Spisovateľ a bloger Miroslav Majerník, ktorý sa dnes 22.1. dožíva významného životného jubilea 70 rokov, pýta našej pani prezidentky: Čo nám chce svojim predvolaním do budúcna naznačiť?

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

„Čaputová si pre prípad Trnka predvolá Lučanského a Čižnára.“

Tento oficiálny nadpis v našich komunikačných prostriedkoch informuje nás občanov Slovenskej republiky, že pani prezidentka pre podozrenie zo zatiaľ iba domnelého trestného činu bývalého prokurátora Dobroslava Trnku, na základe indícii z kriminálneho hľadiska z nie celkom serióznych zdrojov bude zasahovať do právomoci orgánom činným v trestnom konaní. Ako bežný občan nie som žiadny odborník na právo, ale toto predvolanie ma znepokojilo.

Pokiaľ poznáme z histórie nášho štátu, ktorý vznikol po rozpade Rakúsko – Uhorska v roku 1918 a za svoju krátku históriu prešiel rôznymi turbulenciami. /I. ČSR, Slovenský štát, II.ČSR, ČSSR, ČSFR, od roku 1993 Slovenská republika,  oficiálne do trestných veci svojich obvinených občanov nezasahoval dokonca ani prvý robotnícky prezident Klement Gottwald po februárovej revolúcii po roku 1948. Toto si svojho času v bratskej ČR dovolil iba český prezident Václav Havel. Preto ako občan Slovenska tomuto predvolaniu vrcholových predstaviteľov orgánov činných v trestnom konaní  v tomto konkrétnom prípade, policajný prezident a generálny prokurátor, vedenom proti bývalému GP SR, aj keď z morálneho hľadiska nemám k jeho osobe valnú mienku, nerozumiem.

Chcel by som vedieť a určite je nás na Slovensku viac, čo nám bežným občanom Slovenskej republiky, ktorí sme si pani prezidentku zvolili v demokratických voľbách a tým odsúhlasili jej určité právomoci ako hlavy štátu, chce pani prezidentka týmto aktom, do budúcnosti nám občanom niečo naznačiť?

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne
2 thoughts on “Spisovateľ a bloger Miroslav Majerník, ktorý sa dnes 22.1. dožíva významného životného jubilea 70 rokov, pýta našej pani prezidentky: Čo nám chce svojim predvolaním do budúcna naznačiť?

 • 22. januára 2020 at 13:37
  Permalink

  Treba si uvedomiť, že prezident (funkcia) je štátny orgán a v plnej miere preň platí Článok 2 a ods. (2) Ústavy SR:
  „(2) Štátne orgány môžu konať iba na základe ústavy, v jej medziach a v rozsahu a spôsobom, ktorý ustanoví zákon.“
  Medzi povinnosťami a právomocami prezidenta, stanovenými v Článku 102 ods. (1) je jediný odstavec, ktorý hovorí o požadovaní vysvetlenia od niekoho:
  „r) má právo vyžadovať si od vlády Slovenskej republiky a od jej členov informácie potrebné na plnenie svojich úloh,“

  Generálny prokurátor ani prezident policajného zboru nie sú členmi vlády Slovenskej republiky, takže prezidentka nemá právo priamo od nich vyžadovať informácie.
  Je otázne, či nemá v úmysle požadovať informácie, o ktorých títo dvaja funkcionári majú povinnosť mlčať. A je otázne, či tie informácie prezidentka potrebuje na plnenie svojich úloh.
  Keby to bolo tak, aké sú to úlohy, ktoré nevyplývajú z ústavy ani zo zákonov?

  Reply
 • 22. januára 2020 at 14:30
  Permalink

  Pán Majerník,
  blahoprajem k Vašemu významnému životnému jubileu. Súčasne vyjadrujem plnú podporu toho, čo ste napísali. Považoval som za nevhodné vyjadrenia predsedu vlády a prezidentky už pri dramatickom zatýkaní pána Trnku. Ešte ho len zatýkali a už boli vynášané rozsudky. Dnes obžaloba na pána Trnku bola zrušená. Prezidentka chce snáď prokuratúru a políciu pokárať? Týmto Trnku neobhajujem, ak je pravda o inštalácii kamery v jeho kancelárii tak to je stupídnosť, neviem, kde vtedy mal rozum!
  Ďalej, NAKA by si mala odpustiť dramatické zatýkanie, a ešte ku tomu pozývať televíziu. Preboha, to sa vo svete nedeje aj keď zatýkajú hrdelných alebo drogových zločincov. Myslím si, že policajný prezident by mal NAKA trocha umravniť a nechať konať štátnu políciu.

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *