Recenzia na knihu Nezvládneme to od autorky Katji Schneidtovej od Dušana Deáka

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Malá obsahom, ale veľká posolstvom. Taká je kniha Katji Schneidtovej: Nezvládneme to. Ide o ďalší bestseller týždenníka Spiegel, po knihe Zajatá v Nemecku, ktorú vydala pred časom. Predchádzajúca kniha autorky opisovala jej osobné skúsenosti, keď bola v manželstve s tureckým mužom odrezaná od sveta.

Novej knižke s titulom Nezvládneme to, na jej objektívnosti dodáva aj skutočnosť, že autorka nepatrila medzi odporcov migrácie, či nebodaj medzi stúpencov krajnej pravice, ktorí píšu na danú tému často aj s rasovým, či xenofóbnym kontextom. Pre úplnosť je nutné dodať, dáma, ktorá napísala túto knihu je dlhoročnou členkou sociálnodemokratickej strany SPD, ktorá je v Nemecku známa svojím pozitívnym postojom k masovej migrácií. Jej bohaté skúsenosti pomoci utečencom, ktorým pomáha od roku 1999, jej dávajú všetky predpoklady sa k danej téme vyjadriť.

V prvom rade je nutné pochváliť trefný názov knihy, ktorý je parafrázou na vetu Angely Merkelovej: „Wir schaffen das“ , teda ,, Zvládneme to“ . Originál tejto knihy vyšiel v roku 2016, presne v horúcom období po masívnej migračnej vlne najmä z roku 2015. Avšak ani v nasledujúcom období nedošlo k nejakej veľkej úľave. Táto veľká migračná vlna putujúca do Nemecka, bola v nemalej miere spôsobená aj pozvaním Angely Merkelovej.

Knižka je naozaj vskutku útla, ma len 115 strán. Napriek tomu jej na údernosti a pútavosti dodáva fakt, že je rozdelená až do 19 kapitol. Samotná kniha je napísaná spôsobom zážitkov autorky, čo ju predurčuje na to, aby zaujala takmer každého. Je vynikajúcou správou, že táto kniha vyšla v blízkom čase aj v slovenskom preklade. Je to veľmi zaujímavá práca, ktorá búra mýty o masovej migrácií, ktoré sa snaží politická a mediálna špička Nemecka pretláčať.

Nebudem rozoberať podrobne jednotlivé časti knihy, nechcem uberať prípadných čitateľov o zážitok. Napriek útlosti knižky je téma migrácie rozobraná hádam z každého uhla pohľadu, a čitatelia sa môžu dozvedieť o rôznych sférach spoločenského života, kde sa takáto masová migrácia stáva nezvládnuteľnou. Len by som rád vyzdvihol časť knihy, kde autorka opisuje veľké problémy zdravotníctva v Nemecku, ktoré aj napriek našej väčšinovej predstave tam naozaj pretrvávajú.

Mgr. Dušan Deák


Knihu dostanete aj v našom spriaznenom online kníhkupectve INLIBRI:

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *