120 rokov Daniel Okáli, spomienkové podujatie Matice, Slova a Inštitútu ASA

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Prebraté z NOVÉHO SLOVA

Videozáznam podujatia Inštitútu ASA, Matice slovenskej a Klubu Nového slova zo spomienkového podujatia, venovaného literárnemu kritikovi, spisovateľovi, politikovi a podpredsedovi  Matice slovenskej Danielovi Okálimu, ktoré sa uskutočnilo 7. marca 2023.

Podujatie sa uskutočnilo za účasti Ivana Okáliho a Jany Schillerovej-Horváthovej.

O D. Okálim hovoril prof. kulturológie Jozef Leikert z Pedagogickej fakulty UK v Bratislave, PhDr. Lukáš Perný zo Slovenského literárneho ústavu Matice slovenskej a podujatie moderoval prof. Martin Muránsky z Inštitútu ASA.

Zo stránky MATICE

Matica slovenská si každoročne pripomína celý rad významných osobností kultúrneho, politického, národného a spoločenského života, ktoré sa nejakým spôsobom pričinili o pozitívny rozvoj našej spoločnosti. Jedným z nich bol aj právnik, advokát, publicista, spisovateľ, politik, odbojár, verejný činiteľ, kultúrny pracovník a v neposlednom rade v rokoch 1968 – 1973 1. podpredseda MS a od roku 1975 člen Výboru MS Daniel Okáli.

V pondelok 13. marca Matica slovenská, Inštitút ASA a Klub Nového slova spoločne zorganizovali spomienkové podujatie pri príležitosti 120. výročia narodenia Daniela Okáliho. Počas neho si prítomní vypočuli odborné referáty od vedeckého pracovníka Slovenského literárneho ústavu Dr. Lukáša Perného, ktorý v širších súvislostiach ozrejmil život a dielo Daniela Okáliho. Ďalší referát predniesol významný  spisovateľ, kulturológ a člen Vedeckej rady MS prof. Jozef Leikert, ktorý podrobne osvetlil Okáliho literárne dielo aj v kontexte jeho prínosu pre časopis DAV, ktorý ma budúci rok storočnicu. Podujatie moderoval prof. Martin Muranský.

Osobné spomienky na Daniela Okáliho podal priamo jeho syn Ivan Okáli, ktorý je zároveň aj známy slovenský ekonóm. Prítomná bola aj rodinná známa Jana Schillerová-Horváthová, dcéra spisovateľa Ivana Horvátha.

Daniel Okáli bol významný politický a kultúrny dejateľ 20. storočia. Narodil sa 9. marca 1903 v Liptovskom Mikuláši. Detstvo mal zložité, keďže mu krátko po jeho narodení umreli obaja rodičia a musel vyrastať v sirotinci. Vyrastal v sirotinci v Modre, kde ako kňaz pôsobil Samuel Zoch a zhodou okolností v ňom vyrastal aj Ján Smrek. Absolvoval právnické štúdia, neskôr sa stal advokátom a usadil sa v Skalici. Patril k zakladateľom skupiny DAV.  Bol blízkym spolupracovníkom Laca Novomeského, Vladimíra Clementisa a Gustáva Husáka. Počas II. svetovej vojny bol režimom väznený a neskôr sa zúčastnil druhého československého odboja. Po vojne sa usadil s rodinou v Bratislave kde zastával rôzne stranícke a štátnické funkcie. Ako člen Československej presídľovacej komisie sa pričinil o akciu v rámci výmeny slovenského a maďarského obyvateľstva známu ako „Mať volá“ (pamätná tabuľa na túto akciu na nachádza na budove Matice slovenskej v Bratislave). Taktiež vďaka nemu máme na juhu, resp. juhozápade Slovenska mestá a obce pomenované po národných dejateľoch ako napr. Štúrovo, Hurbanovo, Tešedíkovo, Sládkovičovo, Nálepkovo a pod. Žiaľ, aj počas tohto režimu bol väznený, keďže v 50.-tych rokoch bol obvinený z buržoázneho nacionalizmu. Odsedel si 9 rokov a v roku 1960 bol prepustený, neskôr bol režimom rehabilitovaný. V neposlednom rade v rokoch 1968 – 1973 zastával funkciu 1. podpredsedu Matice slovenskej, pričom podľa slov jeho syna, Daniel Okáliho na toto matičné obdobie spomínal len v dobrom a bral to ako svoju srdcovú záležitosť. Zaujímal sa najmä o osudy ľudí, ktorí boli z Maďarska presťahovaní na Slovensko. Okrem toho bol aj plodný spisovateľ pričom tvoril poéziu (tak sociálne angažovanú, ako aj ľúbostnú), ako aj literárnu a kultúrnu kritiku v modernistickom duchu, ktorá vyšla tak časopisecky ako aj v ucelenom diele.

Matica slovenská aj takýmto spôsobom sa snaží priblížiť rôzne významne osobnosti našich dejín. V tomto roku nás čaká viacero takýchto podobných podujatí a preto veríme, že budú podobne úspešné ako bola spomienka na 120. výročie narodenia Daniela Okáliho.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


13 thoughts on “120 rokov Daniel Okáli, spomienkové podujatie Matice, Slova a Inštitútu ASA

 • 5. apríla 2023 at 15:40
  Permalink

  Dobrý deň, Potrebujete spoľahlivú a dôveryhodnú spoločnosť na získanie úveru na financovanie vášho projektu, Potrebujete podnikateľský úver, osobný úver alebo hypotekárny úver? Nehľadajte ďalej ako Sunshine Financial Group Inc. Ponúkame všetky druhy úverových služieb, zabezpečené aj nezabezpečené úvery, dlhodobé a krátkodobé úvery a mnohé ďalšie za dotovanú úrokovú sadzbu 3 % ročne. Pre viac informácií nám napíšte e-mailom: (sunshinefinancialgroupinc@gmail.com) alebo mi napíšte správu priamo na WhatsApp cez: +447360502110 a okamžite dostanete odpoveď

  Viem, že získanie legitímnej pôžičky bolo vždy obrovským problémom Pre jednotlivcov, ktorí majú finančný problém a potrebujú ho vyriešiť, je pre veľa ľudí také ťažké získať kapitálovú pôžičku od miestnych bánk alebo iných finančných inštitúcií kvôli vysokému záujmu. sadzba, nedostatočné zabezpečenie, pomer dlhu k príjmu, nízke kreditné skóre atď.

  Už sa nemusíte báť, pretože sa špecializujeme na poskytovanie štruktúrovaných finančných riešení jednotlivcom a spoločnostiam tým najefektívnejším a najrýchlejším spôsobom.

  Už žiadne čakacie doby alebo stresujúce návštevy bánk. Naša služba je k dispozícii 24 hodín denne, 7 dní v týždni – môžete získať úver a dokončiť svoje transakcie kedykoľvek a kdekoľvek to potrebujete.

  Poskytujeme 24-hodinové pôžičkové služby svetovej triedy. Pre otázky / otázky? – Pošlite e-mail na adresu sunshinefinancialgroupinc@gmail.com alebo nám pošlite správu na WhatsApp: +447360502110 | & Okamžite dostanete odpoveď.

  Reply
 • 17. apríla 2023 at 1:22
  Permalink

  Rýchla pôžička, bezkonkurenčná sadzba už od 2% Potrebujete peniaze súrne, získajte už za pár hodín až 100 000 €, aby ste vyriešili všetky svoje osobné problémy. Od niekoľkých tisíc eur až po niekoľko stoviek tisíc eur s riešením a rýchlou dostupnosťou finančných prostriedkov Profesionálna pôžička Medzi 30 000 a 50 000 000 eur Doba splácania od 6 mesiacov do 10 rokov neexistuje Kontaktujte ma na e-mail: challotloan@gmail.com

  Reply
 • 27. apríla 2023 at 14:32
  Permalink

  I just have to introduce this hacker that I have been working with him on getting my credit score been boosted across the Equifax, TransUnion and Experian report. He made a lot of good changes on my credit report by erasing all the past eviction, bad collections and DUI off my credit report history and also increased my FICO score above 876 across my three credit bureaus report you can contact him for all kind of hacks . Email:jeansonjamesanchetawizard62@gmail.com, or Telegrem Nunmber:+31684518136 if you want to chat them up,One thing i can assure you would not regret this at all he is 100% legit

  Reply
 • 28. apríla 2023 at 3:30
  Permalink

  I just want to say Thank You to everyone who supported me through the years. My name is Manuel Franco, New Berlin, Wisconsin. My story of how I won the Powerball lottery of $768.4M is a bit of a tale. I have been playing Powerball tickets for 6 years now since I turned 18. I bought my first ticket on my 18 birthday. I was feeling very lucky that day because I had contacted Dr. Odunga Michael to help me with the winning Powerball numbers. I really had that great great feeling that I looked at the camera wanting to wink at it. I only did a tiny part of it and trusted him. He gave me the numbers after I played a couple other tickets along with it for $10. I checked my ticket after the winnings came online and saw the numbers were correct including the Power play. I screamed for about 10 minutes because it felt like a dream. I had won $768.4M. You can check my winning testimony with the lottery officials just with my name search. Thank you Dr Odunga. Well, his email is odungaspelltemple@gmail.com and you can also call or Whats-app him at +2348167159012 so you guys can contact him

  FIX THE FOLLOWING PROBLEMS TO ALL ACROSS THE
  GLOBE ON:

  Get your ex back spell
  Lottery Spell
  Money spell
  Pregnancy spell
  Prosperity spell
  Protection spell
  Get a huge loan without paying any fee spell
  Long life spell
  Freedom From Prison spell
  Love/Reunion spell
  Marriage spell
  Popularity spell
  Killing/Revenge spell
  Healing spell

  Contact HIM of any of these today at:
  EMAIL: odungaspelltemple@gmail.com OR Call and WHATSAPP HIM +2348167159012

  Reply
 • 13. mája 2023 at 18:43
  Permalink

  Hello everyone, I’m Franceis Garnier from Brampton, Canada. I felt sick to my stomach when I lost all my investment to a company I thought was genuine. I had put all my investments into cryptocurrency and was hoping to make huge profits from my investments but the investment platform was fake and their site was a phishing site that logged me out of my account. I thought it was all gone forever not until I saw an article online about a cryptocurrency recovery company called SpyWall Cyber, while I was in doubt of their service, I went online to do my research since I didn’t want to fall victim to scan again, and I discovered that SpyWall has recovered cryptocurrency lost for many other victims of the scam, I contacted the team and in a short time, SpyWall was able to recover everything that I had lost. They are truly amazing and provide top-notch professional services, I’m very impressed and grateful for their swift action to help me get back my money. I highly recommend them to everyone out there.

  You can reach their recovery team directly via E-mail

  SpyWall(@)Techie.com

  Reply
 • 24. mája 2023 at 17:13
  Permalink

  Ide o informovanie širokej verejnosti o zdravých mužoch alebo ženách
  a 100% vážne pri kúpe alebo predaji obličiek. Mali by ste súrne
  kontaktujte Transplantačnú nemocnicu Nathana Kidney. Ako máme veľa
  pacienti, ktorí sú tu na transplantáciu obličky, Hľadáte?
  možnosť predať svoju obličku za peniaze z dôvodu finančného zlyhania
  a my vám ponúkneme 500 000,00 USD za vašu obličku. Volám sa Dr
  David Mike, som nefrológ v Nathan Kidney
  TRANSPLANTAČNÁ NEMOCNICA. Naša nemocnica sa špecializuje na obličky
  Chirurgia/transplantácia a liečba iných orgánov, zaoberáme sa aj výkupom
  a transplantácia obličiek so živým a zdravým darcom.Sme
  so sídlom vo Francúzsku, Nemecku, Taliansku, Indii, Nigérii, Spojených arabských emirátoch, USA a vo všetkých častiach
  krajina. Ak máte záujem o kúpu alebo predaj obličky, prosím
  neváhajte nás kontaktovať prostredníctvom: doctordavidmike@gmail.com

  Reply
 • 18. júna 2023 at 6:58
  Permalink

  Som nesmierne rada, že Ivan Okáli sa zúčastňuje podujatí a zaujíma sa o verejné dianie. Bolo pre mňa nesmiernou cťou vedľa neho sedieť a „Prehodiť pár slov“ v roku 2018. Prajem veľa zdravíčka.

  Reply
 • 30. júla 2023 at 1:54
  Permalink

  Dobrý deň, dámy a páni, potrebujete finančnú pomoc? Som Susan Bensonová. Som poskytovateľ pôžičiek a zároveň finančný poradca.

  Potrebujete podnikateľský úver, osobný úver, hypotekárny úver alebo úver na dokončenie vášho projektu? Ak je vaša odpoveď áno, odporúčam vám kontaktovať moju firmu. Poskytujeme všetky druhy úverových služieb vrátane dlhodobých a krátkodobých pôžičiek, zabezpečených a nezabezpečených úverov a mnoho ďalších. Pre viac informácií nám napíšte e-mailom: (sunshinefinancialgroupinc@gmail.com) alebo mi napíšte správu priamo na WhatsApp cez: +447360502110 a okamžite dostanete odpoveď.

  Pôžička od spoľahlivej a kompetentnej spoločnosti je to, čo potrebujete na dosiahnutie svojho cieľa. Sme spoločnosť poskytujúca komplexné finančné služby a sme odhodlaní pomôcť vám splniť všetky vaše túžby. Špecializujeme sa na poskytovanie štruktúrovaných finančných riešení jednotlivcom a spoločnostiam tým najefektívnejším a najrýchlejším spôsobom.

  * O pôžičku môžete požiadať kedykoľvek a kdekoľvek.
  * Flexibilná suma – Vy sa rozhodnete, koľko si chcete požičať.
  * Rýchle priame financovanie – Získajte svoj úver do 24 hodín po schválení.
  * Flexibilná úroková sadzba 3 %.
  * Vysoká miera schválenia
  * Flexibilné splácanie – Vyberáte si dátum splácania, buď týždenne, mesačne alebo ročne na dobu 1-30 rokov.
  * Jednoduchá online aplikácia.
  * Personalizované poradenstvo a odborné znalosti.
  * Žiadne skryté poplatky

  Nepremeškajte príležitosť kvôli nedostatku financií. Kontaktujte moju spoločnosť teraz, môžeme vám pomôcť s pôžičkou, pretože sme pomohli mnohým jednotlivcom a organizáciám, ktorí čelili finančným problémom po celom svete

  Ak chcete získať viac informácií o našej ponuke pôžičiek, pošlite nám žiadosť o pôžičku prostredníctvom
  E-mail: (sunshinefinancialgroupinc@gmail.com)
  WhatsApp: +447360502110

  Sprostredkovatelia / konzultanti / makléri sú vítaní, aby priviedli svojich klientov a sú 100% chránení. S úplnou dôverou budeme spolupracovať v prospech všetkých zúčastnených strán.

  Reply
 • 6. novembra 2023 at 23:26
  Permalink

  Potrebujete úver? osobné pôžičky? Podnikateľské pôžičky? Vianočná pôžička? hypotéky? Poľnohospodárske a projektové financovanie? Poskytujeme všetky typy úverov s 2% úrokovou sadzbou! kontaktný email; (dakany.endre@gmail.com)

  Vianočná pôžička

  Reply
 • 15. februára 2024 at 8:48
  Permalink

  Dobrý den. Jsme Garanti pujcky. Jsme cestní a spolehliví veritelé. Poskytujeme pujcky za jasných a srozumitelných podmínek se sazbou 3.85%. Nabízíme jak podnikatelské pujcky, osobní pujcky, pujcky na auta a úcty. Pokud je vaše žádost o pujcku stále platná, kontaktujte nás prímo na: garrantiloans@gmail.com

  Reply
 • 22. marca 2024 at 9:40
  Permalink

  Are you an individual businessman or a business organisation that wishes to expand in business ??, we offer financial instrument such as BGs, SBLCs,MTNs, LCs, CDs and others on lease and sales at a rate of 4%+2% of the face value and reasonable condition from a genuine provider. You are at liberty to engage our leased facilities into trade programs as well as in signatory project(s) such as Aviation, Agriculture, Petroleum, Telecommunication and any other project(s) etc.

  Contact : Mr. Richard Chadwich
  Contact Email: ribellodasilver01.finance@gmail.com
  Whatsapp # : +380 50 591 6795

  With our financial/bank instrument you can establish line of credit with your bank and/or secure loan for your projects in which our bank instrument will serve collateral in your bank to fund your project.

  We deliver with time and precision as set forth in the agreement. Our terms and Conditions are reasonable and we work directly with issuing bank lease providers, this instrument can be monetized on your behalf for upto 100% funding. Intermediaries/Consultants/Brokers are welcome to bring their clients and are 100% protected. In complete confidence, we will work together for the benefits of all parties involved.

  All relevant business information will be provided upon request.

  BROKERS ARE WELCOME & 100% PROTECTED!!!

  If Interested kindly contact me via

  Email:~ ribellodasilver01.finance@gmail.com

  serious enquiry only.

  Reply
 • 11. apríla 2024 at 11:09
  Permalink

  Don’t be deceived by different testimonies online that is most likely wrong. I have made use of several LOVE SPELL CASTER options that got me disappointed at the end of the day but I must confess that Dr Adoda is genius I eventually found out here on http://dradodalovetemple.com It’s better you devise your time to find the valid professionas that can help you restore your Broken Marriage/Relationship Ex back rather than falling victim of other amateur spell caster that cannot get the job done. http://dradodalovetemple.com is the most reliable and authentic spell caster expert you can work with to bring back lost lover .my ex-lover called me after my contact with Dr Adoda and he helped me get back on my feet and I’m very grateful for that.

  Reply
 • 8. mája 2024 at 22:33
  Permalink

  Ponuka pôžičky. E-mail: dakany.endre@gmail.com

  Potrebujete osobný úver, investičný úver, dovolenkový úver, podnikateľský úver, študentský úver, úver na bývanie alebo akýkoľvek iný typ úveru? Ponúkame pôžičky s úrokovou sadzbou 2%. Ponúkame lacné pôžičky od 2 000 eur do 100 000 000 eur. Pre viac informácií nás kontaktujte e-mailom: (dakany.endre@gmail.com).

  Naliehavá ponuka pôžičky.

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *