Michal Havran ako obhajca komunizmu? Podá pani europoslankyňa trestné oznámenie aj na neho?

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Píše sa rok 2011, Michal Havran je v tom čase ešte ľavicovým autorom. Píše pre portál jetotak.sk, obhajuje alternatívne médiá, robí rozhovor s Julom Bosákom pre stránku Nezávislí. V tom čase bojuje proti Dzurindovcom a Miklošovcom (napríklad už zmazaný článok Zachránia hipsteri pravicu?). Havran píše článok proti Kalmusovej intervencii voči Lacovi Novomeskému s názvom Hlúposťou proti komunizmu (pôvodná verzia na jetotak.sk už nie je k dispozícii):

„Novomeského komunizmus je problémom iba pre tých , ktorí spájajú akúkoľvek kritiku nespravodlivosti so zločinnými ideológiami….Pán Kalmus, ale aj poslanci OKS s iniciatívou na prijatie zákona o zákaze propagácie komunizmu by možno chceli, aby sme začali odstraňovaním Novomeského sôch a pokračovali napríklad zákazom jeho poézie. … Problém by mohla mať aj avizovaná výstava Picassa. V prípade, že by sa jej kurátorom podarilo na Slovensko prepašovať nejaké obrazy tohto notorického komunistu, pán Kalmus by ich mohol ísť nasprejovať.“

Rok 2012, Michal Havran na prednáške v Žiline:

„Nemal som za čo hanbiť. Tam kde som žil sa k socializmu hlásilo to všetko najlepšie v krajine. Hovorím o Francúzsku, v akademických a novinárskych kruhoch…odmietanie neoliberálneho systému a nemilosrdného kapitalizmu, v ktorom žijeme, je teologickou prioritou. Oni to samozrejme hovoria troška iným jazykom. Hovoria o milosrdenstve, spolupráci, o spoluúčasti na osude iných, ale podstata je stále istá, pretože je tu systémový problém.“
Michal Havran, Stanica Žilina-Záriečie, 18. októbra 2012

Michal Havran kritizuje sociálnu nerovnosť v rozhovore pre Nezávislých:

Rok 2013, Mika predkladá Michala Havrana ako alternatívu voči Hríbovi, všetci ľavičiari tlieskajú lebo ho vnímajú ako osvieteného socialistu známeho z jetotak.sk.

Píše sa rok 2013, premiéru má film na Kandidát, ktorý odhaľuje praktiky politického marketingu. Havran tesne pred prezidentskými voľbami v roku 2014 podporí (na jetotak.sk, kópia článku je tu) Andreja Kisku (či Petra Potôňa?).

Píše sa rok 2014, Michal Havran moderuje vo verejnoprávnej televízii svoju slávnu Večeru. V relácii Koniec krízy alebo kapitalizmu? vyjadrí typicky centristický postoj, že liberálna demokracia je vlastne to najlepšie, čo tu máme. Havran tiež podpíše petíciu na podporu Kalmusa (ktorého v roku 2011 kritizoval) a stane sa miláčikom liberálnych fanatikov aj vďaka primitívnym a vulgárnym útokom na Ľuboša Blahu. A paradoxne bol to Michal Havran, dnes miláčik militantných „liberálov“ a „antikonšpiračných“ inkvizítorov, ktorý kedysi napísal:

Správanie sa jedných aj druhých nemá nič spoločné s ideálom občianskej spoločnosti, ani bojom za dobro. Dochádza k rozkladu kritického myslenia na najjednoduchšie vášne, za ktorými sú iba pudy.

Nuž, takže aj Michal Havran, dnes radikálny centrista, kedysi obhajoval komunizmus. Budete ho tiež súdiť a zvolávať inkvizičné komisie, ako to bolo v prípade Ľuboša Blahu? Alebo to bola len chyba mladosti?

Ondrej Gorod II. (s vďačnosťou za postoje Michala Havrana z roku 2011, s dešpektom voči Michalovi Havranovi 2020)

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *