V krajine ostrovnej civilizácie Malgašov (Arkady Fiedler: MADAGASKAR MOJA LÁSKA)

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Arkady Fiedler: MADAGASKAR MOJA LÁSKA. Bratislava: Vydavateľstvo Spolku slovenských spisovateľov, s. r. o., 2018, 1. vyd., 284 s., ISBN 978-80-8202-040-6

Ak šťastným prekliatím človeka je večný nepokoj, hľadanie ďalekých cieľov a objavovanie neobjaveného, tak potom vhodnú náplň pre dušu predstavujú svedectvá tých, čo sa podrobili osudu a vydali sa na tajomné cesty, aby nám obyčajným smrteľníkom potom zanechali rozprávanie o tom, s čím sa pri svojom putovaní stretli.

Aj preto budeme večne obdivovať záznamy tých, čo sa nebáli nebezpečenstva diaľok, aby potom vo svojich knihách čitateľom predostreli spomienky na to, čo ich pri cestách zaujalo. Aj preto nás budú navždy inšpirovať denníky Marca Pola, ale aj zápisky Livingstona, Stanleyho či Emila Holuba a takisto nám najbližšieho kráľa Madaga-karu grófa Mórica Beňovského, ktorý zjavne navždy bude obohacovať naše poznanie a provokovať svojich nasledovníkov na objavných cestách tak, ako to potvrdzuje príklad poľského prírodovedca, reportéra, prozaika a cestovateľa Arkadyho Fiedlera (1894 – 1985), ktorému sa – okrem iných teritórií – bývalé ostrovné panstvo Beňovského navždy stalo osudným, ako to napokon potvrdzuje jeho 32 kníh, preložených do 23 jazykov v celkovom náklade viac ako 10 miliónov(!) výtlačkov. Madagaskar moja láska, kniha, ktorú Fiedler napísal v závere svojho života len potvrdzuje jeho zaradenie medzi špičku poľských autorov cestopisov okrem iného aj pre osobitý rozprávačský štýl a zvláštny jazyk, ktorý sa neuspokojuje s jednoduchým popisom krajiny, ale pomôže čitateľovi nazrieť do duše domorodých Malgašov, do ich obyčajov a zvyklostí, ľudí obklopených nádhernou prírodou a nepoznaným svetom božstiev a to všetko v desiatich rozsiahlych častiach knihy, ilustrovaných 106 originálnymi autorovými fotografiami, ktoré nasnímal v 30. rokoch minulého storočia a ktoré – popri zaujímavom a svojím spôsobom jedinečnom texte – poskytujú originálnu výpoveď o svete, čo sa už pomaly vytráca z nášho života.

Viliam Apfel pre Literárny týždenník

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *