Pokiaľ chceme prežiť musíme usilovať o spoločné ciele (rozhovor s učiteľom a spisovateľom Dominom Petruškom)

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Prinášame vám rozhovor s ďalším mladým človekom, ktorému osud spoločnosti nie je ľahostajný – autor z Východného Slovenska, spisovateľ a učiteľ z východného Slovenska, Mgr. Dominik Petruška.

1, Ako si sa dostal k DAV DVA? Kde si na nás narazil a prečo ťa naša komunita zaujala až natoľko, že si priložil ruku k dielu?

Na DAV DVA som narazil pri kaviarenských debatách so známymi,  ktorí na vás veru dobrého slova nemali. Tak som si preklikol pár článkov a potvrdilo sa zlaté pravidlo:  ,,Aby sme spoznali dobré veci, stačí počúvať koho nenávidí kaviareň.“☺

2, Čo považuješ za najväčší problém súčasnej spoločnosti? Prečo je nutné vytvárať alternatívne médiá?

Problémov súčasnej spoločnosti je neúrekom od čoraz väčšej hegemónie korporácii cez obmedzenia Bruselu až po vymieranie národa. Najväčší problém je, že mainstream tieto témy ignoruje alebo bagatelizuje. A práve to by mala suplovať alternatíva.

3, Aký máš názor na vývoj spoločnosti po roku 2014, odkedy sa spoločnosť radikálne rozdelila na tzv. slniečkárov a alternatívu?

Nevychádzam z údivu. Celé rozdelenie je tragikomické.  Tzv. slniečkári sa rozhodli opičiť svetonázor Eurohujerov, pričom sa netaja nenávisťou k širokým vrstvám tunajšieho obyvateľstva. Vybraní jedinci za  šaškovanie zhrabnú grant a ,,show must go on.“ Alternatíva sa rozhodla ich ,,show“ spochybniť.  A to sa nerobí. Navyše sa tento konflikt prenáša do medziľudských vzťahov. Čo je na celej veci najsmutnejšie.  Zrazu zistíš, že sú ,,priatelia“ ktorí sa s tebou odmietnu zhovárať len preto, že nezatracuješ socializmus,, máš výhrady voči islamu alebo nezdieľaš LGBTI názory a tak podobne. Je neuveriteľné ako málo stačí na to, aby sa niekto nechal ideologicky spracovať. Ak by sa väčšina ,,slniečok“ zamyslela, pochopili by, že sme na jednej lodi a preto nemá význam kopírovať  mainstream.

4. Čo by bola teba mala byť priorita ľavicových hnutí v 21. storočí?

Úlohou dnešnej ľavice musí byť kategorické odmietnutie tzv. neomarxistických (novo-ľavicových) žvástov a návrat k sociálno- národným hnutiam, ktoré tu razil už Šťúr, Hlinka a Husák. Kto chce pochopiť prečo, nech si prečíta Kapitál v 21. storočí od Thomasa Pikettyho.

5. Je podľa teba možné dosiahnuť reformu, kvalitatívnu zmenu spoločnosti alebo je ľudstvo odsúdené na vlastný zánik?

Nerád prorokujem. Určite ale viem, že pokiaľ chceme prežiť ako národ a civilizácia, musíme usilovať o spoločné ciele. Minimálne sa zjednotiť  v podstatných veciach ako je sociálna ekonomika, národná suverenita a odpor proti svetu, ktorý nám vnucuje pro-európska elita.

6. Čomu sa venuješ v rámci svojej literárnej činnosti a aké články chystáš pre DAV DVA?

Tvorbe umeleckých textov sa venujem príležitostne, ale rád prepájam svet literatúry so spoločenským dianím.  A to by som chcel priniesť aj do DAV DVA. Pôvodní davisti boli z veľkej časti literáti, takže mám čo doháňať :)  

Rozhovor spracoval LP.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


17 thoughts on “Pokiaľ chceme prežiť musíme usilovať o spoločné ciele (rozhovor s učiteľom a spisovateľom Dominom Petruškom)

  • 4. februára 2019 at 21:43
   Permalink

   Súdružka Slavomíra.
   Nie ste dav.
   Zatiaľ ste len izolovaná bezvýznamná skupina nemorálnych „pseudoľavičiarov“ ktorí si myslia že účel svätí prostriedky. Ste jednoducho odpudzujúcim príkladom, ako odstrašiť od ľavice každého rozumného, sociálne cítiaceho človeka.

   Reply
    • 5. februára 2019 at 21:37
     Permalink

     Súdružka Slavomíra.
     To nebolo osobné a nedovolil by som si Vás nazvať odpudzujúcou ženou, keďže Vás ani nepoznám. Ale napísal som to o ideologickej skupine.

     Reply
   • 4. februára 2019 at 22:43
    Permalink

    Jankech, dokedy sa tu chcete takto strápňovať a snažiť sa navážať sa do žien?
    To skutočne na viac nemáte?
    Ste zbabelec a karikatúra chlapa, keď neustále útočíte na slabších.
    Na viac nemáte?
    Verím tomu, že by ste sa mi ani len nedokázali pozrieť do očí pri osobnej konfrontácii.
    To, ako ste sociálne cítiaci, ste už viac krát dokázali vo svojich komentároch a teraz už láskavo vypadnite hlásať svoje múdrosti na smetisko dejín. Tu na vás naozaj nie je nikto zvedavý…

    Reply
    • 4. februára 2019 at 23:40
     Permalink

     Devana, budem parafrázovať autora článku: „Aby sme spoznali dobré veci, stačí počúvať, čo nenávidí Jankech.“
     Ideme ďalej!

     Reply
     • 5. februára 2019 at 8:39
      Permalink

      Jankech, vy ste ľavičiar? Dovoľte mi, aby som sa zasmial.

    • 5. februára 2019 at 21:39
     Permalink

     Ale slečna Devana. Tak dobre. Stretnime sa a pokecáme:)) Ste celkom sexi :-)))
     .
     A ako som pani Slavomíre vysvetlil, nebolo to osobné.

     Reply
     • 5. februára 2019 at 22:38
      Permalink

      Pán Jankech, to že som sexi viem, to mi písať nemusíte…
      Ale viac by ma zaujímalo vaše stanovisko k téme článku, ktorý mňa osobne veľmi zaujal…

 • 5. februára 2019 at 16:41
  Permalink

  Jankech je provokatér, nereagujte naň a sám zmĺkne. Robí to aj v iných médiách.

  Reply
  • 5. februára 2019 at 17:42
   Permalink

   Tu sa ukazuje aj problém DAVDVA, aj problém európskej ľavice.

   Aj tento priestor sa javí skôr priestorom o pokecaní si, ale nie o hľadaní riešení. A preto niektorým príde vhod aj Daniel Jankech, pokecať si, hoci sa tým odvádza diskusia od riešení, od návrhov, k neplodným diskusiám a témam. Odsúvajú sa iné témy do úzadia a to Daniel Jankech využíva, aby nepríjemné témy potlačil do úzadia. P. Kotrádyová si namýšľa, akú dobrú vec urobila, keď sa háda s D.J., hoci tým narobí viac škody ako úžitku.

   Je to vôbec problém európskej ľavice, stratila revolučnosť, toto sa už nedá nazývať z hľadiska kritéria pokrokovosti revolučnou ľavicou, skôr konzervatívnou (veď hlása návraty, k uzavretému národnému štátu, ku klasickému socializmu, ap., nehľadí dopredu). Ten, kto sa niekam vracia, stráca charakter pokrokovosti. Európska ľavica prešla z pozície materialistického determinizmu do pozície indeterminizmu, z pozície vedeckého racionalizmu, do iracionalizmu a voluntarizmu. Len sa kritizuje, a to nielen kapitalizmus, ale aj veda, teória (v tomto ma nemilo prekvapila aj Devana, ale to charakterizuje európsky trend). Moralizuje sa, hoci v propagandistickej rovine buržoázna propaganda je lepšie vybavená a ľahko prebije ľavicovú. Len sa diskutuje a diskutuje, skôr by som povedal, že klebetí, ale nehľadajú sa riešenia. Európska ľavica už nie je nastavená na hľadanie riešení, ale na kritiku. Ja aj niektorí ďalší sme vyslovili zopár praktických návrhov, krokov, ale záujem bol takmer nulový.

   Samotní autori málokedy cítia potrebu rozvíjať svoje idey aj v diskusii, oni si svoju potrebu niečo napísať splnili, diskutéri si pokecali a tým to končí. Už články by mali obsahovať aj návrhy riešení, ktoré by sa mali v diskusii rozvíjať a prijať aj nejaký záver.

   Je to aj problém šírky záberu DAVDVA. Na jednej strane je dobré, že dáva priestor celému ľavicovému spektru. Na tomto začal upadať význam Slova, že sa obmedzilo takmer len na sociálno-demokratickú orientáciu a v poslednom čase sa tam objavili čudné články.

   Na druhej strane, treba premyslieť, ako nejsť len do šírky, ale aj do hĺbky, aby sa myšlienky, nápady dostali aj do realizačnej fázy. Zatiaľ to vypadá tak, že autor vysloví zopár téz, zo dvaja ľudia si k tomu poklebetia, ponadávajú na kapitalizmus, uspokoja svoju psychickú potrebu, a článok sa odsunie ďalej – do archívu.

   Tu pomôže aj maličkosť, navrhujem Dávidovi Diczházimu do nastavení pridať ešte zo štyri články na hlavnú stránku, aby neodchádzali rýchlo do archívu, objavil sa priestor, pravá lišta sa predĺžila.

   A popremýšľať, či by sa nemala utvoriť aj nejaká podoba realizačného tímu, ktorý by konkrétne návrhy spracoval do prijateľnej podoby a potom buď zverejnil v podobe článku, alebo v osobitnej diskusnej téme. Dopracovať Loomio.
   Loomio je dobre myslené, ale občas tam bol problém sa prihlásiť. A objavilo sa nejaké čudné radenie komentárov, nie v poradí, ja som nevedel objaviť ani svoje. Ale téma by sa mala uzavrieť nejakým záverom, návrhom riešení, ap.

   Iniciatíva DAVDVA by zrejme mala pokročiť ďalej, od prvotných všeobecných diskusií aj k nejakým návrhom riešení a nejakej tej akcii, ktorá by ju zviditeľnila.

   A samozrejme, čoraz viditeľnejšie sa objavuje potreba založenia revolučnej ľavicovej strany, revolučnej nie v zmysle revolučného násilia, ale revolučných poznatkov, postojov, metód. Teda strany naľavo od súčasných komunistických strán, ktoré trpia podobným problémom konzervatívnej ľavice.

   Reply
    • 5. februára 2019 at 19:48
     Permalink

     P. Slavomíra, len sa zase neurážajte, vieme si predsa rozumne veci vysvetliť. Ale už Vám viacero ľudí viackrát povedalo, že D.J. zahlcuje nezmyselnými hádkami diskusiu a odvádza pozornosť.
     A to predviedol, spolu s Vami, aj včera.

     Navrhol som pouvažovať nad usporiadaním demonštrácií slovenskej ľavice na odvolanie A. Kisku z funkcie, nahradenie. Presné zopakovanie scenára nahradenia venezuelského prezidenta. Takú šancu možno ľavica už nebude mať, A. Kiska je namočený v množstve problémov, Ľ. Blaha by nemusel len vykrikovať na jeho adresu, ale aj konať. A nemuseli by sme sa len rozhorčovať nad venezuelskými udalosťami, ale aj konať. Mohlo by to mať celosvetovú odozvu, ako zrkadlová akcia venezuelského scenára.

     Ja som to pritom navrhol len na prediskutovanie ako možnosť, nenárokujem si, že to musí byť prijaté, ale za prediskutovanie by to stálo. Daniel Jankech mi vynadal do klamárov a konšpirátorov, prirodzene sa mu to nepáčilo (a ako ste poznamenali, čo sa nepáči Jankechovi, bude dobré) – a spustil lavínu diskusných príspevkov, spolu s Vami, môj návrh sa ani nestačil objaviť a už bol odsunutý do úzadia. Obnovil som ho ešte raz, ale opakovalo sa to, Daniel Jankech možno v priebehu hodiny, spolu s Vami, znovu odsunul tento návrh do úzadia.

     Tu nejde o môj návrh, návrhov bolo v minulosti viac, poukazujem na taktiku, ako vie takýto provokatér diskusiu znefunkčniť, zahltením diskusie odviesť pozornosť od nejakých návrhov. A Vy vo svojom spravodlivom hneve a boji mu v tom občas pomôžete.

     Takže kľud, nič sa nedeje, ideme ďalej, ako ste povedali, revolučná ľavica nemôže hádzať flintu do žita pri prvom probléme.

     Reply
     • 5. februára 2019 at 21:52
      Permalink

      Pán Antal.
      Zabavili ste.
      Ja práve že hľadám riešenia. Ale vy sa zaoberáte nezmyslom ako odvolať prezidenta Kisku keď ten nemá takmer žiadnu moc. A okrem toho onedlho ho nahradí nový prezident. Váš nápad je jednoducho bizarný. Ale skôr by som navrhoval odvolávať zlodeja, oligarchického kapitalistu a podvodníka Fica.

  • 5. februára 2019 at 21:42
   Permalink

   Pán Perný.
   Nie som ľavičiar. Teda aspoň zatiaľ nie.
   Páčia sa mi však myšlienky solidarity bohatších s chudobnejšími, silnejších so slabšími. Ale v žiadnom prípade táto skupina v DAV DVA nie je ľavicová. Skôr taká národno-socialistická. A som v tom že nemôžem Vašej myšlienke uškodiť ak oponujem, naopak, iba prospieť.

   Reply
  • 5. februára 2019 at 21:46
   Permalink

   Pán Badár.
   Nie som provokatér. Ale som jeden z mála ľudí ktorí vynaložili čas a úsilie na to, aby sa táto partia zanietencov stala ľavicovou a naučila sa rešpektovať fakty a pravdu.

   Reply
  • 6. februára 2019 at 22:34
   Permalink

   Slečna Devana.
   Práve ste dosiahli historické prvenstvo. A to tým že ste ma sama požiadala o názor. Gratulujem.
   Ale vážim si Vašej otázky slečna Devana a odpoviem. Patrí sa však:)
   .
   Ide o názory človeka, ktorý si neváži pravdu, odmieta fakty a je hlboko nemorálny.

   Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *