Z korešpondencie: Ján Paľo, slovenský výtvarník a bojovník proti fašizmu

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Poslala nám naša čitateľka: Dnes, 1.8.2019, by sa dožil 95 rokov významný slovenský výtvarník a kultúrny činiteľ Ján Paľo, bojovník proti fašizmu v 2. svetovej vojne a proti nespravodlivosti, podlosti, zadubenosti a zlu počas celého svojho profesionálneho života.

Ako spoluzakladateľ galérie v Banskej Bystrici v čase, keď bol jej riaditeľom, zaslúžil sa o pozdvihnutie kultúry na strednom Slovensku a doviedol túto inštitúciu k medzinárodným úspechom. Preslávené v celom kultúrnom svete bolo Bienále Drevorez-drevoryt, konali sa tu medzinárodné sympóziá a tvorivé dielne najlepších grafikov.

Po jeho odchode začala bystrická galéria upadať a dnes je jej význam provinčný a úroveň nízka. Ničenie kultúrneho diela, ktoré vybudoval, samozvanými rúcačmi komunistickej ideológie a socialistických hodnôt, ako aj poprevratové intrigy sa odrazili na jeho zdraví a vo veku 68 rokov odišiel zo života, zabudnutý a odvrhnutý.

Prosím, pripomeňte si pamiatku a dielo čestného človeka, ktorý aj v čase tzv. normalizácie zamestnával ľudí režimom zatracovaných a ako popredný funkcionár Zväzu výtvarných umelcov vždy za najvyššiu hodnotu považoval umeleckú kvalitu diel, nie „správne ideové nastavenie“ výtvarníkov.

Hanka Vrbanka

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *