Z korešpondencie: Ján Paľo, slovenský výtvarník a bojovník proti fašizmu

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Poslala nám naša čitateľka: Dnes, 1.8.2019, by sa dožil 95 rokov významný slovenský výtvarník a kultúrny činiteľ Ján Paľo, bojovník proti fašizmu v 2. svetovej vojne a proti nespravodlivosti, podlosti, zadubenosti a zlu počas celého svojho profesionálneho života.

Ako spoluzakladateľ galérie v Banskej Bystrici v čase, keď bol jej riaditeľom, zaslúžil sa o pozdvihnutie kultúry na strednom Slovensku a doviedol túto inštitúciu k medzinárodným úspechom. Preslávené v celom kultúrnom svete bolo Bienále Drevorez-drevoryt, konali sa tu medzinárodné sympóziá a tvorivé dielne najlepších grafikov.

Po jeho odchode začala bystrická galéria upadať a dnes je jej význam provinčný a úroveň nízka. Ničenie kultúrneho diela, ktoré vybudoval, samozvanými rúcačmi komunistickej ideológie a socialistických hodnôt, ako aj poprevratové intrigy sa odrazili na jeho zdraví a vo veku 68 rokov odišiel zo života, zabudnutý a odvrhnutý.

Prosím, pripomeňte si pamiatku a dielo čestného človeka, ktorý aj v čase tzv. normalizácie zamestnával ľudí režimom zatracovaných a ako popredný funkcionár Zväzu výtvarných umelcov vždy za najvyššiu hodnotu považoval umeleckú kvalitu diel, nie „správne ideové nastavenie“ výtvarníkov.

Hanka Vrbanka

PODPORTE nezávislé spravodajstvo

Len vďaka Vašej podpore dokážeme robiť kvalitnú a nezávislú žurnalistiku

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Prepošlite článok emailom