Mináč, Novomeský, Dubček. Čo počas lockdownu číta filozof a politológ Ľuboš Blaha?

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Ľuboš Blaha trávi čas počas lockdownu kreatívne. Začítal sa do dejín politických teórii v strednej Európe, kde uvádzajú aj slovenských mysliteľov, dokonca aj davistov a ich nasledovníkov. Ďalej Ľuboš Blaha:

Pri prvej vlne som doma na balkóne stiahol komplet dejiny Latinskej Ameriky, teraz pri druhej vlne dokončujem oxfordské dejiny politických teórii v strednej Európe.

Srdečne vás pozdravujem z balkóna, priatelia!

1. Hej, hej, od výšky si všetky odborné knihy výdatne zvýrazňujem, aby som sa ku kľúčovým myšlienkam mohol vždy vracať. Nechcete vedieť, akú mám spotrebu fixiek ?

2. Ako vidíte, keď sa píše v západnej literatúre o Vladimírovi Mináčovi, Lacovi Novomeskom, Gustávovi Husákovi a celej generácii slovenských „národných komunistov“, zvýrazniť treba prakticky všetko.

3. Je pre mňa naozaj cťou, že sa v tejto knihe píše aj o mojej teórii spravodlivosti, ale iné som chcel – ak budúci týždeň v parlamente prejde antikomunistický zákon, už si viac nebudeme môcť uctiť také slávne osobnosti ako Mináč, Novomeský či dokonca Dubček. Lebo boli komunisti.

4. V zahraničí si ich budú ďalej so cťou pripomínať, ale nám to Matovičova vláda zakáže. Hovoria tomu žartom – demokracia.

5. A budúci týždeň chcú opozičným poslancom dokonca zakázať vstup do parlamentu, takže si antikomunistický zákon chcú schváliť bez akejkoľvek oponentúry či kritiky – takto demokraticky oni fungujú.

6. Môžu sa vyhovárať na covid, koľko len chcú, ale toto nie je o pandémii, toto je o nich – tu nastupuje štandardná totalita.

7. Armáda v uliciach, kriminalizácia opozície, zastrašovanie súdov, ovládnutie prokuratúry, obmedzovanie ústavných práv občanov, vodné delá na protestujúcich ľudí, arogancia papalášov… Tomuto fakt chcú hovoriť demokracia?

8. A ešte vám aj idú prikázať, čo si máte myslieť o národných dejinách, ak nechcete ísť do basy. Obyčajná totalita. Ale možno sa len mýlime. Možno to nie je totalita, ale učebnicová liberálna demokracia.

9. Poučíme sa teda od veľkých demokratov a keď sa vrátime k moci, ako prvý schválime antikapitalistický zákon, ovládneme súdy a represívne zložky a budeme aj my kriminalizovať opozíciu, čo poviete? Keď chcú „demokraciu“, tak budú mať „demokraciu“. Takto je to správne?

10. Čítam práve, že Vladimír Mináč hovoril kriticky o „genocíde Slovákov“ – niekedy mám pocit, ako by hovoril o tejto vláde, ktorá nezodpovedne vyzýva Slovákov k celoplošnému testovaniu, hoci takto môže nakaziť celý národ… Však oni ešte uvidia…

Pekný víkend, priatelia, oddýchnite si s rodinkami či pri dobrej knihe. Náš čas ešte príde.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


2 thoughts on “Mináč, Novomeský, Dubček. Čo počas lockdownu číta filozof a politológ Ľuboš Blaha?

 • 26. októbra 2020 at 7:24
  Permalink

  Revanšizmus nie je dobrý program.
  Žiaden legislatívny zákaz „kapitalizmu“. Nemusíme byť, ako oni…
  Mne by sa páčil skanzen kapitalizmu, kde by Sulík pestoval marišku pre Remišovú, Matovič podvádzal Kisku, bankári úžerničili s rožkami a poskytovali hypotéku na „vlastný“ kontajner Dostálovi s Osuským…
  My predsa máme niečo, čo im chýba. My máme rozum a pokrok na našej strane. A o ten náskok sa môžeme pripraviť len sami…(V minulosti sa to už stalo, tá hlúposť s akou sme prehajdákali príležitosť, začala porevolučnou lenivosťou: nechcelo sa nám bojovať s hlúposťou porazenej buržoázie, pohodlnejšie sa zdalo izolovať ich aparátnickou mocou. Napokon sa politická „lenivosť“ udomácnila aj v strane a namiesto diskusie a demokracie, sa „vedenie“ chránilo pred členmi účelovými direktívami, ktoré dodatočne „popularizovali“ poslušní spoločenskí vedci…) Iste, obnova civilizácie na troskách buržoáznej svetovej vojny a atómové šialenstvá studenej vojny navádzali na kasárenský socializmus. Ak nás nebudú nútiť žiť podľa buržoáznych pravidiel, nechajme ich samých žiť, ako chcú…No v rezervácií buržoázneho kapitalizmu, bez okrádaného proletariátu im neostane nič iné, len okrádať jeden druhého…

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *