Soňa Valovičová: Komunistické strany sveta proti americkej imperialistickej agresii!

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Píšu talianski komunisti: PROTI AMERICKEJ IMPERIALISTICKEJ AGRESII

Vražda iránskeho generála Suleimaniho dokazuje, čoho sú Spojené štáty americké schopné a ako svojvoľne a brutálne si dovoľujú rozhodovať o osude jednotlivcov, ľudí a celej planéty tým, že nás vystavujú hrozbe svetovej vojny. Je to pravda.
Nie sú o nič lepší ako iránska teokracia, ale v strete s americkým imperializmom nie je na mieste žiadna tolerancia. Vždy stojíme a vždy bojujeme proti imperializmu.
V tejto chvíli sme spolu s robotníckou triedou s pracujúcim iránskym ľudom.
Budeme bojovať zo všetkých síl, aby v Taliansku nebolo povolené vysielanie našich ozbrojených mužov do tohto imperialistického šialenstva v prospech amerického, ani iného svetového kapitálu.

NATO preč z Talianska.
Taliansko preč z NATO i z Európskej únie. Preč s Eurom.
Za socializmus.

Predsedníctvo Komunistickej strany.

Prevzaté z originálu: CONTRO L’AGGRESSIONE IMPERIALISTA STATUNITENSE

L’assassinio del generale iraniano Soleimani dimostra, se ancora ce ne fosse bisogno, di cosa sono capaci gli Stati Uniti d’America e come mai si permettono di decidere la sorte degli individui, dei popoli e dell’intero pianeta mettendoci sull’orlo di una guerra mondiale.
Non c’è niente di più lontano da noi della teocrazia iraniana, ma nello scontro con l’imperialismo USA, nessuna equidistanza, ci schieriamo e ci schiereremo sempre contro l’imperialismo. In questo momento siamo a fianco della classe operaia, dei lavoratori e del popolo iraniano.
Lotteremo con tutta la nostra forza affinchè in Italia non venga consentito l’utilizzo delle basi e l’invio di uomini per questa follia imperialista.
Fuori la NATO dall’Italia. Fuori l’Italia dalla NATO. Fuori dall’Unione Europea. Fuori dall’Euro. Per il Socialismo. Ufficio Politico del Partito Comunista.

Komunistická strana USA – Aktuálne: 5 skutočností, ktoré by ste mali vedieť o Iráne

Zdá sa to nepochopiteľné, ale USA sa snažia vyprovokovať ďalšie vojny na Blízkom východe. Práve teraz Trumpova administratíva rýchlo stupňuje napätie s Iránom.

Dnes podniknite kroky: Odkážte kongresu, aby zastavil vojnu s Iránom!

Tu je to, čo potrebujete vedieť prečo a ako môžete požadovať trvalý mier.

1. Agresia USA voči Iránu nás priviedla na hranicu vojny!
2. januára 2020 Spojené štáty priznali zodpovednosť za útok, ktorý zabil generála Qassema Soleimaniho, vedúceho iránskych síl „Quds“, na medzinárodnom letisku v Bagdade.

Táto akcia bola mimoriadnou provokáciou a pravdepodobne povedie k väčšiemu zabíjaniu, deštrukcii a nestabilite v regióne. Krátko po útoku administratíva USA oznámila, že do regiónu nasadí ďalšie jednotky. Ako sme sa dozvedeli z vojenských zásahov USA v Iraku, znamená to, že vojna nikoho nechráni – len ďalej udržiava a rozširuje konflikty.

2. Tento nedávny vývoj je len posledným z mnohých provokácií medzi Iránu zo strany USA.
To, čo sa teraz deje, vyplýva zo série provokácií, medzi ktoré patria:

V roku 2019:
USA obvinili Irán z toho, že stojí za sabotážnymi a raketovými útokmi na ropné zariadenia v Saudskej Arábii, hoci zodpovednosť za to niesli Houtské milície v Jemene.
USA sa pokúsili podplatiť kapitána iránskej lode, aby sa zmocnili tankeru a 2,1 milióna barelov ropy, ktoré prepravoval.
Irán zostrelil bezpilotné americké špionážne lietadlo nad iránskym vzdušným priestorom. Trump nariadil masívne odvetné útoky, ktoré odvolal len na poslednú chvíľu.
USA obvinili Irán z používania námorných mín a z útoku na dva tankery v blízkosti Hormuzského prielivu.

V roku 2018: USA jednostranne odstúpili od dohody s Iránom o jadrovej energii, čím podnietili dlhý sériu oznámení Iránu, že porušil limity na výrobu obohateného uránu a jadrový výskum, ktoré boli uložené touto dohodou.

V roku 2017: Iránci boli začlenení do zoznamu „teroristov“ Trumpovej administratívy a oba štáty na seba vzájomne uvalili ekonomické sankcie a embargá.

Pred týmto nedávnym vývojom napätie medzi USA trvalo desaťročia, siahajúce až do obdobia zapojenia sa CIA do štátneho prevratu v Iráne v roku 1953, ktorý zosadil iránskeho demokraticky zvoleného vodcu s cieľom ustanovenia diktatúry priateľskejšej voči záujmom USA a Veľkej Británie o ropu.

3. Kongres má právomoc povedať „NIE“ vojne s Iránom, zatiaľ to však odmietol.
Len minulý mesiac Kongres schválil návrh zákona o obhajobe, ktorým bol zbavený pozmeňujúci a doplňujúci návrh, ktorý by vyžadoval súhlas Kongresu na vojnu s Iránom. V ďalšom návrhu zákona sa zrušilo ustanovenie, ktorým by sa povolilo vypršanie platnosti povolenia na použitie vojenských síl (AUMF) z roku 2001 , ktoré sa pravdepodobne použije na odôvodnenie vojenských akcií proti Iránu.

Namiesto toho, aby kongres kontroloval schopnosť prezidenta vyhlásiť vojnu, kongres sa vzdal svojej zodpovednosti a umožnil neobmedzenú agresiu voči Iránu zo strany Trumpovej administratívy.

4. Výzvy na vojnu s Iránom odrážajú zavádzajúce výzvy na vojnu s Irakom.
Od vytvorenia napätia pod zámienkou útokov na svetové zásoby ropy až po obvinenia z viny za útoky založené na posúdení obmedzených dôkazov spravodajskou komunitou, sú výzvy na vojnu s Iránom strašne podobné výzvam, ktoré viedli USA k vojne s Irakom.

USA s cieľom posilniť svoje hospodárske a politické záujmy v regióne podporujú vojnu, napriek tomu, že Irán nevyvinul jadrové zbrane, podpísal jadrový dohodu s USA v roku 2015 a súhlasil s ďalším medzinárodným monitorovaním.

Okrem toho by vojenské akcie proti Iránu pravdepodobne vychádzali z AUMF z roku 2001, ktorý po 11. septembri výrazne rozšíril schopnosť prezidenta viesť vojnu – povolenie, ktoré sa odvtedy rozšírilo ďaleko za pôvodný zámer.

5. Vojna s Iránom, alebo inou krajinou nie je nikdy odpoveďou.
AFSC stojí proti akejkoľvek vojenskej akcii proti Iránu. Odmietame myšlienku, že národná bezpečnosť je hrou s nulovým súčtom a hľadáme model bezpečnosti, ktorý uznáva vzájomnú prepojenosť všetkých ľudí.

Pripojte sa k AFSC a ľuďom z celej krajiny a vyzývajte Kongres, aby urobil všetko, čo je v jeho silách, aby zabránil Trumpovej správe iniciovať vojnu s Iránom!
Kontaktujte svojich zvolených zástupcov v kongrese ešte dnes.

zdroj: https://www.afsc.org/blogs/news-and-commentary/5-things-to-know-about-iran?fbclid=IwAR1nlYCOEkZhMVTx1bjtrv_meTEWf8vR7GA_DAKac7gixzZbjmZNk4AN2PI

Komunistická strana Čiech a Moravy: Mezinárodní politiku není možné dělat zabíjením představitelů jiných států

Tak a zase‼️ USA rozpoutaly další kolo násilí na Blízkém a Středním východě. Jako by nestačilo, co tam prováděly doposud. Sulejmání bojoval proti Islámskému státu, což bylo pro Evropu naprosto klíčové. Česká vláda i EU by měla tento útok odsoudit. Mezinárodní politiku není možné dělat zabíjením představitelů jiných států. V USA se chystají na volby, ale cynické zlepšování vyhlídek na znovuzvolení vyvoláváním konfliktů je nechutné.‼️ Kateřina Konečná, europoslankyně za KSČM

Geopolitické napětí žene cenu ropy nahoru. Smrt velitele generála Kásima Sulejmáního vygradovala situaci do bodu varu. Útok nařídil přímo americký prezident. Nyní USA nařídily urychlenou evakuaci svých občanů. Amerika konstatuje enormní napětí v Iráku. Otázka zní: bude to další zničující válka? Neporušil Trump podmínky dohody o působení amerických vojáků v Iráku? Kolik bude mrtvých? Díky rozkazu jedince, který miluje války a je bohužel americkým prezidentem, budou umírat lidé. Co bude následovat, kterou zemi si vybere příště?
Pavel Kováčik, předseda Poslaneckého klubu KSČM

Z pohledu KSČM je třeba tvrdě odsoudit útok USA na Irák, při kterém byl zabit íránský generál Kásim Sulejmání a zástupce velitele iráckých šiitských Sil lidové mobilizace Abú Mahdí Muhandis. Jde o další agresivní akt USA vůči suverénnímu státu, jímž Irák je. Tento akt může v zemi zmítané vnitřními rozpory a v celém regionu zasaženým válkou s Islámským státem vést k další eskalaci napětí a dalšímu válečnému konfliktu. Odsuzujeme proto agresivní politiku USA, která v tomto případě mířila také proti těm, kteří se podíleli i na boji proti Islámskému státu a trváme na respektování mezinárodního práva a mírových řešení. USA musí skončit s násilnou politikou.
Stanislav Grospič, předseda Meziparlamentní skupiny přátel ČR – Irácká republika

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


One thought on “Soňa Valovičová: Komunistické strany sveta proti americkej imperialistickej agresii!

  • 4. januára 2020 at 16:26
    Permalink

    Keď ľudstvo neskončí s kapitalizmom, skončí kapitalizmus s ľudstvom!
    Kosák, kladivo, pero!

    Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *