Z korešpondencie: Ján Paľo, slovenský výtvarník a bojovník proti fašizmu

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Poslala nám naša čitateľka: Dnes, 1.8.2019, by sa dožil 95 rokov významný slovenský výtvarník a kultúrny činiteľ Ján Paľo, bojovník proti fašizmu v 2. svetovej vojne a proti nespravodlivosti, podlosti, zadubenosti a zlu počas celého svojho profesionálneho života.

Ako spoluzakladateľ galérie v Banskej Bystrici v čase, keď bol jej riaditeľom, zaslúžil sa o pozdvihnutie kultúry na strednom Slovensku a doviedol túto inštitúciu k medzinárodným úspechom. Preslávené v celom kultúrnom svete bolo Bienále Drevorez-drevoryt, konali sa tu medzinárodné sympóziá a tvorivé dielne najlepších grafikov.

Po jeho odchode začala bystrická galéria upadať a dnes je jej význam provinčný a úroveň nízka. Ničenie kultúrneho diela, ktoré vybudoval, samozvanými rúcačmi komunistickej ideológie a socialistických hodnôt, ako aj poprevratové intrigy sa odrazili na jeho zdraví a vo veku 68 rokov odišiel zo života, zabudnutý a odvrhnutý.

Prosím, pripomeňte si pamiatku a dielo čestného človeka, ktorý aj v čase tzv. normalizácie zamestnával ľudí režimom zatracovaných a ako popredný funkcionár Zväzu výtvarných umelcov vždy za najvyššiu hodnotu považoval umeleckú kvalitu diel, nie „správne ideové nastavenie“ výtvarníkov.

Hanka Vrbanka

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *