viedol plamenné reči proti pussy riot zato, že si dovolili v kostole spievat o „sračkách pánových“, ale na druhej strane nezabudol kritizovať islám a mešity.

  Som presvedčený, že kresťanstvo sa podobá kapitalizmu/fašizmu. Tieto ideológie stavjú na klamstvách, násilí a totalite. Kresťanstvo nieje o žiadnej utopistickej rovnosti ani o živote v chudobe. Je to predovšetkým náboženstvo vytvorené ľuďmi, za pomoci ktorého ľudia ovládajú iných ľudí. Na svedomí má zločiny porovnateľné s Hitlerovým Nemeckom a USA/NATO.

  Reply
  • 17. októbra 2018 at 10:15
   Permalink

   Pán Čelko, ja som ateistka, ale nesúhlasím s tým, aby sa znevažovalo náboženské presvedčenie a cítenie ľudí, a už vôbec nie spôsobom, ako si to dovolili Pussy Riot.

   Reply
  • 17. októbra 2018 at 11:45
   Permalink

   Pane Čelko,

   nějak jste se zamotal do vlastních slov. Dvě poznámky mám k Vašim výrokům.

   1) Pane Čelko, napsal jste: „Blaha akosi zabudol, že to bolo práve kresťanstvo, ktoré stálo za zotročením latinskej ameriky, za zničením unikátných kultúr a za vyhubením mnohých etník.“ Pane Čelko, můj výklad je jiný. Zotročení zemí Latinské Ameriky není výsledkem šíření křesťanství, ale výsledkem šíření mocenské tyranie vládnoucí třídy feudálů pod krycím názvem „šíření křesťanství“. Ostatně, toto se dělo i v Kambodži, tzv. Rudí Khmerové pod habitem maoismu a marxismu inteligenci likvidovali motykami a sekerami do zátylku. Toto se dělo ve 30. letech i v Německu, kde veškeré fašistické běsnění třídy buržoazie se balilo do pojmů jako třeba „nacionální socialismus“.

   2) Pane Čelko, napsal jste: „Blaha … tvrdí, že je ateistom, hoci len nedávno viedol plamenné reči proti pussy riot zato, že si dovolili v kostole spievat o „sračkách pánových“, ale na druhej strane nezabudol kritizovať islám a mešity.“ Pane Čelko, můj výklad se plně ztotožňuje s výkladem Blahovým. A povím Vám proč. Jako člověk, jenž se na ruském webu pohybuje dnes a denně, Vám sdělím stručně toto.

   Členka „Pussy Riot“ děvka, pardón, madam Tolokonnikovová, v Národním biologickém muzeu v Moskvě veřejně souložila ve vysokém stupni těhotenství se svým mužem, a to před transparentem skupiny „Pussy Riot“ za přítomnosti asi 12 dalších osob a fotografa. Pane Čelko, měl byste vědět, že název kapely „Pussy Riot“ byl odvozen z následujicí metafory, cituji: „Ženský pohlavní orgán je poddajný a přijímá, co je do něj vloženo.“ Pane Čelko, tohle Vy obhajujete?

   Reply
 • 17. októbra 2018 at 14:14
  Permalink

  Pani Kotrádyová, tiež som ateista, ale odmietam tolerovať intolerantné, násilné hnutie bez ohľadu na to, či ide o náboženstvo. To čo urobili Pussy Riot v nejakej katedrále považujem za rovnako chuligánske, ako keď červená armáda rozprestrela sovietsku vlajku na budove nacistického reichstagu.

  Reply
  • 17. októbra 2018 at 14:49
   Permalink

   Och, pán Čelko! To proti čomu bojovala Červená armáda, to nepovažujete za chuligánske ? Bože, bože, ako len bolo, kto koho napadol, ktože to len bol ten agresor? Kto zdecimoval čiu krajinu a jej obyvateľstvo, kto páchal zverstvá na nevinných civilistoch?

   Reply
 • 18. októbra 2018 at 9:55
  Permalink

  Pán Čelko, neodpovedali ste mi, ale to nič, lebo to boli aj tak rečnícke otázky. Ešte dodatok !
  Kto potrebuje vojny, kto vyvoláva vojny, kto potrebuje žiť pod ochrannými krídlami NATO? My, červení, určite nie, my chceme mier ! Vojnu potrebovali a potrebujú oligarchovia a ich nohsledi-zbohatlíci, ktorí sprevádzajú dravcov za potravou, lebo cítia korisť. A rovnako ako supy dokážu zožrať toľko potravy, že potom nedokážu vzlietnuť. Nedokážu vzlietnuť !!!
  Niekomu totiž nestačí 120 párov topánok, potrebuje 300; luxusnú vilu tu i tam; zíde sa i nejaká tá helikoptéra, či súkromné lietadlo; nezaobíde sa bez jachty; dovolenky v luxusných destináciách musia byť /ako inak, oddýchnuť si treba aj od oddychu/; aj na WC sa sedí lepšie, keď je zo zlata; pobyt pri mori a v zámorí; golf, párty a plesy a honosné róby; i vodka chutí lepšie, keď je destilovaná cez drahokamy…Čo tam potom, že niekto živorí, prežíva z výplaty do výplaty, končí pod mostom alebo pod kolesami vlaku, umiera v práci, čo tam potom, že niekde zomierajú deti od hladu a vo vojnách…Čo tam potom, MY, ktorí milujeme kapitalizmus, si užívame! Čo tam potom, že v exekúciách zabavujú už aj hračky deťom. Čo tam potom, tie naše sa majú /tak po slovensky povedané/ O.K.
  V „nežnej“ vraveli ľuďom, že si budú musieť utiahnuť opásky a ľudia súhlasili, zabudli im však povedať, že mnohí si ich budú musieť utiahnuť okolo krku.
  Oligarchom a zbohatlíkom figu záleží na jednoduchých ľuďoch! Ale vedia ako na nich, vedia ako na ľudí: vyzývať k pokore a pozitívnemu mysleniu; trochu pocukrovať charitou; postaviť nejaký ten „super“ market, ktorý ohurí; oslepiť dizajnom a technikými novinkami…A tá fatamorgána zbohatnutia! Tá sa vlní tam kdesi v diaľke na horizonte našej na púšť vyprahnutej duše. Kdeže, ani my, jednoduchí ľudia, si kapitalizmus nedáme!
  Nevieme sa poučiť z minulosti, nevieme! /Asi preto, že sa prekrúca!/ Opäť hľadáme oporu u tých, ktorí nás vedú do záhuby, ako tá žena vo vtipe nižšie:

  Ide žena večer okolo cintorína, pred ňou kráča muž.
  Žena pobehne za ním a roztraseným hlasom ho osloví: „Môžem sa vás chytiť, pane? Veľmi sa bojím duchov!“
  „Chyťte sa ma,“ odpovie muž, „aj ja som sa bál, keď som žil.“

  Reply
 • 18. októbra 2018 at 15:21
  Permalink

  Paní Slavomíro, zdravím Vás.

  Napsala jste to skvěle, včetně toho fóru. )) Jenže, z našeho života se vytratil PRINCIP SOLIDARITY, všem je všechno jedno, prostě nihilismus, kam jen oko dohlédne. Víte, něco Vám povím. Včera jsem pobesedoval tak trochu s mými ruskými přáteli, abychom se shodli v jednom.

  Tato společnost kromě peněz již nic jiného nezná. A to se týká naplno i KSČM a ČSSD. ( Vedl jsem x-krát na toto téma mnoho rozhovorů na netu, jak s Čechy a Slováky, tak také především s Rusy. A všichni jako jeden muž, tedy ti uvědomělí, mi pravili, že aby kapitalismus dostal na držku, musí přijít celoplanetátní pohroma. Jinak národy k rozumu nepřijdou. ( Kdyby SSSR pod vedením Josefa Stalina neporazil faš. Německo, nikdy by evropský socialistický systém nevznikl, tedy ani NDR v Německu. Kdyby Edvard Beneš nevysídlil 3 milióny Němců po válce, tak by nás ti Němci sežrali jako kobylky už dávno.

  Bohužel, paní Slavomíro, asi to je společ. zákon, že když je dlouho klid a mír, národy zblbnou a zpanští. Až se pro lidi pod vedením komunistů vybudovala komplet celá republika, BEZ DLUHŮ, aby si lidé žili doslova jako prase v žitě, aby si milí Češi, Moraváci a Slováci zbudovali svoje vily a chaty se zahradami, ne jako ty dřevěné chalupy z prken na Floridě, kde to rozebere na hřebíky a desky kdejaký hurikán, tak milý národ nakopal komunistům do prdele. Pravda, bez vnějšího tlaku z Moskvy pod vedením Gorbačovovy kliky by se to sotva stalo.

  Dnes se razí politika typu, kdo nemá stále větší dluhy, ten nejede. To je totiž, paní Slavomíro, ABSOLUTNĚ ZÁKLADNÍ KNOW-HOW veškerého kapitalismu – nemáš dluhy, chcípni hajzle. A národ je zpitomělý jako narkoman. Nechápe, že jednoho krásného dne ty hotové peníze přestanou platit… Však o tom docela nedávno hovořil prof. Peter Staněk na 4. Litoměřickém semináři. Přečtěte si, paní Slavomíro, jak nám ten kapitalismus přeje ze srdce jen blaho:

  http://www.halonoviny.cz/articles/view/48651942

  POSTSKRIPTUM
  Paní Slavomíro, pozítří proběhne v Praze bitva na ÚV KSČM, o tom není pochyb. Tam se rozhodne, jak naše strana bezmála 30 roků po převratu naloží s tím, co jí ještě zůstalo. Osobně to vidím tak, že Filip se svou partou vyhraje. Proč? Jak to řekl v tom pořadu ROZSTŘEL na SEZNAM.CZ Josef Skála (viz odkaz níže), tedy, že mnohým půjde více o vlastní peníze, než o stranu a její další směřování.

  Jak jsem řekl, národy musí dostat po držce. Když nepoteče voda, když nepůjdou mobily, když nepůjde elektro ani plyn, když hajzly budou přetékat hovnem, protože nebude čím splachovat, když nebude co žrát, no, co myslíte, bude ještě parta v čele s Čelkem nadávat na Rudou armádu, že vztyčila nad Reichstagem rudou vlajku?

  https://tv.idnes.cz/rozstrel-josef-skala-cely-zaznam-d48-/rozstrel.aspx?idvideo=V181016_135129_zpravodaj_krr

  Reply
 • 18. októbra 2018 at 17:06
  Permalink

  Súhlasím s Vami, pán Vašek !!! I ja som rozčarovaná, z ľudí, zo Slovákov… „Peniaze niekedy stoja príliš veľa,“neviem si spomenúť, kto to povedal,ale lepšie to povedať nemohol. Za svoju lásku k peniazom raz budeme platiť !

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *