Pavol Janík: Svetová vojna bez konca

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Spojené štáty americké a Veľká Británia fakticky dohrali svoje spojenectvo so Sovietskym zväzom ešte pred kapituláciou nacistického Nemecka v roku 1945. Už vtedy sa USA v rámci operácie Paperclip (Kancelárska sponka) orientovali na prevzatie nacistického vládneho, straníckeho, spravodajského, vedeckého a technického aparátu, vrátane tímu na vývoj raketových zbraňových systémov, aby ich využili v nasledujúcom ozbrojenom súperení s Moskvou, pričom predpokladali, že II. svetová vojna skôr alebo neskôr prejde do ďalšieho globálneho konfliktu proti ZSSR, vedeného aj jadrovými a bakteriologickými prostriedkami.

Kremeľ bol dostatočne informovaný, preto sa mu podarilo v rámci úsilia o vyváženie medzinárodného pomeru síl zaradiť Francúzsko medzi víťazné mocnosti a medzi stálych členov Bezpečnostnej rady OSN. O súčasnej vďačnosti Paríža sa netreba osobitne zmieňovať.

Symbolom novej západnej bezpečnostnej doktríny sa stal nacistický generál Reinhard Gehlen, ktorý viedol západonemeckú rozviedku až do roku 1968. Ako nástroj propagandistického pôsobenia vytvoril aj Rádio Slobodná Európa. Skrátka – donedávna to vyzeralo naozaj tak, že II. svetová vojna sa skončila strategickými zmenami na prelome 80. a 90. rokov 20. storočia – zjednotením Nemecka a rozpadom štátov, ktoré patrili na stranu víťazov – Sovietskeho zväzu, Juhoslávie a Československa.

Odvtedy však uplynuli tri desaťročia a Západ pokročil v oživovaní nacistického dedičstva proti Moskve – najmä na územiach Poľska, Ukrajiny a pobaltských republík, kde sa súčasťou oficiálnej politiky stalo odstraňovanie pamätníkov sovietskym osloboditeľom, ktorých už označujú pojmom okupanti. Prirodzene – transatlantické demokratické médiá výbušnú tému dôsledne zamlčujú. Napokon – podnecovanie ozbrojených konfliktov v Európe patrí už sto rokov k výnosnej stratégii superveľmoci, ktorá sa cíti byť dostatočne chránená oceánmi.

Lenže najnovšie zbrane umožňujú okrem iného vyvolávanie nepredstaviteľne silných vĺn cunami s odhadovanou výškou 400 metrov, nehovoriac o strelách s nepredvídateľnými trajektóriami, pohybujúcich sa vo výškach a v rýchlostiach, kde ich nemôže zastaviť nijaká protiraketová obrana, a tak hra na hrane globálnej vojnovej katastrofy pokračuje všetkými dostupnými prostriedkami – aj za hranicami doteraz známych fyzikálnych princípov.

Mgr. art. Pavol Janík, PhD. (magister artis et philosophiae doctor)
predseda Spolku slovenských spisovateľov (2003 – 2007)
tajomník Spolku slovenských spisovateľov (1998 – 2003, 2007 – 2013)
šéfredaktor časopisu Spolku slovenských spisovateľov Literárny týždenník (2010 – 2013)

Jeho diela preložili do 28 jazykov a publikovali v 45 krajinách.

Článok po dohode s autorom nie je možné komentovať. Privítame, ak svoju reakciu napíšete formou samostatného príspevku.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne