Sme proti vojenským provokáciám a novej studenej vojne

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Počas januára 2017 posilnila armáda Spojených štátov amerických svoju prítomnosť na území Poľska s cieľom „ochrany pred ruskou hrozbou.“ Poľská vláda – azda aj pod vplyvom masívnej propagandy a šírenia nenávisti voči Rusku zo strany mainstreamových médií – okupantov vítala. Na odpor sa postavili iba aktivisti zo strany Zmiena. Občianska vojna na Ukrajine, vyvolaná expanziou „demokracie“ západného typu, si dodnes vyžiadala desaťtisíce obetí. Na jednej strane tohto konfliktu bojuje Západom podporovaná ukrajinská armáda spolu s extrémistami z fašistického Pravého sektoru proti tzv. separatistom z Donbasu, ktorých cieľom je boj za nezávislosť od západnej časti Ukrajiny. Ukrajina na čele s oligarchickou Porošenkovou vládou podporuje ultrapravicové polovojenské skupiny (obdivovateľov vojnového zločinca Stepana Banderu) a podnecuje extrémistickú nenávisť voči ruskému národu (kto nevie, aké zverstvá napáchali banderovci, stačí použiť internetové vyhľadávače). Administratíva Baracka Obamu počas svojho funkčného obdobia rozpútala niekoľko ďalších vojenských konfliktov, čím sa pričinila o nastolenie klímy novej studenej vojny a rozdelenie sveta na dve extrémne znenávidené strany.

Proti sebe nestoja iba dva mocenské bloky, spor sa premieta aj do spoločenských nálad a prakticky všetkých oblastí ľudskej činnosti. Je to spor korporátnych médií a tzv. alternatívnych. Svoje záujmy presadzujú nadnárodné korporácie, treťosektorové organizácie i predstavitelia národných štátov. Zároveň je to spor ideologickej viazanosti na neoliberálnu doktrínu a možností hľadania iných spoločenských konceptov. Svet sa radikálne rozdelil na konformnú masu, ktorá pritakáva všetkým nezmyselným opatreniam (od perzekúcie občanov národných štátov za predaj vlastných produktov až po vyvolávanie jadrového konfliktu), a tých, ktorí sa prebudili a pochopili, že iný svet je nutný. Každý prebudený človek vie, že expanzívna vojna je svinstvo a prináša utrpenie nevinných ľudí!

Vojenské provokácie globálnych hráčov majú dosah už aj na Slovenskú republiku – v NR SR je na stole hlasovanie o vyslaní 152 slovenských vojakov do Lotyšska na hranice s Ruskom. V záujme nadnárodného kapitálu sa posilňuje zbrojenie a hrozba globálneho konfliktu sa zvyšuje. Po zvolení Donalda Trumpa usiluje Brusel o vytvorenie európskej armády, pričom niektoré indície nasvedčujú, že v porovnaní s európskou armádou by aj NATO vyznievalo ako umiernený pakt – nasvedčuje tomu aj schválenie tzv. rezolúcie proti ruskej propagande europarlamentom, deklarovanie prehlásení o hybridnej vojne zo strany európskych pohlavárov či podpora integrácie Ukrajiny a štátov bývalej Juhoslávie do európskych štruktúr.

Členovia Iniciatívy DAV DVA odmietajú bezdôvodné zbrojenie a zvyšovanie napätia medzi Spojenými štátmi a NATO na jednej strane ako aj Ruskou federáciou na strane druhej, rovnako ako odmietajú vyslanie slovenských vojakov do Pobaltia. V prípade globálneho konfliktu by sme sa tak sotva vyhli spoluvine na jeho vyvolaní…

Pridávame sa teda k protivojnovému prehláseniu FĽM, KSS a Vzdoru. Vyzývame poslancov NRSR, ktorých si zvolil slovenský národ a nie občania USA, Nemecka či Francúzska, aby hlasovali proti vyslaniu vojakov k ruským hraniciam na Pobaltí. Vyzývame poslancov, aby rešpektovali suverenitu Slovenskej republiky a všetkými možnými prostriedkami bojovali proti šíreniu strachu a eskalácii napätia. Nesú totiž zodpovednosť nielen za nás, ale ja za naše deti…

Znenie mierovej výzvy:

Vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci!

Súčasťou 12. schôdze NR SR, ktorá začne 31. januára 2017 o 13.00, bude aj bod č. 23, v ktorom budete hlasovať o vyslaní 152 slovenských vojakov do Lotyšska na hranice s Ruskom. Zverejnené informácie prezentujú tento krok ako snahu členských krajín NATO deklarovať pripravenosť na prípadný útok zo strany Ruskej federácie. Rozkaz ministra obrany a  súhlas Vlády SR prichádza v čase, kedy do Poľska a pobaltských krajín k hraniciam s Ruskom smerujú tisíce vojakov USA, Veľkej Británie a Kanady, ako aj stovky kusov vojenskej techniky.

Vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci,

zahlasovaním za tento návrh zákona nielenže podporíte snahy o sústavné zhoršovanie vzájomných vzťahov Slovenska a Ruska, no navyše zaradíte Slovenskú republiku a jej vojakov medzi iniciátorov možnej konfrontácie agresívneho paktu NATO a Ruska.

Medzi obyvateľmi našej vlasti je väčšina ľudí, ktorí odmietajú politiku militarizmu a hrozby vojny. Rovnako je medzi nimi mnoho ľudí, ktorí si želajú mier miesto otvorenej konfrontácie s inými štátmi.

Z týchto dôvodov vás vyzývame, aby ste hlasovali proti návrhu zákona o vyslaní slovenských vojakov k ruským hraniciam v Pobaltí. Upozorňujeme, že Norimberský proces sa môže v prípade konfrontácie zopakovať ešte raz . Zároveň vyjadrujeme nádej, že proti návrhu tohto zákona zahlasujú najmä poslanci, ktorí dlhodobo deklarujú politiku pacifizmu a spolupráce medzi národmi.

Táto výzva je otvorená pre všetky politické strany a občianske združenia. Ak sa chcete pripojiť k jej iniciátorom napíšte na flm@flm.sk

Doterajší signatári:

Iniciatíva DAV DVA

Komunistická strana Slovenska

Vzdor-strana práce

Front ľavicovej mládeže

Charta 2015

OZ Proti vojne

Predslov napísal Lukáš Perný.

Foto: unai Pascual Loyarte, CC

Na našich stránkach poskytujeme priestor skutočne pestrej palete názorových línií, predstavujúcich alternatívu voči súčasnému zriadeniu. Preto čitateľov upozorňujeme, že nakoľko i samotní členovia redakčného kolektívu DAV DVA, spolupracovníci či korešpondenti vzišli z rôznych prúdov, v partikulárnych otázkach sa ich výklady a postoje môžu líšiť či si dokonca miestami protirečiť. Iba názorová pluralita totiž umožňuje skutočne plodnú a hodnotnú diskusiu s potenciálom vygenerovať tie najlepšie myšlienky, schopné načrtnúť pôdorys pre nové spoločensko-ekonomické zriadenie, zohľadňujúce potreby 21. storočia.

 

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *