Nové dôkazy: Covid-19 bol v Európe skôr, ako prepukla epidémia v Číne

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Ilustračný obrázok: freestocksUnsplash

Pacient 1 v Taliansku a vo Francúzsku

(zdroj1)
(zdroj2)
(zdroj3)

Epidemiológovia a lekári v Taliansku (sa snažia) nájsť „pacienta 1“, aby lepšie porozumeli mechanizmu prenosu a šírenia vírusu Covid-19. Kvôli tomu robia dôkladné testy aj na vzorkách, ktoré boli odobrané z iných medicínskych dôvodov. V The Local 12. 1. 2021 napísali, že stopy Covid-19 sa nedávno našli vo vzorke biopsie kože 25-ročnej ženy z Milána, ktorej toto vyšetrenie robili kvôli podozreniu na rakovinové ochorenie – v novembri 2019. Je to zatiaľ najstarší takýto nález v Taliansku. Pripomíname, že prvé klinicky hlásené prípady ochorenia Covid-19 sa objavili na severe Talianska začiatkom februára 2020.
The Local tiež obsahuje informáciu o retrospektívnych štúdiách z odložených vzoriek odpadových vôd z obdobia október 2019 – február 2020. Pri tejto štúdii sa zistili dve pozitívne vzorky, potvrdené dvomi rôznymi metódami, a to z 18. 12. 2019 z Milána a Turína a z konca januára 2020 z Bologne.

(zdroj)

Potvrdenie o skoršom výskyte SARS-CoV-2 v Európe sa objavilo (bez výrazného záujmu hlavného prúdu) už v máji 2020 vo Francúzsku. Dr. Yves Cohen z parížskej nemocnice v Saint-Denis publikoval prípad 42-ročného muža hospitalizovaného začiatkom decembra 2019 so zvláštnymi príznakmi pneumónie. Retrospektívna štúdia jeho vzoriek krvi preukázala pozitivitu na SARS-CoV-2. Muž bol pôvodom z Alžírska, ale naturalizovaný Francúz a do zahraničia (Alžírsko) cestoval naposledy v lete 2019.

Zdroj ilustračného obrázka (počet prípadov na 1 mil. obyvateľov): https://covid19.who.int/

Prítomnosť vírusu v odpadových vodách

(zdroj)

Ďalším potvrdením, že vírus SARS-CoV-2 koloval po Európe niekoľko týždňov predtým, než sme sa dozvedeli o jeho existencii, je výsledok výskumu skupiny talianskych lekárov pod vedením Giovanniho Apolone. Ich retrospektívny výskum sa zameriaval na detekciu špecifických protilátok voči proteínu väzobného receptora SARS-CoV-2 vo vzorkách onkologických pacientov z obdobia september 2019 – marec 2020.
Prvými dokumentovane pozitívnymi na SARS-CoV-2 bola dvojica turistov z Číny, zachytená v Ríme 30. 1. 2020. Táto štúdia 959 vzoriek však ukazuje, že počas celého skúmaného obdobia, teda už na začiatku septembra (obrázok vľavo) boli v Taliansku jedinci s vírusom bez klinických prejavov. Väčšina vzoriek s protilátkami pochádzala z Lombardie, ktorá bola najviac postihnutá aj v priebehu neskoršieho prepuknutia epidémie.
Vzhľadom na to (uzatvárajú autori štúdie), že od prvého kontaktu s vírusom po vytvorenie protilátok v tele je potrebný určitý čas, je veľmi pravdepodobné, že vírus koloval v Taliansku podstatne skôr pred septembrom 2019. Tieto zistenia môžu úplne zmeniť históriu pandémie.

Hlavný prúd sa zarputilo drží verzie o „zlej Číne“

(zdroj)

Vedeckú prácu talianskych lekárov akceptujú už aj médiá hlavného prúdu, ale „tvorivým“ spôsobom ju interpretujú ako potvrdenie pôvodného príbehu o zlej Číne, ktorá nakazila celý svet. Článok MailOnline, ktorý samotný je niekoľkonásobne obsažnejší ako práca talianskych lekárov, o ktorej informuje, obviňuje Čínu, že chorobu pred svetom utajovala dlhé mesiace. Väčšina článku je rekapituláciou všetkých „faktov“ o tom, ako Čína prenasledovala whistleblowerov začiatkom decembra 2020, ktorí upozorňovali na novú neznámu chorobu, a ako sa snažila tvrdiť, že vírus do Číny priniesli americkí vojaci, čo sa v médiách hlavného prúdu považuje za priťažujúcu okolnosť.

Poznámka: Zdroj nákazy a mechanizmus prenosu na človeka, intenzívne skúmajú aj odborníci Svetovej zdravotníckej organizácie. Jej tím pracuje na probléme celý čas, čo o novom víruse SARS-CoV-2 vieme. Podľa správ hlavného prúdu môžete mať dojem, že keď v tomto čase prichádza do Číny 15-členný výskumný tím WHO, že „až teraz“ čínska vláda povolila tento výskum. Je to však následná fáza za predbežným výskumom, ktorý už prebehol a ktorého výsledky publikovala WHO v novembri.

Medzinárodný výskum WHO

(zdroj)

WHO vydala 5. 11. 2020 správu z predbežného výskumu pôvodu infekcie SARS-CoV-2. Najdôležitejšou časťou tejto štúdie bol retrospektívny výskum vzoriek z podozrievaného prvého epicentra – rybieho trhu vo Wuchane. Provincia Wuchan má veľmi dobrý systém zdravotného dohľadu, preto bola k dispozícii široká kolekcia vzoriek. Z 336 skúmaných vzoriek potravín, ktoré sa v decembri 2019 predávali na tomto trhu, po preskúmaní PCR testami na prítomnosť vírusu SARS-CoV-2, všetky vzorky boli negatívne. To znamená, že neobsahovali stopy vírusu.
Oproti tomu, z 842 environmentálnych vzoriek (voda, vzduch, prach…) 69 vzoriek obsahovalo vírus SARS-CoV-2, väčšina (88 %) bola lokalizovaná v západnom krídle trhu. Štúdia WHO na základe týchto výsledkov navrhuje preskúmať obchodníkov a zákazníkov, ktorí sa pohybovali v tejto časti trhu a mohli do Wuchanu vírus priniesť z iných častí Číny. Súčasná misia WHO je implementácia návrhu na druhú fázu výskumu.

Poznámka: Pre istotu inými slovami zdôrazňujeme, že tieto zistenia definitívne vyvracajú „netopieriu“ hypotézu o nečistotných Číňanoch, ktorí sa nakazili konzumáciou exotických druhov mäsa. Skutočný pôvod choroby zatiaľ ostáva neznámy.

(zdroj)

Dr. Fabian Leerdenz z nemeckého Inštitútu Roberta Kocha je jedným z odborníkov WHO, ktorý sa podieľa na tomto výskume. Je špecialistom na výskum epicentier infekcií a bol napríklad aj v Afrike v ohnisku vzniku Eboly. Portálu Euronews poskytol krátky rozhovor, v ktorom okrem iného povedal: „Skutočne nemá význam, aby sme nejakú krajinu obviňovali, že môže za vypuknutie choroby. Ide o to, aby sme zistili, ako sa to stalo a aby sme na základe našich zistení boli schopní znížiť budúce riziká.Tieto výskumy v teréne mám rád, lebo človek si môže pripadať ako Indiana Jones. Ale v skutočnosti veľký podiel pripadá na prácu čínskych kolegov, ktorí sú nám veľmi nápomocní. … Sústredíme sa na trh vo Wuchane, kde sa objavilo najviac prvých prípadov, ale uvidíme, kam nás zavedú skúmané stopy, či ostaneme vo Wuchane, alebo nás to nasmeruje úplne inam. Som však presvedčený, že pri tejto misii ešte tú záhadu celkom nevyriešime.

Záver

Na záver citát nemeckého lekára a výskumníka Dr. Thomasa Wilckensa (zdroj):

Vedecké spoločnosti a vedci zo všetkých odvetví musia zredukovať svoje ego a akceptovať, že im presné vedomosti chýbajú a aj tie, čo majú, sú skreslené.

Politici musia prijať lepšie odborné rady od odborníkov z rôznych oblastí.

Musíme sa zbaviť interpretácií narýchlo získaných údajov, ktoré sa prijímajú s vopred sformovaným názorom.

Hlavne, musíme zobrať do úvahy všetky predstaviteľné možnosti a všetky súvisiace dôsledky!

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


One thought on “Nové dôkazy: Covid-19 bol v Európe skôr, ako prepukla epidémia v Číne

  • 16. januára 2021 at 20:55
    Permalink

    Zaujímavé čítanie Marián. Ja budem mať informácie o vplyve tejto hnusoby na zdravie z prvej ruky. Bohužiaľ mojej.

    Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *