Ľuboš Blaha o tom, ako sa demaskuje v čase krízy neoliberálna ideológia „menej štátu“

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Ja len pripomínam, že budúci minister financií Richard Sulík pred voľbami – a teda v čase, kedy už koronavírus pustošil vo svete – tvrdil, že Štátne hmotné rezervy nemajú existovať.

Lebo vraj treba „menej štátu“. Ale že vôbec si Matovičovi mafoši nešliapu po jazyku – nijéééé.

Toto je neoliberalizmus v praxi. Byť to na Riškovi, tak by sme v čase epidémie nemali žiadne zásoby a štát by chodil nakupovať veci ku Galkovi do Kauflandu. Fantastické.

A toto nám ide vládnuť.

Choď cmúľať mikrofón, Riško a už sa radšej k ničomu nevyjadruj – väčšieho hlupáka ešte na svete nevynašli.

Ako vysvetlíš toto, ty náš rohlíček?

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


14 thoughts on “Ľuboš Blaha o tom, ako sa demaskuje v čase krízy neoliberálna ideológia „menej štátu“

 • 12. marca 2020 at 22:49
  Permalink

  Takže pán Sulík, viete, čo sa stane, keď sa štát snaží chovať zodpovedne a dá žiakom a študentom voľno, aby sa počas nákazy nezhromažďovali po desiatkach v školách – vyrazia z Bratislavy na Liptov a po stovkách sa zhromažďujú na svahoch v Jasnej a v akvaparkoch. Presne to ich učíte vy – liberálni ekonómovia – že sebectvom človek najlepšie poslúži aj celému spoločenstvu.
  Začínam sa „tešiť“, čo so školstvom urobí váš minister.

  Citát:
  Premiér Peter Pellegrini dnes na tlačovej konferencii povedal, že s hrôzou zistili, že obyvatelia Bratislavy využili to, že ich deti majú zatvorené školy a toto voľno využili na to, aby si šli zalyžovať do stredísk, aj do Jasnej.
  Čítajte viac: https://myliptov.sme.sk/c/22357228/stredisko-jasna-od-piatku-zatvaraju.html

  Reply
 • 12. marca 2020 at 23:31
  Permalink

  V jednom z predchádzajúcich príspevkov som vyjadril obavu z toho,že ministrom financií sa stane nadšený ekonomický neoliberál Sulík.Bude chcieť minimálny štát,minimálne dane pre podnikateľov,laissez-faire a totálne doprivatizovanie všetkého čo je ešte v rukách štátu (Železnice SR,SAD,Slovenská pošta,teplárne,voda,energetka…..) v nádeji,že ak budú bohatí bohatnúť ešte viac ako doteraz,tak im niečo odpadne od huby a stečie aj na nižšie poschodie,možno až do suterénu.Táto teória(trickle-down) sa uplatňovala v 80. rokoch a keďže nefungovala resp.fungovala takto :
  https://cloudia.hnonline.sk/rxn/c5ea3e070f9d54d0a47218832e60d5cd
  tak od nej dal ruky preč aj MMF a SB.Ono je to totiž tak,že keď sa podnikateľom znížia dane,tak štátu zostane menej na rozdeľovanie a zákonite dôjde na škrty v sociálnej oblasti.Najmä,ak na MO bude sedieť Jaroslav Naď,ktorý prioritne a promptne zabezpečí nárast výdavkov na obranu na požadované 2% HDP.VPK Spojených štátov predsa potrebuje predávať svoje zastaralé eroplány a vrtuľníky aby mohol vyrábať novšie!
  Preto od samozvaného ekonóma Sulíka môžeme očakávať „stekanie bohatstva“od najbohatších na nižšie poschodia až po prízemie akurát tak v takejto forme :
  https://img.uncyc.org/sk/thumb/c/c4/Z%C3%A1kon_padaj%C3%BAceho_hovna.jpg/330px-Z%C3%A1kon_padaj%C3%BAceho_hovna.jpg

  Reply
 • 13. marca 2020 at 6:52
  Permalink

  Konečne prehovoril blaha = odborník na koranvírus a hlaný demagóg smeru !
  Koronovarirus je „kvapôčková infekcia“ ktorú drvivá väčšina tých ktorí sa ňou nakazia
  prekonajú bez akýchkoľvek problémov.

  Najzraniteľnjšie sú dve skupiny:
  1. Ľuda ktorí majú slabšiu imunitu a problémy s pľúcami alebo srdcom. Títo ľudia sa môžu dostať do vážnych problémov LEBO ich pľúca nie sú schopné dostatočne „okysličovať“ srdce, alebo mozog.
  Bez pomoci zdravotníkov a hlavne prístrojov na „nútené“ dýchanie môžu nastať problémy okysličovania srdca a mozgu čo sú dve príčiny smrti = infarkt a porážka.
  2. Lekári, zdravotné sestry a zdravotnícky pracovníci celkom.
  Ich počet je obmedzený. Preto ak sa „nakazia“ musia ísť do karantény a „chorých“ nemá kto liečiť.

  ČO je spoločné?
  Materálne zabezečenie!
  Rúška sú len základným vybavením hlavne pacientov.
  Lekári postrebujú Ochranné oblečenie, obuv a hlavne respirátory na dýchanie !
  Ťažko chorí potrebujú „ventilačné jednotky ktorých základom je ventilátor aby im pomáhal dýchať.

  V Taliansku sa lekár musel rozhodovať KOMU z chorých dá možnosť prežiť keď v niektorých oblastiach pripadalo a na jeden „ventilátor“ niekoľko chorých ale pripojiť sa dal len jeden !

  O čom teda je tento príspevok ? = Zlodej volá chyťtte ZLODEJA !

  smer vládne 12 rokov a štátne hmotné rezervy rovnako ako vybavenie nemocníc a nedostok lekárov a sestier je PLNE V ZODPOVEDNOSTI smeru = aj blahu !

  Nedostatok lekárov a sestier.
  Nedostatočné materiáne vybavenie = ochranné odevy a obuv, respirátory a ventilátory,
  nedostatok akreditovaných laboratórií, nedostatok testov na zisťovanie koronavírusu,
  nedostatky štátnych WEBOV na informovanie – pri tom do informatizácie išla miliarda !
  atď…

  Odkedy vieme o koraniruse Covi ? Minimálne dva mesiace…
  a čo robila vláda a blaha ? Propaganda , volebná kampaň a demagógia…
  Výsledok 12 rokov máme tu !
  Teraz to rýchlo na niekoho hodiť !
  Ale zodpovednosti sa nezbavíte !

  Preto je v blahovom článku toľko o sulíkovi a ani slovo o tom čo blaha a smer urobili
  pre zdravotníctvo a ako sa pripravili na koronavirus !
  Hanba za klamstvo a rozkrádanie je každému jasná ak navštívi zdravotnícke zariadenia.

  ZDRAVOTNÍCKI pracovníci bez pomôcok a v nedostatočných počtoch sú jediní ktorí
  bojujú za zdravie a životy „našich“ slovenských pacientov a blaha im ani ň nepomohol !

  Ak im nepomôžeme mi občania svojou zodpovednosťou a spoluprácou nebude nás mať KTO liečiť a počty mŕtvych budú narastať. Preto viacej ZODPOVEDNOSTI a reánych informácií a menej blahovčini !!!

  Študujte a vzdelávajte seba a svoje rodiny – okolie len tak budú následky miernejšie !
  To hlavné sa prejaví do jedného mesiaca !!!
  Dodržujte pravidlá a buďte nápomocní zdravotníkom.

  Reply
 • 13. marca 2020 at 7:17
  Permalink

  Že štát nemá sprostredkovať prácu – ak si chce niekto nájsť prácu ide na portál profesia.

  Prosím Vás – zavrite ho ! Tento idiot, okrem mnohého iného plánuje zrušiť povinnosť nahlasovať na ÚPSVaR / ISTP voľné pracovné miesta, čím sa značne zníži ponuka ( už to tu za pravicových vlád bolo ), čím sa ÚPSVaR stane asi naozaj zbytočný.

  Namiesto toho nás tento leštený liberálik posiela do súkromnej spoločnosti Profesia hľadať si prácu. Ale ja nechcem ísť do nijakej SÚKROMNEJ spoločnosti Profesia !!! Chcem si nájsť prácu prostredníctvom ÚPSVaR, kde si môžu zamestnávatelia BEZPLATNE zadávať ponuky práce a uchádzači o zamestnanie BEZPLATNE ich čítať a využívať informačný zdroj ISTP. Za tieto „služby“ sa na SÚKROMNEJ profesii platí.

  O zrušení povinnosti uverejňovať ponúkanú mzdu, cez rôzne zásahy smerujúce k prekarizácii práce, zníženie ochrany zamestnancov, zníženia „rizík“ z porušovania pracovných zákonov pre zamestnávateľov a mnohých ďalších chuťofkách tohto maniaka ani nehovorím.

  A to boli ešte reči, že okrem ministerstva financí, by dostali aj MPSVaR a ministerka by bola ľudomilka stará Ďuriška – no amiň, tma ! SS-sáci sú pritom 5% strana, s extrémnym programom aj pre pravicových voličov, o čom svedčí aj to, že tí priskakujú k SS vždy keď zlyhávajú iné pravicové strany a hneď odskočia, keď už majú ku komu…. teda ak sa dá o nejakých uvedomelých pravicových voličoch, tak bohabojne opisovaných pravicovými novinármi a sociológmi hovoriť, však – Matožič, Kollár, Kiska…

  Ešte že anarchokapitalista Shulík , na rozdiel od novinárov, chápe svoje miesto na politickej osi a „hrdo“ sa k nemu hlási, pretože toto je pre mňa PRAVICOVÝ extrémizmus, nie tie čajíky, ktoré takto volá tlač. Ideológia, ktorá spôsobila svetovú krízu, a natrvalo uvrhla milióny ľudí do chudoby, a ktorá vyladí životné a spoločenské podmienky tak, že tak nepriamo spôsobí smrť tisícom ľudí by mala byť ak nie mimo zákon, tak aspoň mimo slušnosť.

  Reply
 • 13. marca 2020 at 8:50
  Permalink

  Ešte aj tie mravce vedia, že svoju spoločnosť musia organizovať, ešte aj tie mravce majú svoj štát-mravenisko. Ešte aj ten mravec je sociálnejší ako netvor SSulík a jemu podobní.
  Domino efekt? Keď to začne padať, SSulík stáť neostane.

  Reply
 • 13. marca 2020 at 11:33
  Permalink

  Bohužiaľ v mnohom má zvolen pravdu. Smeráci majú a aj mali , málo odborníkov na jednotlivé odvetvia v spoločnosti a riešenie aj tejto situácie neumožní kydanie na toho druhého. Ale bohužiaľ smeráci toho pos…. veľmi veľa a ľudia ich volili lebo sa skrývali za ľavicu. Prečo dočerta nevytvorili a nepodporovali ľavicové mimovládky, ktoré by navrhovali riešenia v jednotlivých odvetviach hospodárstva? Prečo im stačili iba nohsledi, ktorí boli tak akurát dobrí za kulisu? Nechcem ich všetkých hádzať do jedného vreca, ale pomilovali toho veľa. Na riťolezcov sa spoliehať nedá a tí z ľavicovými názormi a skutoční odborníci sú, len ste im nedali príležitosť. Zatiaľ v mimovládkach alebo v ľavicových združeniach a spolkoch ako je napr. Pracujúca chudoba.

  Reply
  • 13. marca 2020 at 15:12
   Permalink

   Laco, darmo plakať na rozliatym mliekom…to mlieko by už dnes po 8 rokoch od 2012 bolo poriadne SMRDNUTÉ…ľavica prakticky vyhnila a ten „iný“ smer čo sa ľavičiarom nepáči, vyzerá byť v roku 2020 najživotaschopnejší: ľudové a národné politické názory: pozrite, kto by si pred 2-3 rokmi dovolil čo i len vysloviť, že treba kontrolovať hranice, pozastaviť prevádzku letísk, vlakov, aby štát prevzal právomoc rozdeľovať tovary a služby, aby štát znova poveril Štátne hmotné rezervy objednávaním a distribúciou vymedzených tovarových skupín, ba aby premiér národnej republiky nečakal na „pokyn Bruselu“ a sám vyhlásil uzavretie veštkých hraničných priechodov i na 30 dní zakázal vycestovanie občanov republiky a zákázal vpúšťať na 30 dní cudzincov do republiky, aby to robil premiér vlády ČR, aj premiér vlády SR, aj rakúsky premiér, ba bulharský premiér dokonca vyhlásil výnimočný stav: k tomuto sa Brusel nerozhýbal, Bruselaká administratíva sa „posr…..la“…
   TOTO JEPRAKTICKÉ VÍŤAZSTVO NÁRODNÉHO ŠTÁTU, ktorý ako jediný celok spoločnosti dokáže chrániť ľud pred smrteľným nebezpečenstvom: urobiť to pred 3 rokmi, bolo by to „fašistické“, extrémistické alebo aspoň nacionalistické…tož, svet sa zas pootočil.
   A čo ľavica?

   Reply
 • 13. marca 2020 at 15:02
  Permalink

  Aj by som reagoval, nuž ale aj tu Ľuboš iba útočí a zosmiešňuje Sulíka, čo už dnes je „vykopávanie otvorených dverí“ – lebo všetci vieme čo je Sulík zač a všetci vieme, ako sa v slovenskej spoločnosti usídlila ideológia neoliberalizmu „mať menej štátu“.
  Iba poznamenám, že R.Sulík zaroveň vyslovil zásadu „kompenzovať straty podnikateľom“ a riešiť celospoločensky (teda na štátnej úrovni) budúce bankroty. Nuž, ak chcem „menej štátu“, tak nechám podnikateľov nech sa vyrovnajú so svojim rizikom podnikania a bárs nech aj hromadne skrachujú…lebo veď v duchu liberalizmu po nich „vstanú noví podnikatelia“…ale už tu Sulík obhajuje podnikateľov, čiže PRAVICA AKO VYŠITÁ…a sú odhalení. Tak, poďme domov, umyme si ruky a venujme sa svojmu zdraviu.

  Reply
 • 14. marca 2020 at 1:24
  Permalink

  Vážení diskutujúci,
  skúste sa zamyslieť. Nemlátite s prepáčením prázdnu slamu?Mnohí sa iste aj osobne poznáte,alebo sa minimálne stretávate v diskusiách , tu v Pravde a na Hlavných správach. Prezentujete svoje názory, snažíte sa tak vychovávať a vzdelávať slovenského občana. Pozrite sa na výsledky. Ste spokojní? Ja nie.Tí,čo chápu viac,sa nemusia ubezpečovať o svojej názorovej pravde. Tí, čo nechápu, res. chápu veľmi dobre, ale slúžia inej mocnosti a nemajú za cieľ slúžiť Slovenskému Národu, s tými viesť diskusiu považujem za stratu času. Navrhujem Vám, aby ste ho využili zmysluplnejšie. Sadnime si spolu a dohodnime sa na vypracovaní strategického smerovania Slovenska, vypracujme taktiku, ako tento cieľ dosiahneme aj so zohľadnením možností malého štatu a malého národa v geopolitickom priestore. Je to obrovská práca, ktorá nás čaká, ale uvedomte si , že súčasné dianne vo svete je možno poslednou príležitosťou, ale aj šancou, aby takáto činnosť bola na prospech občanov Slovenska. Ak sa mi dôchodcovia nechopíme tejto príležitosti aj so zaineresovaním mladšej generácie, možno sa Slováci definitívne stratia , postupne aj z historickej pamäti ľudstva. Na Slovensku je veľa múdrych, vzdelaných a Slovensku oddaných občanov, aj keď je pravda, že postupne ich počet ubúda. My sme dovolili, aby naši nepriatelia „vychovávali a vzdelávali“naše deti, aby hanobili pamiatku našich predkov. Nezaslúčia si oni a ani my, aby sme sa aspoň pokúsili zmeniť to? Ja som presvedčený, že je to naša povinnosť. Pozrite sa napr. cez prizmu sledovanosti bogov takých osobností ako páni Moravčík, Hirjak, Jurčo, Švec, Kohút, Zajac Vanka, Majerčák a ďalší. Čitanosť okolo 1000. Väčšina občanov nerozumie o čom píšu. Ľudia sa rozhodujú podľa dojmov a nie pojmov. Navrhujem, stretnime sa napr. pod záštitou redakcie Dav Dva, alebo iného proslovenského média a začnime pracovať. Strecha nám už zhorela. Ing. Milan Gabčo CSc.

  Reply
 • 14. marca 2020 at 10:38
  Permalink

  Pre Ing.Milan Gabčo, CSc. – pán Ing., a čo Vy vlastne chcete o nás? Nie sme v parlamente, nezostavujeme vládu, ani nie sme v tej vláde, čo robí krízové opatrenia. Sedíme si my pekne doma lebo je stav všeobecného ohrozenia a PINDÁME SI…no a čo Vy, pán Ing.CSc.? Poďte sa nám trochu viac predstaviť, aby sme mohli posúdiť, kto si bez očistenia topánok trúfa vstúpiť do nášho svedomia?
  Ako ste volili v týchto voľbách? Čo ste urobili pre svet v predchádzajúcich 24 hodinách? A vôbec – kde ste boli kým ste nezistili, že tu môžete beztrestne PINDAŤ na druhých?
  S úctou
  Peter Zajac-Vanka za diskutérov, mimochodom, čítanosť blogu v Pravde kde upozorňujem Matoviča že skončila predvolebná kampaň prekročila 21 tisíc, tak ma skúste prekonať…

  Reply
 • 14. marca 2020 at 10:41
  Permalink

  Pokračujem: Pán Gabčo, založte sranu a povolajte nás do nej. Inak iba dvíhate žlč…pošlite niečo múdre na http://www.narodohospodari.sk a uverejním to.

  Reply
 • 14. marca 2020 at 14:58
  Permalink

  O pár kíl a zubov ľahší Vitkovič sa znovu pred 4 mesiacmi vynoril z vôd zabudnutia aby pripomenul, že „nejaký pozitívny spoločenský impulz v horizonte pol roka-roka bude musieť prísť“. Toto síce hovorí celý život, ale tentoraz mu to (konečne) vyšlo.

  Uvidíme, čo jedna nevinná (?) pandémia urobí s týmto svetom a z pohľadom elít a hlavne más na globalizáciu – ako na celosvetovú spoločenskú pyramídu – čím si vyššie, tým ti je lepšie – na úkor tých dolu.

  https://youtu.be/lgrsf4I64KU

  Reply
 • 15. marca 2020 at 13:13
  Permalink

  Takže podľa Sulíka: „Menej štátu…Štát nech sa podľa možností do ničoho nemontuje.“
  Takže štát nebude riešiť súkromných podnikateľov, ktorí utrpia straty; fajn, oni si to poriešia sami — „Štát nech sa podľa možností do ničoho nemontuje.“

  Reply
 • 16. marca 2020 at 10:26
  Permalink

  27. januára 2020 prvé zasadnutie krízového štábu ku Koronavírusu.
  15. marca 2020 vyhlásil šéf štátnych hmotných rezerv že rúšok budeme mať dostatok o týždeň až 10 dní !!!

  To je ľavicového VEĽA štátu = O tom je to štátne v podaní blahu a spol.
  Ak nie pre našich TAK pre nikoho !
  Na vine je kapitalizmus ale ten blahov !!!

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *