Recenzia Pavla Janíka: Ži a odpočívaj v pokoji (Taťána Králová: Mezzogiorno)

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Intelektuálne rozhľadená, tvarovo spontánna, obrazovo vynaliezavá, emocionálne nástojčivá a mediálne skúsená autorka Taťána Králová (1961) v lyrickej tvorbe zúročuje svoje bytostné zrkadlenie poetických zázrakov v každodenných i výnimočných okamihoch života. Doteraz sa verejnosti predstavila básnickými zbierkami Potpourri (Sursum, 2003); Vínmysly (Národní vinařské centrum, 2003); Touha po tečně (Periskop, 2006); Oči za očima (Periskop, 2012) a Výbory ze čtyřverší: Opouštená slova, Vypůjčená slova (Onufrius, 2006, 2007).

Zbierka básní Mezzogiorno (Periskop, Příbram 2018) pozostáva z dvoch častí Za kočičími vrátky (2015) a Dál to bylo lepší (2018). V záverečnej poznámke o autorke sa objasňuje aj význam názvu, ktorý označuje poludňajší odpočinok typický pre južné krajiny a v prípade Talianska je charakteristický pre spôsob života v jeho južnejšie položených oblastiach na rozdiel od severnejších, kde ľudia – podobne ako u nás – zabúdajú žiť, pretože čas sú peniaze a všetko sa hodnotí najmä mierou zisku, osohu, úžitku a dosiahnutých materiálnych výsledkov.

Azda netreba osobitne zdôrazňovať, že poetke je prirodzene bližšie hlboké vnímanie skrytých zákutí vlastného bytia ako plytké sledovanie rýchleho pohybu ligotavých atrakcií konzumného životného štýlu. Zrejme práve preto popri profesionálnom pôsobení v mediálnej sfére programovo vyhľadáva čas pre zdanlivý odpočinok, ktorý je však predovšetkým iným a zodpovednejším prístupom k ľudskej existencii. Verše Taťány Královej predstavujú skutočné myšlienkové bohatstvo, umelecké poklady a citové klenoty, ktoré ocenia nielen literárni odborníci, ale ktoré sú nesporným kultúrnym prínosom pre všetkých senzitívnych čitateľov. 

Za zmienku dozaista stojí skutočnosť, že vydavateľským garantom hodnotnej a podnetnej knihy je dlhoročný prezident Únie českých spisovateľov, popredný básnik európskeho významu Karel Sýs, ktorého tvorba invenčne rozvíja odkaz literárnej avantgardy, filozofiu marxizmu a chápe židovstvo ako zmysel pre povinnosť zachovať univerzálne atribúty ľudskosti. Jeho všeobecne uznávaná reputácia je presvedčivou zárukou výnimočných poetických kvalít publikácie, ktorá prichádza do neprehľadného prostredia knižnej nadprodukcie, kde už každý môže samoobslužne uverejniť doslova čokoľvek prostredníctvom globálnych projektov typu Amazon a podobne bez akýchkoľvek kritérií okrem podielu na finančnom výnose.  

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *