Memes are the opium of masses: To najlepšie zo stránky Rudý boľševický nok

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Profesorka Jodi Dean v rozhovore pre Wave na otázku Máte ráda marxistické a komunistické memy? uviedla:  „Memy jsou jedním ze způsobů, jak si mladí lidé přivlastňují marxistickou tradici. Ta je díky nim znova cool a zábavná a dál se šíří. Je skvělé, že lidé už nemusí číst všech pět miliard stránek Kapitálu, ale mohou vytvořit 4 nebo 5 memů, které shrnou hlavní argumenty. Memy jsou silnou zbraní a měli bychom z nich být nadšení. Jsou to prostředky pro šíření myšlenek.“

Už aj na Slovensku vznikajú prvé ľavicové, socialistické a komunistické mémy. Príkladom je stránka  Rudý boľševický nok, ktorú tvorí Stano Pirošík. Stano Pirošík pre DAV DVA uviedol:

Tieto obrázky robím hlavne preto, aby som vyvrátil tvrdenia kapitalistickej propagandy, s ktorými sa prakticky celý život stretávam. Aj preto podtitul stránky je „Ústredie boja s buržoáznou propagandou„. Goebbels mal totiž pravdu, keď hovoril, že 1000 krát opakovaná lož sa stáva pravdou. Mnohí napríklad prijali teóriu, že socializmus bol akousi ručnou brzdou pokroku v našej krajine, že keby nás tu 40 rokov nebrzdili boľševici, tak miešame kávu na námestí ako nemeckí dôchodcovia. Dnes tu máme kapitalizmus, už takmer 30 rokov, teda mal možnosť ukázať, ako to s tým vývojom je, ale oni si idú stále svoje a hovoria, keby tu 40 rokov nebolo to a to. To je ako keby sa Husák v roku 1975 vyhováral na Tisa! Jednému takto naočkovanému som raz v krčme položil otázku: Koľko rokov sa ešte potrebuješ vyhovárať, aby Ti došlo, že presne takto to malo na Slovensku vyzerať? Keď ideš 30 rokov dole kopcom, tak asi o ďalších 10 nebudeš na Kriváni že? Toto je len taký jeden príklad… tých teórií je viac. Snažím sa to vysvetľovať jednoducho aj s humorom… mnoho vecí vzniká priamo za pochodu, keď si niečo vypočujem alebo sa nad niečim zamyslím. Sem tam spravím len tak čistú srandu na zasmiatie.

Pri mnohých obrázkoch mi ide aj o to, aby sa ľudia zamysleli nad podstatou toho čo vidia a čo sa deje. Často krát nastavujem zrkadlo kapitalistickej hystérie z komunizmu a robím hystériu s kapitalizmu. Práve preto, aby si to ľudia otočili a zamysleli sa, či niečo nie je hrozné len preto, lebo sa okolo toho toľko kričí a niečo nie je „dobré“ náhodou len preto, lebo sa okolo toho mlčí. Napríklad pracovné podmienky v niektorých fabrikách a plagát: Vrcholom neslobody je, ak sa dobrovoľne prihlásiš do pracovného tábora. A je tam foto SAMSUNG GALANTA.


Spomínaný pracovný tábor

Kňažko a golf

Paródia na reklamu Peugeot

Koho berú policajti

Reakcia na Pod Lampou

Reakcia na umeleckú hodnotnú tvorbu našich antikomunistov

Kto koho živí a kto koho okráda

Porovnavanie zločinov kapitalitzmu a socializmu

Ničenie pamatniikov Lorenzom

reakcia na p. Benčíka

Reakcia na velke odvody

Poľnohospodari

Vysmech antikomuinistom, ktorí aj z toho, čo bolo v socializme dobre robia negativum

 

K tvorbe memes sa pridala aj stránka DAV DVA

Vyberáme najúspešnejšie

Prevzaté

Aj napriek chybičke (chýbajúce písmenko) jeden z najúspešnejších

prvý mém na DAV DVA od fanúšičky Janky

Do tretice vyberáme memes zo stránky Nehanebné boľševické meme

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


6 thoughts on “Memes are the opium of masses: To najlepšie zo stránky Rudý boľševický nok

 • 3. júla 2018 at 15:20
  Permalink

  VÝÝÝBORNÉ !

  Reply
 • 3. júla 2018 at 16:24
  Permalink

  Nemám slov a to je už čo povedať…
  Skvelé…

  Reply
 • 3. júla 2018 at 21:03
  Permalink

  Toto tu chýbalo. Len to má a bohužiaľ aj asi bude mať slabú popularizáciu. Kde sú dvaja ľavičiari tam sa zvyčajne stretnú tri aj viac názorov. Nevieme čo chceme a hlavne ako to chceme dosiahnuť.

  Reply
  • 4. júla 2018 at 20:52
   Permalink

   Tolerancia! A pôjde to!

   Reply
  • 5. júla 2018 at 8:46
   Permalink

   Laco, napríklad pre mňa osobne nie sú názorové nezhody v takej či onakej otázke čínskym múrom. Dokážem s inými vychádzať i spolupracovať, viac je to skôr o charaktere človeka. Častokrát mám lepšiu mienku o človeku, s ktorým sa zhodnem na 60%, no rozišli sme sa korektne, ako o takom, s ktorým sa zhodnem na 90% a ten človek má potrebu do mňa kopať. Samozrejme že spolupracovať má zmysel hlavne s ľuďmi, s ktorými sa zhodneme v základných veciach, pokiaľ sa v nich nezhodneme tak to logicky ani nemôže k spolupráci viesť, no môže to viesť aspoň k rešpektu i slušnej diskusi pri pive :)

   Reply
   • 5. júla 2018 at 18:20
    Permalink

    Súhlasím so Stanom „…spolupracovať má zmysel hlavne s ľuďmi, s ktorými sa zhodneme v základných veciach, pokiaľ sa v nich nezhodneme tak to logicky ani nemôže k spolupráci viesť …“No a samozrejme nohu, ktorá do mňa kope, nepobozkám.

    Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *