Vlastimil Matouš: Reportáž zo stretnutia ľavičiarov v Košiciach

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Stretnutie ľavicovo orientovaných občanov v Košiciach o organizačnom zjednocovaní ľavicovo orientovaných ľudí

Prítomných bolo 11 ľudí (zástupcovia médii, politických strán a dvaja pracujúci vodiči MHD). Stretnutie organizoval Ing. Diczházy, reportáž spracoval Ing. Matouš.

CIEĽ NOVÝCH DAVISTOV: Šíriť ľavicové názory a na ich základe spájať ľavicovo orientovaných ľudí, pomáhať ľuďom práce, zosilniť sociálne práva v štáte a bojovať za sociálnu spravodlivosť, preferovať bytovú otázku pre pracujúcich, bojovať za potravinovú sebestačnosť a kvalitné potraviny. Bojovať za štátnu podporu kolektívneho vlastníctva (družstevníctva a štátnych podnikov) a ekonomickej demokracie.

ČO ROBIŤ:  Definovať, čo je to ľavica a čo je to socializmus (sociálne-spravodlivá spoločnosť). Ľavica obhajuje teóriu novej sociálno spravodlivej spoločnosti a obhajuje záujmy ľudí práce a tých ľudí, ktorí vyznávajú základné charakteristiky sociálno-spravodlivej spoločnosti.  Ľudia sa boja slova socializmus, pretože tento pojem je „demokratickými“ médiami zdiskreditovaný a skompromitovaný. Preto je lepšie presadzovať pojem sociálno-spravodlivá spoločnosť. Tá vyznáva spoločenské vlastníctvo výrobných prostriedkov, ktoré slúži na vytváranie nadhodnoty/nadproduktu tým, že majiteľ VP zamestnancovi nezaplatí celú prácu, ktorú jeho pracovná sila v procese práce vytvorila a predá ho s následným účtovným vytvorením zisku z nezaplatenej práce! Socializmus uznáva aj živnostníkov-samoživiteľov/samo“vykorisťovateľov“, kolektívne/družstevné vlastníctvo a osobné vlastníctvo.

Zazneli nasledujúce tézy:
Najskôr treba získať ľudí a presvedčiť ich. Až potom je možné niečo organizovať. Aktivita – organizovanosť – cez politické strany, ak chceme rešpektovať demokraciu a niečo presadiť, tak len cez existujúce politické strány, ktoré sú v parlamente.  Rúbať môžeme len tam, na čo máme dosah, resp. čo môžeme ovplyvniť. To je aj úloha Davistov.  Robiť osvetu a vyvíjať aktivitu v mediálnych priestoroch, ktoré sú zdarma – získanie rešpektu inými. Vydávať a rozdávať letáky s našou politickou problematikou.  Sústreďme sa na to, čo nás spája! Treba optimisticky rozmýšľať.  Treba mať jasnú teóriu a až potom konať a získavať ľudí mravenčou prácou, aby sa získali ľudia.

ČASOPIS DAV:
Hlavní organizátori časopisu DAV: Tomáš Klimek, Dávid Diczházy, Roman Michelko, Juraj Janošovský, Ladislav Michalek, Lukáš Perný, Miroslav Hazucha, Ľubomír Jánošík, Ivan Lulják, Sonka Valovič, Karol Ondriaš, Eugen Mýtnik, Peter Šidlovský

Kontakty na DAVDVA: E-mail DavDva: dav.dva@protonmail.com, https://davdva.sk

Nulté číslo DAV DVA je na nete. Odkedy existuje DAV, začalo sa hovoriť o potravinovej sebestačnosti, družstevníctve a ústavnej ochrane pôdy.  DAV DVA momentálne nikto politicky nekryje. Davisti sa nechcú obmedzovať politickými stranami.  Davisti môžu získavať ľudí bez ohľadu na stranícku príslušnosť.  Na prehlásenia politických strán v časopisoch sú dnes ľudia alergickí. Primárnych cieľom DAV DVA je presadiť pro-socialistické a pro-národné témy v aktuálnom diskurze s cieľom posilniť sociálne práva občanov SR.


Ing. Vlastimil Matouš

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


2 thoughts on “Vlastimil Matouš: Reportáž zo stretnutia ľavičiarov v Košiciach

 • 16. júna 2018 at 11:18
  Permalink

  Robíte dobrú prácu. Nedajte sa odradiť, v situácii „stabilizácie kapitalizmu“ ako teraz na Slovensku je vôbec úctyhodné, že sa vás zišlo jedenásť. A s rovnakým názorom…dúfam.

  Reply
 • 16. júna 2018 at 13:36
  Permalink

  Nahlásených bolo 18, ale možno aj kôli počasiu, nie všetci prišli. Každopádne, nebolo to prvé a ani posledné stretnutie na východe, pomaly budujeme komunitu, stretávame sa… Budeme radi ak inšpirujeme aj ďalšie časti Slovenska k podobným stretávkam ľavičiarov. Ak treba pomôžeme s organizáciou, s informovaním a s čím bude treba…

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *