Výrobcovia bojovej látky Agent Orange pred súdom vo Francúzsku

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Ilustračné foto – americký vrtuľník postrekuje vietnamskú krajinu počas vojny vo Vietname, zdroj.

V pondelok 25. 1. 2021 začal vo Francúzsku na Parížskom predmestí Évry dlho odkladaný súd proti 19 výrobcom americkej bojovej látky Agent Orange. Ide o veľmi silný herbicíd, ktorý používala počas vojny vo Vietname (1964 – 1975) americká armáda na ničenie bujnej tropickej vegetácie, aby nemohla slúžiť ako úkryt pre vojakov nepriateľa. Odhaduje sa, že za 11 rokov trvania vojny vyliala americká armáda na Vietnam 80 miliónov litrov tejto látky a v dôsledku priameho kontaktu s ňou zomrelo niekoľko miliónov Vietnamcov, mnoho ďalších malo trvalé následky, vrátane vrodených zdravotných vád, zničených bolo 400 000 hektárov poľnohospodárskej pôdy a 500 000 hektárov lesa a mangrovových húštin. Medzi napadnutými firmami sú aj Monsanto a Dow Chemical.


(zdroj)

France 24 pridáva podrobnosti. Žalobkyňou v tomto súdnom spore je francúzska občianka a polovičná Vietnamka Tran To Nga, ktorá sa narodila v roku 1942 vo vtedajšej Francúzskej Indočíne a vo veku 20 rokov pôsobila ako novinárka vo Vietname. V tomto súdnom procese ju podporuje niekoľko mimovládnych organizácií a medzinárodná právna odborníčka Valerie Cabanes hovorí, že ak súd prizná v tomto spore odškodnenie vietnamskej civilistke, bude to významný právny precedens, lebo doteraz súdy priznávali odškodnenie len vojenským veteránom. Pritom látka Agent Orange je mimoriadne toxická, je najmenej 13-krát účinnejšia ako bežne používané herbicídy na báze glyfosátov.

Tran To Nga od vietnamskej vojny trpela viacerými chorobami vyvolanými kontaktom s chemikáliou, medzi nimi diabetom druhého typu, tuberkulózou a rakovinou kvôli následkom aj predčasne prišla o jedno zo svojich detí. Hovorí: „V tomto spore nebojujem len za seba, ale aj za svoje deti a milióny ďalších obetí.“

Francúzska agentúra AFP kontaktovala predstaviteľov nemeckého koncernu Bayer, ktorý v súčasnosti vlastní Monsanto, a dostala stanovisko, že látka Agent Orange „sa vyrábala výhradne pod priamym riadením vlády USA a len na vojenské účely“. Očakáva sa, že stratégia zástupcov žalujúcej strany sa bude opierať o námietku, že výrobcovia nedostatočne informovali americkú stranu o skutočnej toxicite tejto látky.


(zdroj)

Súd sa s prestávkami ťahá už viac ako päť rokov a toto napísala agentúra RFI v apríli 2015:

Tran To Nga, ktorá po vietnamskej vojne žila vo Francúzsku, sa dlhé roky trápila, že jej deti po nej zdedili nevyliečiteľné choroby. Až pred 10 rokmi navštívila znovu Vietnam, kde vtedy pôsobila, a videla, že s podobným zdravotným postihnutím tam žijú tisícky ľudí. Až to ju primälo, že prestala obviňovať seba a začala pátrať po skutočnom vinníkovi – výrobcoch chemickej bojovej látky.

S výrobcami látky Agent Orange, vrátane firiem Monsanto a Dow Chemicals, sa už v roku 1984 súdili americkí veteráni, ktorí bojovali vo Vietname a boli vystavení pôsobeniu tejto látky, ale najvyšší súd USA vtedy žalobu zamietol. Súd na pôde USA teda nemôže byť úspešný a jedine verdiktom súdu mimo USA môže vzniknúť nárok na odškodnenie civilných obetí. V roku 2013 sa vo Francúzsku zmenili zákony a pred francúzskym súdom je možné žalovať nielen francúzske spoločnosti, ale akékoľvek, ktoré spôsobia ujmu občanovi Francúzska. Výsledok tohto súdu s napätím očakávajú milióny obetí chemických zbraní.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *