Na ázijskom fóre v Boao potvrdila Čína svoje veľmocenské ambície

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Spracoval Marián Moravčík

(zdroj)

V tomto týždni sa v Boao na čínskom ostrove Hainan konalo každoročné vrcholné ázijské ekonomické fórum. Tento rok už 20 raz. V materiáloch tohto ekonomického fóra sa uvádza, že v roku 2020 sa Ázia stala producentom o zlomok väčšieho objemu ako 50 % svetovej ekonomiky. Nie je preháňaním, že sa fórum v Boao neoficiálne volá ázijským Davosom.
V súčte všetkých ázijských krajín Ázia ako jediný svetadiel v roku 2020 nevykázala ekonomický nárast ani pokles, inak celý svet kvôli vírusu klesal. To je hlavne výsledkom sily čínskej ekonomiky, ktorá je ťahačom Ázie. Aj preto najväčšiu pozornosť pútal úvodný prejav čínskeho prezidenta Si-Ťin-Pchinga.

.

Aj v novozélandskej tlači komentovali úvodnú reč Si-Ťin-Pchinga ako prejav sily, ktorým posielal jasný signál USA na potvrdenie postojov, ktoré jeho diplomatickí kolegovia vyjadrili na stretnutí v Anchorage na Aljaške. Zdôraznil, že svet (hlavne USA, hoci ich nespomenul adresne) by mal nielen akceptovať Čínu ako veľmoc, ale pri riešení globálnych otázok sa k nej chovať ako k rovnocennému partnerovi. Výslovne varoval pred krajinami, ktoré sa snažia vystupovať ako šéfovia iných krajín. Na druhej strane však vyjadril ochotu Číny k medzinárodnej spolupráci na riešení globálnych problémov, najmä pandémie a globálneho otepľovania. Toto treba chápať na pozadí pozvania na nastávajúci virtuálny „zelený summit“ amerického prezidenta Bidena. Postoj Číny v stručnosti je: budeme kooperatívni, ale asertívni.

Z úvodnej reči prezidenta Si-Ťin-Pchinga vyberáme niekoľko charakteristických citátov:

Svetové záležitosti je nutné riešiť otvorenými širokými rokovaniami a o budúcnosti sveta by mali rozhodovať všetky krajiny spoločne. Nesmieme dovoliť, aby pravidlá určovala len jedna krajina, alebo zopár krajín, ktoré ich budú vnucovať iným. Nesmieme dovoliť jednostrannosť ktorou sa niektoré krajiny snažia vnucovať svoju vôľu celému svetu. To, čo dnes potrebujeme, je spravodlivosť, nie hegemónia. Veľké krajiny by sa mali chovať primerane k svojmu stavu a s väčším zmyslom pre zodpovednosť.


Dôležité je aj to, aby sme prijali komplexné opatrenia na zabezpečenie verejného zdravia. V globálnej komunite by sme mali spolupracovať na dosiahnutia zdravia pre všetkých. Musíme sa uberať cestou filozofie zeleného rozvoja, pokračovať v medzinárodnej spolupráci na riešení klimatických zmien a musíme urobiť viac na implementáciu záverov Parížskych dohôd o klimatických zmenách.


Pandémia COVID-19 presvedčuje čoraz viac ľudí na celom svete, že sa musíme zbaviť mentality studenej vojny a hier s nulovým súčtom. Musíme zabrániť novej studenej vojne a ideologickej konfrontácii v akejkoľvek forme. Vo vzťahoch medzi štátmi musíme akceptovať hlavne princípy rovnocennosti, vzájomného rešpektu a vzájomnej dôvery. Šéfovanie okolitým krajinám a miešanie sa do ich vnútorných záležitostí nebude u nás nachádzať podporu.


Čína bude spolupracovať so všetkými stranami, ktoré budú mať záujem, na posilňovaní „hard“ prepojenia cez infraštruktúru a „soft“ prepojenia cez smernice a normy tak, aby sa vytvorili kanály bez prekážok na rozvoj obchodu a investičnej spolupráce. Aktívne budeme rozvíjať e-podnikanie na novej Hodvábnej ceste, aby sme vytvorili zreteľnú perspektívu pre integrovaný spoločný rozvoj.


Akokoľvek Čína vyrastie a zosilnie, nikdy nebude vyhľadávať hegemóniu, expanziu ani rozširovať svoje sféry záujmov. Čína sa ani nebude zapájať do pretekov v zbrojení.


Foto z Boao fóra:

Premiéri ázijských krajín na spoločnej fotografii
Oficiálne stretnutie so Si-Ťin-Pchingom
Plenárne otvorenie Boao fóra

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


One thought on “Na ázijskom fóre v Boao potvrdila Čína svoje veľmocenské ambície

 • 22. apríla 2021 at 9:08
  Permalink

  Toto potvrdzuje len jedno: Čínski komunisti rozumejú Marxovi.
  Všetko dobre, okrem:
  „To, čo dnes potrebujeme, je spravodlivosť, nie hegemónia.“
  má byť podľa mňa:
  „To, čo dnes potrebujeme, je spolupráca, nie hegemónia.“

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *