„16 000 rodín, ktoré tvoria najbohatších 0,01%, s priemernou čistou hodnotou 371 miliónov USD, teraz kontroluje 11,2% celkového bohatstva… vrcholových 0,1% má 22% amerického bohatstva… Kapitalizmus proste nefunguje pre väčšinu ľudí. Taká je realita,“
https://www.macrobusiness.com.au/2019/01/ray-dalio-capitalism-isnt-working/
uviedol na konferencii v Los Angeles miliardár Ray Dalion v priebehu diskusie o nerovnosti.
Ak pochybuje o kapitalizme dominikánsky mních, či ortodoxný marxista-leninista, liberálne publikum sa obvykle oháňa tým, že sú to tí neúspešní, ktorí sa snažia tým šikovnejším ubrať z ich práva na blahobyt. Avšak tento krát o kapitalizme zapochyboval jeden z tých najúspešných.
Časopis Argument!, uvádza, že Ray Dalio si na kapitalizmus stažovať nemôže, nakoľko má 18 mld. dolárov a jeho fond Bridgewater Associates spravuje 160 mld. dolárov. Napriek tomu sa domnieva, že súčasný systém má značné chyby a pre väčšinu ľudí nefunguje. Hovorí to napriek tomu, že vie, že svoje bohatstvo vďaka kapitalizmu získal.
Dailo hovorí:
„Ako systém, v porovnaní s inými systémami v minulosti, poskytol najväčšie zisky najväčšiemu počtu ľudí v posledných dvoch storočiach ľudského rozvoja… Problém s kapitalizmom je vtedy, keď je spojený s ideológiou, ktorá má obmedzené alebo zvrátené kontroly a rovnováhy. Nerovnosť je najviac hrozný a zanedbávaný výsledok zvrátenia systému, ktorý netrestá tých, ktorí riskujú, ktorí zlyhajú. Svedectvo bankového sektora v nadväznosti na GFC. Správne naladený kapitalistický systém by bol svedkom toho, že väčšina bankárov uväznených, tam bohatstvo zabavené legálnymi a spravodlivými odškodneniami a prepracovanie finančného sektora. … História ukazuje, že keď sa nerovnosť príjmov a bohatstva značne líši, sily populizmu vzrastú a potriasajú základy. A nerovnosť v USA a v západnom svete opäť zasiahla tie opojné výšky, kde „nespoľahlivý“ kapitalizmus vyústil do Veľkej hospodárskej krízy.“
https://www.macrobusiness.com.au/2019/01/ray-dalio-capitalism-isnt-working/
Dalio uviedol, že čisté bohatstvo horného promile sa rovná tomu, čo má dolných 90% obyvateľov planéty. S odvolaním sa na prieskum Saeza a Zucmana pripomína, že táto obrovská medzera je podobná ako v 30. rokoch. Taktiež sa venoval situácii v USA, kde podľa prieskumu FED (Federálna centrálna banka) ukázal, že 40% dospelých sa nedokáže vysporiadať s núdzovým výdajom 400 dolárov. Taktiež pripomenul, že sa situácia môže zhoršovať. Pripomenul, že ak je ekonomika na vrchole, a situácia je takáto, hrozí, že v prípade recesie príde úplná katastrofa. Po ďalšej recesii sa obáva veľkého konfliktu, nakoľko túto situáciu nikto nerieši a zmizla aj snaha kompetentných iniciovať riešenia.
Priatelia, tento článok je prakticky odkaz na článok v časopise Argument!, ktorý je značne skreslený. Pozrel som sa na anglický originál a je vynechaná veľmi dôležitá časť. Dalio nie je žiadny kritik kapitalizmu. Vyslovene tvrdí, že v podstate kapitalizmu nie je žiadna chyba a nikdy na svete neexistoval lepší systém ako kapitalizmus.
Dalio tvrdí, že tie chyby, ktoré dnes vidíme v kapitalizme, idú na vrub ideológii, ktorá nedovolí veľkým firmám skrachovať a núti spoločnosť, aby znášala náklady zlých rozhodnutí firiem, ktoré šli do prehnaného rizika. Podľa neho mali vlády nechať všetky banky so zlými úvermi skrachovať.
Preložené do našich reálií – Dalio hovorí to isté, čo u nás Sulík. Za všetky chyby slovenského kapitalizmu môže populistická politika Fica.
Jasné, v podstate chce deregulovaný kapitalizmus v naivnej saint-simovskej nádeji, že by to odstránilo sociálnu nerovnosť.
Áno, on nás naivne presviedča, že tá priepastná nerovnosť je len dôsledkom protekcionistického oligarchického systému.
Pán Moravčík, vďaka za upozornenie. Z článku sa totiž dali robiť neodôvodnené závery.
Ľavica, ak chce predstavovať pokrok, a tvoriť novú spoločnosť, potrebuje objektívne, neskreslené informácie, poznatky, bez toho sa pokrok nedá predstaviť.
V tejto súvislosti sa dotknem problému ideológie a propagandy. Nevidím v nich problém, ale musia byť založené na objektívnom poznaní. Nevidím napr. problém v socialistickej ideológii a propagande klasického socializmu do r. 1989, jeho duchovná sféra, ideológia ako nastupujúceho systému boli v súlade s vtedajšou úrovňou výrobných síl. To je objektívny faktor a ten rozhoduje, nie subjektívne pocity ľudí, že sa im niečo nepáčilo.
Tak ako aj buržoázna ideológia bola oprávnená, objektívna do nástupu krízy klasického kapitalizmu v r. 1848, resp. do ukončenia jeho existencie v dobe Veľkej hospodárskej krízy. Po tomto historickom zlome stratila svoju objektívnosť, oprávnenosť a pokrokovosť, to je aj dôvodom jej dnešnej falošnosti, zdeformovanosti.
Lenže po r. 1989, resp. globálnom zlome 1998 prestala byť pokroková, objektívna aj socialistická ideológia a propaganda. To je aj dôvodom toho, že sa dnes prívrženci socializmu dostávajú do problémov, nedokážu vlastne objektívne vysvetliť potrebu socializmu, iba svojimi subjektívnymi pocitmi, mravnými kategóriami dobra a zla, hoci tie isté mravné tézy používajú aj buržoázni propagandisti.
Ak ľavicová, socialistická a komunistická ideológia začne znovu vychádzať z objektívnych vedeckých poznatkov, vráti sa na pokrokovú cestu a nájde aj masovú podporu. Preto by sme si nemali nič prikrášľovať, skresľovať, ale otvorene hovoriť o problémoch.