Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

In medias res:

Milujete svoju prácu, prácu učiteľky? Milujete deti?

Hohó, to nestačí!

Ste ľavičiarka a nevyznávate kresťanské hodnoty!

Nuž vás začnú šikanovať a čo je mimoriadne poburujúce, zapoja do šikany žiakov.

Citujem žiakov: „Rodičia s vami urobia poriadok!“ „Rozprávali sme sa o vás na hodine náboženstva!“ „Bodaj by si zdochla!“  Len tak na okraj: „Nie sú kdesi tu zárodočné bunky fašizmu?“

Takže šikanujú vás do takej miery, že ste na infarkt!

Nedajú vám, humanoidi, výpoveď, dáte ju sama, skrátka, pud sebazáchovy funguje. Mimochodom, dozviete sa, že mladá učiteľka, ktorá žiakov proti vám poburovala, je už riaditeľkou školy. A teraz dobre počúvajte! Po piatich rokoch praxe je z učiteľky riaditeľka!

Fúha!

Ale vráťme sa k môjmu príbehu. Dúfate, že vám úrad práce pomôže? Kdeže! Namiesto práce vám ponúkne rekvalifikačný kurz.“ „Ja kvalifikáciu mám!“ odpovedám pobúrene, lebo viem minimálne o troch učiteľkách v meste, ktoré v pohode učia a pritom poberajú dôchodok. Chápete správne, ľudské práva! Kde je moje ľudské právo, to zaujíma akurát tak mňa.

Úrad práce už inak ako úrad evidencie nenazvem!

Keďže ste dali výpoveď sama, na úrade práce vám vysvetlia, že nemáte nárok ani len na príspevok v hmotnej núdzi, to isté vám oznámi i sociálna poisťovňa, na ktorú sa obrátite.

Z čoho máte žiť? No môžete sa napríklad napiť dažďovej vody.

Keďže žijete s matkou, parazitujete na jej dôchodku. Hanba!

Hľadáte si prácu, otvoríte dvere riaditeľne nejednej ZŠ, no už pri dverách sa dozviete: „My sme zastabilizovaný kolektív!“ Nikto neochorie, nikto neočakávane nevypadne z práce, jasnovidci, no a tak si nepotrebujú nechať na vás kontakt! S bohatými tridsaťročnými pedagogickými skúsenosťami pracujete chvíľku ako chyžná, chvíľku ako umývačka riadu… až rezignujete…

Žijete – prežívate a z mestského úradu vám jedného pekného slnečného dňa príde šek na zaplatenie smetí. Ohradíte sa na úrade, že ste nezamestnaná? Dostanete zaujímavú odpoveď: „Aj vy robíte smetí.“ Ó  la lá! Váš príjem v eurách sa rovná nule, no a za nulu si kúpite presne toľko tovaru ako povedzme primátor za svoj šťavnatý mesačný príjem. No a z toho je smetííí!

Výsmech chudoby? Kdeže, mýlite sa, okázalé charitatívne akcie vám ukážu tak raz, dva, možno i tri razy do roka štedrú láskavú tvár bohatých. Veď ju poznáte z Haškovej poviedky Polévka pro chudé deti: Knieža Róbert si navlečie biele rukavičky, dvaja lokaji mu podajú zemiak, knieža ho vlastnoručne oškriabe, slávnostne vhodí do kotla, v ktorom sa varí polievka pre chudobné deti, a dodá: „Vy dítka, dělat ham ham z dobrého polívky. Modlit se za boha u mě!“

Opravujem sa, tú poviedku, vy mladší, asi nepoznáte, lebo ju po „nežnej“ vyhodili z učebnice literatúry. Ktovie prečo?

Záver: Nepoznáte presný význam slova kapitalizmus? Nuž tak trochu som sa ho pokúsila objasniť. Len tak trochu, lebo popri ľuďoch, ktorí majú nad hlavou iba nebo a pod sebou iba zem, je to iba slabá, veľmi slabá káva. Musím však byť objektívna, milí priaznivci kapitalizmu, priznávam, že máme plné výklady a môžeme cestovať. Aj ja?!

 

P.S. Kapitalizmus je výborný systém! Pre bezcitných egoistov!

A to farizejstvo: „Vo vrecku dráma, no oslovia vás dáma.“

 

Foto: Julien Harneis, CC

Na našich stránkach poskytujeme priestor skutočne pestrej palete názorových línií, predstavujúcich alternatívu voči súčasnému zriadeniu. Preto čitateľov upozorňujeme, že nakoľko i samotní členovia redakčného kolektívu DAV DVA, spolupracovníci či korešpondenti vzišli z rôznych prúdov, v partikulárnych otázkach sa ich výklady a postoje môžu líšiť či si dokonca miestami protirečiť. Iba názorová pluralita totiž umožňuje skutočne plodnú a hodnotnú diskusiu s potenciálom vygenerovať tie najlepšie myšlienky, schopné načrtnúť pôdorys pre nové spoločensko-ekonomické zriadenie, zohľadňujúce potreby 21. storočia.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *