Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Prinášame vám rozhovor s ďalším zaujímavým človekom z alternatívnej mediálnej scény. Veríme, že vás inšpiruje. Rozhovor robil Marek Kopilec.

Ahoj Marek, ty si admin na stránke Spravodajská alternatíva pod skratkou MJ. Prispievaš tam rôznymi inšpiratívnymi príbehmi, či faktami zo sveta. Na úvod sa ťa chcem spýtať. Je niečo, kvôli čomu stojí za to žiť na Slovensku?

Ahoj, ďakujem. :) To je zaujímavá otázka. V podstate ale nerozmýšľam nad tým či áno alebo nie – odpoveď je rozhodne áno. Vždy je niečo, kvôli čomu stojí za to žiť, nielen na Slovensku. :) Skôr uvažujem nad správnou formuláciou toho, ako to správne vystihnúť. Nechcem spomínať iba tie klasické veci, ktoré povie o svojej krajine každý jej občan (a s ktorými súhlasím) – ako napr. krásna príroda a najkrajšie ženy :) Som si vedomý, že existuje x vecí, kvôli ktorým by vedel hocikto zniesť život na Slovensku pod čiernu zem. Snažím sa ale vo veciach vidieť to dobré a hľadať riešenia. Žije tu mnoho mladých a šikovných ľudí, ktorí sa angažujú v mnohých projektoch z najrôznejších oblastí, vďaka ktorým by sme sa mohli vo veľa veciach posunúť dopredu. Treba im venovať pozornosť, a inšpirovať sa.

Vidíš súčasný stav vo svete ako spejúci k problémom, krízam a podobne alebo naopak si skôr v tomto optimista?

Nazval by som sa „apokaloptimistom“ :) To je človek, ktorý vidí že to ide do prdele, ale stále dúfa v dobrý koniec. Povedal by som, že súčasný stav nevyhnutne smeruje k zlomu, ktorý nás bude veľmi bolieť. Je ale potrebné prejsť tým – kvôli tomu, aby sme si znovu uvedomili, čo je podstatné. Nekonečný rast na konečnej planéte nie je možný – iba ak ste ekonóm alebo politik. (neviem kto to povedal, ale hodí sa mi to sem). Homo sapiens potrebuje výchovnú facku za to, ako bezohľadne a egoisticky nakladá s planétou a všetkým ne/živým, vrátane seba.

Čo by sa podľa teba malo v slovenskej a tiež zahraničnej politike zmeniť? A ak niečo áno, čo by podľa teba preto mali urobiť ľudia?

Celý systém. Ten súčasný (zastupiteľská „demokracia“) je už z princípu nastavený tak, že bude vždy vo veľkom priťahovať tie najhoršie možné typy ľudí  – psychopatov bažiacich po moci a bohatstve. A je jedno, či majú na sebe modré, červené, alebo iné tričko. Myslím, že praktických príkladov je aj z našej krátkej histórie viac ako dosť.

Som fanúšikom priamej demokracie, takže hlavnú potrebu vidím vo sfunkčnení referenda, a zavedení princípov a nástrojov pre vládu občanov – s tým, že návrhy fungovania spoločnosti by predkladali iba ľudia s vysokou odbornosťou v danom obore, a ešte vyšším morálnym kreditom. Také smerovanie sa ale nedá robiť bez informovanej verejnosti, takže tomu musí predchádzať ešte iný krok – záujem občanov o tieto témy a zmena ich myslenia. Myslím ale, že kým príde naplnenie bodu č.2, už to tu na Slovensku nestihneme. :)

Aký je tvoj pohľad na našu a svetovú mediálnu scénu?

Už niekoľko rokov nesledujem TV a nekupujem noviny – prestal som, lebo som chcel tráviť čas hodnotnejšie, ako nechať si „bordelizovať“ hlavu tým spravodajstvom a programami. Mainstreamovú mediálnu scénu formuje niekoľko nadnárodných spoločností a spravodajských agentúr, od ktorých aj naše hlavné médiá preberajú správy ako na povel. Chýba tu vyváženosť názorov, ktorú si už musí človek zaobstarať sám. Občas mi to pripadá tak, že čo nebolo v TV, ako keby sa ani nestalo, takže o tom nemusí bežný človek vedieť. Prípadne sa to odsunie nabok, a zosmiešni ako konšpirácia alebo propaganda. Chvalabohu máme knihy a internet, kde už dnes nie je problém nájsť prakticky čokoľvek. Aj názory ľudí, ktorí sa neuspokoja s povrchným vysvetlením vecí, a idú do hĺbky – a napriek tomu, že nedostanú priestor v hlavnom prúde (keďže idú v mnohom proti nemu), je práve preto oveľa hodnotnejšie, nazerať na veci z ich uhla pohľadu.

Aké zahraničné webové či facebookové stránky z rôznych oblastí života by si odporučil ľuďom sledovať?

Ako prvá ma napadá stránka Becoming minimalist – úžasná stránka pre všetkých, ktorým ide hore krkom konzumný spôsob života, a radi by to zmenili.

Vegan sidekick – vynikajúce komixy, ktoré nastavujú zrkadlo každému človeku, ktorý sa snaží obhájiť neobhájiteľné.

Ron Finley Project – Ron Finley a jeho projekt „partizánskeho záhradkárčenia“.

Spiritual Ecology – názov hovorí sám za seba. :)

I fucking love science – čo nového vo vede.

The Free World Charter – dokument hľadajúci alternatívu k súčasnému systému.

A ak dovolíš, rád by som spomenul aj pár česko/slovenských. :)

Free Pub, Evolúcia vedomia

Potravinové záhrady – kopec informácií, permakultúra, semienkové kurzy atď.

Videa rozšiřující lidské vědomí– zaujímavé dokumenty z rôznych oblastí.

Zelená hliadka – čo všetko dokážu dobrovoľníci, a ich úžasná práca.

Projekt život – túto stránku nejde nemať rád. :)

Srdcem všem – mnoho príspevkov o etike, súcite, a úcte k životu.

Nevymenoval som všetko, iba taký základ. Je z toho možné vysledovať, ktoré veci sú mi blízke. Je príjemné zapnúť PC a nechať na seba vplývať obsah týchto (a iných) stránok.

Čo podľa teba chýba v slovenskej spoločnosti, aké charakteristiky, ktoré vídaš u iných kultúr?

Sebavedomie; vďačnosť za to, čo človek má; pozeranie na to čo nás spája a nie rozdeľuje; úcta k životu; vôľa pracovať na sebe; schopnosť povedať si pri nejakej situácii „stačilo, u mňa ten bordel končí“…

Nechýba mi závisť, faloš, vyvyšovanie sa, povrchný materializmus, nazeranie na veci s klapkami na očiach, zlodejina akéhokoľvek druhu, štýl života „po mne potopa“…

Všetko toto je ale vždy o človeku – bez ohľadu na to kde a v akej situácii sa nachádza. Všetko tu vymenované sú veci a vlastnosti, ktoré (ne)viem oceniť na hocijakom človeku, bez ohľadu na jeho kultúru.

Sú podľa teba na Slovensku ľudia, ktorým by sa malo viac načúvať, venovať im viac pozornosti a ak áno, ktorí to sú?

Áno, samozrejme. :) Ako fanúšik hesla „Stop making stupid people famous“ rád venujem pozornosť ľuďom, ktorí svoj život zasvätili iným hodnotám ako tí, ktorí sa promenádujú v rôznych „reality šou“.

Mám rád myšlienky, knihy, úvahy a názory ľudí ako napr. Pavel Hirax Baričák, Emil Páleš, Ján Šlinský, Matúš Čupka, Manik, Peter Staněk, ľudia z OZ Pangaea, Tibor Rostas, Marcel Vanek, Presento…

Určite som nevymenoval všetkých – tiež existujú mraky úžasných ľudí v ČR a zvyšnom svete. :) Takisto nemôžem zabudnúť aj na kopec priateľov a známych, ktorí robia úžasné malé/veľké veci, a tým menia svet k lepšiemu. Musel by som napísať knihu, aby som ich všetkých vymenoval, a popísal čo pre mňa urobili, alebo znamenajú. Určite má takých vo svojom okolí každý – stačí si začať všímať.

Iste si zachytil niečo o Venus projekte a Zdrojovej ekonomike. Aký je tvoj pohľad na ňu?

Áno zachytil – vlastne dokument Zeitgeist (v ktorom je projekt Venus spomínaný) bol u mňa pred rokmi jeden z úplne prvých spúšťačov k tomu, aby som sa začal zaujímať o veci, ktoré mi predtým moc nehovorili, a nazerať na život iným okom.

Ako som už písal vyššie, tento súčasný systém sa už z môjho pohľadu zreformovať nedá, a ak chceme žiť v mieri, hojnosti, a udržateľne, budeme potrebovať iný. Nie som si istý, či je v rámci projektu Venus možné aplikovať všetko (vzhľadom na odlišnosť kultúr a ľudí samotných), ale určité veci ktoré prináša, budú jednoducho otázkou ak nie času, tak nevyhnutnosti. Odporúčam každému, kto číta tieto riadky, aby sa s ním oboznámil.

Máš nejaké odporúčanie pre našich redaktorov prípadne čitateľov?

Priznám sa, že Vašu stránku poznám len krátko, ale odvtedy ju sledujem dosť pravidelne. Robíte skvelú prácu, a je za tým cítiť pozitívny úmysel. Makajte aj naďalej tak, ako najlepšie viete,  a prispievajte k postupnej zmene.

Čitateľom by som želal, aby si rozširovali svoje obzory, zvyšovali svoju úroveň vedomia, neriadili sa egom, vedome robili kroky, ktoré pokladajú za dobré a užitočné a aby sa snažili robiť šťastnými seba a ostatných. :)

Na záver podľa mňa najkrajšia otázka. K čomu smeruje tvoje konanie, aká je tvoja vízia lepšej spoločnosti, čo by si si prial a aké vidíš cesty k jej dosiahnutiu?

Fúha, zaujímavá otázka. :) Skúsim odpovedať tak, aby som sa v tom nestratil.

Potešilo by ma, keby som sa pomaly stával lepšou verziou samého seba, bol šťastný, a pomohol to tu svojou troškou zmeniť k lepšiemu. Čaká ma ešte poriadny kopec práce, tak hurá do toho!

Vízia lepšej spoločnosti? Taká, kde nebude existovať plno nezmyselných vecí z dnešnej doby (či už sa to týka ekonomiky, politiky, ľudského ega, fanatizmu rôzneho druhu…), a naopak bude obsahovať všetko, čo tu chýba. Myslím, že takmer každý človek podvedome cíti, že život nalinkovaný do hesla „work-buy-consume-die“ nie je ani omylom to, čo by chcel a mal robiť, a je čas na zmenu.

Každý musí začať od seba – aj keby len malými krokmi a postupne. Iná cesta nie je. Je milión vecí, ktoré môže každý z nás robiť. Drobné maličkosti, ktoré zlepšujú kvalitu života danému človeku a jeho okoliu. Nemôžeš chcieť od niekoho, aby bol informovaný, keď sa Ty sám/a neinformuješ. Nemôžeš chcieť od iných aby nekradli, keď Ty sám/a kradneš. Hovoriť svojim deťom o úcte k druhým môžeš až vtedy, ak to sám/a robíš. Ak budeš klamať a nedôverovať, budú aj Tebe klamať a nedôverovať. Nechci od druhých úctu k prírode, ak ju sám nemáš. Keď nestúpiš na stonožku, tak si z globálneho hľadiska neurobil/a nič výnimočné, ale pre tú stonožku si urobil/a všetko. A tak ďalej, verím že sa chápeme. :)

Ďakujem ti za tvoj čas, nech sa ti darí a budeš naďalej inšpirovať ľudí.

Takisto Ti ďakujem za rozhovor! Bol pre mňa prvým takéhoto druhu. Popravde som bol trochu aj prekvapený, keď si ma oň požiadal – nie som nijaká známa osobnosť a viem že toho ešte veľa neviem. Ak, ale aspoň niečo z toho niekoho inšpiruje, tak to malo zmysel a budem rád. :)

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *