Mediálny priestor, ktorý dostala niekdajšia premiérka Iveta Radičová, prechodne mohol vyvolať dojem, že parlamentné voľby vyhrala práve ona bez toho, aby sa na nich vôbec zúčastnila. V skutočnosti to bol len známy fakt, že po boji je každý generál, čo sa prejavuje aj pri povýšeneckom poučovaní iných expertov, ktorí sami vo volebnej súťaži výrazným spôsobom neuspeli.
Keď som v doterajších komentároch na tému výsledkov a dôsledkov volieb upozorňoval na niektoré anomálie a riziká, tak sa možno niekomu zdalo, že problémy potenciálnej vládnej koalície zveličujem, ale reálny vývoj potvrdzuje, že zdanlivo najpravdepodobnejšia vládna koalícia už v zárodku čelí hrozbe zániku skôr, ako sa stihne sformovať.
Zároveň proces rokovaní dokumentuje, že v nadväznosti na nezvyčajné prednostné či výberové rozhovory prezidentky s najslabšími parlamentnými stranami budú mať práve ony najväčšie nároky. Tak subjekty Za ľudí (12 poslancov) a SaS (13 zákonodarcov) sa usilujú v súčinnosti s hlavou štátu ohraničovať manévrovací priestor podstatne silnejších konkurentov, ktorými sú OĽANO (53 mandátov) a Sme rodina (17 ústavných činiteľov).
Pokračovaním bezprecedentného zasahovania prezidentky do kreovania vládnej koalície sú ďalšie abnormality, keď sa exprezident Kiska (Za ľudí) prestal zúčastňovať povolebných rokovaní. Veď by bolo krajne netaktné a netaktické, keby mal sám pre seba požadovať druhú najvyššiu ústavnú funkciu – predsedu Národnej rady Slovenskej republiky, lebo je úplne jasné, že sa nikdy neuspokojí s nejakým podradným či podriadeným postavením.
Podobne šéf SaS (13 hlasov v parlamente) sa stavia do pozície, z ktorej môže diktovať a aj diktuje predsedovi OĽANO (53 kresiel v NR SR), že práve jeho mimoriadne úspešná strana SaS musí mať ministerstvo financií, čo je naozaj kľúčový rezort, bez ktorého sú všetky ostatné úplne bezmocné. Navyše si k tomu prirátajme Sulíkove neskrývané ambície robiť na obyvateľoch Slovenska pokusy v zmysle jeho superhrubej mzdy, ktorá by viedla k zrúteniu sociálneho systému, ale aj jeho absurdného sloganu MENEJ ŠTÁTU, ktorého nezmyselnosť vyniká na pozadí aktuálnej krízy vyvolanej pandémiou (globálnou epidémiou).
V tejto súvislosti sa nevdojak logicky dostávame k rozhodujúcemu hlavolamu, čo vlastne krajine nášho typu a našej veľkosti poskytuje členstvo v Európskej únii a NATO, ktoré by nám malo predovšetkým garantovať bezpečnosť. Spojené štáty americké, ktoré hrajú prvé husle nielen v Severoatlantickom pakte, ale ktoré sú aj v pozadí projektu európskeho zjednotenia, momentálny stav vyriešili názornejšie, ako by to dokázali ich najväčší kritici, keď jednoducho demonštratívne samy seba predviedli ako krajne nespoľahlivého a sebeckého partnera.
Washington na jednej strane chce sankcionovať nemecké firmy za energetickú spoluprácu s Ruskom, ale v prípade šírenia nebezpečnej nákazy namiesto materiálnej, finančnej a vedeckej (odbornej) pomoci svojim spojencom sa k nim otočil chrbtom a uzavrel sa pred nimi zákazom leteckého spojenia so starým kontinentom – pravdaže s výnimkou svojej starej matky, ktorou je Veľká Británia.
Tu niekde sa končia aj zahraničnopolitické záruky, o ktoré sa opiera prezidentka Slovenskej republiky i vyvolené dve najslabšie parlamentné strany. Ak si začnú predstavitelia OĽANO a Sme rodina uvedomovať všetky podstatné siločiary geopolitických gravitačných polí globálnych veľmocí, mali by zistiť, že naša planéta naozaj má štyri svetové strany a aj pri zostavovaní vládnej koalície by sa mohli začať racionálne riadiť elementárnou aritmetikou, alebo aspoň základnými kupeckými počtami. Svet už nikdy nebude ako predtým, aj keď sa raz obnovia civilné lety ponad Atlantický oceán.
Mgr. art. Pavol Janík, PhD. (magister artis et philosophiae doctor)
predseda Spolku slovenských spisovateľov (2003 – 2007)
tajomník Spolku slovenských spisovateľov (1998 – 2003, 2007 – 2013)
šéfredaktor časopisu Spolku slovenských spisovateľov Literárny týždenník (2010 – 2013)
Jeho diela preložili do 28 jazykov a publikovali v 45 krajinách.
Článok po dohode s autorom nie je možné komentovať. Privítame, ak svoju reakciu napíšete formou samostatného príspevku.
Článok po dohode s autorom nie je možné komentovať. Privítame, ak svoju reakciu napíšete formou samostatného príspevku.