Neberte nám pôrodnicu vo Svidníku

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Volajú predstavitelia samosprávy primátori oboch neveľkých okresných miest, Svidník a Stropkov. Volajú starostovia obci, krajskí aj okresní poslanci, primári jednotlivých oddelení, lekári a ostatní zdravotnícki pracovníci. Pridávajú sa obyvatelia podduklianského kraja žijúci v svidníckym a stropkovským okrese, všetci sa snažia jestvujúce pôrodnícke a gynekologické oddelenie zachovať. Miestni aktéri zachovania pôrodnice argumentujú, že aj keď nespĺňajú vysoké limity pôrodov dane majiteľmi svidníckej nemocnice, neznamená, že sa deti v nej nerodia/za rok 2018 podľa nemocničnej štatistiky ich už bolo vyše 300/. Miestni predstavitelia zvolávajú zhromaždenia, na podporu burcujú média,  vypisujú, prosia po všetkých možných aj nemožných inštitúciách.  Zachovajte nám aspoň to čo z už dosť okyptenej niekedy tak vyhľadávanej nemocnice zostalo. Zdá sa, že hlas ktorý vychádza z tohto ťažko skúšaného kraja akoby sa odrážal niekde na okolitých horách a do veľkého mesta pri Dunaji kde sídli moc tohto štátu sa ani  nedostal a keď aj nejaký príde tak je slabučký, nikto kompetentní akoby ho nechcel počuť. Sú síce aj takí čo pritakávajú, že ukrivdení majú pravdu, ale vyhovárajú sa na nejakú vyššiu moc, zákony, ekonomiku, nerentabilnosť, vymýšľajú si argumenty, presviedčajú ľudí, že takto bude najlepšie, sľubujú nezmyselne veci, ale nikoho nezaujímajú ľudia. Ľudia ktorí tu žijú a chcú žiť aj naďalej, milovať sa rodiť zachovať tento čarovný kraj pod Duklou svojim potomkom, zrazu sú pre pánov ovládajúcich tento kraj iba čísla. Konštatujú, vážení obyvatelia, vyskytol problém, nesedia nám štatistiky vyhovárajú sa majitelia a presvedčujú ostatných. Budúcnosť tohto kúska zeme nikoho nezaujíma ani tých čo rozhodnúť môžu, ani tých čo im môžu dohovoriť, komu na tom záleží, že doplatia tí najzraniteľnejší. Ľudskosť, charakter a česť musí ustúpiť dravému, ale hlavne všade-prítomnému zisku, lebo ľudský život je iba ekonomický pojem a tam všetky argumenty sú neplatné…

Miroslav Majerník

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


24 thoughts on “Neberte nám pôrodnicu vo Svidníku

 • 9. decembra 2018 at 21:57
  Permalink

  Len stručne.
  Ak je to taká dobrá pôrodnica, prečo si nezíska viac rodičiek z iných oblastí?
  Nechcete trochu logicky uvažovať. ?
  Ak tam je tak málo pôrodov, tak to logicky nemôže byť dobrá pôrodnica.
  Alebo sa na ňu vyskladajte a je to.

  Reply
 • 9. decembra 2018 at 22:46
  Permalink

  Ľudské narodenie, ľudské životy nie sú na „predaj“… nemali by predstavovať spôsob, ako maximalizovať návratnosť kapitálu či zefektívňovanie zisku v zdravotníctve

  Reply
  • 9. decembra 2018 at 23:39
   Permalink

   Pán Ľubomír.
   Vy šírite jednoducho logický nezmysel.
   Ale ak chcete uplatňovať Vašu teóriu ktorú ste tu povedali, tak sa paradoxne musíte na pôrodnicu vyskladať, alebo žiadať, aby všetci pracovali a dodávali služby zadarmo. Vy môžete prvý.
   Táto pôrodnica jednoducho nie je dobrá. Ak by dobrá bola, tak by predsa prilákala rodičky aj z iných miest. V konkurencii neobstála, takže jej zatvorenie je namieste a je racionálne a logické.

   Reply
 • 10. decembra 2018 at 8:25
  Permalink

  Miroslav, zrušenie pôrodníckeho oddelenia je takou tou pomyselnou špičkou ľadovca problémov, ktoré majú ľudia v kraji pod Duklou…
  Dokazuje len to, že zdravie je len výnosným biznisom pre pár ľudí a hodnota ľudského života pre nich nemá význam…
  Neviem si ani len predstaviť, ako budú chodiť ženy rodiť do okolitých nemocníc, veď všade je to pre ne ďaleko. Najmä druho a viac rodičky, kde po spustení pôrodu je prvá pôrodná doba oveľa kratšia a ide o čas…
  Nuž čo, Svidník má vynovenú pešiu zónu, ale nebude mať pôrodnicu…
  A vyľudňovanie tohto nádherného kraja bude len pokračovať…

  Reply
  • 10. decembra 2018 at 9:39
   Permalink

   Ešte raz súdružka Devana.
   Ak je pôrodnica kvalitná, tak nemôže mať problém splniť základnú požiadavku na počet pôrodov. Ale asi dobrá nie je, keďže to nedokázala.
   Ale podľa Vašej logiky ekonomického analfabeta môžeme mať pôrodnici v každej dedine. Najlepšie do 3 minút od domu. Sa spamätajte.

   Reply
   • 10. decembra 2018 at 10:38
    Permalink

    Hm…
    Pán Jankech…
    Biznis je biznis a ten najvýnosnejší je práve ten s ľudským zdravím, za ten sú ľudia ochotní zaplatiť všetko čo majú…
    Medzi základné ľudské práva patrí právo na život…
    Z toho vyplýva aj občianske právo- sociálne – poskytnutie základnej lekárskej pomoci , dokonca aj pri pôrode, veď predsa žijeme vo vyspelej spoločnosti, alebo je všetko inak?
    Je podľa vás žena, ktorá čaká dieťa je občanom druhej kategórie a jej nenarodené dieťa nemá žiadne práva?
    Prečítajte si to, čo ste napísali pán odborník na všetko a najmä na etiku v pôrodníckych zariadeniach…

    Reply
    • 10. decembra 2018 at 11:49
     Permalink

     Slečna Devana.
     Zrušením takejto mizernej pôrodnice sa práve zlepšuje kvalita ZS. Ak to dospelý človek nevie, tak je problém diskutovať.
     A vy nemáte ani potuchy čo to etika je.

     Reply
   • 17. decembra 2019 at 8:42
    Permalink

    Levická pôrodnica je nekvalitná, stále tam majú dosť veľké problémy a predsa je preplnená. Prečo? Lebo zatvorili pôrodnice v Želiezovciach a v Šahách. Robí sa to tak, že jeden majiteľ skúpi dve-tri nemocnice a potom začne racionalizovať, t.j., prestane investovať do údržby (o rozvoji ani nehovorím) niektorých oddelení a naraz príde situácia, že rekonštrukcia zanedbaných priestorov by už bola veľmi nákladná, tak oddelenie zrušíme. Investor dosiahol, čo chcel, má namiesto troch oddelení jedno, s tretinou personálu a tretinou nákladov. Čo potom, že ženy chodia rodiť viac ako 40 km od svojho bydliska. (Lepšia pôrodnica je v Nových Zámkoch, ale tie sú napr. od Šiah 70 km a spoje neexistujú.)

    Reply
 • 10. decembra 2018 at 8:52
  Permalink

  Problém jednej „pôrodnice“ ukazuje ako sa u nás nerieši ZDRAVOTNÍCTVO dlhé roky.
  Od roku 2006 s prestávkou necelých dvoch rokov ministrami zdravotníctva sú len a iba smeráci.
  Výsledkom ich legislatívnej činnosti je takzvaná minimálna sieť poskytovateľov.
  Často sa stane že na niekoľko okresov pripadá jedna ordinácia.
  Ak lekár ochorie desaťtisíce ľudí zostanú bez lekára a zdravotnej starostlivosti.
  Nikomu to nevadí roky.
  Zrazu ak to postihne konkrétny ich začnú protestovať.
  Prečo boli toľko rokov ticho?
  Prečo volia tých čo na nich kašlú?

  Kým si občan sám neprizná vlastnú zodpovednosť za SLOVENSKO nepohneme sa.

  Reply
  • 10. decembra 2018 at 9:40
   Permalink

   Pán Zvolen.
   Nevadí to jednoducho pacientom, keďže si volia ľudí ktorí to spôsobili.

   Reply
 • 10. decembra 2018 at 9:11
  Permalink

  Príbeh akých sú desaťtisíce:

  Železničiar Štefan (41) spadol v práci z vagóna. Sanitka ho vozila skoro dve hodiny lebo HO NIKTO nechcel prijať aj keď mal všetko zdravotné poistenie zaplatené. Skoro prišiel o ruku ! Lebo po dvoch hodinách mu v Dunajskej Strede pre infekciu nemohli vložiť kosti a spevniť mu ju.
  Dodnes mu nechcú z poisťovne uhradiť zázkrok ktorý by stále 10 000 €. On na zalatenie zo svojho nemá má 6 detí !
  Keď prestane dostávať úrazovú rentu nebude jeho rodina mať z čoho žiť!

  To je naše zdravotníctvoa to je náš sociálny štát !

  Reply
 • 10. decembra 2018 at 12:08
  Permalink

  Zdravotná politika Smerovlády musí byť pre každého ľavičiara šok.
  Nedodržaný sľub jednej štátnej zdravotnej poisťovne, rušenie zdravotníckych zariadení po celom Slovensku, rušenie pohotovostných služieb, šokujúci prípad matky z minulého týždňa, keď musela zaplatiť 90 eur za príchod pohotovosti k svojmu dieťaťu, poplatky oproti ktorým sú tie Zajacove (20 Sk, t.j. 60 centov) smiešne drobné, nehorázne doplatky za lieky ničiace dôchodcov, rady v ordináciách, privatizácia a monopolizácia celého zdravotníctva, na našej poliklinike samé s.r.o. (vrátane obvodnej lekárky) a a.s., jednoducho Smerácky zdravotnícky horor!!!

  Reply
 • 10. decembra 2018 at 16:32
  Permalink

  Bohužiaľ zdravotníctvo na Slovensku bude za pár rokov výsadou iba pre vyvolených

  Reply
 • 10. decembra 2018 at 16:44
  Permalink

  Dnes sa uskutočnilo vo Svidníku protestné zhromaždenie na podporu zachovania pôrodnícko – gynekologického odd. bohužiaľ neoblomnosť a neochotu majiteľov zrejme to nepohne a tak v záujme zisku posmelení majitelia to budu skúšať ďalej. Dnes Svidník, zajtra iní, komu na tom záleží, že bežní ľudia budú predčasne umierať.

  Reply
  • 10. decembra 2018 at 18:19
   Permalink

   Obelisk, v tejto dobe už na tom nezáleží nikomu a najmä nie tým, ktorí túto nemocnicu a ďalšie vlastnia…
   Svidnícka nemocnica dlhodobo hľadá lekárov a sestry, verejne sa hovorí, že čakajú na zahraničných, najmä z Ukrajiny, takže za tým sú len znova peniaze…
   Lekárske fakulty každý rok končia mladí lekári a ako je možné, že po ambulanciách sú dôchodcovia…
   Ale kde je aj lekárska etika?… Sú povolania, v ktorých by peniaze nemali byť hlavnou motiváciou…

   Reply
 • 10. decembra 2018 at 20:51
  Permalink

  Zariadenie, firma, ktoré majú veľký verejný dopad a ich činnosť sa dotkne nejakej obce, mesta, regiónu (ak tu protestuje toľko inštitúcií, ľudí, tak ten veľký verejný dopad tu je), nemôžu byť v súkromnom vlastníctve.
  Súkromného vlastníka sociálne, zdravotné, iné dopady nezaujímajú, jeho zaujíma zisk. A nie malý. Naopak, ak je takéto zariadenie vo vlastníctve regiónu, obce, stačí aj vyrovnané hospodárenie, prípadne aj strata, ak je to v záujme obyvateľov daného územia.

  Myslím, že právnici by sa mali na to pozrieť, či toto nie je aj na nejaké paragrafy, ohrozovanie verejného záujmu a na trestné stíhanie majiteľov, teda Penty.

  Reply
  • 11. decembra 2018 at 10:28
   Permalink

   Brať na zodpovednosť treba tých, ktorí privatizáciu zdravia/zdravotníctva umožnili, čiže politikov v službách dnešných vlastníkov nášho zdravia. Všetko je v súlade so zákonmi, pán Antal. Tvorcovia prípadne udržovatelia zákonnej úpravy celého zdravotníctva sedia v parlamente.

   Reply
   • 11. decembra 2018 at 11:31
    Permalink

    Pán Juhár, ja viem, že si to kapitál tak ošetril, aby zákony boli prijímané v jeho prospech.
    Lenže aj kapitál musí v post-klasickej kapitalistickej dobe (mimo kapitalistickej epochy je nútený prijímať prvky socializmu, globálnej formy ap.), robiť kompromisy, pozrime sa na pravicové strany, ako preberajú sociálnu agendu ľavice.

    A sú tu aj medzinárodné dohovory, ktoré ho obmedzujú, len sa treba na ne lepšie pozrieť a domáhať sa ich. Napr. článok 29 Všeobecnej deklarácie ľudských práv.
    ČLÁNOK 29
    Každý má povinnosti voči spoločnosti, v ktorej jedine môže slobodne a plne rozvinúť svoju osobnosť.
    Každý je pri výkone svojich práv a slobôd podrobený len obmedzeniam ustanoveným zákonom výhradne preto, aby sa zabezpečilo uznanie a zachovávanie práv a slobôd ostatných a vyhovelo sa spravodlivým požiadavkám morálky, verejného poriadku a všeobecného blaha v demokratickej spoločnosti.
    Výkon týchto práv a slobôd nesmie byť v žiadnom prípade v rozpore s cieľmi a zásadami OSN.

    Výkon súkromných práv teda nesmie byť v rozpore s právami ostatných ľudí, inak môžeme začať poukazovať na to, že súkromní vlastníci tvoria nezákonný systém, ktorý popiera ľudské práva a to je postihovateľné.

    A ja som to písal aj s ohľadom na to, aké zákony, opatrenia by mala prijímať ľavica do budúcnosti. Namiesto neustáleho nadávania by sme mali študovať a využívať všetko, čo nám aj súčasné zákonodarstvo dovoľuje.

    Reply
    • 11. decembra 2018 at 14:27
     Permalink

     Nechcem nikomu brať ilúzie, ale nadnárodný aj národný kapitál, presnejšie kapitalista, na nejakú Všeobecnú deklaráciu ľudských práv z vysoka … to …
     A pokiaľ ide o ľavicu, my v NR SR žiadnu nemáme a „jak tak na to koukám, ještě dlouho mít nebudeme“. A je úplne jedno, či tu „nadávame“ (ja len konštatujem realitu) alebo študujeme, čo nám súčasné zákonodarstvo dovoľuje. Pokiaľ ide o zdravotníctvo, tak nič. Právny stav je nastavený v prospech kapitalistov a bodka. Tak my ako aj lekári sme v ich rukách. Našu prípadnú liečbu „manažuje poisťovňa“, lekár sa snaží liečiť a my platíme.
     Poďakujme tu Smeru, že v čase keď vládol sám a mohol pre nás niečo vtejto oblasti urobiť, urobil veľké HO.

     Reply
     • 11. decembra 2018 at 17:07
      Permalink

      Pán Juhár, keby tak rozmýšľali ako Vy aj ľudia v minulosti, že nič sa nedá robiť, pretože systém je tak nastavený, tak sa tu stále naháňame ako neandertálci s kyjakmi:-).

      Ja som súhlasil s Vami, že veľký kapitál si nastavil systém a zákony pre svoje potreby. Len to nemohol urobiť stopercentne, v socializovanej dobe aj on musí robiť kompromisy. Aj vo svojom záujme, vyššie zisky sú spojené s využívaním vysokokvalikovanej pracovnej sily, takže musí lavírovať.
      A je našou úlohou hľadať štrbiny, ako vniknúť do systému a využiť jednotlivé jeho stránky v náš prospech.

      Ale ako som si všimol, asi svoju úlohu vidíte v kritike Smeru. To je málo na to, aby Vaša strana vyvolala záujem ľudí.

 • 11. decembra 2018 at 18:30
  Permalink

  1. Ja žiadnu stranu nemám, ani v žiadnej nie som.
  2. S tým „hľadaním štrbín“ ste ma pobavili.
  3. Jeden zo zákonodarcov sa v skupine DAVDVA pohybuje, možno by mohol …

  Reply
 • 16. decembra 2019 at 14:16
  Permalink

  Je smutné, že súčasný režim nedokáže ani len udržiavať to, čo minulý vybudoval, nieto ešte, aby čosi nové vytvoril.
  Ono by sa ťažko potom podporovali kadejaké predražené obstarávania v zdravotníctve, kadejakí maséri a kadejaké tetky.
  Dnes naše zdravotníctvo začína pripomínať to americké, ktoré nám krásne predstavil vo filme SICKO režisér M. Moore.
  Stačí, aby vyhrali abstinujúci narkomani &spol. a máme ho tu kompletne.
  Už dnes naše zdravotníctvo niekedy pripomína skôr mäsiarstvo, kde vám zomretú osobu vykostia a prípadne aj zbavia kože a iných tkanív.
  Horor na pokračovanie.
  Je ťažké uveriť, že februárové voľby čosi zásadné zmenia a to je prinajmenej deprimujúce.

  Reply
  • 16. decembra 2019 at 15:36
   Permalink

   Presne tak!
   Urobili si biznis aj zo zdravia!
   Keď máte peniaze, aj z hrobu vás dostanú,
   keď ich nemáte, tak vás tam dostanú.
   A Slováci sú ticho! Pekne ohnú chrbát! Ale na komunistov vedeli vyskakovať!
   Keď mali za socializmu v lekárni zaplatiť za recept korunu /33 centov/ išli sa zblázniť.
   Teraz si lekárnička vypýta 10,-eur, 20,- eur, 30,- eur, 40, eur…a ANI MUK.

   Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *