Ľuboš Blaha posiela list veľvyslankyni Spojených štátov amerických

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

A dosť. Stačilo. Posielam list americkej veľvyslankyni. Roky nás tu Američania poučujú o ľudských právach – nech sa kuknú na seba. To, čo sa aktuálne deje v USA, je neuveriteľné!

Pôvodne som jej to chcel poslať v angličtine, ale nie je treba – pravidelne dostávam telefonáty od diplomatov, že americká ambasáda sa sťažuje na moje statusy a pritom sú všetky v slovenčine. Zjavne si to všetko prekladajú.

Tak nech si preložia aj tento list, v ktorom slušne, no rázne protestujem proti porušovaniu ľudských práv v Spojených štátoch amerických. Nech okúsia svoju medicínu.

Here you are :-)

PROTESTNÝ LIST AMERICKEJ VEĽVYSLANKYNI OD POSLANCA NR SR ĽUBOŠA BLAHU

Vážená pani veľvyslankyňa Spojených štátov amerických,

dovoľte, aby som vyjadril svoje hlboké znepokojenie nad porušovaním ľudských práv v Spojených štátoch amerických. Brutálna vražda v Minneapolise, ktorej sa dopustil policajt na nevinnom človeku, otriasla nielen Vašou krajinou, ale aj našimi občanmi na Slovensku.

Sme zdesení z policajného násilia, prenasledovania novinárov a masového chaosu, ktorý v súčasnosti zaplavil Spojené štáty americké.

Vzhľadom na to, čo sa na Vašom území deje, je nepochopiteľné, že práve Vaša krajina má odvahu kritizovať iných za porušovanie ľudských práv. Nedávno som si prečítal, ako USA hodnotia stav ľudských práv na Slovensku.

Vo Vašej správe o ľudských právach sa okrem iného Vaše ministerstvo dopúšťa ťažkej demagógie, keď mňa ako poslanca NR SR obviňuje z antisemitizmu, a to iba preto, že som si dovolil kritizovať Vášho zamestnanca Aarona Singletteryho za jeho arogantný rusofóbny list, ktorý mi adresoval ako vedúcemu Stálej delegácie NR SR v Parlamentnom zhromaždení Rady Európy.

Z Vašej správy o ľudských právach som sa dozvedel, že ho kritizovať nemôžem, lebo má údajne židovský pôvod. To síce s mojou kritikou nijako nesúviselo, ale podľa Vašej správy je to údajný dôkaz o mojom antisemitizme.

Považujem to za urážku a žiadam Vás o ospravedlnenie. Nikdy som necítil ani len náznak nenávisti voči akémukoľvek národu či etniku a Vaše obvinenia sú preto nepodložené, účelové a bezočivé.

Zároveň Vás žiadam, aby ste prestali poučovať o ľudských právach našu suverénnu republiku a radšej sa starali o to, aby vo Vašej krajine policajti nevraždili ľudí, vláda neposielala na protestujúcich armádu a aby sa nezatvárali novinári.

Vy ste tí poslední, ktorí nám Slovákom môžu čokoľvek vyčítať. Pozrite sa, čo robia Vaši policajti a potom iných poučujte o rasizme.

Vážená pani veľvyslankyňa,

liberálna tlač u nás na Slovensku chce navodiť dojem, že za všetko zlé, čo sa deje v USA môže prezident Donald Trump. Akoby jeho výmena zmenila oligarchickú a rasistickú podstatu americkej spoločnosti. Problém je však ďaleko hlbší.

V skutočnosti to nebol Trump, kto vymyslel getá, v ktorých nechávate zahnívať chudobné komunity. Nebol to on, kto vytvoril z USA jednu z najnerovnejších spoločností na svete. Nebol to on, kto uvrhol 40 miliónov ľudí v USA do chudoby.

Nebol to on, kto vynašiel rasizmus a šovinizmus – ten je prítomný v americkej spoločnosti po stáročia, počnúc vyvražďovaním Indiánov; pokračujúc nehanebným otrokárskym systémom a následnou rasovou segregáciou; a končiac imperiálnymi vojnami po celom svete.

Prezident Trump je len symptóm ďaleko závažnejšej choroby, ktorou je Váš oligarchický systém. Ten znemožňuje naplnenie sociálnych práv veľkej časti Vášho obyvateľstva a vytvára také drastické sociálne podmienky, že nie je vôbec prekvapením, že ľudia vo Vašej krajine sa búria.

Je úplne jedno, ktorá z dvoch oligarchických strán vo Vašej krajine vládne – výsledkom je, že ľudské práva bežných Američanov sú systematicky porušované; obrovská sociálna nerovnosť vo Vašej krajine pripomína chudobné africké krajiny; a ľudia trpia. Namiesto toho, aby ste sa starali o ich sociálne práva, vy vediete vojny po celom svete.

My na Slovensku viac nemôžeme mlčať. Minister zahraničných vecí SR Ivan Korčok Vám to nikdy nepovie, lebo mu to jeho mentalita úslužného aparátčika, mysliaceho iba na svoju kariéru, nikdy nedovolí. Dovoľte teda, aby som Vám pravdu napísal ja, slušne a priamo.

Radi poučujete iné národy o ľudských právach. Ukazujete prstom na Ruskú federáciu a zavádzate sankcie. Vyhrážate sa Čínskej ľudovej republike. Zavraždili ste iránskeho generála. Viedli ste útočnú vojnu v Iraku a bombardovali suverénnu Juhosláviu. Organizujete prevraty vo Venezuele a snažíte sa vyhladovať Kubu. Len preto, že tieto krajiny idú svojou vlastnou cestou.

Ako by sa vám páčilo, keby na základe brutálnych udalostí, ktorých sme svedkami v USA, by sa medzinárodná komunita rozhodla uvaliť sankcie voči Vašej krajine za porušovanie ľudských práv?

Bolo by to oprávnené a som presvedčený, že keby sme takúto otázku položili ľuďom na Slovensku v referende, väčšina by odobrila sankcie voči USA.

Vážená pani veľvyslankyňa,

vyprosujem si, aby Vaša vláda používala moje meno vo Vašich demagogických správach o ľudských právach – nikdy som na rozdiel od Vašej vlády žiadne ľudské práva nikomu neporušil.

Naopak, ako človek, ktorému záleží na napĺňaní práv a sociálnych istôt všetkých ľudí na svete, vrátane bežných Američanov, na Vás nalieham, aby ste bezodkladne prestali s porušovaním základných ľudských práv na Vašom území.

Je iróniou, že práve krajina, ktorá sa najviac oháňa slobodou a demokraciou a v ich mene narušuje suverenitu mnohých štátov sveta, je dnes dejiskom flagrantného porušovania všetkých pokrokových predstáv o slobode a demokracii.

Je najvyšší čas, aby ste sa prestali starať do vnútorných záležitostí Slovenskej republiky a namiesto toho pomohli bežným Američanom, ktorých ľudské a sociálne práva sú nehanebne porušované.

S pozdravom

Ľuboš Blaha
poslanec Národnej rady Slovenskej republiky

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne
19 thoughts on “Ľuboš Blaha posiela list veľvyslankyni Spojených štátov amerických

 • 2. júna 2020 at 13:57
  Permalink

  suhlasim a podpisujem sa pod list

  Reply
 • 2. júna 2020 at 14:40
  Permalink

  Tento Bláhov list by mali podpísať všetci poslanci, vrátane dedkov Šebeja, Osuského a ďalších cudzincov, odrodilcov. Naďa by mali Američania vyslať bojovať spolu s Mikim do Afganistanu, Korčoka do Kosova, Klusa do Iránu a keby aj ďalší grázli a fašisti odošli zo Slovenska, ľahšie by sa nám chudobným otrokom dýchalo.

  Reply
 • 2. júna 2020 at 15:15
  Permalink

  Nesporna a realna pravda.

  Reply
 • 2. júna 2020 at 15:26
  Permalink

  Súhlasím s obsahom aj komentárom pána Kupeckého- nezabúdať na Lajčáka

  Reply
 • 2. júna 2020 at 16:21
  Permalink

  Je veľmi dobré, že v dnešnej dobe, keď je parlament v rukách slepých proamerických síl, sa našiel aspoň jeden poslanec, ktorý verejne napísal pravdu, že „kráľ je nahý“.

  Reply
 • 2. júna 2020 at 17:23
  Permalink

  Pán Blaha, obdivujem Váš jasný úsudok a odvahu ! Váš list by mal byť vytlačený na titulných stranách všetkých denníkov. nech ľudia čítajú aj o reálnom živote vo svete, nie len o “ celebritách “ .
  Tereza Szabová

  Reply
 • 2. júna 2020 at 19:38
  Permalink

  VÝBORNÉ!!!
  soliDARita s bežnými ľuďmi Ameriky

  Reply
 • 2. júna 2020 at 20:36
  Permalink

  Tento príspevok Ľuboša Blahu som už komentoval na stránke (dúfam, že si to dobre pamätám) : STOP ČAPUTizmu: Stanislav Kizek
  Ľuboš. Naprosto s Tebou súhlasím. Len nie som si istý, či to týchto človiečikov s ohľadom na ich mentálne a osobnostné nastavenie vôbec pohne k tomu, aby pochopili, čo si im napísal. Držím Ti palce, aby si naďalej zotrval a vytrval v zápase s touto odióznou aroganciou a spupnosťou.

  Reply
 • 2. júna 2020 at 20:53
  Permalink

  Je pekné, že niekto reaguje. Bohužiaľ nereagujú tí, čo by reagovať mali. Pre zaujímavosť – vo Veľkej Británii minister zahr. vecí vyhlásil, že sa nemá dôvod zaoberať tým, čo sa deje v USA (Boris ani slovo). V Nemecku sa vyjadrili veľmi eufemisticky. Politici v EÚ držia zobák a rovnako to robia aj médiá. Jedine ľudia vyšli do ulíc a reagujú miesto tých, čo by mali byť „zodpovední“.

  Reply
 • 2. júna 2020 at 21:53
  Permalink

  Výborne a pravdivo napísané…

  Reply
 • 3. júna 2020 at 7:46
  Permalink

  Kde ste bol pán demagóg Blaha, keď vládnuci sociálni demokrati pouršovali ľudské a sociálne práva nás pracujúcich na Slovensku? Koľko protestných listov ste poslal Ficovi či Pellegrinimu?
  Priživujete sa na udalostiach v USA.

  Reply
 • 3. júna 2020 at 12:32
  Permalink

  V osobe pána Blahu máme nového Jánošíka, a ako sa vyjadril raz bývalý minister Mach: Ľuboško, rež a rúbaj do krve! Podľa vzoru USA, už aby začali aj u nás protesty najmä proti chudobe, otroctvu a ožobračovaniu! Čiže je proti čomu, každý to vie. Nechceme toho veľa, iba právo na prácu a slušný zmysluplný život, ako nám to raz vtĺkal do hlavy disident Havel.

  Reply
 • 3. júna 2020 at 18:16
  Permalink

  Namiesto pani veľvyslankyne by za ohradou na Hviezdoslavovom námestí mohli byť tri známe opice (jedna si zakrýva oči, jedna uši a jedna ústa). Na jednej strane ocenenie postoja jediného poslanca (kde sú ostatní 149?, kde sú ich voliči?…) Na druhej strane problém – čo sa stane, keď poslanec upozorní veľvyslankyňu? Nič! Rovnako ako keby napísal „trom opiciam“.
  Píše o verejne známych faktoch! A mlčia média (strážne psy demokracie). Mlčí prezidentka a premiér vraj „suverénnej“ Slovenskej republiky. Mlčia policajní náčelníci, sudcovia a prokurátori – vraj „budujú“ právny štát… Ministri Korček s Naďom sa pchajú do zadku americkej ambasády – rušia civilné letisko Sliač, odovzdávajú Kuchyňu a Sliač pod americkú jurisdikciu, organizujú americkú okupáciu Slovenska. Kto vyžienie US Airforce keď sa sem nakvartírujú?
  Vraj máme suverénny právny štát…
  Kde?

  Reply
 • 3. júna 2020 at 23:51
  Permalink

  Nedá mi aby som to nenapísal. Som unavený ako zbitý pes, ale pán poslanec starajte sa o nás. Nehľadajte smietka v očiach iných, ale brvná v svojich a Vašich spolustraníkov a nominantov. Boli ste skoro 12 rokov pri moci- smer a my obyčajní Slováci a Slovenky sme museli a musíme ak chceme prežiť robiť ako otroci nielen doma , ale aj za hranicami, kde ľudí z hladových dolín a vymierajúcich dedín vyháňa jeho rodná krajina pod vedením smeru. Vaši nominanti sa pričinili, že naše polia i lesy sú zdevastované jedná radosť, že sa mladí ľudia zadlžujú na celý život aby si mohli kúpiť dom či byt a modlia sa aby nestratili robotu či nezničili si svoje zdravie. Váš predseda vydržal jednú odmakanú noc za strojom, Slováci i Slovenky neďaleko od Vás , vo fabrike nad bránou ktorej by sa hrdo mohol skvieť nápis ARBAIT MACHT FRAY drali a drú ako otroci za tretinové mzdy pri trojnásobnej produkcii ako ich spolupracovníci v materskej krajine montovne. Banky nás zdierajú tiež poctivo a teraz už im musíme platiť za to, že si v nich držíme naše peniaze. Čím ste pomohli slovenským poľnohospodárom? Úspešne sme sa dostali na úroveň 35 % sebestačnosti v potravinách a zo západu nám dovážajú treťotriedny odpad za rovnaké alebo ešte i vyššie ceny ako v krajine pôvodu. Niekedy v zákonníku práce bolo, že pracovník si môže polovičku dovolenky vybrať kedy chce. Teraz mu zamestnávateľ môže určiť kedy si môže vybrať najmenej 5 týždňov dovolenky. Má niekto 6 okrem poslancov a učiteľov?Neustále nám rastú ceny potravín i energií. Bez ohľadu na ich celkový stav. Čo s tým robil smer? Prestaňte už s kydaním. Je krajšie ako od Zmatkoviča, ale čo nám to pomôže. Je toho oveľa viac čo ľudí ako som ja ťaží a trápi. Vás však zaujíma iba politika. Asi nič iné neviete ani Vaši spolustraníci.

  Reply
  • 4. júna 2020 at 9:35
   Permalink

   Laco, Blahove statusy sú mi sympatické, rád si ich prečítam, ale dávam Ti za pravdu. V podstate robí funkciu príťažlivého obalu na šmejdovom tovare. Hlása pekné vízie, dokonca mu verím, že to myslí úprimne, ale v drese politikov, ktorí nielen že nevedia, ako tieto vízie uskutočniť, ale nemajú na tom pražiadny záujem.

   Reply
   • 4. júna 2020 at 12:00
    Permalink

    Marián, Súhlasím s Tebou aj s Lacom.
    Blaha má pravdu v tom ako USA zneužívajú moc, ale život obyčajných ľudí, ktorí tvoria hodnoty by mu ako ľavičiarovi mal byť prednejší…
    Všetko krásne vidieť teraz, keď sa pracuje na úplnom rozklade štátu a novej totalite, na normálnych ľudí politici kašlú, snažia sa len prihrievať si vlastnú polievočku…

    Reply
 • 4. júna 2020 at 8:46
  Permalink

  Och, to je strašné zvolanie“Som unavený ako zbitý pes…“
  Prečo sa nezačnú zakladať nejaké samosprávne družstvá, ktoré by takýchto ľudí oslobodili od otrockej práce? Aj na DAVe DVA je dosť schopných ľudí, ktorí by to mohli skúsiť naštartovať.
  Ale, pán Laco, podľa mňa Blahovi krivdíte, i „…pán Blaha je tiež unavený a zbitý ako pes…“.Nevidíte, čo s ním robia?
  A ešte k vete: „Vás však zaujíma iba politika.“ Ale veď o tom to je, o politike.. Aký politický systém si zvolíme, tak budeme žiť. Bohužiaľ, zvolili sme si „boží prokapitalistický ľud“, bude len horšie.
  Treba hľadať spôsob, ako v rámci kapitalizmu pomôcť ľuďom, ktorí sa cítia ako zbití psi; nezapchávať i uši, počuť to volanie.

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *