Podľa Draxlera vláda krajinu riadi chaoticky a bez zmyslu pre dodržiavanie zákonných rámcov

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Rozprávali sme sa s Jurajom Draxlerom, exministrom školstva, o ktorom je v ostatné dni výrazne počuť. Vysvetlil, prečo sa rozhodol vysypať vlečku s hnojom pred Úrad vlády, objasnil aj na ďalšie svoje takmer až aktivity Matovičovho štýlu a zhodnotil aktuálnu politickú situáciu na Slovensku.

Ako hodnotíte aktuálne udalosti v súvislosti s vládnou krízou?

Ako tragédiu pre Slovensko. Vláda funguje veľmi zle z hľadiska reálneho výkonu a navyše tí ľudia nedokážu medzi sebou normálne komunikovať. Už ked sa táto koalícia dávala dokopy som upozorňoval, že to budú mať podobné, ako Radičovej vláda, ktorá sa rozpadla aj preto, že už boli unavení zo vzájomných hádok. Iste, extrémny prvok je tam Matovič, ale netreba si predstavovať, že bez neho by to išlo hladko.

Môže byť za odstúpením Krajniaka jeho inštalovanie na post šéfa SIS? Alebo je to gesto, ktoré sa dá čítať, ako silný odkaz Matovičovi o jeho nekompetentnosti?

Myslím si, že v prvom rade potreboval rýchlo odísť do parlamentu, lebo poslancov nemôže polícia zobrať len tak a v tejto, povedzme, preňho neprehľadnej situácii sa to hodí. Kým nebude jasné, kde aký kajúcnik čo povedal. Na šéfa SIS mohol ísť aj priamo z ministerského postu. Čím nevylučujem, že tam nakoniec neskončí, vládna kríza, a teda delenie postov, môže trvať ešte dlho. Tragédia tejto vlády je ale okrem iného aj v tom, že tie strany jednoducho nemajú ľudí. Ešte jeden alebo dva takéto odchody a budú mať naozaj problém obsadiť ministerské posty.

Odstúpil Marek Krajčí, ale najnovšie už aj minister práce Milan Krajniak. V tej súvislosti ste mali aj zaujímavý status, kde ste žartovne medzi riadkami niečo naznačili. Je možné, že aj vaše aktivity a aktivity ďalších aktivistov spôsobujú pohnutie svedomia?

To určite nie, status bol myslený ako ironická nadsázka. V čom ale tieto aktivity, myslím, veľmi pomáhajú, je to, že môžu byť napríklad psychologickou podporou ľuďom na ministerstvách a ďalších úradoch. Viem, že veľa z nich je z tejto vlády doslova v šoku a potrebujú vidieť a počuť, že v tom nie sú sami a že sa vyvíja reálny tlak na to, aby sa nočná mora skončila.

V ostatnom období aj o vás veľmi výrazne počuť. Aktivity ako vysypanie hnoja pred Úrad vlády, reťaze, ale aj maketa Matoviča z balónov. Prečo ste sa rozhodli, podobne ako to robil niekedy sám Matovič, takto plastickejšie ukazovať veci?

Myslím si, že pokiaľ sa to len dá, treba sa vyhnúť tomu, aby sa politika robila na ulici. Ale na druhej strane nie je správne, ak máte voči sebe a ľuďom, na ktorých vám záleží, hulváta a nič proti nemu neurobíte. A toto je presne taká situácia, vláda jednoducho nerešpektuje základné pravidlá hry. Napríklad klame, ale nie takým bežným „politickým spôsobom“, že si veci prikrášlia, ale úplne bezuzdne si na tlačovkách vymýšľajú „fakty“. O pandémii, o tom, čo údajne aký odborník povedal, o ekonomickej pomoci. A navyše krajinu riadia úplne chaoticky a bez zmyslu pre dodržiavanie zákonných rámcov. Korunou je celoplošné testovanie. Odborníci jasne vysvetlili, prečo to nedáva zmysel, žiadna krajna to tak nerobí, ale my do týchto manévrov nútime státisíce ľudí každý týždeň a minuli sme na to stámilióny eur. Ako chcete s takýmito ľuďmi viesť racionálny dialóg?

Uvažujete možno o založení politickej strany, alebo sa pridáte k Smeru, keďže v minulosti ste boli nominantom tejto strany vo vláde?

Ponuky na to, aby som sa pripojil k existujúcim stranám, som odmietol. K strane nechcem v tejto chvíli hovoriť nič konkrétne, dopyt tu asi je, okrem toho sa hlásia ľudia aj do tímu, aj podnikatelia s možnosťou finančnej podpory, ale nechcem nič unáhliť, musí byť najprv naozaj súdržný tím, ktorý si bude rozumieť.

Aké ďalšie aktivity chystáte? Ak je možné ich z taktického hľadiska vyzradiť.

To, čo robíme teraz bude pokračovať a budeme to stupňovať v intenzite. Samozrejme, snažím sa, aby to bolo inteligentné, so symbolikou a nie obyčajné hulvátstvo. A myslím, že to tak ľudia väčšinou aj berú, nie je to len hnoj pred Úradom vlády, ale aj celkom pekne umelecky zvládnutá klietka hanby alebo Matovič ako obrovský šašo. A až to pandemická situácia dovolí, začneme postupne zapájať aj bežných občanov, najprv v menších skupinách, neskôr aj masovejšie. Aj ako radového občana by ma dosť trápilo, keby protesty proti vláde organizovali hlavne kotlebovci a podobné skupiny, aj preto to chcem robiť ja, nech to má úroveň a neodpudzuje to.

Nazdávate sa, že túto vládu je možné zachrániť rekonštrukciou, alebo je to len predlžovanie agónie a o nejaký čas sa kríza môže opakovať?

Oni sa určite budú snažiť ako koalícia zachrániť, len proste zisťujú, či sa im podarí vytlačiť Matoviča. Aj bez neho to ale bude zlé a nepokojné vládnutie, veď si len pozrite, aké obrovské problémy sa im kopia v eurofondoch, ako tápu v digitalizácii, a to sa tvárili, akí sú na ňu experti, a ako nevedia dať dokopy aspoň symbolický plán bytovej výstavby. A to ani nehovorím o zdravotníctve či školstve. Samozrejme, že z toho budú vznikať ďalšie a ďalšie krízy, možno teatrálne, ako keď ich vyvoláva niekto, ako Igor Matovič, ale budú dosť nepríjemné, v zákulisí a často aj pred ním.

Je spor Matovič vs. Sulík podľa vás len vrcholom ľadovca a sú tam aj rôzne iné konflikty, alebo je, naopak, spor len umelo živený, aby sa vďaka mediálnemu prekrytiu nemuselo riešiť vážne nedostatky vlády a zlyhania, predovšetkým teraz v otázke zvládania pandémie?

Nemyslím si, že je to umelo živené, ani, že to bola nejako premyslená akcia SaS a Za ľudí. Proste sa to rýchlo zvrtlo, keď odchod z koalície ohlásil Tomáš Valášek, ktorý vie, že Za ľudí končí a tak sa chce uchytiť niekde inde a toto bola vhodná príležitosť. To posmelilo Ivana Korčoka, ktorý aj tak išiel zákulisne protestovať a cítil podporu aj domácich a zahraničných protiruských klík, pre ktoré bol dovoz Sputnika proste červeným súknom. Tým pádom pritvrdil aj Richard Sulík, dal nejaké vyhlásenia a zrazu z toho bola až vládna kríza. Zvyšok už bol na géniu Igora Matoviča, ktorý vyrobí prúser z úplne všetkého a tú krízu živí a živí, lebo si proste nevie pomôcť.

Ako hodnotíte súčasný chaos v školstve? Môže to viesť až k ešte väčšej frustrácii pedagógov a k znižovaniu aj zodpovednosti v prístupe študentov?

Viem, že veľa ľudí v školstve je nahnevaných, aj frustrovaných z toho, že médiá stále držia nad Branislavom Gröhlingom akoby ochrannú ruku. Riaditelia škôl sa napríklad sťažujú na pripravovanú legislatívu, majú pocit, že povedie k značnej anarchii, ale médiá im nedávajú priestor vyjadriť sa.

Ako by ste ako bývalý minister školstva odporučili riešiť aktuálny stav, teda keď sa dlho učí dištančne a otvára sa chaoticky a veľmi neprehľadne?

To by bolo na veľmi dlhý rozhovor, lebo teraz, po tak dlhom zatvorení škôl, už jednoduché riešenia neexistujú. Na rozdiel od iných krajín sa u nás nezisťuje, ako veľmi deti lockdownom trpia a ako zaostali, čo by mal byť prvý krok predtým, ako sa navrhne konkrétny plán postupu. Vo všeobecnosti ten dopad bude asi veľmi citeľný, aj preto pripravujem pre školy, ktoré o to budú mať záujem, konkrétnu pomoc, aj v oblasti diagnostiky, aj v podpore žiakov vo vzdelávacích aktivitách.

Michal Albert

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *