Ľuboš Blaha: Neverte progresívcom, neverte Čaputovej

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Neverte Čaputovej, neverte progresívcom. Vysvetlím vám, prečo.

MÄKKÝ NEOLIBERALIZMUS

Progresívne Slovensko/Spolu je typický neoliberálny projekt, ktorému sa v odbornej literatúre hovorí „mäkký neoliberalizmus“.

Typickými predstaviteľmi tohto typu liberálnej pravice sú podľa Waldena Bella napríklad Tony Blair a George Soros.

S tvrdou verziou neoliberalizmu (Reagan, Thatcherová) zdieľajú vieru v individualizmus, kapitalizmus, voľný trh, západný šovinizmus a globalizáciu.

Pochopili však, že keď budú teatrálne predstierať záujem o menšiny, nebudú pôsobiť neľudsky ako Mikloš či Kaník.

A tak ekonomický neoliberalizmus okorenili liberálnou menšinovou agendou, aby sa mohli tváriť ako veľkí humanisti. A škeria sa na vás načančaní z titulnej stránky časopisu Vogue.

Funguje to asi takto:

1. SME ŤAŽKÍ NEOLIBERÁLI, ALE AKOŽE POMÁHAME RÓMOM

Ako jedného z maskotov využijú Irenu Bihariovú, lebo je Rómka. A budú ukazovať – aha, my chceme pomáhať tým najchudobnejším, veď Rómom.

Bihariova tam ostala posledná, ktorá reálne verí v ekonomickú ľavicovú agendu – jej úloha však nie je, aby kecala do ekonomiky (o to sa postarajú biznismeni ako Truban či neoliberálni ultras ako Poliačik), ona má byť len symbolom, že PS je tu pre menšiny. Pre Rómov.

Že aha, akí sme strašne progresívni a sociálni. Voľný trh plus žvásty o integrácii Rómov. Čo môže byť viac sexi pre naivné slniečko z bratislavskej kaviarne.

Neoliberáli pochopili, že to chce pozlátko – nezabúdajte, už nie zurvalý Reagan, už slniečkový Soros. Už nie okazalá pravica, už progresívny stred.

2. HRAŤ SA NA ANTIFU, NO PODPOROVAŤ KORPORÁTNY FAŠIZMUS

Do popredia si hodia kecy o boji proti rasizmu. V skutočnosti progresívci plne podporujú globálny kapitalizmus, v ktorom korporácie bohatnú na šialenom vykorisťovaní rozvojového sveta – všetkých tých Ázijčanov, Afričanov a Latinoameričanov, ktorých akože títo liberáli bránia pred politickou nekorektnosťou.

Lenže títo ľudia nepotrebujú ochranu pred predsudkami a vtípkami, ale pred globalizáciou a kapitalizmom.

Každé z liberálnych slniečok má na sebe tričeno, ktoré vyrobili novodobí otroci v Bangladéši, tenisky vyrobili niekde v sweatshope v Hondurase a kávičku v Starbuckse im doručí jedna z najobludnejších korporácií, ktorá neplatí dane a kruto zaobchádza s pestovateľmi kávy v treťom svete…

Ale tieto slniečka nezaujíma štrukturálny rasizmus. Oni sa odbavia na sfetovanom náckovi zo sídliska, ktorý reálne ohrozuje akurát tak sám seba, ale skutočných rasistov, ktorí ryžujú na fašistickom korporátnom kapitalizme – kdeže, tí sú cool. To ich nezaujíma. To je v pohode.

Nejde predsa o to, skutočne bojovať proti rasizmu, ide o lacné pózy a frázy – o tomto je mäkký neoliberalizmus. Kapitál a slniečko, dvaja najlepší kamaráti.

3. POHŔDAŤ ROBOTNÍKMI A VLASTNÝM NÁRODOM, OSLAVOVAŤ MIGRANTOV A MULTIKULTI

A samozrejme – migranti, kvóty, multikulti a tak. Pracujúci človek zo Slovenska je nezaujímavý. Čo na tom, že nevie uživiť svoje deti, lebo kapitalistické zrúdy mu nedajú dosť za jeho tvrdú prácu. Robotníci? To je pre nich čvarga, ktorá zapácha a volí extrém.

Ale abstraktný utečenec, lekár, čo musel utiecť pred tyraniou, ach, to je doják, pri ktorom vyhrknú slzy pri nejednej kávičke.

Tolerancia, multikulti, spoznávame iné kultúry, obohacujeme sa, ach, aké je to progresívne, nie sme žiadni zápecníci, máme kúpenú letenku do Peru a kamoš bol na dovolenke v Thajsku. Sme multikulti, sme moderní, sme svetoobčianski, jejejej.

V skutočnosti kapitál potrebuje migrantov ako lacnú pracovnú silu, ktorá sa dá ľahšie vykorisťovať, ale treba tomu dať nejaký sladký príbeh – a tak vznikli veľkí progresívni liberáli, ktorí sa tvária, že uverili takej kolosálnej sprostosti, akože únik mozgov a migrácia pomáha chudobným národom. No jasné, trúbky, jedine im.

4. DÚHOVÝ KAPITALIZMUS – NERIEŠME CHUDOBU, RIEŠME GEJOV

Solidarita so Slovákmi? So svojimi? Nudné. Zastarané. Otravné. Ale migranti – ach, to je také svetové, globálne, amerikánske.

A keby bol ešte ten sýrsky utečenec gej, ach, to by bola tá najväčšia tragédia na svete. Lebo nezáleží na tom, ako žijú chudobné decká na Slovensku, nezáleží na biede, na nerovnosti, na svinstvách korporácií – záleží len na tom, aby sa mohli veselo cukríkovať Palino s Peťom zabalení v dúhovej vlajke. Fňuk.

A do tejto dúhovej idylky nech pokojne zúri veľkotonážny kapitalizmus, lebo však ten idú liberáli zachraňovať – ten je ich skutočným ideálom.

MIKLOŠ NATRETÝ NA RUŽOVO

Mäkký neoliberalizmus. Mikloš natretý na ružovo. Kaník so sorosovským úsmevom.

Namiesto fúzkatého Mikiho vyrehlená blondína. Namiesto arogantného Zajaca vyholený IT-čkár. Len otlkánek Mirko B. z Palmičky ostal ako inventár – ten sa votrie všade.

PS/SPOLU = DZURINDA 2.0

PS/Spolu sú neoliberáli. Takí istí ako Mikloš. Tak isto neľudskí. Tak isto kapitalistickí. Ale so slniečkovým marketingom – mladé ksichty, moderný kukuč, slovník bruselských kaviarní.

No v skutočnosti obhajujú ten istý biznis a tie isté korporácie ako kedysi Miki.

Progresívne Slovensko. Švindel liberálnej pravice. Krádež Slovenska. Pozor na nich – Dzurinda sa vracia. Oholený, prefarbený a prezlečený do svetlomodrej.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


26 thoughts on “Ľuboš Blaha: Neverte progresívcom, neverte Čaputovej

 • 15. júna 2019 at 17:51
  Permalink

  No dobre, Ľuboš: NEVERÍME! …a – čo ďalej? nič ďalej nie je, nevidno, nepočuť…
  …najbližšie asi vidno snahu dr.Harabina podaním žaloby na neplatnosť volieb prezidenta SR primäť Ústavný súd rozhodnúť o platnosti/neplatnosti volieb: Ale už je po inaugurácii prezidentky a Ústavný súd SR „to nestihol“…takže inaugurácia sa uskutočnila v bezprávnom prostredí bez rozhodnutia Ústavného súdu o platnosti voľby prezidenta SR, no prinajhoršom to môžeme brať ako náhradu za tradičné letné Korunovácie v Starom meste Bratislava, za turistický ívent so zahraničnými i domácimi hosťami…za peniaze daňových poplatníkov – a nemalé…alebo ako charitatívna akcia nakŕmiť starých?…
  každopádne očakávam, že to, čo dr.Harabin načal, Ľ.Blaha ako poslanec NR SR posunie do parlamentu a politici DOKONČIA: Treba prepočítať hlasy – najmä originalitu volebných lístkov, treba urobiť audit financovania volebnej kampane všetkých kandidátov, aby bolo jasné, ako mohli byť „odstúpené“ financie a hlasy Mistríka kandidátke Čaputovej, potom treba vyhlásiť nové voľby za prezidenta Slovenskej republiky a celý ten proces zopakovať: „dočasný“ prezident SR možno opäť vyhrá, ale nech je to o morálke a dôstojnosti, nech má dôveru…
  čo, Ľuboš, pred nami cesta dlhá, však? …a celý ten špás si platíme my, občania, žiadny sponzor…
  Spolok národohospodárov Slovenska

  Reply
 • 15. júna 2019 at 18:55
  Permalink

  No tak pán Blaha,
  popísali ste to správne, tú našu realitu. Teraz vám zostáva už len malá drobnosť:
  Urobiť zo Smeru ľavicovú stranu!

  Reply
  • 15. júna 2019 at 23:06
   Permalink

   …Imrich, ja pridám: a máte nás, voličov…

   Reply
  • 16. júna 2019 at 8:44
   Permalink

   Urobiť zo Smeru ľavicovú stranu? To nepôjde! Sociálna demokracia vyšľachtila „modrú“ odrodu ľavičiarov. Nebude zo psa slanina ani z vlka baranina, ani z pravičiara ľavičiar.

   Reply
 • 15. júna 2019 at 21:25
  Permalink

  NEVERÍM!!!
  Výstižné: MÄKKÝ NEOLIBERALIZMUS. Skrátka svetloMODRÁ !
  Čaputovej chýbala už len koruna. Nesnažia sa náhodou oprášiť monarchiu?
  Keď zaznela pieseň Aká si mi krásna, nemala som pocit, že spievajú o Slovensku, mala som pocit, že spievajú o Čaputovej.
  To bola ale MAŠARÁDA!

  Reply
 • 16. júna 2019 at 0:52
  Permalink

  Pekný fejtón, nedá sa než súhlasiť no jedna vec mi tam trošku prekáža aj keď viem že autor si je tej chyby vedomý no musí manévrovať v tej miere v akej sa pohybuje všeobecná uvedomelosť jeho publika. Ide o to že súčasná masová migrácia už nemá nič spoločné s ekonómiu a klasickým kapitalistickým vykorisťovaním. To už je ako sa hovorí „vyšší level“. Ide o to že Európa a zvlášť tá západná je veľmi priemyselne vyspelá… ja viem že sa výroba prenáša do Číny a buduje sa tá tzv. znalostná spoločnosť a pod. – ale pracoval som v priemyselných častiach západu a viem z vlastnej skúsenosti že tam majú v jednej provincii viacej fabrík ako na celom Slovensku dohromady a je tam všetko maximálne možne automatizované. V Afrike naopak temer absentuje technické a vyššie technické vzdelanie… tí ľudia sú tak možno drobní remeselníci a farmári… no často ani len to nie. Ako pracovná sila tu nemajú absolútne ale absolútne žiadne uplatnenie lebo aj tých pár „flekov“ kde stačí čistá fyzická sila je už dávno obsadených… imigranti do Európy už prúdia minimálne pol storočia a za ten čas už kolektívny západ vysal z Afriky všetky možné mysliteľné profesie ktoré len vysať mohol… to čo sem teraz prúdi je už ekonomicky absolútne nepoužiteľné… Je to masa ľudí bez nádeje nájsť si tu akúkoľvek prácu mimo kriminálnej činnosti či poberania sociálnych dávok od štátu… čo bude v praxi len dotovanie ich kriminálnej činnosti zo strany štátu… v drvivej väčšine prípadov. Skrátka EU sa zmení na jedno veľké ghetto kde triedny boj prakticky zanikne… budúca populácia Európy bude niekde na úrovni ranného feudalizmu (aj to len až po plošnom aplikovaní Islámu) a európske elity budú mať zase na dlhé desaťročia pokoj s triednym bojom. A na tie plne automatizované prevádzky im možno postačí zopár inžinierov z Číny…

  Reply
 • 16. júna 2019 at 8:09
  Permalink

  Branislav, zaujímavý pohľad. No len aby sa tá skriminalizovaná vrstva nestala „triedou“, s ktorou budú mať elity vážny problém. Pokiaľ tu budú triedy, triedny boj nezanikne.

  Reply
  • 21. júna 2019 at 23:45
   Permalink

   Slavomíra, ja som presvedčený že či v kapitalizme či v socializme, keď sa polícii rozviažu ruky tak kriminálne živly veľmi rýchlo skončia… ak na konci socializmu začali vznikať rôzne zločinecké skupiny a za kapitalizmu už je tu doslova kriminálny teror tak je to preto že vládnuce vrstvy to tak chcú. No deklasovaná živly nijako kapitalistov neohrozujú rovnako ako ich neohrozuje ani neuvedomelý proletariát ktorý sa nechá nachytať na každú pseudo-revolúciu. Taký triedny boj je potom dosť bezzubý a odsúdený na neúspech už od samého začiatku – napríklad také žlté vesty vo Francúzsku.

   Reply
   • 22. júna 2019 at 8:20
    Permalink

    Branilav, v podstate s Vami súhlasím, takmer so všetkým, problém je však v tom, že za kapitalizmu sú zločinecké skupiny aj hore, no a s tými si neporadia ani policajti s rozviazanými rukami. Kriminalita v kapitalizme metastazuje. Kriminalita otvorená i tá skrytá.V podstate je kapitalizmus sám o sebe systém kriminálny / jeden okráda druhého, tretí štvrtého…/ Žlté vesty vo Francúzsku ukázali silu SOLIDARITY/dôležité, veľmi dôležité/.
    Pekný deň!

    Reply
 • 16. júna 2019 at 8:30
  Permalink

  Pán Blaha, ako ľavičiar by som nerozlišoval kto je Róm, Maďar, moslim, kresťan, ale kto kapitalista, kapitalistický oligarcha, roľník, drobný živnostník, človek práce – zamestnanec. Nie to etnické, ale to socialne by nás malo spájať, či rozdeľovať. Mali by si to uvedomiť aj Smeráci a takto smerovať svoje politické pôsobenie.

  Reply
 • 16. júna 2019 at 10:11
  Permalink

  Keby smer spolu s blahom riešil problémy ľudí – odkedy je pri moci TEDA od roku 2006
  a mali by sme sa lepšie a lepšie KTO by volil iných ?

  TAKTIKA smeru je jasná – vždy písať o iných a NIKDY o sebe = svojich činoch !

  Podporovať najbohatších, kšefty kryť a ututlávať a kašľať na chudobných a pracujúcich !
  To je pravá tvár smeru a blahu !!!

  Reply
 • 16. júna 2019 at 10:17
  Permalink

  Podporovať najbohatších, kšefty kryť a ututlávať a kašľať na chudobných a pracujúcich !
  To je pravá KAPITALIZMU !!!

  Reply
 • 16. júna 2019 at 10:41
  Permalink

  pani kotrádyová keď KONEČNE pochopíte že obidvaja píšeme to isté
  potom ???? čo urobíte ?

  Reply
   • 16. júna 2019 at 11:13
    Permalink

    pani kotrádyová
    vám sa kapitalizmus smeru a blahu páči
    Vám sa páči že k nám sa dovážajú ľahko srbi, ukrajinci a ďalší ktorí nahradia tých slovákov ktorí by chceli vyššiu MZDU !
    Za to hlasoval blaha a celý smer v decembri a to sa deje každý deň vo fabrikách na slovensku !

    Reply
    • 16. júna 2019 at 11:32
     Permalink

     Pán Zvolen, a Vám sa páči kapitalizmus Dzurindu, Mikloša, Kisku, Sulíka, Matoviča, Čaputovej…?
     Kapitalizmus ODMIETAM, ale keďže je taká situácia, že občania si ho želajú, určite podporím ten smerácky; viete, je rozdiel medzi mierumilovnou mačičkou a zúrivým tigrom, aj keď sú obidvaja z čeľade mačkovité.

     Reply
     • 16. júna 2019 at 11:55
      Permalink

      Od roku 2006 vládne smer ! Je tu bieda, chudoba, zbytočné úmrtia na choroby…
      Ak bude predsedom vlády čaputová a bude to tak katastrofálne a chaoticky v neprospech chudobných, chorých a bezbranných ako DNES budem pani predsedníčku vlády čaputovú kritizovať ROVNAKO ako každého ďalšieho !
      Vám pani ktorádyová ide o mená = ide vám o smer a blahu a ICH podporu !
      MNE ide o to aby chudobní, chorí a bezbraní sa nemali stále horšie ALE lepšie !
      Ak sa nemajú je mi jedno KTO by vládol BUDEM ho kritizovať.

      Stále nechápete jednu vec = že kapitalizmus dzurindu, mikloša a blahu s ficom JE TEN istý !!!

 • 16. júna 2019 at 10:43
  Permalink

  Vraciam sa k Smeru.Mám zdravý rozum a dobrú pamäť.Nevidím len čierno-bielo.Pozerám sa na náš stav aj horizontálne Porovnávajúc sa s ostatnými štátmi i v historickom čase.Nikdy nebolo na Slovensku materiál-
  ne l e p š i e. ako je dnes.Vážim si. m i e r. a relatívny poriadok.Naprávať
  chyby je stále potrebné.Na Slovensku nemáme aktuálne lepšieho štátnika
  i politika. ako je predseda Smeru.Škoda,že od začiatku zanedbal výchovu
  /školstvo – ukradnuté!/ a médiá.Žať na nezasiatom je bláznovstvo!

  Reply
  • 16. júna 2019 at 11:10
   Permalink

   Pán Kozolka, s touto Vašou vetou súhlasím: „Na Slovensku nemáme aktuálne lepšieho štátnika
   i politika, ako je predseda Smeru.“

   Reply
  • 16. júna 2019 at 23:16
   Permalink

   Súhlasím a je toho viac čo smer pos… .

   Reply
  • 17. júna 2019 at 10:22
   Permalink

   pán Kozolka
   Dávať SMERU ocenenie že je MIER na Slovensku ?
   ??????????????????????????????????

   Reply
    • 17. júna 2019 at 15:35
     Permalink

     Je to smiešne ale zároveň tragické.
     Každý takzvaný ľavičiar vrátane blahu ktorí sa
     donekonečna chcú označovať za ľavicu vedia IBA pomáhať vláde a MOCI peňazí odpútavať pozornosť od reálnych problémov občanov SLOVENSKA !
     DOOKOLA rozberať mená tých čo kritizujú a budú kritizovať vládnu MOC je históriou potvrdené neúspešné odpútavanie pozornosti od kšeftov, káuz a ich ututlávania !
     Ľavica je nevidieť realitu ? Ľavica je písať dookola o menách ?

     Kto riešil niečo na ÚRADE, alebo na SÚDE, kto cestuje vlakom, autobusom, autom, kto navštívil ambulanciu, lekáreň, nemocnicu, škôlku, školu, kto sa zaujíma o to ako a míňajú peniaze zo štátneho, alebo európskeho = aj to je naše, KTO bol v lese , pri rieke, potoku, alebo videl zadymené mestá a dediny = Každý vidí ako je to na SLOVENSKU !
     Riešiť problémy zamestnancov, detí, rodín, študentov, dôchodcov, chorých a odkázaných TO by NEMALA každý deň ľavica ?
     Riešiť nezákonné a nemorálne obohacovanie sa pár ľudí na úkor všetkých to BY NEMALA každodenne riešiť ľavica?
     Ľudia a ich životy ľavicu NEZAUJÍMAJÚ ?
     NIE !!!

     Nečítal som od blahu ale aj od iných ČO O SEBE Vyhlasujú ako sú Ľavica – nič o ľuďoch, životnom prostredí, zmenách VLASTNÍCTVA, SPRAVODLIVOSTI A PRÁVA !!!
     Len dookola o tých čo nemajú moc.

     O tých čo MOC majú a každý deň pomáhajú bohatým na úkor ostatných o tom ani ň…
     Lebo to by musel BLAHA o sebe niečo napísať a o tom čo robí za POSLANECKÝ plat !!!

     Reply
 • 16. júna 2019 at 12:47
  Permalink

  Čaputová sa Vám do tej poslednej vety nezmestila? Ona síce nie je žiaden tiger, to je fakt, ona je tigrica, hoci sa tvári ako mačička. A pozoruhodne si rozumie so šľachtou, Kiskom, Trubanom…mne to stačí /kapitalistická džungľa/.

  Reply
 • 17. júna 2019 at 19:42
  Permalink

  Neveríme Progresívcom, neveríme Čaputovej a neveríme ani Smeru!

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *