Noam Chomsky komentuje Covid-19: Ľudské životy má na svedomí neukojiteľná ziskuchtivosť

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Podľa neoliberálnej doktríny, ako nás učil Milton Friedman a ďalší neoliberálni evanjelisti, úlohou manažmentu korporácií je maximalizácia ziskov. Akákoľvek odchýlka od tejto morálnej povinnosti by, podľa nich, podkopávala základy civilizácie.

…Vedci už od roku 2003 varujú pred potenciálnou pandémiou. … Ale signály trhu zneli jasne: Prevencia budúcej katastrofy neprinesie žiadny zisk.

Noam Chomsky

Noam Chomsky vôbec nie je prekvapený, že USA sa stali epicentrom práve prebiehajúcej pandémie. Vedecký svet vedel dávno vopred o riziku, ale koncentrovať prostriedky na medicínsky výskum a pripravovať sa na zmiernenie dopadov pandémie bolo pre svet biznisu nerentabilné.

Bolo by namieste, aby sa touto hrozbou zaoberal štát. No od polovice 80-tych rokov sa s neoliberálnou brutalitou presadil kapitalizmus bez mantinelov a vytvoril neprehľadnú sieť prepojených trhov.

Dnes vidíme, aké smrteľné to môže mať dopady. Pri súčasnej pandémii je úzkym miestom nedostatok pľúcnych ventilátorov. Ministerstvo zdravotníctva a sociálnych vecí tento problém predvídalo a našlo dodávateľa lacných a jednoduchých ventilátorov, s ktorým podpísalo kontrakt na výrobu. Potom však zaintervenovala logika kapitalizmu.

Táto malá spoločnosť sa tým stala atraktívnou pre jednu globálnu korporáciu, ktorá vyrába aj zdravotnícke prístroje a tak došlo k fúzii. V portfóliu korporácie však tieto ventilátory boli málo zaujímavé a projekt sa presunul medzi nižšie priority. Prešlo niekoľko rokov a v roku 2014, bez jediného vyrobeného ventilátora, manažment tejto korporácie oznámil vedeniu federálnej agentúry pre biomedicínsky výskum, že by z tejto zmluvy korporácia rada vycúvala. Podľa manažmentu korporácie táto zmluva nebola pre korporáciu dostatočne profitabilná.

(O tomto prípade písali New York Times tu.)

Reagan nám so svojim širokým úsmevom povedal: Štát je problém a myslel tým, že rozhodovanie je do maximálnej možnej miery nutné zveriť svetu biznisu, ktorý má na zreteli hlavne súkromné zisky a nepodlieha hlasom, ktorým záleží na všeobecnom blahu.

Noam Chomsky

Trumpova administratíva mala s dostatočným predstihom množstvo varovných signálov. Simulácie pandémie prebiehali na najvyššej vládnej úrovni vlani v októbri. Trump sám však reagoval tak, ako sme na neho zvyknutí. Počúval veliteľov korporácií a znefunkčňoval všetky vládne inštitúcie, ktoré by mohli ohroziť ich zisky. Viedol celú spoločnosť do pekla environmentálnej katastrofy a páchal tak najväčší zločin v histórii, keď uvážime dôsledky.

Začiatkom januára už nebola žiadna pochybnosť, že epidémia v Číne je vážna. Čína už 7. 1. informovala WHO, že identifikovala nový vírus a poskytla vedcom jeho genóm. Celý január a február sa spravodajské služby USA snažili dať túto záležitosť do pozornosti prezidenta. V systéme blikali červené kontrolky, ale celkom mimo Trumpovej pozornosti.

Trump vírus neignoroval, ale vyjadroval sa, že je to len obyčajný kašeľ, že má všetko pod kontrolou, že z 10 nutných opatrení prijal všetkých 10, že to je síce vážne, ale že medzi prvými vedel o tejto pandémii a podobné výhovorky. Túto techniku on ovláda veľmi dobre. Spočíva v tom, že sa jedna za druhou chrlia rôzne lži, až sa pravda celkom rozplynie. Trump si môže byť istý, že jeho „followeri“ mu prepáčia. Keď lukostrelec náhodne vystreľuje šípy do všetkých smerov, niektoré môžu zasiahnuť cieľ.

Čerešničkou na torte bolo, že 10. 2., keď už sa nákaza masovo šírila po krajine, zverejnil Biely dom návrh rozpočtu. Boli v ňom rozsiahle škrty vo všetkých kapitolách súvisiacich s verejným zdravotníctvom, no na druhej strane sa zvýšili plánované prostriedky na obranu a na pohraničný múr.

Dôsledkom Trumpovho prístupu je šokujúco oneskorené a obmedzené testovanie, ktoré neumožnilo implementovať účinnú stratégiu testovania a sledovania nakazených a ktoré by v dobre fungujúcej spoločnosti zabránilo, aby sa nákaza rozšírila všade po krajine. A tak sa USA stali jej najväčším epicentrom.

Človek by bol v pokušení zvaliť na Trumpa všetku vinu za katastrofálnu reakciu na krízu, ale to by nebolo správne. Keby sme sa mali poučiť a vyhnúť sa ďalším katastrofám, musíme sa pozrieť pred Trumpa. Neoliberálna verzia kapitalizmu je pri moci od čias Reagana a Margaret Thatcherovej.

Trump teda zdedil tento svet a vrazil do neho ako baranidlom. Tí, čo sa zamýšľajú nad tým, ako po tejto kríze znovu rekonštruovať životaschopnú spoločnosť, by si mali pripomenúť slová Vidžaja Prasáda – Nevrátime sa do normálu, lebo problémom bol normál.

Noam Chomsky

Redaktor poukazuje na to, že so súčasnou pandémiou sa rôzne krajiny vysporiadavajú s rôznym úspechom. Tie, ktoré sú zatiaľ úspešnejšie, nepatria do (neo)liberálneho tábora, sú to Singapur, Južná Kórea, Rusko a aj samotná Čína. Redaktor sa pýta Noama, či to niečo hovorí o západných kapitalistických režimoch.

Noam hovorí, že aj medzi západnými krajinami sú také, čo zareagovali veľmi dobre. Napríklad Nemecko si drží rekord v nízkom pomere zomretých k nakazeným. Najmä vďaka rezervám v kapacite diagnostiky a nemocničných zariadení a vďaka rýchlej mobilizácii. Podobné je to v Nórsku, ale reakcia Borisa Johnsona v UK bola hanebná. Trump sa teraz snaží vytiahnuť USA zo samého chvosta. Zodpovedný prístup Nemecka sa však nedostal za jeho hranice. Európska únia sa prejavila ako čokoľvek iné okrem „únie“.

Znovu sa ukázalo, že superveľmoc Kuba je pripravená na pomoc poskytnúť lekárov a zdravotnícke vybavenie. Zatiaľ jej sused USA obmedzili zdravotnícku pomoc Jemenu, kde sa oni  sami pričinili o najhoršiu svetovú humanitárnu krízu, a využili pandémiu ako zámienku na zostrenie sankcií proti svojim vybraným nepriateľom. Medzi nimi je Kuba práve obeťou, ktorá takéto sankcie musela vydržať najdlhšie zo všetkých, ešte od čias Kennedyho teroristických intervencií, ale zázrakom všetky sankcie prežila.

Pre Američanov môže byť hlboko znepokojujúce, keď sa porovnáva cirkus vo Washingtone s rozvahou Angely Merkelovej ako etalónom, ako by sa veľká krajina mala vysporiadať s epidémiou.

Zdá sa, že rozdiel medzi krajinami, ktoré pomerne dobre zvládajú čeliť epidémii a tými, ktoré to nezvládajú, nie je v polarite demokratických oproti autokratickým krajinám, ale v polarite fungujúcich a nefungujúcich spoločností.

Noam Chomsky

Spracované zo zdroja: https://scoop.me/noam-chomsky-on-corona-greed-for-profit-costs-human-lives/ 
Zverejnené s láskavým dovolením autora – Philipp Stadler.
Niektoré citáty sú zverejnené z tohto rozhovoru s láskavým dovolením vydavateľa: https://truthout.org/articles/chomsky-ventilator-shortage-exposes-the-cruelty-of-neoliberal-capitalism/
Ilustračný obrázok – jeanbaptisteparis

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


One thought on “Noam Chomsky komentuje Covid-19: Ľudské životy má na svedomí neukojiteľná ziskuchtivosť

  • 11. apríla 2020 at 19:33
    Permalink

    Štát, kde 30 miliónov ľudí nie je ani zdravotne poistených, lebo na to nemá a kde je 20 percent ľudí na potravinových lístkoch, pričom
    na zbrojenie ide 200 miliárd ročne, je hanebným príkladom demokratického usporiadania spoločnosti a nemôže byť lídrom
    sveta aj keby sa aTrump po..al. Dúfam, že skončí ako jeho nepodarená kópia v UK.

    Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *