Budúcnosť nemožno predvídať v detailoch, ale signály celkového smerovania spoločenského vývoja – vrátane pohybu na slovenskej politickej scéne – sa dajú včas zachytiť i pochopiť. Vražda neznámeho mladého novinára a jeho priateľky bola nesporne pokusom o štátny prevrat, teda o zmenu mocenských pomerov bez ohľadu na výsledky riadnych demokratických volieb. Cieľ sa zatiaľ – napriek medzičasom uskutočneným voľbám a následnému poskladaniu bizarnej vládnej koalície – nepodarilo úplne dosiahnuť, čo vysvetľuje viaceré neštandardné riešenia – vrátane rozkolu v strane Smer, ako aj tlaku marginálnych koaličných partnerov proti hnutiu Sme rodina, pričom najmä Sloboda a Solidarita už vie, ako ľahko sa dá dosiahnuť rozpad vlády.
Mimochodom – o zvyšovaní významu marginálneho subjektu svedčí aj zriadenie úplne nového ministerstva (niekoľko mesiacov po voľbách) na uspokojenie osobných záujmov straníckych nominantov. S týmto okázalým aktom súvisia najrozmanitejšie náklady, čo je v príkrom rozpore s rétorikou o systematickom odbúravaní byrokratických štruktúr a o programovom zoštíhľovaní štátnej správy.
Isteže, po voľbách už výsledky hlasovania nikoho nezaujímajú, ale predsa len bude užitočné vrátiť sa k východiskovej parlamentnej matematike, aby sa zreteľnejšie zvýraznili kontúry doterajšieho i možného budúceho preskupovania politických síl. OĽANO dosiahlo 25,02 % (53 mandátov). Na druhej pozícii sa umiestnila kľúčová strana predchádzajúcej vládnej koalície SMER – sociálna demokracia so ziskom 18,29 % (38 kresiel). Nasledovalo SME RODINA – 8,24 % (17 poslancov). Za formáciu ĽSNS hlasovalo 7,97 % (17 zákonodarcov). Subjekt SaS úspešne oslovil 6,22 % (13 ústavných činiteľov). Ako posledná sa do parlamentu dostala organizácia pôvodne vedená bývalým prezidentom s názvom ZA ĽUDÍ, ktorú podporilo 5,77 % voličov (čo znamená 12 zástupcov v parlamentných laviciach).
Vzhľadom na uvedené čísla sa sformovala vládna koalícia s pohodlnou ústavnou väčšinou 95 členov parlamentu. Ak by okrajové subjekty vytesnili hnutie Sme rodina (17 mandátov), vláde by zostalo 78 hlasov, pričom v 150-člennej Národnej rade SR predstavuje kvalifikovanú väčšinu minimálne 90 poslancov (tri pätiny z celkového počtu). V naznačených súvislostiach pravdepodobne treba citlivo vnímať Pellegriniho opakované posolstvo o jeho snahe získať koaličný potenciál. Avizuje tým ochotu so svojimi stúpencami doplniť poslanecké zázemie vládnej koalície? Pri inkorporácii doterajších 11 odídencov zo Smeru by sa podpora vlády zvýšila na 89 zákonodarcov. Toto číslo však nemusí byť konečné, veď v slovenskom parlamente sme už v minulosti zažili neuveriteľné prechody a prestupy politických hráčov, ktorí radi zmenia stranícke tričko, ak na to majú dostatočnú motiváciu.
Charakteristickým znakom Janíkovho rukopisu je satirizujúci, nadľahčený tón, pomenúvajúci veci a vzťahy možno až nepríjemne pravdivo.
Igor Otčenáš, 1986
Mgr. art. Pavol Janík, PhD. (magister artis et philosophiae doctor)
predseda Spolku slovenských spisovateľov (2003 – 2007)
tajomník Spolku slovenských spisovateľov (1998 – 2003, 2007 – 2013)
šéfredaktor časopisu Spolku slovenských spisovateľov Literárny týždenník (2010 – 2013)
Jeho diela preložili do 28 jazykov a publikovali v 45 krajinách.
Článok po dohode s autorom nie je možné komentovať. Privítame, ak svoju reakciu napíšete formou samostatného príspevku.