Odtajené dokumenty k „Špinavej vojne“ v Argentíne

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


argentina_dirty_war_declassified_documents.jpg_1718483346
Foto: Ľudskoprávni aktivisti a rodiny zmiznutých osôb počas diktatúry z rokov 1976-1983 v Argentíne spomínajú na obete Špinavej vojny. | Reuters

Odtajené dokumenty dokazujú americké zapojenie do špinavej argentínskej vojny.  Vyše 1000 stránok zo 14 amerických vládnych agentúr vzťahujúcich sa k vojenskej diktatúre obsahuje príšerné popisy mučenia, znásilňovania, vrážd a nútených zmiznutí vykonávaných vojenským režimom pod vedením generála Jorge Rafael Videla po prevrate v roku 1976 proti ľavicovej prezidentke Isabel Peron. Mnohé dokumenty však ešte chýbajú. Dokumenty napríklad dokazujú podporu Henryho Kissingera počas návštevy počas Majstrovstiev sveta 1978. Kissinger bol v čase prevratu za republikánov za prezidenta Forda minister zahraničných vecí USA a už držiteľ Nobelovej ceny mieru. Takzvaný argentínsky boj proti terorizmu bol vtedy v skutočnosti brutálny zákrok proti politickým disidentom, obrancom ľudských práv, akademickým pracovníkom, cirkevným predstaviteľom, študentom a ďalším odporcom pravicového režimu. To bolo tiež súčasťou regionálnej americkej operácie Kondor, operácie štátneho teroru, kedy sa vykonávali vraždy a zmiznutia na podporu juhoamerických pravicových diktatúr. V Argentíne zmizlo až 30 000 ľudí násilne počas tzv. Špinavej vojny. Dokumenty ukazujú obavy nasledujúceho prezidenta USA Jimmyho Cartera o stav ľudských práv v Argentíne a snahy Kissingera vystupovať proti jeho politike.

Grafika: Telesur

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *