Vyberáme pre vás niekoľko zaujímavých filmových odporúčaní, ktoré by mali snáď každého čitateľa DAV DVA aspoň sčasti zaujať… Budú to jednak biografické filmy o Karlovi Marxovi, Fidelovi Castrovi, Ernestovi Che Guevarovi, filmy o prenasledovaní politickej opozície v USA; ďalej fiktívne sci-fi o spoločnosti, kde sa platí namiesto peňazí časom, dystopia o spoločnosti hlupákov; o roku 1968 na západe a napokon dva populárne špionážne seriály. Aby sme vám skrátili čas pri výbere, môžete si pozrieť krátke ukážky…
1. Film o mladom Marxovi a zrode komunistického hnutia v 19. storočí
Na obrazovkách ČT si mohli diváci pozrieť po 30. rokoch jeden z prvých, voči Marxovi objektívnych filmov. Životopisný film ukazuje intelektuálne začiatky Karla Marxa a jeho spolupracovníka a priateľa Friedricha Engelsa. Snímka začína v roku 1844. Marx žije so svojou ženou Jenny v parížskom exile. Práve tu sa stretáva s Friedrichom Engelsom, s ktorým sa spriatelí a postupne spolu začnú písať teoretické texty. Tie sa stanú významnou súčasťou ďalšieho uvažovania o socializme, spoločenských nerovnostiach a možnostiach revolúcie … Režisér snímky Raoul Peck je bývalým haitským ministrom kultúry. Politické tématike sa Peck venuje vo svojej tvorbe aj naďalej. V rozhovoroch k filmu Mladý Karl Marx zmieňuje, že si Marxovu osobnosť vybral aj preto, že práve on priblížil nástroje, pomocou ktorých možno popísať a následne analyzovať niektoré spoločenské javy. Film sa zameriava predovšetkým na vzťah medzi Marxom a Engelsom a zároveň ukazuje zrod niektorých textov, na ktorých sa dvojica podieľala.
2. Ako Fidel Castro zorganizoval socialistickú revolúciu na Kube
Hoci mohla vyzerať v očiach turistov ako raj na zemi, skutočný život väčšiny obyčajných Kubáncov taký nebol. Predovšetkým na vidieku bola vysoká sezónna nezamestnanosť, ľudia boli negramotní, zlá bola tiež lekárska starostlivosť. Po Batistovom puči v marci 1952 dvadsaťpäťročný Castro došiel k názoru, že jediný spôsob, ako zmeniť pomery v krajine, je ozbrojené povstanie. Cestu k zvrhnutiu Batistovho režimu v roku 1959, i ďalšie roky porevolučného vývoja na Kube, má divák možnosť sledovať v zaujímavej dvojdielnej dráme o jeho živote. Snímka vychádza z historického výskumu, ktorý je iba pre dramatizáciu deja obohatený o niekoľko vedľajších postáv.
3. Edward R. Murrow: Príbeh človeka, ktorý sa postavil korporátnym médiám a americkým antikomunistom
Čiernobiely film George-a Clooney-ho je rekonštrukciou sporu komentátora spravodajstva stanice CBS Edwarda Murrowa so senátorom Josephom McCarthym. Ich konfrontácie sa odohrávali priamo v živom vysielaní. McCarthy stál v 50. rokoch na čele senátneho výboru, ktorý vyšetroval občanov podozrivých zo spolupráce s komunistami. Práca výboru sa v skutočnosti rovnala honu na čarodejnice.Nespravodlivé obvinenia zničili celej rade ľudí život alebo kariéru.
4. Trumbo: Príbeh amerického filmára, ktorý musel tvoriť v anonymite
V roku 1947 bol Dalton Trumbo (Bryan Cranston) špičkovým hollywoodskym scenáristom, kým sa spoločne s ďalšími umelcami neocitol vo väzení a na čiernej listine kvôli svojmu politickému presvedčeniu. Snímka (réžia Jay Roacha) rozpráva o tom, ako Daltonovi jeho umenie slova a zmysel pre humor vyniesli dva Oscary. Film poukazuje na absurditu a nespravodlivosť čiernej listiny, na ktorej sa ocitli všetci od Heddy Hopperovej až po Johna Waynea, Kirka Douglasa a Otta Premingera.
5. CHE! Príbeh revolucionára
26. novembra 1956. Fidel Castro sa plaví na Kubu s osemdesiatimi povstalcami. Jedným z nich je aj Ernesto „Che“ Guevara, argentínsky doktor, ktorý zdieľa s Castrom spoločný cieľ – zvrhnúť skorumpovanú diktatúru Fulgencia Batistu. Che sa prejaví ako nenahraditeľný bojovník, rýchlo si osvojí umenie partizánskeho boja. Akonáhle sa Che pustí do boja, s nadšením ho oslavujú jeho velitelia aj kubánsky ľud.
6. Vymeraný čas! Kritika kapitalizmu a nastolenie komunizmu v metafore predávania času
Predstavte si, že môžete žiť len do 25 rokov. Potom zomriete. Ak nezarobíte, neukradnete alebo nezdedíte nejaký čas navyše. Dej akčného sci-fi thrilleru In time! v hlavnej úlohe s Justinom Timberlake-om sa odohráva v blízkej budúcnosti, v čase, keď peniaze neznamenajú vôbec nič. Platí sa časom. Will Salas (Justin Timberlake) má na svojich životných hodinách zriedkakedy viac ako 24 hodín. Žije z minúty na minútu v chudobnej zóne Dayton a iba tvrdá práca v továrni mu každý deň poskytne ďalší deň života. Rovnakému osudu čelí aj jeho matka Rachel (Olivia Wilde) a množstvo ďalších ľudí v tomto zapadákove. Čas je luxus, ktorý si tu nemôžu dovoliť všetci…
7. Ako vyzeral rok 1968 na západe
Nemecko, 70. roky 20. storočia. Radikálne „deti“ nacistickej generácie na čele s Andreasom Baaderom (Moritz Bleibtreu), Ulrike Meinhofovou (Martina Gedeck) a Gudrun Ensslinovou (Johanna Wokalek) vedú násilnú vojnu proti novej tvári fašizmu: americkému imperializmu podporovaného nemeckou vládou, ktorej členovia majú nacistickú minulosť. Film ukazuje rok 1968 a kontrakultúru 60. rokov v celosvetovom kontexte…
8. Fenomén idiotizácie spoločnosti v absurdnej sci-fi komédii
Mike Judge, jeden z tvorcov seriálu Beavis a Butt-Head a Maléry pána Šikulu, prináša šialenú komédiu, ktorá vás donúti dvakrát sa zamyslieť nad budúcnosťou ľudstva. Zoznámte sa s Joeom Bowersom (Luke Wilson). Múdrosti síce moc nepobral, ale keď sa po jednom nepodarenom vládnom experimente prebudí v roku 2505, tak zistí, že spoločnosť zatiaľ pod náporom reklám a hlúpych televíznych relácií úplne zdegenerovala a z neho je razom najchytrejší človek na planéte. A tak je na priemernom Joeovi, aby ľudský vývoj vrátil späť do správnych koľají!
9. Ako sa plánoval rozvrat socializmu v ČSSR
Biele linky – tak sa volá diel zo seriálu 30 prípadov majora Zemana, ktorý odkrýva komunistický pohľad na stret tajných služieb v čase studenej vojny. Príbeh v podstate naznačuje, ako informácie získané Štátnou bezpečnosťou v zahraničí mohli ovplyvňovať osudy mnohých ľudí doma, v Československu.
Nebezpečná věc, ta jejich akce, chtějí ho (trojského koně) k nám nasadit, Hakl přivezl tajné seznamy lidí, které chtějí u nás nasadit, vědci, umělci, sportovci, novináři, obchodní specialisti, známá jména většinou.
zo scenára
Rozvetvené prípady často zasahovali do činnosti Štátnej bezpečnosti po mnoho rokov. Štátna bezpečnosť využila v Bielych linkách Zemana ako spojku, išiel do východného Berlína na kriminalistický kongres. Jeho starý priateľ Jiří Hradec (Rudolf Jelínek), má za úlohu stretnúť sa s agentkou STARDUST. Jediným dôvodom, prečo táto agentka nebola kontaktovaná pracovníkmi rozviedky vysunutými v Berlíne, mala pravdepodobne byť obava z dekonšpirácie, respektíve z rozšírenia počtu osôb poznajúci identitu STARDUST – vlastným menom Hanka Bízová (Regina Rázlová). (z)
10. 17 zastavení jara – špionážny seriál o spolupráci Nemcov a Američanov na konci Druhej svetovej vojny
Otto von Stierlitz je hlavný hrdina ruskej románovej série Juliana Semjonova Sedemnásť zastavení jari. Prvá kniha vyšla v roku 1970, a rovnomenný televízny seriál, bol natočený v roku 1973. SS-Standartenführer Otto von Stierlitz bol v skutočnosti plukovník Maxim Isajev, tajný agent KGB, ktorý pred infiltrovaním SS Sicherheitsdienst operoval v Paríži a v Šanghaji. Podobne ako v románoch Iana Fleminga o Jamesovi Bondovi boli knihy inšpirované skutočnými udalosťami. Stierlitz v nich napríklad potlačil fiktívne Churchillov plán uzavrieť mier s nacistickým Nemeckom a zaútočiť na Sovietsky zväz.
nebolo by odveci to napísať aj zrozumiteľne = uviesť aj názvy daných filmov, aby si ich človek nemusel hľadať ako detektív Columbo z omrviniek v textoch