Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom
(zdroj)

Dnes, v sobotu 27. 3. 2021 podpísali v Teheráne minister zahraničných vecí Iránu Mohammad Džavad Zaríf a minister zahraničných vecí Číny Wang Ji dohodu o komplexnej spolupráci na 25 rokov. Spolupráca sa má týkať všetkých oblastí vrátane ekonomiky, technológií a kultúry.

Práve podpísaná dohoda sa má stať základom strategickej spolupráce obidvoch krajín a podporiť ich komplexný rozvoj.

Politico upozorňuje, že dátum podpisu tejto dohody nie je náhodný. Je presne 50 rokov od nadviazania diplomatických stykov medzi Iránom a Čínskou ľudovou republikou. Obidve krajiny spája to, že musia čeliť ekonomickým sankciám USA a ich spojencov.


(zdroj)

Agentúra TeleSUR píše, že dohoda obsahuje aj celkom konkrétne projekty investícií Číny v objeme 400 miliárd dolárov do iránskej energetickej infraštruktúry. Okrem toho je súčasťou dohody aj prehĺbenie spolupráce vo vojenskej oblasti. Agentúra cituje Benjamina Nortona, ktorý na svojom twitteri napísal, že táto dohoda je posledným klincom do rakvy americkej hegemonistickej politiky v západnej Ázii.


(zdroj)

Dohodu komentuje aj izraelská tlač. Podľa nej sa tým veľmi zvyšuje vplyv Číny v regióne. Očakáva sa tiež, že administratíva prezidenta Bidena sa bude snažiť obnoviť dohodu s Iránom o nukleárnom programe a strategické spojenectvo s Čínou zvyšuje šance Iránu na dosiahnutie priaznivých podmienok. Doslova touto dohodou Irán vyrazil Bidenovi z ruky tomfy, ktorými chcel pritlačiť Irán k prijatiu tvrdších podmienok, ako boli tie, čo platili za prezidenta Obamu. To sa už pravdepodobne nepodarí.

Izraelský premiér Netanjahu na čele niekoľkých ďalších izraelských politikov v uplynulých týždňoch vyvíjal diplomatickú aktivitu na odradenie prezidenta Bidena od dohody s Iránom a podporoval skôr silové riešenie.


Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne
One thought on “Čína prehlbuje spoluprácu s Iránom

  • 29. marca 2021 at 13:15
    Permalink

    irán ziskal významného spojenca vo všetkých oblastiachvzrástol taktiež jeho vplyv v perzskom zálive,najma pokiaľ ide o saudskú arábiu a dalšie proamerické režimy.iran s ruskom a čínou za chrbtom má teraz oveľa silnejšiu pozíciu vo vojensko politickej oblasti.

    Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *