Pavol Janík: Bude šéfom Šefčovič, alebo Kiska v sukni?

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Prvé kolo volieb prezidenta Slovenskej republiky opäť nevyhral NIKTO, pretože 51,26 percenta oprávnených voličov si nevybralo nikoho z kolekcie kandidátov, za ktorými cítiť rozličnú mieru pokútnej podpory – najmä finančnej a mediálnej. Do druhého kola postúpili dvaja uchádzači – Zuzana Čaputová (40,57 %) a Maroš Šefčovič (18,66 %). Na prvý pohľad sa zdá, že favoritka je už dnes známa, ale v druhom kole budú rozhodovať aj zmobilizovaní občania, ktorí v prvom kole nehlasovali, alebo odovzdali svoj hlas iným kandidátom. To je dosť veľký počet voličov, ktorí môžu výrazne ovplyvniť predpokladaný výsledok.

Na Slovensku sa totiž už tradične nevolí za, ale proti. Niet pochýb, že Zuzanu Čaputovú v prvom kole vyniesli na vrchol všetci dôslední odporcovia súčasnej slovenskej vlády a predovšetkým kľúčovej politickej strany Smer-SD. Lenže rovnako je nesporné, že v druhom kole bude nasledovať odveta všetkých občanov, ktorí principiálne odmietajú doterajšieho prezidenta Andreja Kisku, lebo sa už obaja verejne priznali k vzájomnému súručenstvu, takže voľba Čaputovej predstavuje voľbu Kisku v sukni, teda pokračovanie napätia a disharmónie vo výkonnej moci, ktorej súčasťou je tak vládny kabinet, ako aj hlava štátu. Čiže posledné slovo bude mať buď občianska angažovanosť, alebo ľahostajnosť.

Sotva sa možno nazdávať, že viac ako polovica dospelých občanov Slovenskej republiky sa nezúčastnila ani teraz volieb z nejakej pomyselnej pohodlnosti. Očividne ide o programový prejav ignorovania systému formálnej demokracie, ktorá presadzuje záujmy vplyvných zákulisných skupín, keďže šancu dostať sa k moci majú len ľudia s dostatočne silným ekonomickým a politickým pozadím, ktoré siaha aj ďaleko za hranice nášho štátu. Pripomeňme biblickú myšlienku – kto s čím zachádza, tým i schádza. Zuzana Čaputová sa doteraz prezentovala sloganom POSTAVME SA ZLU (správne po slovensky: postavme sa proti zlu), čím azda nevdojak predznamenala, že v druhom kole podstatná časť voličov môže na rovnakom základe vyhodnotiť ako ZLO práve ju.

Mgr. art. Pavol Janík, PhD.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *