AKO SVEDKOVIA SPOTREBY SA RÚTIME DO OBROVSKEJ ZÁHUBY – RÝCHLO SKONČÍME AKO RÍMSKE IMPÉRIUM #HlasyPozdvihnuteZticha

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Spotreba, spotreba, spotreba. Základná mantra ktorej podriaďujeme všetko. Ráno vstávame a utekáme na električku, aby sme stihli prísť do práce. Aby sme v nej durili spotrebu, aby sme prehovárali ľudí, nech si zase niečo kúpia, až sa z práce unavení ponáhľame spotrebovávať pre seba.

Zarobíme na spotrebe, aby sme tie peniaze opäť pustili do spotreby. A takto sa svet točí, kruh sa točí ako perfektum mobile. A my sme tohto nielen pozorovateľmi, ale aj svedkami. Svedkami Spotreby. Spotreba je najdôležitejší Boh dnešného spotrebného sveta. Už sa z tej jazdy električkou netešíme. Nevychutnávame si plynúci čas, ktorý sme dostali ako dar. Všetok čas obetujeme Spotrebe. A zmysel? Žiadny.

A načo toto všetko. Načo sa rútime do záhuby seba samých? Makáme, drieme, ničíme si zdravie. Pracujeme viac, ako to je schopný ľudský organizmus zniesť. A kto to hovorí, už je marxista, lebo tak je nastavený predsudkový systém. Systém dovoleného názoru. Môžeš mať názor, ale len ten, ktorý hlásajú mainstreamové médiá. A keby to aspoň malo význam. To, že drieme. Keby, že sa aspoň obetujeme pre niečo dobré, pre vyššie ciele. No dnešnými „vyššími cieľmi“ je len a len tá spotreba.

No dnešnými „vyššími cieľmi“ je len a len tá spotreba.

A tak nestačí, že v pracovnej dobe tlačíme ľudí do spotreby, resp. pripravujeme pôdu zamestnávateľovi pre kšeftovanie na ďalšej a ďalšej spotrebe, ale keď sa konečne dostaneme zo spotrebného zamestnania von, opäť sa ocitáme v spotrebnom systéme – tentokrát kŕmime spotrebu vlastnými peniazmi. Zarobíme na spotrebe, potom to všetko utratíme na spotrebe. A bôžik menom spotreba sa teší. Robíme všetko pre neho. Všetko sa točí okolo neho. Už ani tie radovánky nie sú len radovánkami, aj na ne je nalepená nejaká spotreba. Už sa vlastne ani nevieme radovať. Nevychutnáme si tú cestu električkou. Letíme, ideme si nohy dotrhať, aby sme mohli robiť naše nezmyselné zamestnania, len aby sme hnali tú spotrebu.

Letíme, ideme si nohy dotrhať, aby sme mohli robiť naše nezmyselné zamestnania, len aby sme hnali tú spotrebu.

Len aby si niekto kúpil nové topánky? A načo? Čo sa chvíľu neteší aj zo starých? Prečo? Lebo nie je in? Lebo niekto (reklama a podprahová reklama) mu povedal, že takto nebude in? Musí mať tie najnovšie topánky? Netešíme sa z vtáčikov na ulici, netešíme sa z drobných radostí. Tie už ani nie sú. Všetko len pre uspokojenie novodobého boha. Boha menom Spotreba. A už aj z roboty sa ponáhľame, aby sme si išli vypiť, alebo do kina, alebo neviem kde. Ale aj to je spojené so spotrebou a lámaním si nôh kvôli nej. A vlastne ani nevieme prečo to robíme. Bezmyšlienkovite sa točíme v kruhu. Ako tie škrečky. Vynakladáme energiu, ktorá je vzácna. Dávame ju do spotreby, aby sme aj sami mohli spotrebovať. A čím viac spotrebovávaš, tým viac si človekom. Ani sa niekedy nečudujem tým bezdomovcom. Chcú byť od tohto systému Spotreby slobodní. Plytváme enegiu a na čo? Aby niekto míňal svoje peniaze. Potom ich zarobíme my. A opäť ich bezmyšlienkovito minieme. Nakŕmime Spotrebu. Bez zmyslu. Len tak, lebo to chce systém. Aj Rímske impérium pre niečo podobné zaniklo.

Nakŕmime Spotrebu. Bez zmyslu. Len tak, lebo to chce systém. Aj Rímske impérium pre niečo podobné zaniklo.

Zabudlo na duchovno, na kultúru, na svoj rast, na hľadanie vyšších cieľov, než len zábava a spotreba. A krízy prídu. Spotreba a HDP nemôžu rásť donekonečna. Je to ako v príbehu o Babylonskej veži. Jednak si prestali rozumieť a jednak do neba rásť nemohla. Ani my si už nerozumieme. Žijeme len pre Spotrebu. Lebo tá je už skrytá aj do zdanlivo krásnych cieľov. Kupujeme, kupujeme, kupujeme. Kŕmime boha menom Spotreba. Kupujeme, aby sme o dva roky kúpili nové. A keď to máme, zistíme, že nám to ani netreba. A pritom, keď zomrieme, možno uvidíme, že do tej truhly sa tých vecí veľa nezmestí. Zastavme sa, premýšľajme, kým je ešte aký-taký čas. Zastavme sa, zastavme spotrebu a žime. Vychutnajme si už aj tú jazdu električkou.

PhDr. Michal Albert, PhD., zdroj

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


2 thoughts on “AKO SVEDKOVIA SPOTREBY SA RÚTIME DO OBROVSKEJ ZÁHUBY – RÝCHLO SKONČÍME AKO RÍMSKE IMPÉRIUM #HlasyPozdvihnuteZticha

 • 11. augusta 2019 at 8:37
  Permalink

  Autor trafil realitu.
  My nie sme svedkami spotreby. My sme aktívny účastníci – súčasť !
  Prečo je to tak ? Pretože aj všetky socialistické aj kapitalistické skúsenosti
  sú O EKONOMICKEJ TEÓRII RASTU !
  Päťročnice boli o tom koľko sa má vyprodukovať a vyrobiť viac a plnenie plánu na 140 percent bolo propagandisticky hlásané ako to naj.
  V dnešnej dobe má „štát = Slovensko toľko zdrojov len zo štátneho rozpočtu, ale nestačí to.
  PREČO?
  Lebo tie ZDROJE = spoločný štátny rozpočet a mnohé ďalšie skryté formy spoločného sa „posúvajú“ cez štátne zákazky a rôzne FONDY najbohatším.
  To isté robil mečiar, dzurinda a dodnes robí fico…
  TEN kto má „majetok“ potrebuje rast aby sa jeho majetok nezmenšoval.
  Teória neustáleho rastu pomáha najbohtším, ale SLOVENSKO sa viac a viac zadlžuje. Rovnako štát ako aj jeho občana !

  To je výsledok RASTU a spotreby.
  Komu sa zadlžujeme a prečo tomu zadlžovaniu každý deň pomáhame ?

  Reply
 • 13. augusta 2019 at 12:24
  Permalink

  Článek autora mi mluví z duše ─ VÝBORNÉ!

  Připojím dva aspekty mého pohledu na věc ve smyslu doplnění autora.

  1) Chystaná realizace 5G-sítě pro internet a mobily v rámci EU přinese kromě ZÁVAŽNÝCH zdravotních dopadů významné ENERGETICKÉ ZTRÁTY v rozvodné síti elektřiny. Vysílače a přijímače mikrovlnného záření, tedy mimořádně krátkých rádiových elektromagnetických vln o délce max. několik mm, budou dnem i nocí brát z rozvodné el. sítě mnoho elektřiny, bude se totiž ten šílený tok dat posílat na tisíce amerických družic nad našimi hlavami a odsud zpět k nám na Zemi, takže i proto již nyní se začala zdražovat elektřina, aby lid byl DONUCEN šetřit na el. výkonu elektráren pro zabezpečení nepřetržitého chodu mikrovlnných vysílačů, které NIKDY NEBUDE MOŽNÉ vypnout!

  2) Chystaná POVINNÁ elektromobilita v EU po r. 2030 (schváleno EP dne 3.10.2018) bude znamenat gigantický nárůst spotřeby elektřiny na nabíjecích stanicích, avšak energet. rezervy EU ve výrobě elektřiny ─ NEMÁ! Aby se to vyřešilo, bude nutné stavět další sluneční (další mohutná ztráta už tak zlikvidované orné půdy) a větrné elektrárny, nikoli však jaderné, protože tahle investice se do r. 2030 zvládnout ─ NEDÁ. Čili nastane svého druhu kolaps energet. sítě. Oni to ti poslanci v EP opravdu nedomysleli. Anebo domysleli? Pak se bude jednat o řízený kolaps novodobé Říše římské, jak ostatně naprosto skvěle ve svém příměru popsal autor článku PhDr. Michal Albert.

  P.S.
  Podepsal jsem petici proti realizaci 5G-sítě v Česku a na Slovensku (č. 939), zanechal jsem tam i stručný komentář pro vysvětlení. Vyzývám tímto všechny, komu není lhostejná vcelku děsivá a nepříliš vzdálená budoucnost s utrpením v moři mikrovlnného záření, aby se ke mně připojili. Děkuji vám.

  https://www.petice24.com/signatures.php?tunnus=pozastavit_zavadni_technologie_mobilnich_siti_5g_a_zavest_diskusi_na_ochranne_limity_pro_stavajici_technologie&page_number=94&num_rows=10&s=62992900

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *