Ľuboš Blaha reaguje na Šebeja: Miluje Hayeka, no sám ho nikdy nečítal, francúzski filozofi sú pre neho šašovia

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

František Šebej sa na mne vyzúril v Denníku N. Už sa mi na tie primitívne výlevy amerických mopslíkov ani nechce reagovať. Nech štekajú, však sú za to platení. Beriem s humorom. 

SPOMIENKY NA ŠEBEJA

Ale ako som čítal rozhovor so Šebejom (neodporúčam, príde vám nevoľno), tak som si spomenul na dve zábavné príhody, s ktorými sa s vami rád podelím – sú milé a poučné. Keď už spomína on, zaspomínam si aj ja 

Prvá sa týka toho, prečo nemôžem brať Šebeja vážne. Absolvovali sme spolu zopár ciest, ja ako predseda európskeho a on ako predseda zahraničného výboru NR SR. Klasika – hádky, polemiky, prekáračky. Neskôr už len unavená apatia. Ale zaujal ma jeden z našich prvých rozhovorov. 

KEĎ SI AŽ TAKÝ VEĽKÝ INTELEKTUÁL, ŽE ANI NEMUSÍŠ ČÍTAŤ A VŠETKO VIEŠ

Šebej sa rozdrapoval, aký skvelý je Hayek. A ja mu hovorím, čo konkrétne má na mysli, či knihu Cesta do nevoľníctva, alebo knihu Právo, zákonodarstvo a sloboda, alebo Osudovú domýšľavosť… Napísal som o Hayekovi niekoľko kritických kapitol do svojich kníh, tak som sa chcel o ňom rozumne porozprávať s jeho veľkým obhajcom, ktorý sa hrá na intelektuálneho guru slovenskej pravice. A zo Šebeja odrazu vypadlo, že on vlastne Hayeka nečítal… Ups. Trápne ticho. A debata skončila. Načo sa baviť s človekom, ktorý si ani neprečíta svojho obľúbeného autora. 

KEĎ HEJTUJEŠ AKO DEŽO Z DEDINSKEJ KRČMY

Boli sme vtedy v Taliansku a veľvyslankyňou tam vtedy bola vzdelaná pani, ktorá mala silný záujem o francúzsku literatúru a filozofiu, a tak sme prehodili pár slov, myslím, o Foucaltovi, Sartrovi či Althusserovi, všetko moji obľúbení filozofi. 

Do toho nám prskne naježený Šebej – načo riešite francúzskych intelektuálov, to všetko sú len šašovia. 

Kukneme naňho, že waw, reakcia hodná dedinského futbalistu a otázka znela: a čo konkrétne, milý pán predseda, sa vám nepáčilo na knižkách Foucalta? Odpoveď sa už dala očakávať – pcha, nečítal nič. A ešte si z toho robí zásluhu – on predsa šašov nečíta.

Trápne ticho. Zasa. Ono sa tak trochu samé pýta, že si človek prečíta knihy, ktoré nabubralo označuje za hlúpe. Inak pôsobí veľmi hlúpo ten, kto takto lacno rozdáva nálepky. Ale toto je, prosím pekne, Fero. Veľký pravicový intelektuál. 

NEMÁM RÁD, KEĎ SA NIEKTO HRÁ NA NIEČO, ČO NIE JE

Vtedy som pochopil, že sa so Šebejom nemá zmysel baviť o čomkoľvek hlbšom. A tak sme už odvtedy riešili len bielkovinové diéty a iné prkotiny. 

A tento človek dnes mňa ide hodnotiť. Už chápete, prečo mi je to srdečne jedno? Ja ho jednoducho nedokážem brať vážne. 

Viete, mne nevadí, že nepozná politickú filozofiu. 99% ľudí sa nezaoberá politickou filozofiou. V tom nie je problém – každého baví niečo iné. Jeden hrá futbal, druhý okopáva záhradku, tretí počúva hudbu. Fajn, tak to má byť. Ale nikto z týchto dobrých a šikovných ľudí nepredstiera, že je múdrejší než Sokrates. A Fero áno. Takýchto ľudí si nedokážem vážiť a môžu ma osočovať, koľko chcú – pre mňa sú duševní mrzáci a morálny odpad. 

SORRY, FERO, ALE TOTO
Z TEBA HRDINU NEROBÍ

Šebej v rozhovore pre Denník N píše, ako sa opakovane sťažoval na mňa u Miroslava Lajčáka a Roberta Fica. A vraj mi dohovorili. Nechcem Ferovi búrať sebavedomie, ale ani Fico ani Lajčák mi v živote nedohovárali. Rozprával som sa s nimi asi stokrát a nikdy nič. Zjavne aj oni berú Fera vážne asi tak, ako ja. A áno, viem, o tom, že MOST-HÍD pri koaličných rozhovoroch bojoval za to, aby Blaha nebol predsedom eurovýboru, Šebej sa tým chváli opakovane. A viem aj to, že predseda Smeru Robert Fico ich obratom poslal do zadku a chlapci sklopili uši a bolo. Hrdinovia. Ja fakt neviem, načo toto Fero vyťahuje. Však vyznieva ako kompletný chudák. 

FERO NA MŇA VYTIAHOL MOJU NAJMILŠIU SPOMIENKU

Ale jedna Šebejova spomienka stojí za to, aby som ju odcitoval celú – toto hovorí náš milý Fero: 

„Bol som v nemocnici a Ľuboš Blaha namiesto mňa viedol našu delegáciu na medziparlamentnej konferencii. Tam sa ujal možnosti, vypýtal si slovo a mal tam taký proruský a protiamerický záchvat, že mu začali nejakí nemeckí europoslanci hovoriť, že toto nie je to, čo hovorí váš minister zahraničia a niektorí sa s ním začali rozprávať po rusky. Urobil nám skrátka šialenú hanbu a ja som požiadal premiéra Fica, aby mu jednoducho povedal, že nie a vysvetlil mu, aká je naša zahraničnopolitická línia.“

Šebej v rozhovore

POVEDAL SOM PRAVDU DO OČÍ AMERICKÝM MOPSLÍKOM Z CELEJ EURÓPY, PRESNE TAK, FERO!

Ach, Fero mi nevdojak vyvolal nádhernú spomienku na bezpečnostnú konferenciu na Malte, o ktorej rozpráva. Asi spred dvoch rokov. Bolo to takto. Sála plná západných militaristov a rusofóbov. Všetci sa predháňajú, kto si silnejšie kopne do Ruska. A tak. Potom dôjde Mogheriniová a šou pokračuje. A potom sa postaví Blaha. A pýta sa Mogheriniovej, či hodláme odsúdiť aj to, že Američania bombardovali také a také ciele v Iraku, kde zomrelo kopu detí. A či odsúdime aj ich bombardovanie Sýrie, keď porušili medzinárodné právo. A či odsúdime aj Saudskú Arábiu za masakrovanie ľudí v Jemene.

TAK NEPRÍČETNÉHO NEMCA STE EŠTE NEVIDELI

Doplnil som, že Rusko je náš partner a celé to primitívne kydanie na Putina nijako nevyrieši to, že Európa a Rusko sa vzájomne potrebujú. A navrhol som zo záverečnej deklarácie vyhodiť všetky protiruské časti. Ste mali vidieť tú reakciu – odrazu na vás bučí dvesto ľudí, pološialený Nemec z CDU po vás v ruštine vrieska, že ste ruský agent a bude sa na vás sťažovať premiérovi Ficovi, rozzúrený Droba (vtedy ešte poslanec, súčasť delegácie) vyletí, že je zásadne proti tomu, čo hovorím a tak. Ja som sa opäť prihlásil o slovo a s úsmevom som poďakoval nemeckému kolegovi, že bude informovať Politbyro Ústredného výboru Komunistickej strany Sovietskeho zväzu, ale že u nás na Slovensku ešte stále platí sloboda slova a ja budem hovoriť pravdu. Skoro pukol od zlosti, to bolo prvýkrát, čo som zažil u Nemca emóciu. Akúkoľvek.

KEĎ VÁM GRATULUJÚ SEXI SÚDRUŽKY AŽ DROBOVI TEČÚ SLINY

No proste áno, Šebej v zásade hovorí pravdu – všetkých prítomných amerických mopslíkov som rozzúril do nepríčetnosti. Ale malo to aj vtipnú dohru. Juraj Droba mi odpustí túto anekdotu, nie je namierená proti nemu. Sedeli sme vedľa seba a po skončení konferenciu za ním došiel starý tučný pánko a srdečne mu stískal ruku, že ako mi to nandal. Vzápätí ďalší, ešte starší a ešte tučnejší, vyobjímali sa, zanadávali si na Blahu a hneď im bolo lepšie. Lenže ani môj príhovor neostal bez odozvy. Došla za mnou mladá krásna Francúzska z Mélenchonovej strany a gratulovala k prejavu. Nasledovala Nemka z Die Linke a so slzami v očiach mi ďakovala. To isté Estónka z nejakej socialistickej strany a potom Islanďanka. Doteraz si pamätám na ten závistlivý pohľad Jura Drobu, ako mi so smiechom vraví: „Ty kokso, aké šupy. Tebe gratulujú mladé kočky a za mnou chodia starí chlapi. Ja som mal byť komunistom.“ Ešte dnes sa smejem, keď si na to spomeniem. Ďakujem Ferovi Šebejovi, že mi to pripomenul. Fakt ďakujem. 

VŽDY SA POSTAVÍM A POVIEM PRAVDU –
AJ KEBY MA MALI ZLYNČOVAŤ!

Milí priatelia, na záver len toľko: áno, všade, kde som, hovorím pravdu. Či doma alebo v zahraničí. Potvrdil to Kukan, potom Poliačik a teraz Šebej. Potvrdí to každý. Nebojím sa postaviť a povedať veci tak, ako sa majú. Som socialista, vlastenec a odmietam americké vojny. A vždy budem bojovať za to, aby sme sa k Rusku správali s úctou a rešpektom. Ak mi toto chce niekto vyčítať, tak mne to nevadí. Som na to hrdý. Aj keby som mal byť jediný proti miliónom, čo budú do poslednej chvíle chrániť Slovensko a mier, budem to robiť. Postavím sa väčšine. A nezradím pravdu. Taký je Blaha. A vždy bude.

PREČÍTAJ SI KNIHU, FERO, JE NAJVYŠŠÍ ČAS ZAČAŤ SA VZDELÁVAŤ V POLITICKEJ FILOZOFII

Pekný deň a pozdravujte Fera, že keď chce, požičiam mu Hayeka aj Foucalta, mám ich v kancli. Alebo mu rovno darujem svoje knihy, kde Hayeka do detailov rozoberám, určite by sa Ferovi zišlo prečítať si aj odbornú literatúru, čo myslíte? 

Ľuboš Blaha

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne
8 thoughts on “Ľuboš Blaha reaguje na Šebeja: Miluje Hayeka, no sám ho nikdy nečítal, francúzski filozofi sú pre neho šašovia

 • 30. júla 2019 at 15:09
  Permalink

  Pekné. Píšte, píšte, píšte. O tých tupcoch, čo ich masmédia dostali do parlamentu aby tam zastupovali nadnárodné spoločnosti a kapitál. Ich vzdelaním je správne vliezť do r…i tým, práve vládnúcim. V tom sa vyznajú a bohužiaľ aj pričinením smeru a jeho ministrov školstva sa naše vzdelávanie dostalo na africkú úroveň. Otrokári nepotrebujú vzdelaných ľudí . Tupcom sa vládne ľahšie. A ešte v NRSR schváľte aby vodičmi kamiónov mohli byť 18 roční a vodičmi autobusov mohli byť 21 roční a zaradím Vás k hore popísaným.

  Reply
 • 30. júla 2019 at 23:49
  Permalink

  Suhlasim. Taky jeblaha. :)

  Reply
 • 31. júla 2019 at 6:52
  Permalink

  Výborný článok Luboš, ďakujem za ranné povzbudenie. Konečne tým tupcom v EÚ niekto povedal pravdu.
  Šebej je podľa Trubiroha už „prestárly“ politik. Ale v podstate sú obaja chudáci. :)
  Teším sa na ďalší článok.

  Reply
 • 31. júla 2019 at 8:02
  Permalink

  Blaha si šupa. Presne si popisal aki tupci nam robia politiku.

  Reply
 • 31. júla 2019 at 8:10
  Permalink

  Blaha si šupa. Zdielam tvoj nazor. Amerika robi zlo v celom svete a nasi sasovia sa tvaria, ze tak je to spravne, ze co je americke je ok. A Sebej je stary blb, ktory aj s dalsimi prestarlymi somarmi tu uz davno nemali kecat do nicoho. Ze Amerika znicila pol sveta, ze migracia je dosledok jej hnusnej politiky, to nasim modernym politikom nevadi?! Nevadi, lebo ich financuju a podporuju, aby likvidovali Europu. A nasi mladi ako Truban? Cim viac zradia vlast, tym su popularnejsi.

  Reply
 • 31. júla 2019 at 17:21
  Permalink

  To sa to machruje na nete.

  V Národnej RADE keď sa KUPOVALI americké stíhačky blaha ani nepípol.
  Ako predseda výboru pre európske záležitosti ODSÚHLASUJE všetky NARIADENIA EU a je zodpovedný za naše pripomienky…
  ALE o tom ako vždy mlčí.
  Keď bol šebej vo vládnej koalícii vtedy bol dobrý. Vtedy nebol amík ?
  ..
  Dobre bude ak táto vláda smeru a blahu skončí…
  Dosť bolo moci oligarchov a vlády pluktokracie za účasti a podpory blahu.

  Reply
 • 1. augusta 2019 at 14:44
  Permalink

  Riešiť Šebeja, to je fakt kľúčová téma dnešného Slovenska. Teraz možno už aj byty zlacnejú …

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *