Ľuboš Blaha o čudnom chápaní pojmu sloboda v kontexte festivalu Pohoda

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Kaščák z Pohody, slovutný nositeľ Radu Ľudovíta Štúra, ktorý mu udelil najznámejší daňový podvodník na Slovensku, sa včera vyjadril, že „Pohoda je oslavou slobody“. Ľahol som na zem a doteraz sa smejem.

KAŠČÁKOVSKÁ SLOBODA MAŤ JEDEN NÁZOR

Takže oni sú „oslavou slobody“. No jasné. A preto na Pohode nemôže hrať Elán, lebo Elán podľa Kaščáka „vo veľkom podporoval Smer“.

Čiže aby sme tomu správne rozumeli – Pohoda je až taká slobodná, že tam môžu chodiť len tí, ktorí nenávidia Smer. Ostatní nemôžu. Výborne. Nech žije kaščákovská sloboda.

O podobnej „slobode“ kedysi hovoril aj Hitler – tam ste takisto mohli „oslavovať slobodu“, ale len tí, čo uctievali toho správneho vodcu a mali správnu farbu pokožky.

A tento mentálny nacizmus zjavne naďalej prežíva. Dnes si hovorí „liberalizmus“ a vypľúvajú ho zo seba také smutnosmiešne postavičky ako tuná slovutný nositeľ radu.

ANI NA FESTIVAL POLITICKEJ PIESNE NEMOHLI KAPELY S OPAČNOU IDEOLÓGIOU – AKÝ ROZDIEL?

Takže sloboda áno, ale Elán nie. Ehm. Ja len tuho rozmýšľam, v čom bol potom vlastne neslobodný Festival politickej piesne. Mal predsa veľmi podobnú logiku.

Hrať tam vraj smeli len kapely, ktoré sa páčili organizátorom a boli politicky v poriadku. Čo je v zásade tá istá logika, akú má Kaščák: ak si pre nás politicky v poriadku, tak môžeš hrať, ak nie si, tak páľ niekam.

Kaščák sa vo svojom interview na SME vehementne ohradzuje proti Blahovi, že Pohoda nie je žiaden Festival politickej piesne. A nechodia tam deti hamburgerov. A nie je to len o jednom názore. Nie, nie, nie, oni sú „oslavou slobody“. A vraj za komunizmu bol Festival politickej piesne o „jednej ideológii“ a to je rozdiel.

AJ KOMUNISTI PRIPÚŠŤALI INÉ NÁZORY – LEN NESMELI BYŤ KAPITALISTICKÉ

Nuž ale, milý Kaščák, aj komunisti pripúšťali množstvo názorov. Len sa museli pomestiť do ideológie socializmu. Nesmel to byť kapitalizmus a jeho ideológie. V poriadku, tebe to príde „totalitné“. Ale čo robíš ty?

Pripúšťaš kopec názorov, ale musia sa pomestiť do tvojej ideológie. Kapitalistickej. Nesmie to byť komunizmus, nesmie to byť ľavica, nesmie to byť Smer.

Milý človiečik, ale veď to je potom tak isto „totalitné“ ako počas Festivalu politickej piesne. Ty to fakt nevidíš?

ČAPUTOVÁ DOSTANE NA POHODE VÝNIMKU, LEBO MÁ VRAJ, CHÚĎA, MÁLO MEDIÁLNEHO PRIESTORU

Po pravde – neverím, že by Elán prijal pozvánku na tú tvoju trápnu liberálnu politickú kortešačku. Tam príčetní ľudia nechodia. Veď keď ťa človek počúva, plače z toho, ako môže byť niekto tak politicky vygumovaný.

Nerešpektovať iný názor ako posledný nácek. A motať nezmysly o tom, že Čaputová je pozvaná na výnimku a Pellegrini nie, lebo však on má dosť priestoru na prezentáciu a Čaputka nie – džízs, človeče, ty kde žiješ? Nebol si tu posledné mesiace?

Čaputová vyskakuje z každej chladničky a polka médií rieši jej šaty a druhá jej účes. Vlastne – nikto nerieši nič iné. A ty máš pocit, že dievča nemá dosť priestoru na prezentáciu?

A tebe príde predseda vlády, ktorý rozhoduje prakticky o všetkom v tomto štáte, nezaujímavý, a prezidentka, pri všetkej úcte, s takmer nulovou kompetenciou, ako zaujímavá. A čím? Šatičkami? Zúbkami? Vláskami? Are you kidding me?

Ty si politicky negramotný, Kaščák. Ale na kompletku.

UKRUTNÉ POLEMIKY LIBERÁLA Č.1 S LIBERÁLOM Č.2 – NECH ŽIJÚ DEBATY NA POHODE!

To až bolí ťa počúvať. A že na Pohodu síce pozývajú len politikov jedinej ideológie (Kiska, Čaputová a tak), to Kaščák pripúšťa, ale že to nevadí, lebo aj tak sú „oslavou slobody“, lebo však politikov tam vraj majú „vždy v debate“.

Ehm, ja len pripomeniem, o aké debaty to ide. Hríb s Kiskom. Hríb s Čaputovou. A tak. Úplné, že hromy, blesky. Krv a tvrdé spory. Prepáčte, ale to ako keby ste pozvali diskutovať mňa a Fica – to by bolo asi podobne ukrutne rôznorodé.

ČO VY CHCETE VYČÍTAŤ KOMUNISTOM, VY SEKTA!

Vám to nedopína, že ste komplet politická sekta? Že sa nebavíte s alternatívami? Že sa len utvrdzujete v tom, akí ste dokonalí? A liberálni? A dúhoví? A vy toto nazývate slobodou?

A v čom boli potom diskusie Stalina a Molotova neslobodné? A v čom bol vlastne neslobodný Brežnev? Veď tí fičali na tej istej logike – len náš názor, len naša ideológa, len naši muzikanti.

To vy idete niečo vyčítať komunistom za bývalého režimu? Však ste mentálne komplet to isté. Len s jedným rozdielom: súdruhom išlo o bežných chudobných ľudí, kdežto vám ide len o prachy.

FESTIVAL LIBERÁLNEJ PIESNE

Sorry, Miško, ale ty si taký extrémista, že to svet nevidel. Lebo len extrémisti nevidia alternatívy a nechcú sa s nimi baviť. Len extrémisti poznajú len jednu pravdu, jednu ideológiu. A len liberálni extrémisti túto totalitnú logiku nazývajú „slobodou“.

Pred rokom som nazval spolitizovaných návštevníkov Pohody ako „deti hamburgerov“. Ujalo sa to. Nie preto, že Blaha je taký geniálny. Ale preto, že to vidí každý. Že Kaščák vytvoril Festival liberálnej piesne. Amerika a nič iné. A vymýva mozgy mladým ľuďom. A ešte sa aj oháňa „slobodou“. No hnus.

POHODA AKO SYMBOL POLITICKEJ NENÁVISTI

Milý Miško, môžeš mať aj sto radov Ľudovíta Štúra a nikdy z teba nebude vlastenec. Môžeš zorganizovať aj tisíc festivalov a nikdy nebudeš rebel. A môžeš povedať slovo „sloboda“ aj päťdesiatkrát za minútu, ale vždy budeš len totalitár a extrémista.

Pohoda sa kvôli teba stala symbolom politickej nenávisti, rozoštvávania a liberálneho výplachu mozgov.

KEDYSI SA ZDRAVILI „NA STRÁŽ!“, DNES SA ZDRAVIA „NA POHODU!“

Znetvoril si posolstvo hudby a zosmiešnil revolučné posolstvá takých protivojnových, antiimperialistických a skutočne slobodných festivalov ako Woodstock.

Si hanbou nezávislého myslenia a nezaslúžiš si ani len nosiť rockerské trencle a mládežnícke tenisky. Sekla by ti hnedá vojenská uniforma s červeným prúžkom a swastikou – tá by ťa vystihla najviac.

Ako to hovorili kedysi fašisti na Slovensku – na stráž? Dnes sa vraj hovorí – na pohodu.

Ľuboš Blaha

Toto na Pohode nezazneje…

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne
4 thoughts on “Ľuboš Blaha o čudnom chápaní pojmu sloboda v kontexte festivalu Pohoda

 • 29. júna 2019 at 12:01
  Permalink

  Festival je súkromná akcia, a usporiadateľ si na ňom môže robiť čo len chce v medziach zákona. To že je to pravicový festival oslavy kapitalizmu je jeho vec.

  Čo je však absolútna nehoráznosť, je spravodajské pokrytie pred a počas festivalu v RTVS, ktoré ďaleko prekračuje formu a rozsah reklamy. Neplatenej reklamy – teda presnejšie „reklamy“ neplatenej usporiadateľom, ale platenej nami všetkými, ktorí sa na vysielanie RTVS skladajú. Ostatné festivaly také šťastie samozrejme nemajú, no na nejaké súkromné festivaly či iné akcie nie som v štátnom spravodajstve ani zvedavý. RTVS spravodajstvo o Pohode zakrýva tým, že je to „najväčší“ festival u nás, no som zvedavý, keby mal také spravodajské pokrytie iný festival, či by sa nestal ten najväčším.

  RTVS zjavne potrebuje poriadnu normalizáciu, aby prestala slúžiť len pravici a kapitalizmu, ale vyvážene všetkým občanom ktorí si ju platia. Aj toto by malo byť jedným z bodov programu ľavice, teda zabezpečenie neutrality, alebo vyváženosti a nestrannosti v spravodajstve, ale aj ostatných programoch RTVS. Škoda že občianske povedomie je u nás tak biedne, že ľudia s otvorenými očami pozerajú na to, ako im kradnú ich vlastné, a aj tak s tým nič nerobia ( na rozdiel od napr. Francúzov ).

  Som zvedavý, či bi sa u nás ujal znova otvorene ľavicový festival politickej piesne ? Nemusel by byť každý rok.

  Reply
  • 30. júna 2019 at 9:31
   Permalink

   O stave RTVS vypovedajú aj včerajšie Hlavné správy, ktorým stálo za to, priniesť reportáž o pochode necelej stovky pomýlených dietok, s vekovým priemerom okolo 16 rokov, na akomsi dúhovom pochode v Banskej Bystrici. Áno najväčšia starosť Slovenska je málo teplá dúha …

   Reportáž spracovala redaktorka, zo susedného regiónu ( nepokrývajúcu Banskú Bystricu ), pričom neverím, že to jednoduché dievča to malo z vlastnej hlavy, takúto bezvýznamnú kravinu reportážne zachytiť. Myslím si, že dostala nariadenie od vedenia spravodajstva aby tam išla a spravila reportáž.

   Naopak – už 33. Sobotu prebiehajú niekoľko tisíc hlavé pochody v Paríži, rezko obmedzované policajnou silou v službách veľkokapitálu, no o tom v RTVS už niekoľko mesiacov ani zmienka. Hanba.

   Vezmime si späť RTVS.

   Reply
 • 29. júna 2019 at 19:06
  Permalink

  Ľudovít Štúr by bol „rád“, keby vedel, kto a komu udeľuje jeho Rad?
  Mŕtvi sa nemôžu brániť.
  Čaputová tvrdila, že je prezidentkou všetkých. Čo robí potom na festivale, kde nemôžu všetci. sLOBODA!

  Reply
 • 1. júla 2019 at 11:04
  Permalink

  Kto je lubos blaha? Kolko ma rokov? Co pise za hluposti… michalov festival je slobodny lebo kapely tam mozu hrat ale nemusia, ludia si hudbu mozu vybrat aku chcu… o tomto je festival politickej piesne? … autor by tiez nechcel pocuvat hudbu ktoru nema rad, nechapem co za kydy tu vypusta, nedava to zmysel :)

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *