Devana: MY VŠTECI SME DAV! Pár myšlienok… o DAV-e

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


MY VŠETCI SME DAV.

Dlho som premýšľala nad týmito slovami. Chcela som sa pridať, ale úcta k pôvodným autorom DAV-u, mi dlho zväzovala ruky, pretože si ich tvorbu a prácu pre náš národ veľmi vážim.

Myšlienka MY VŠETCI SME DAV, sa mi veľmi páčila svojou jednoduchosťou, ale najmä pravdivosťou.

Áno, MY VŠETCI SME DAV, dav ľudí, ktorí sú rozdielni, ale majú aj veľmi veľa spoločného.

Rozdielni v tom, že každý z nás je iný, máme rôzne vzdelanie, prácu, názory, ale spája nás túžba po lepšej spoločnosti, kvalite života, návrate hodnôt. A práve  preto, by sa mal DAV stať hlasom všetkých tých, ktorí tvoria ten anonymný dav ľudí, ktorých táto spoločnosť pomaly odsúva na jej okraj, či už kvôli názorom, alebo spoločenskému  postaveniu.

Je smutné vidieť, že tí, ktorí držia svojou prácou  tento systém, sa prepadajú do čoraz väčšej hmotnej, ale aj duševnej biedy a stávajú sa  jeho nevoľníkmi.

Pôvodní  členovia DAV-u nemlčali, tak nesmieme mlčať ani my.

Práve kvôli všetkým tým, ktorí nemajú možnosť brániť sa arogancii moci, ktorá sa skrýva pod maskou slobody a demokracie.

Chápem, že nová ľavica na Slovensku hľadá svoju identitu, pretože sú neustále snahy pôvodné ľavicové myšlienky zosmiešniť,  pošpiniť, prekrútiť . Viem, že je to veľmi dôležité, ale oveľa dôležitejšie je nezabúdať na tých, ktorí sú pre súčasnú moc len lacnou pracovnou silou a zdrojom živobytia.

Slovenská ľavica má z čoho čerpať.  Verím, že znovuzrodený projekt DAV DVA je jej novým začiatkom.  Preto je dôležité, aby sa myšlienky DAV-u dostali medzi ľudí a je veľmi  potrebné dať ľavicové myšlienky a filozofiu do podoby, ktorej budú rozumieť všetky vrstvy obyvateľstva.

DAV nesmie mlčať v dobe, keď vládne moc peňazí, bezbrehého vykorisťovania  a neľudskosti.

Dav nesmie mlčať práve v tejto dobe, keď novodobá moc buduje nové totalitné zriadenie v ktorom ľudia stratia základné ľudské práva, ktoré sú už teraz porušované a tí, ktorí na túto svojvôľu arogancie moci poukazujú, sú mediálne lynčovaní.

Pôvodne som chcela písať o sile davu.

Dav ľudí sa dá zneužiť, využiť , ak sú v ňom ľahko ovládateľní ľudia. Posledné udalosti v našej republike sú toho dôkazom.

Ale je oveľa väčší dav, ktorý potrebuje cítiť a vedieť, že sú tu ľudia, ktorým, aj napriek tomu, že sa môžu stať obeťami arogancie moci, na nich záleží a chcú tak ako oni, aby boli svet a spoločnosť lepšími a spravodlivejšími.

Aby ľudia, ktorí poctivo pracujú neboli na okraji spoločnosti, ale boli jej hybnou silou.

Dá sa to dosihnuť len vtedy, keď sa budeme navzájom počúvať, rešpektovať a spájať v mene hodnôt, za ktoré sa vždy oplatí bojovať.


Devana

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


50 thoughts on “Devana: MY VŠTECI SME DAV! Pár myšlienok… o DAV-e

 • 26. júla 2018 at 16:35
  Permalink

  Správne Devana, len neohnúť chrbát, neskloniť hlavu, vzdorovať Zlu!

  Reply
 • 27. júla 2018 at 16:40
  Permalink

  Devana,
  píšete, že slovenská ľavica má z čoho čerpať a že projekt Davdva je jej novým začiatkom. No ja bohužiaľ nevidím žiadnu relevantnú slovenskú ľavicu ani projekt v zmysle reálneho programu. Myslel som, že Davdva bude ideovým základom pre vznik reálnej ľavicovej politickej sily. Zatiaľ však žije v spomienkach a teoretických pojednaniach, ak nerátam plamenné netové bitky Ľuboša Blahu a.h.. Tak aj vyzerá jeho čítanosť.
  Je to tak preto, že nereaguje na to, čo sa v SR a vo svete deje, na konkrétne udalosti, ako napríklad Hlavné správy. Bohužiaľ, tým čo napísal súdruh Lenin do Iskry pred vyše sto rokmi, ľudí nezaujme …

  Reply
  • 27. júla 2018 at 18:04
   Permalink

   Pán Juhár, dovolím si s Vami nesúhlasiť. Ja si prácu tých mladých ľudí i tých skôr narodených, ktorí im pomáhajú, vážim, zjednocujú ľavicovo zmýšľajúch ľudí, vytvorili priestor na diskusiu, vnímam ich na rôznych podujatiach/viď videá/…Čo môžu robiť viac? Mohli by napríklad i nerobiť nič, sú to mladí ľudia, ktorí majú vlastné záľuby, študujú, alebo rozbiehajú svoj profesionálny život, mohli by sa sústrediť na seba, tak, ako to robia ich súčasníci…A že spomínajú? Minulosť nás predsa učí chápať súčasnosť. A čert ber čítanosť! Bulvár ju má obrovskú a…? Či je to činnosť DAVu DVA, Vzdoru strany práce, KSS, Frontu ľavicovej mládeže,Úsvitu, či to boli Vaše aktivity, pán Juhár, všetko má zmysel, nič nie je márne, odsúdeniahodná je iba nečinnosť.

   Reply
   • 28. júla 2018 at 10:16
    Permalink

    Pán Dr. Juhár musím s hlbokým poľutovaním konštatovať, že máte hlbokú pravdu. Torzo, ktoré z pôvodného Davu Dva zostalo je retroboľševický spolok fanatikov, ktorý sa snaží spolu s Blahom resuscitovať boľševický kadsver. Presne ste vystihli, že takmer nikoho nezaujímajú spomienky na Leninové članky pred prvou svetovou vojnou, rovnako ako Stalinov boľsevický socializmus, resp. podobne ako na Musolíniho socializmus v republike Salo. Socialisti sa v celých dejinach boja o hegemóniu len vyvražrovali. Dokonca aj v ramci komunistických strán. Stalinisti likvidovali trockistov, Dokonca Stalinský Širokého boľsevický gang vyvraždil národne orientovaných boľševikov (Stránsky, Klementis a desiatky ďalších) Mnohých zavreli na dlhé roky do väzenia (Husáka, Novomeského a spol.) Paralelne prebiehal boj s inými neprispôsobivými socialistami ako napr. zavraždenou ČS socialistkou Miladou Horákovou vo vykonštruovanýcy politických procesoch. Len preto, že bezmyšlienovite preberali vzor z morálne a ideologický zvrhlého Stalinskēho ZSSR!
    Ak chcú mladí Davisti stavať na utrpení a krvi bratovraždených súdruhov v boji o moc v štáte. Len preto, že nemali rovnaké ideologické klapky na očiach ako paranoidný Stalin. Tak si môžu byť neodavisti 100% istí, že 30 rokov rozkladajúci sa kadaver leninsko-stalinského boľševizmu nikdy nezkriesia!

    Reply
  • 28. júla 2018 at 20:40
   Permalink

   P. Juhár, súhlasím s p. Kotrádyovou.
   Asi ste nečítali Leninove práce Filozofické zošity, Materializmus a empiriokriticizmus, Štát a revolúcia, v ktorých sa zaoberal filozofickým, svetonázorovým rámcom tej doby a od toho odvodzoval praktické úlohy. V diskusiách niektorí diskutujúci píšu, že VOSR a ZSSR vlastne zorganizovali Nemci, keď previezli Lenina do Ruska, že to bolo ich dielo. Ach, svätá prostota, Lenin sa už vtedy musel dobre baviť na Nemcoch, ktorí si mysleli, že prevezenim Lenina do Ruska rozbijú ruský štát. Naopak, on na základe svojich hlbokých teoretických vedomostí vedel, kam smeruje spoločenská objednávka, kam smeruje civilizačný vývoj a na základe toho vytvoril základy silného socialistického štátu.

   Slabé teoretické vybavenie klasických KS, že marxizmus, socializmus chápali skôr ako vieru, ideológiu a nie vedu, bolo základnou príčinou negatívneho vyústenia pohybov r. 1989. KS sa mali postaviť do čela tohto pohybu a nie proti nemu. Lenže to chce mať dobré teoretické vybavenie, ktoré ako duchovný zrak ukazuje cestu dopredu. KS niečo tárajú o plánovanom charaktere socializmu, ale ako chcete plánovať, predvídať niekoľko „šachových krokov“ dopredu bez tohto teoretického zraku? Musíte vedieť, aké zmeny spoločnosť čakajú a na základe toho urobiť konkrétne kroky.

   Rád by som vedel, čo si predstavujete pod tým, že má reagovať na to, čo sa na Slovensku deje? Či sa pobil Jano s Ďurom, alebo nejaká bohatá spodina sa niekde predvádzala, alebo čo konkrétne? Vy kritizujete, ale píšete veľmi všeobecne. Mali by ste konkrétne napísať, že tieto témy sa žiadajú a k tomu sa dá diskutovať.

   A neviem, či máte trochu predstavu o prevádzkovaní takéhoto média. Že redakcia má veľké plány, ale samotná na to nestačí. Ak máte napr. predstavy o témach, k ktorých treba písať, tak píšte a píšte o týchto témach, ukážte smer.

   Reply
  • 29. júla 2018 at 17:14
   Permalink

   Pán Juhár, každý začiatok je ťažký a potrebuje veľké odhodlanie ľudí, aby sa nové veci začali vôbec diať, najmä v tejto dobe…
   Už len sa priznať verejne k ľavicovému zmýšľaniu je v dnešnej dobe riskantné…
   Človek sa môže rýchlo stať obeťou verejného zosmiešňovania a šikany novodobou inkvizíciou, ktorá dostáva veľký mediálny priestor…
   Ale nádej na zmenu je vždy, aj keď je malá…

   Reply
 • 27. júla 2018 at 17:59
  Permalink

  Pán Juhár, dovolím si s Vami nesúhlasiť. Ja si prácu tých mladých ľudí i tých skôr narodených, ktorí im pomáhajú, vážim, zjednocujú ľavicovo zmýšľajúch ľudí, vytvorili priestor na diskusiu, vnímam ich na rôznych podujatiach/viď videá/…Čo môžu robiť viac? Mohli by napríklad i nerobiť nič, sú to mladí ľudia, ktorí majú vlastné záľuby, študujú, alebo rozbiehajú svoj profesionálny život, mohli by sa sústrediť na seba, tak, ako to robia ich súčasníci…A že spomínajú? Minulosť nás predsa učí chápať súčasnosť. A čert ber čítanosť! Bulvár ju má obrovskú a…? Či je to činnosť DAVu DVA, Vzdoru strany práce, KSS, Frontu ľavicovej mládeže,Úsvitu, či to boli Vaše aktivity, pán Juhár, všetko má zmysel, nič nie je márne, odsúdeniahodná je iba nečinnosť.

  Reply
 • 28. júla 2018 at 7:02
  Permalink

  Vážený pán Imrich Juhár

  Presne ste to vystihli.
  Žiadna ľavica na Slovensku nemôže zvíťaziť lebo žiadnu nemáme.
  Zaoberať sa históriu a podávať svoje videnie toho čo sa udialo pred 100 a viac rokmi je zbieranie a zverejňovanie historických skutočností a názorov na ne.
  Útek do „teórií“ a vyhýbanie sa pomenovaniu prítomnosti a riešení je to čo najviac vystihuje tých čo sa tak radi a hlavne populisticky označujú za ľavicu.
  Ani jediný názor o aktuálnom Slovensku ako je napr. :
  Stav zdravotníctva
  Nefunkčný štát
  Rozkrádanie a klamstvá
  Chudoba a bieda a nie iba pre exekúcie a malé zárobky
  alebo posledné
  Nákup USA stíhačiek odsúhlasila „ľavica“ ??? vo vláde a TICHO !
  Predĺženie sankcií proti Rusku aj hlasom Slovenska a ani jedno SLOVO proti od NIKOHO !

  Keď sa pozrieme na naše dejiny vždy boli dejinami činov.
  Len prítomnosť akoby sa „zakopávala“ do teórií a minulosti.
  Ako môžu byť mladí ľudia ľavicoví ak ani len netušia čo to je?
  Teória a história nepomôže. Činy a príklady ktoré mladý človek uvidí mu ukážu najviac.
  Kde sú?

  Reply
  • 28. júla 2018 at 20:50
   Permalink

   Pán Zvolen, stovky, tisíce ľudí dennodenne pomenovávajú realitu, teda to rozkrádanie, klamstvá, zlý stav zdravotníctva atď. Viete mi ukázať, aký má význam len pomenovávať zlý stav spoločnosti, ale nedokázať ukazovať východiská. S tým môžete ísť tak do lesa a celé dni vykrikovať, to je to isté.
   A nemáte pravdu, že sa nepoukazuje na tieto negatíva dnešného systému, robia to tisíce ľudí, ale samo osebe to nemá žiaden význam.

   Ukazujte východiská – a tie nedokážete, pretože nemáte žiadne solídne teoretické vybavenie. Nemáte predstavu, v akej dobe sa nachádzame a teda aké praktické kroky treba podniknúť.

   Reply
 • 28. júla 2018 at 23:46
  Permalink

  Vážený pán Milan Antal.
  Nepamätám si ani jeden článok na DAVDVA o tom aký zlý je dnešný stav na Slovensku a ako to zmeniť.
  Nepoznám jediného ľavicového „politika“ ani teoretika ktorý by dával riešenia a chcel ich aj realizovať.
  Ak poznáte napíšte.
  Mať pocit že treba PODPOROVAŤ niekoho KTO o sebe dookola omieľa že je ľavicový je oveľa horšie ako ísť do lesa a vykričať to tam.
  Najčudnejšie na Vašom príspevku a mojej kritike je že Vy sám ste nedali jediné východisko.
  Sám teda nepriamo potvrdzujete to o čom som písala čo ste skritizovali.
  Nevidieť činy.
  Keby to bol len môj chybný názor stačilo napísať KTO ukazuje východiská.
  Ale o tom ste nenapísali ani ň. Škoda ak máte toľko solídnych teoretických vybavení.
  Ja mám len praktické z reálneho každodenného žitia.
  Neklamať, nekradnúť a neriadiť sa pocitmi ale faktami.
  Rovnosť bratstvo sloboda.

  Reply
  • 29. júla 2018 at 11:05
   Permalink

   Pán Zvolen, v mnohom máte pravdu.
   Na Slovensku kvôli názorovej roztrieštenosti a masívnej protikomunistickej a protiľavicovej mediálnej kampani ostalo z „Ľavice“ skutočne len torzo.
   Ale…Ľavicovo zmýšľajúci ľudia napriek všetkému existujú a je ich veľmi veľa, len im chýbajú potrebné médiá, ktoré by im podávali pravdivé informácie, ktoré by im v tomto svete bulváru a mainstreamu, pomohli spájať sa. Mediálny svet, ktorý má za úlohu robiť propagandu novému zriadeniu, démonizuje všetko a všetkých, ktorí majú iný názor a označuje ich za extrémistov.
   DAV DVA má veľkú šancu spájať ľudí, len nesmie ustrnúť v hľadaní samých seba a svojej identity, ale oslovovať najmä tých, ktorých má oslovovať.
   Podľa môjho názoru, úprimný záujem o tých, ktorých táto spoločnosť odsúva na okraj spoločnosti, o ktorých som písala v článku je prvým krokom k spájaniu sa.
   Nechcem, aby to vyznelo, že si chcem robiť reklamu, ale o tom, čo sa deje v našej spoločnosti píšem veľmi veľa na inom portáli, ale snažím sa písať aj o obyčajných veciach, na ktoré ľudia kvôli konzumu zabúdajú…
   Ešte pár slov k tomu, ako funguje politické spektrum u nás. U nás v skutočnosti neexistujú normálne politické strany, ktoré by spájala nejaká idea, ale zoskupenia chamtivcov, ktorí sa hrajú na politikov, ale jediné, čo ich spája je tvrdý biznis a moc, ku ktorej sa dostávajú legálne demokratickými voľbami, tak si nastavili systém, ktorý teraz využívajú…
   Prečo? Lebo sme im to dovolili. Pretože, tak ako píšem veľmi často, spoločnosť tvoríme všetci a všetci nesieme zodpovednosť za to, v akom je stave…

   Reply
   • 29. júla 2018 at 12:11
    Permalink

    Vážená pani Iveta Hajdová.
    Súhlasím s Vami. Máme také Slovensko aké sme dovolili mať.
    Väčšina ľudí by mohla zmeniť Slovensko. Nemajú potrebné informácie a mnohým teóriam nerozumejú. Oni riešia svoje každodenné starosti a problémy.
    Tie im NIKTO nepomáha zvládať a preto sa z nich stáva mlčiaca väčšina.

    Reply
    • 29. júla 2018 at 17:25
     Permalink

     Aj v minulosti sa ľudia museli postarať sami o seba, aj keď im v tom štát veľmi pomáhal sociálnymi istotami, ktoré dnes absolútne neexistujú…
     Lenže to ľudia samotní odmietli to, čo mali a vymenili istoty za falošné západné hodnoty a prepáčte mi výraz, za smradľavé lajno zabalené v trblietavom pozlátku. Aj teraz sú chamtivosť a egoizmus veľmi rozšírené, aj medzi tou mlčiacou väčšinou, možno ešte viac ako to bolo pred prevratom.
     Ale čo je najhoršie, ľudia stále odmietajú zodpovednosť za seba aj za spoločnosť a stále čakajú, že sa zjaví nejaký mesiáš, či spasiteľ, alebo Jánošík, ktorý za nich vyrieši zázrakom problémy, ktoré spôsobili oni sami, možno aj tým, že sú radšej tou pasívnou mlčiacou väčšinou, ako by sa mali ozvať a žiadať tých, ktorých volili, aby si plnili svoje povinnosti a prevzali zodpovednosť za svoje konanie.

     Reply
  • 29. júla 2018 at 15:41
   Permalink

   Pán Zvolen, takých mudrlantov, ako Vy, je vo svete mnoho. Kritizovať iných, že niečo neurobia, nenapíšu, ale keď som napísal, že predsa témy, ktoré Vás zaujímajú môžete písať do DAV aj Vy, tak zrazu sa vykrúcate. Ja som predsa nekritizoval redakciu, ale Vy. A ja tvorím rôzne štúdie, občas si z toho DAVDVA niečo vyberie. Aj teraz visia na nástenke dva moje príspevky z Alternativy.sk.

   Inak, heslo Nekradnúť, neklamať patrí do morálno-emotívnych kritérií, väčšina ľudí Vám bude na to kašľať, ak ich k tomu donúti realita každodenného života. Ľudia sa správajú tak, ako je nastavený spoločenský rámec pre ich činnosť. Morálne výzvy, aby nekradli, budú mať účinok len vtedy, ak budú sankcionované hoci len silným morálnym odsúdením. V prvobytnej spoločnosti mali morálne normy veľký účinok, pretože jednotlivec mohol byť vylúčený z kmeňa, čo v kmeňovo uzavretej spoločnosti bol silný trest.

   Reply
   • 29. júla 2018 at 18:58
    Permalink

    Vidím, že musím vysvetľovať do nemoty, ale skúsim znovu. Moja reakcia na Devanu (jej príspevok je dobrý), bola v tom zmysle, že ak chceme niečo zmeniť, nestačí „bojovať za klávesnicou“, ale úsilie smerovať k tomu, aby sa založila skutočná ľavicová strana. Davdva alebo iné portále by mali byť základňou, kde by sa vyprofilovali reálne politické programy, ktoré by si mohli osvojiť známe politické tváre, alebo (hlavne z mladých) by bola založená nová strana (tu som skeptik po skúsenostiach).
    Bola tu šanca, že napríklad Ľuboš Blaha mohol byť lídrom zmeny. Mne sa totiž nechce veriť, že radoví členovia Smeru môžu byť spokojní s tým, čo Smer vyvádza – slúži kapitalistom do roztrhania tela, zakladá špecializované trestné komandá (NAKA, špecializovaný súd, špecializovaná prokuratúra), chce zrušiť politickú stranu, ktorá bola riadne zaregistrovaná a pripustená k voľbám a odvtedy sa vôbec nezmenila atď… Šanca bola vtedy, keď Zala a spol. zrušili Blahovi stratégiu ďalšieho postupu Smeru, ktorá podľa všetkého bola „príliš ľavicová“ pre smerácke vedenie (veď sú soc.dem., všakže). Blaha toto poníženie akceptoval a podľa posledných vyjadrení aj Lukášom Perným čakajú, kým „sa otvorí historické okno“ a potom „udrú“.
    Nuž, nech sa páči. Ja si myslím, že situácia je už taká vážna, že čakanie nás zavedie akurát do …
    Takže,
    buď celé ľavicové úsilie bude smerovať cez parlament a zmenu zákonov, ktoré zmenia aj tristnú realitu okolo nás, alebo sa môže do nemoty teoretizovať, „bojovať“ za klávesnicou, prípadne dávať trestné oznámenia a čakať na „revolučnú historickú príležitosť“.
    PS
    V duchu Leninovej koncepcie si myslím, že skutočné ľavicové zmeny – aj keď nie rovno čistý socializmus – sú možné skôr v jednotlivom malom štáte, ktorý pre vlastníkov sveta nie je až taký významný. Ale kto chce čakať na svetovú revolúciu, nech sa páči. Pomudrovať v salóniku je celkom príjemné.

    Reply
    • 29. júla 2018 at 20:45
     Permalink

     Pán Juhár, p. Blahu osobne nepoznám, ale podľa toho ako sledujem jeho vystúpenia, je jeden z mála, ktorý sa nebojí povedať nahlas to, čo sa ostatní boja povedať.
     Nezávidím mu jeho situáciu v Smere, ale tým že je v parlamente a je členom vládnej strany získava mnoho skúseností pre jeho ďalší politický život a kariéru. Je to mladý človek a tak ako sa všetci mentálne a intelektuálne vyvíjame a rastieme celý život, teda mali by sme, tak si myslím, že aj on samotný získava nové životné poznatky a smerovanie, je to úplne prirodzené.
     Myslím si, že niektoré veci a hlavne v politike a vo vývoji spoločnosti sa nedajú robiť ako „hurá akcie“ a mohlo by sa narobiť viac škody ako osohu.
     Z vlastnej skúsenosti viem, že všetko má svoj zmysel a nič sa nedeje náhodne…
     Napríklad pred takými troma rokmi by som neverila, že sa ešte niekedy po toľkých rokoch vrátim písaniu…Ale rozhodla som sa nemlčať, najmä kvôli mojim deťom a všetkým mladým ľuďom, ktorých moja generácia vlastnou hlúposťou a zaslepenosťou obrala o budúcnosť a istoty a oni, keďže sme ich priviedli na tento svet sa snažia v ňom hlavne prežiť, ako najlepšie vedia.
     Som úplne obyčajná žena, unavená kopou práce a povinností a starostí o rodinu, ale rozhodla som sa, že nebudem ticho a nebudem sa len mlčky prizerať, ako sa táto spoločnosť rúti do morálneho bahna konzumu a moci peňazí…

     Reply
     • 29. júla 2018 at 21:19
      Permalink

      Pni Iveta Hajdová.
      Presne o tomto treba hovoriť. Že Vy podporujete blahu ktorý neurobil nič !
      Celkom nič. Ale berie 4 platy zo štátneho !!!
      To je to morálne bahno ktoré sama podporujete!
      Nevšimli ste si že smer tu vládne od roku 2006? že nie je žiadna ľavica?
      Že blaha nie je ľavičiar iba cituje z kníh?
      Že jeho činy sú presne opačné ako jeho citáty a reči?
      Ak niekto podporuje Bandu zlodejov ktorá žije na úkor drvivej väčšiny občanov to je to najväčšie MORÁLNE bahno.

     • 30. júla 2018 at 17:38
      Permalink

      Pani Hajdová,
      nesledujte Blahove vyhlásenia, sledujte jeho hlasovanie v NRSR. V tom je ten problém.

     • 31. júla 2018 at 0:43
      Permalink

      Máte právo na omyl, Iveta, práve my s Juhárom se mali možnosť poznať L.Blahu bližšie…páči sa vám Brit Boris Johnson? Pekne blbý komediant, však? Vždy prvý kričí, vždy je prvý ked treba robiť hluk – ale „skutek mu utek´“ a už koľký raz rezignoval – nuž „lebo vie iba kričať, nie robiť…“ čítajte až dolu….inak ,, sama pripúšťate, že niektoré veci a hlavne v politike sa nedajú robiť ako „hurá-akcie“ a mohlo by sa narobiť viac škody ako osohu …nuž, preto neuznávame toho vášho Ľuboša a sledujeme so zármutkom, ako sa z Davu Dva stáva pioniersky „krúžok“ pre pekné texty….

    • 29. júla 2018 at 21:57
     Permalink

     P. Juhár, ešte k téze o založení malého socialistického štátu.
     V prvom rade – nie celkom to chápem, veď tu máme Kubu, Vietnam, Čínu – teda žiaden malý štátik, s nimi môžeme pracovať.

     V druhom rade .- globálny kapitalizmus v globálnej dobe nedovolí vznik takého štátu. Ľavica musí mať globalizáciu pod kontrolou, udávať jej smer, potom môžete uvažovať o založení takého štátu.
     Pokiaľ však my riešime túto otázku teoreticky, tak Čína ju rieši prakticky – ona je aktuálnym lídrom globalizácie, takže jej je vhodné zadávať podnety na smerovanie globalizácie, ideové podnety. Samozrejme, od antiglobalistov žiadne podnety nemôžu prísť. Už tu je zásadný problém.
     Čína potrebuje liberalizovať svetový ekonomický, obchodný systém – lenže naša ľavica udatne bojuje proti liberalizácii, takže aké ideové podnety tu možno očakávať?
     Keď vyriešime tieto otázky, tak socialistické a komunistické spoločenstvá budú vznikať ako na páse.

     Reply
     • 31. júla 2018 at 0:47
      Permalink

      …noooo, Milan, už len ten „pás“ vyrobiť, aby tie socialistické a komunistické spoločenstvá mohli vznikať…. mysleli sme si, že práve noví mladí davisti ten pás vyrobia…a nič….alebo: u koho ten pás dáme vyrobiť? U Gúglu či u Tesly?…

   • 29. júla 2018 at 21:15
    Permalink

    Vážený pán Antal
    Najväčším problémom je ROZPOR medzi skutkami a slovami.
    Medzi tým čo sa hovorí a tým čo KTO koná.
    Najväčším príkladom toho je strana smer a najviac ten KOHO tu ako ľavicového všetci obdivujú pán poslanec BLAHA.
    Ten čo berie 4 platy zo štátneho popri tom stíha knihy, prednášky, diskusie, publikovať.
    Nič konkrétne neurobil.
    Žiadny zákon nepresadil v prospech tých o ktorých tak často a rád len reční.
    NIKOMU z tých čo sa tu označujú za ľavičiarov nechýba že sa nevyjadril k USA stíhačkám ktoré máme nakúpiť a celkovo aj s výzbrojou a prevádzkou nás vyjdú 3 000 000 000 ! €
    Slovensko hlasovalo za predĺženie sankcií proti RUSKUa blaha čušal.
    A čo na to tí čo sem chodia a píšu ?
    Ticho ! Čušia spolu s blahom.
    Lebo sú solídne teoreticky vybavení !! Preto všetci vrátane Vás mlčia !
    Ale našiel sa vinník = Ja. Lebo som na to poukázal viac krát a stále NIKTO ani ň !
    Viete si predstaviť že by sa tak správali ŠTÚROVCI? OKÁLI? Syratský? Klementis ???
    Že by boli ticho ?

    Reply
    • 29. júla 2018 at 21:40
     Permalink

     Pán Zvolen, Vaše príspevky sa dajú vysvetliť tak, že bojujete proti Smeru sprava, teda z kapitalistickej pozície. Pretože omieľate dookola len to isté: Smer, Smer, Smer. Pre mňa je Smer nezaujímavý, ale ak ho už mám kritizovať, tak zľava, z revolučnej komunistickej pozície. U Vás som žiadnu kritiku zľava nevidel.

     Reply
     • 30. júla 2018 at 7:21
      Permalink

      Pán Milan Antal.
      Kto nemá odpovede hľadá možnosť útoku. Ak je pre Vás smer nezaujímavý a nikdy ste nenapísali o tom čo tu stvára od roku 2006 a že to všetko vrátane nákupu USA stíhačiek mlčaním podporuje blaha ktorý tu je za najväčšieho ľavičiara potom vy sám nerozumiete čo je ľavica !
      Ak som písal že 3 000 000 000 = tri miliardy pôjdu na F16 a často píšem o zlom zdravotníctve, chorom štáte, nemohli ísť tie tri miliardy na príspevky štátu na dôchodky, rodiny s deťmi, alebo sociálnu politiku ?
      Musím omieľať smer, smer, smer. Lebo ten nám tu vládne a ja ani DAVDVA a ani na ďalších takzvaných ľavicových nevidím žiadnu kritiku a žiadne hľadanie ako osloviť občanov voličov.
      Vyhrať voľby, alebo zorganizovať platné referendum je viac ako dookola opakovať „revolučnú komunistickú pozíciu“ ktorá má na Slovensku okolo jedného percenta preferencií. Pri tom podľa prieskumov 42 percent občanom sa páčil socializmus pred rokom 89 !
      Kde a v čom teda zlyháva Vaša snaha? Vaša úroveň solídnych teoretických vybavení?
      Môj názor je že sú mimo reality. Prajem Vám nech sa Vám darí nájsť také ktoré sa uplatnia v praxi.

     • 30. júla 2018 at 7:33
      Permalink

      Pán Zvolen, zase uhýbate otázke útokom. Ja som takisto kritický k Smeru, v tomto súhlasím s Vami. Ale ja som kritický zľava, u Vás mi to stále vychádza, že kritizujete Smer sprava, z kapitalistickej pozície. Akoby Vám vadilo, že u moci je Smer a on môže rozkrádať a nie Vaše pravicové pro-kapitalistické strany.
      Celá Vaša kritika Smeru je len bojom o moc, o korytá, nie o princípy, idey, na tie Vy kašlete.
      A nemôžem za to, že máte problém pochopiť „revolučnú komunistickú pozíciu“, hoci som ju vysvetlil. Že ide o pozíciu naľavo od súčasných KS, teda nevystupujem z pozície súčasných KS.
      Viac rozmýšľať, ako len bezducho opakovať, Smer sú zlodeji (a v pozadí cítiť, že to Vám vadí, pretože kradnúť by mali Vaše strany, nie Smer).

    • 30. júla 2018 at 13:08
     Permalink

     Pán Zvolen…
     Tu nejde o obdiv k poslancovi Blahovi…
     Celý tento systém, je nastavený na kapitalistický model vládnutia, Smer len využíva to, čo môže.
     K poslancovi Blahovi, neviem koľko platov berie, ale nevidím nič zlé na publikovaní, prednáškach a diskusiách, je to určite väčší prínos pre spoločnosť, ako kšeftovanie, odpočúvanie politických kolegov, organizovanie protivládnych protestov a zabávanie národa parlamentným cirkusom, ako robia mnohí iní poslanci za tie isté peniaze a v podstate nerobia pre tento štát nič, len si strážia vlastné kšefty.
     Videla som kritické vyjadrenia p. Blahu na mnohé problémy, ktoré sú v tomto štáte, s niečim súhlasím a s niečim nie, je to úplne prirodzené.
     Tiež si myslím, že nie je normálne, aby sa tí, ktorí boli „demokraticky“ zvolení plebsom správali tak, ako sa správajú, médiá sú plné nenávistných vyjadrení, osobných konfliktov a páni poslanci a politici sa medzi sebou ruvajú o každý „kúsok žvance“, ktorým by si prilepšili.
     Obyčajní ľudia ich absolútne nezaujímajú, sú pre nich len výťahom k moci.
     Nesúhlasím s praktikami strany Smer, ale viete si predstaviť, že by tu vládla tzv. „opozícia“?
     Kúpili by presne tie isté stíhačky, možno aj za väčšiu sumu a dovolili by stavať základne NATO, predovšetkým na vlastnú obranu… Takže je úplne jedno, kto by bol vo vláde, tie stíhačky musia byť kúpené preto, lebo sme členom NATO a všetci politici, ktorí tu vládnu a vládli sú povinní slepo poslúchať príkazy nielen z NATO, ale aj z EÚ…
     Sme veľmi malý štátik, aby sa tu bez zmeny v Európe mohla udiať nejaká väčšia zmena, pretože to, čo sa deje posledných pár mesiacov po Kuciakovej vražde dokazuje, že tí ktorí tu v skutočnosti vládnu, sú schopní urobiť všetko, aby si udržali moc.
     V súčasnosti to vyzerá tak, že sme v bezvýchodiskovej situácii, tak ako to pri pádoch civilizácií vždy býva…
     Zmena príde, možno ju už my nezažijeme, ale mnoho mladých začalo zdravo premýšľať a pohŕdajú konzumnou spoločnosťou.
     Ešte malá myšlienka, za ktorú som už získala mnoho kritiky… Aby štát mohol zdravo fungovať, nepotrebuje politické strany a obrovský aparát štátnych úradníkov. A tí, ktorí sú zvolení do vedenia štátu, by nemali vládnuť, ale štát riadiť a mali by to byť odborníci a nie skupina zbohatlíkov, ktorí si mohli dovoliť oklamať ľudí, alebo dokonca kúpiť vlastnú stranu.

     Reply
 • 29. júla 2018 at 21:28
  Permalink

  Čo robíte Vy? Pán Zvolen. Aby sa to zmenilo.

  Reply
  • 30. júla 2018 at 7:28
   Permalink

   laco píšem o realite. Odhaľujem dvojtvárnosť. Poukazujem na rozpor slov a činov.
   Len malý príklad. USA stíhačky F16 schválila vláda. Poslanec blaha čuší. Náš prezident kiska to pochválil. Taká zhoda a „ľavičiari“ čušia. Len ja označený pravičiar to kritizujem a to z viacerých dôvodov. Lebo ide o kšeft. Ide o nepotrebné lietadlá. Pozrite sa na mapu našich susedov. S kým chceme viesť vojnu s týmito lietadlami ktoré sa nasadzujú do vojen po celom svete ? Veď sa u nás budú mať problém obrátiť.
   Som jednoznačne PROTI vojnám. Proti zabíjaniu a proti utrpeniu. Všade na svete. Kto sa ozval PROTI vojne v Sýrii? Boli nejaké PROTESTY v Európe? Žiadne. To bola chyba veľká chyba a tak by sme mohli ísť vojnu za vojnou. Teraz je vojna proti Kurdom v Sýrii. Napíšte mi ktorá „ľavica“ zorganizovala PROTEST, pochod, míting???
   Prejem pekný deň

   Reply
   • 30. júla 2018 at 12:06
    Permalink

    Pán Zvolen, donedávna sa organizovali v Bratislave pred americkým veľvyslanectvom a inde na Slovensku protestné zhromaždenia, proti vojne (aj proti vojne v Sýrii), proti cudzím vojenským základniam na Slovensku, proti zbrojeniu.
    Ja osobne som sa ich zúčastnil, zúčastnili sa ich aj mnohí davisti. Alternatívne médiá , aj ja osobne sme pozývali na tieto zhromaždenia. Ani raz ste ich nepodporili, iba kritizujete od stola, že sa nič neurobilo. Mali by ste sa všetkým ospravedlniť za takýto nihilizmus.

    Aká vojna proti Kurdom v Sýrii? Ja som im fandil, ale sú blbci. Ako sa mohli spojiť s Američanmi a plniť funkciu ich zástupnej armády? A pomáhať Američanom rozdeliť Sýriu? Severovýchod Sýrie pod kontrolou Kurdov fakticky ovládajú Američania. Už dávno ich prestal zaujímať boj proti IS, teroristickým bandám, pretože to nie je v záujme USA. Za to si zaslúžia trest a nie pomoc.

    Reply
 • 29. júla 2018 at 21:35
  Permalink

  Pán Juhár, veď ja v mnohom s Vami súhlasím.
  Len by som dnes nepodceňoval ten boj za klávesnicou. Mnoho spoločenských pohybov dnes bolo zorganizovaných cez sociálne siete.

  Ale pre ľavicové hnutie je katastrofou pohŕdanie kvalitným spoločenskovedným vybavením. Ja som spoluzakladal dve robotnícke hnutia, ale po čase som pochopil, že bez kvalitného ideového vybavenia je to strata času.
  Ak v časoch Lenina sa ako tak dalo ešte vychádzať z praktických skúseností z reálneho života, ako píše p. Zvolen, už ani Lenin sa na to nespoľahol, na rozdiel od Nemcov, ktorí ho previezli do Ruska. Nemci vychádzali z tých povestných praktických potrieb – teda vyhrať vojnu, Lenin na základe svojich hlbokých vedomostí o povahe doby a úloh si ale postavil strategický cieľ – uskutočniť historický skok k novej spoločnosti, vybudoval základy nového silného socialistického štátu.
  Lenže ak v minulosti sa zásadné zmeny diali počas vystriedania viacerých generácií, dnes počas života jedného človeka sa vystrieda niekoľko epoch. Ako chcete v takejto situácii vychádzať z praktických skúseností, veď tie vás zabrzdia. Takýmto spôsobom ľavica len s oneskorením reaguje na potreby zmien, hoci ako revolučná sila tie zmeny má iniciovať, kontrolovať. K tomu už potrebujete kvalitný duchovný zrak, teóriu, aby ste v predstihu prijímali konkrétne kroky, opatrenia, nie s oneskorením. To je predsa charakter komunistického hnutia, socializmu a komunizmu ako plánovitej spoločnosti, nie živelnej.

  U človeka väčšine krokov najprv zodpovedá zámer, idea. Ľavicové hnutie si potrebuje najprv vyjasniť ideové otázky, smerovanie, úlohy. Samozrejme, to môže robiť aj v experimentovaním v praxi.
  Preto nie náhodne som vyslovil tézu, že revolučná ľavica dnes môže existovať jedine naľavo od súčasných KS. Mnohí s tým nesúhlasia, ale nechápu, ale to je nepodstatné. Dôležité je, aby niektoré idey boli umiestnené do priestoru, pracovali v pozadí. Po nejakom roku si mnohí uvedomia, že vlastne revolučný pohyb ide mimo súčasnej KSS, Vzdoru, či Úsvitu, že názory ľudí smerujú za hranice obzoru súčasných KS (a samozrejme, veľmi ďaleko od Smeru).

  Ja sa Smerom nezaoberám. Rešpektujem ho, ale pre mňa je nezaujímavý, je to ľavicová kapitalistická strana, nič zásadného od nej nemožno očakávať.

  Reply
 • 31. júla 2018 at 0:29
  Permalink

  Všimli ste si vôbec niekto z vás diskutujúcich, že Imrich Juhár je spoluzakladateľom STRANA – ĽAVICA.SK a viete vôbec, že tých osem bodov ľavicového programu (ktorý ponúkol ľavicovým stranám do ich politického programu) spracoval vlastne právnik Imrich Juhár? Čo ste to dočerta za ľavicových ignorantov? Na akú sfanatizovanú sektu sa to tu meníte, vzývajúc raz Blahu, raz niekoho z redaktorov DavuDva, ak ste si ani neprečítali poriadne ten program, ktorý tu bol zverejnený a polemizujete s Juhárom ak vysloví správny súd? Blaha sa „nechytil“ v praxi ľavicových tém, on sa iba ako zamestnanec štátu a poslanec Smeru priživuje na tom, že robí zo seba tu na Slovensku ľavicového šaška ako Boris Johnson…hrozné je, kam to DAVDVA smeruje….

  Reply
  • 31. júla 2018 at 11:14
   Permalink

   Peter, program Ľavica.sk nie je zlý, ale na mňa príliš všeobecný. Sú to všeobecné tézy, ktoré opakuje väčšina ľavicových, alebo skôr komunistických strán. Takže nemyslím, žeby nebol s ním súhlas, ale neprináša nič nové, len opakuje to, čo iné ľavicové strany. Chýbajú tam ale mechanizmy, ako daný cieľ dosiahnuť.
   A na mňa pôsobí všeobecne už samotný názov strany – Ľavica.sk. Akoby si dávali za cieľ zjednotiť či pohltiť všetky ľavicové strany. Predstav si, že sa niekto pomenuje Pravica.sk. Takéto strany nemávajú úspech, najmä nie v pluralitnej dobe. V dobe začiatkov systému, kedy je potrebné koncentrovať sily pod jednou strechou, tak áno, ale nie dnes. Už tu vidieť problémy analytických schopností strany zorientovať sa v dnešnej dobe.

   A otázny je samotný spôsob vedenia kampane touto stranou. Ak majú napr. webovú stránku, museli by sa tam objavovať aj nejaké ich články, štúdie, predstavy, kritiky, aby neustále priťahovali pozornosť a upozornili na seba, že tu existuje aktívny pripravený spoločenský subjekt. Nestačí vydať jeden manifest a potom čakať roky, že sa k nemu niekto prihlási.
   Takže si myslím, že s manifestom Ľavica.sk existuje všeobecný súhlas, ale na rozhýbanie treba byť oveľa viac aktívny.

   Reply
   • 31. júla 2018 at 16:07
    Permalink

    Tak tentoraz ste ma pán Antal skutočne pobavili. Takže program „8 princípov Ľavice.sk“ je príliš všeobecný? Viete vyhodnocovať písaný text? Zrejme musím vysvetliť.
    Pri každom princípe sú dve časti – v prvej je popis princípu a súčasný stav. V druhej sú konkrétne návrhy a to buď vymenované zákony, do ktorých je treba urobiť navrhnuté zmeny a v prípade princípu 4 je navrhnutá konkrétna normatívna veta v Ústave SR, ktorá charakterizuje hospodársky systém SR. Je to tak preto, aby zmeny v osobitných zákonoch neboli dôvodom pre napadnutia pre nesúlad s ústavou.
    Bližšiu konkretizáciu nedovoľuje rozsah, pretože bol obmedzený zámerne na dve strany pre oslovenie čo najširšieho okruhu voličov. Viac ako dve strany nie sú ľudia ochotní čítať. Mala nasledovať ďalšia konkretizácia jednotlivých bodov ale to už je práca pre odborné týmy, k čomu už nedošlo.
    Aké konkrétne veci má program Smeru k posledným voľbám? Žiadne, lebo Smer žiadny program nepredložil (!!!). Aké konkrétne ľavicové návrhy v legislatíve navrhol poslanec Blaha v parlamente? Žiadne. Nájdete program na stránke KSS? Nájdete konkrétny rozumný ľavicový program nejakej inej ľavicovej strany na internete? Dajte tip, pozrieme.
    A nakoniec, aké konkrétne ľavicové návrhy vzišli z týchto diskusií alebo z plamenných bojov poslanca Blahu?

    Reply
    • 31. júla 2018 at 17:28
     Permalink

     Pán Juhár, mne osobne je Vaše úsilie sympatické, nemám dojem, žeby sme mali nejaké väčšie rozpory. Takže berte našu polemiku ako pracovnú.

     Ja s Vami predsa súhlasím, aj som to už napísal, že Smer pre mňa nepovažujem za zaujímavý. Aj keď ho pokladám za ľavicovú pro-kapitalistickú stranu, ktorá do určitej miery socializuje a humanizuje kapitalizmus, v zásade sa nikdy nebude správať inak ako kapitalistická strana. Možno ešte niektorí, ktorí vstúpili do Smeru v začiatku, dúfajú v obrat, ja od začiatku som ju takú chápal a nezaoberal sa ňou. Pritom nevylučujem spoluprácu s ňou v niektorých konkrétnych krokoch. Takže nepovažujem za potrebné sa zaoberať krokmi Smeru, či sú alebo nie sú konkrétne.

     K programom KSS či Vzdoru som sa už vyjadril, súhlasím s Vami. A súhlasím, že konkrétny program ľavicovej strany dnes nenájdeme. Preto je ale pozícia ľavice taká aká je.

     Ja som sa k orientácii ľavice vyjadril, aj keď zatiaľ som zadal len všeobecné rámce. Lenže bez týchto všeobecných metodologických rámcov, bez dobrého metodologického základu nie je možné budovať novú ľavicovú stranu.
     Pozrite sa, keď Nemci Lenina prevážali do Ruska, tak si všímali jeho všeobecnú filozoficko-politologickú orientáciu, ale nevyvodili z nej pre seba žiadne revolučné závery. Myslím, že ich pokladali za utopické snívanie a všeobecné tézy o novej spoločnosti, nepokladali ich za reálne. A chceli jeho „akožerevolučnú rozbíjačskú“ činnosť využiť na oslabenie Ruska. Lenže Lenin aj na základe marxistickej analýzy dejinného vývoja presne vedel, kam smeruje civilizačný vývoj, vedel že po novom systéme existuje spoločenská objednávka, takže mu stačil úzky okruh revolucionárov, nie obrovská strana, aby rozhýbali masy.

     Skrátka, ak chce niektorá ľavicová strana byť efektívna, musí presne vedieť, v akej epoche, dejinnej dobe sa nachádzame, aká je spoločenská objednávka a ktorým smerom stačí zatlačiť, podniknúť konkrétne kroky. Dnes takú stranu v tejto civilizácii som nenašiel.
     Je to z jednoduchého dôvodu, sociálny vývoj sa nesmierne zrýchlil, za života jednej generácie sa prestrieda niekoľko spôsobov života, čo človek má problém v sebe spracovať, stráviť. On to, čo by už malo byť reálne, považuje za utopické, pretože pred 30 rokmi to bolo utopické. Takto zrýchlený vývoj nemá človek šancu ovládnuť bez dobrého duchovného zraku, dobrej teórie. A tú dnes ľavicové strany z veľkej väčšiny odmietajú.
     Aj Iveta Hajdová píše v poslednom príspevku, že by sme mali počúvať tých najchudobnejších. Ja si ju veľmi vážim, ale práve tu je problém toho nesmierneho sociálneho zrýchlenia, že my nemôžeme vychádzať z názorov, postojov tých najchudobnejších. Sedím teraz v dedine v Rimavskej Sobote, jednom z najchudobnejších okresov Slovenska. Počúvam tých najchudobnejších, celá dedina je nezamestnaná, sú tu Rómovia (bývali tu vždy dosť civilizovaní Rómovia), ale určite sa nebudem držať ich názorov. Je to silne negatívny postoj k práci (a ľavicovosť je pracovitosť, úcta k práci), nezamestnaní majú veľké záhrady plné buriny, mohli by na tráve chovať aspoň zajace, husi, kačky.
     Nie náhodou som preto už zopárkrát písal, že revolučný subjekt sa dnes nachádza v prostredí revolučného spôsobu výroby, že ten revolučný subjekt nenájdeme na tejto chudobnej dedine, kde sa ľuďom nechce pracovať.
     Tí, ktorí makajú, sú skôr pravicovo orientovaní. A je to zrejme aj zaostávaním „revolučnej“ ľavice za vývojom, opakovaním už dnes neaktuálnych hesiel, čo ju odsúva mimo diania.

     Reply
    • 31. júla 2018 at 22:28
     Permalink

     Pán Peter, pamätám si Vaše blogy z Pravdy, vždy som sa tešila, keď ste dali nový…
     Pri tomto komentári ma zamrazilo…
     Myslíte si, že ľuďom, ktorí nie vlastnou vinou žijú zo dna na deň v neistote, bez budúcnosti, alebo v dlhovom otroctve, bez práce, bez istôt, v neustálom strese pomôžu nejaké šťavnaté ľavicové spolky, kde to žije???
     Zamyslel sa niekto z vás starších, ale aj mladších, že naša generácia „Husákových detí“ je zatratenou generáciou… Boli sme vychovávaní pre socialistickú spoločnosť a vrhnutí do kapitalistickej spoločnosti bezbrehého vykorisťovania… Mnohí moji rovesníci odchádzajú z tohto sveta, práve kvôli stresu, ktorý vyvoláva ťažké civilizačné choroby predčasne zostarnutí, zodretí od práce…
     Ja tiež neviem koľko mám času, ale robím všetko preto, aby som ho mala dosť na to, aby som mohla urobiť znesiteľnejší život iným ľuďom aspoň slovami, či už písanými, alebo osobne, úprimným záujmom o ich osudy a aspoň slovami povzbudenia a úsmevom, alebo objatím…

     Reply
  • 31. júla 2018 at 11:57
   Permalink

   Peter, myslím, že väčšina si všimla a súhlasí s tézami Ľavica.sk. Nie je tam nič nové, takéto tézy obsahujú programy väčšiny ľavicových, či presnejšie komunistických strán. Takže v tom by nebol problém, žeby nebol súhlas.

   Ja tie tézy ale považujem za všeobecné, žiadalo by sa k niektorým dopracovať aj mechanizmy, ako sa k cieľu dopracovať.
   Veľmi všeobecný je aj názov strany Ľavica.sk, pôsobí, akoby chcel zjednotiť všetky ľavicové strany pod jednou strechou. Predstav si, že sa niektorá strana nazve Pravica.sk, aký úspech bude mať v prostredí viacerých pravicových strán. Pod jednou strechou sa sily sústreďujú na začiatku utvárania systému, nie v pluralitnej dobe. Už z toho vidieť slabšie analytické schopnosti strany zorientovať sa v charaktere doby.

   Základný problém ale vidím v slabej aktivite zakladateľov strany. Ak majú webovú stránku, tak by na nej mali priebežne zverejňovať svoje stanoviská, postoje, predstavy, štúdie. Nestačí zverejniť tézy a potom 6 rokov čakať, že sa niekto ozve. Chce to neustálu aktivitu, prezentovanie sa, z čoho sa dá vyčítať charakter strany, jej akcieschopnosť.

   Reply
 • 31. júla 2018 at 7:27
  Permalink

  Peter, nemali by sme ísť do extrémov. Nemyslím, že tu ide o sfanatizovanú sektu. Ja sám som napísal niekoľko kritických komentárov k postojom Ľuboša Blahu.

  Len pán Zvolen svoje príspevky píše takým nenávistným, nešťastným spôsobom, že mám dojem, že nadáva na Smer len z toho dôvodu, že mu vadí, že kradne Smer a nie jeho kamaráti. Skôr kritizuje Smer a Blahu z pravicovej, kapitalistickej pozície ako ľavicovej. Nakoniec, vychádza z hesiel Francúzskej buržoáznej revolúcie, nie socialistických, komunistických hesiel.
  Pokiaľ bude jeho kritika vedená z tejto pozície, tak je prirodzené, že sa postavíme na stranu Ľuboša Blahu.

  Reply
 • 31. júla 2018 at 8:21
  Permalink

  Chlapci, nedajte sa, fandíííím Vám! To je pocit, keď do Vás kopú z pravej strany a ešte aj z ľavej! Výsledok-rovnováha!

  Reply
 • 31. júla 2018 at 12:23
  Permalink

  Diskusia pod článkom znova dokázala, ako sú ľudia názorovo roztrieštení, nedokážu sa počúvať, akceptovať názory a myšlienky iných a pritom majú veľmi podobné, či rovnaké názory.
  Často čítam takéto diskusie a uvedomujem si, že toto je jeden z najväčších problémov v našom štáte…
  Tým, ktorým išlo o tom, takto ľudí rozdeliť sa to podarilo a vďaka tomu, si v tomto štáte môžu robiť čo chcú…
  Takže milí páni ľavičiari, už by bolo načase, ospravedlňujem sa za výraz, merať si pipíky a biť sa za tú svoju pravdu, ale aj začať skutočne niečo robiť a prestať sa hrať na vlastnom piesočku…
  Pretože to napokon vyzerá tak, že namiesto toho, že sa snažíte hľadať riešenia, hľadáte len rozdiely a najmä dôvody na zbytočné názorové výmeny…
  Písala som že, MY VŠETCI SME DAV…
  Osobne píšem za tých, ktorým sa v médiách nedostáva priestor a na ktorých všetci kašlú…
  Ak chcete niečo zmeniť, tak by ste mali počúvať najmä tých, ktorých tento systém uvrhol do biedy a otroctva kapitalizmu a nevidia nádej na zmenu, práve kvôli tomu, čo som napísala vyššie.
  Jedinou možnou cestou je, nie filozofovať o tom, kto aký ľavicový smer uznáva, alebo kto založil akú stranu, či kto je aká osobnosť a prestať si hladkať vlastné ego, ale začať sa spájať a hľadať východiská a riešenie tejto biedy, ktorá tu je…

  Reply
 • 31. júla 2018 at 16:52
  Permalink

  Čo som sa dozvedel z príspevkov ?
  Som pravicový a chcem aby kradli moji pravicoví a nie smer.
  Nemám teoretické vedomosti a preto nemám nárok nič písať a na nič sa pýtať.
  Nezaložil som som žiadnu stranu a preto by som sa nemal ani vyjadrovať.
  Nenapísal som žiadnu knihu a keby som sem nenapísal bola by tu idylka a svet by bol jeden zázrak.
  Čo som sa nedozvedel.
  Ani jeden jediný názor o nákupe USA F16 stíhačiek za 3 000 000 000 = tri miliardy eur !
  Koľko diaľnic a nemocníc by sa za to dalo postaviť?
  To je tá kritika sprava.
  Kritika zľava je o tom čušať a ani slovo o tom nenapísať .
  Smer od roku 2006 nezaložil jediný štátny podnik.
  Štát nestaval diaľnice, nedodával IT systémy = počítače a ďalšie vybavenie pre štátnu a verejnú správu aj keď sa na to minulo viac ako 1 000 000 000 € = viac ako miliarda eur = 30 milárd bývalých korún !
  Prečo?
  Potom by nezarobili tí „správni naši ľudia“ obrovské peniaze a kuchárka v škole, školník, upratovačka nemajú ani v tabuľkách minimálny plat !
  Ľudia čakajú na vyšetrenia mesiace a zbytočne zomrie pre nedostatočnú zdravotnú starostlivosť za rok na Slovensku 11 000 ľudí ktorí mohli žiť !
  Štátny dlh za Smeru sa zvýšil z 26 miliárd 2006 na 44 miliárd a stále rastie. Keby nebolo kvantitatívneho uvolňovania a nízkych úrokov bolo by treba miliardy na krytie dlhu.
  Ľudí trápia úvery, pôžičky, exekúcie, nízke platy a vysoké životné náklady.
  Chudoba neklesá. Len bohatí bohatnú a chudobní chudobnejú…
  Slovensko sa NON stop rozkráda. Neplatí ústava ani zákony.
  Štát nefunguje. Chaos a hanba.
  Prispievateľov nezaujíma smer ktorý vládne.
  Vopchať hlavu do piesku a napísať ako uhorskí žandári pred mnohými rokmi strieľali do robotníkov.
  Ako je to na tom svete nespravodlivé a vyhýbať sa našim Slovenským problémom a ich riešeniam.
  Omieľať dokola nejakú antiglobalizáciu a ktorý pravičiar teda vyzýval?
  Proletári všetkých krajín spojte sa !

  Reply
  • 31. júla 2018 at 17:43
   Permalink

   Pán Zvolen, Vašim príspevkom absolútne nerozumiem, s Vami tá diskusia ide do stratena. Neobviňujte všetkých diskutérov, niektoré veci som Vám vytkol ja osobne, nie všetci diskutéri.
   Vy len kritizujete, ale do Vás som vlastne nepočul, ako to riešiť. Jediným Vaším riešením je odstaviť Smer od moci, ale nikde nepíšete, kým ho nahradiť. Pritom to by malo byť gro vašich príspevkov. Ako to napísala aj Iveta Hajdová, odstaviť Smer a nahradiť ho vládou SaS a Matovičom by bol pád z blata do hlbočiny.

   Samozrejme, že aj ja odsudzujem nákup F 16, zúčastňoval som sa zhromaždení proti zbrojeniu, proti vojnám. Ale napísať dnes článok o tejto téme nie je jednoduché, musíte sa trochu vyznať v probléme bezpečnosti vzdušného priestoru, ak lietadlá netreba, tak to zdôvodniť geopoliticky, v dnešných typoch lietadiel, cenách, prevádzke, údržbe. Čítal som diskusie na Pravda.sk k tejto téme, tak samozrejme je tam množstvo odporcov nákupu, ale pokiaľ nemajú o tejto téme hlbšie vedomosti, pravicoví odporcovia ich ľahko pritlačia k múru.
   Ak kladiete dôraz na túto tému, zozbierajte údaje a napíšte článok do DAVDVA, ak tam nebudú len Vaše typické nadávky, určite ho redakcia uverejní. Ste jednoducho negatívny typ človeka, namiesto toho, aby ste tému, ktorú považujete za dôležitú, sami spracovali a uverejnili, tak obviňujete iných. Takto sa autorita nebuduje.

   Reply
 • 31. júla 2018 at 20:00
  Permalink

  Imrich Juhár aj všetci kritici, ktorí ho nasledujú zabúdajú na jednu zásadnú vec – heslo my všetci sme DAV. Každý môže pridať ruku k dielu, každý môže urobiť krok pre zmenu. My nie sme vyčlenená sekta, ktorá seba pasuje k nadradenej inteligencii ako to robí bratislavská kaviareň, my dávame priestor všetkým zaujímavým nápadom a myšlienkam. Ale primitívne okydávanie, ohováranie a vyprázdnené kritiky skutočne žiadny zmysel nemajú. Nech sa páči, kto sa chce pridať, má priestor, ale kto bude len donekonečna kritizovať bez toho aby priložil ruku k dielu, tak nech navždy mlčí!
  Čoskoro vyjde článok, ktorý bude aj odpoveďou na podobné kritiky.

  Reply
  • 31. júla 2018 at 20:44
   Permalink

   Naučiť sa slušnej komunikácie a môžeme sa baviť o slušnosti. Ale nemám jediný dôvod mať k úcte vulgárneho agresora, ktorý ma tu uráža.

   Reply
 • 31. júla 2018 at 20:39
  Permalink

  a – VYKAJTE MI, pán Lukáš Perný …nie sme rovnaká kategória

  Reply
  • 31. júla 2018 at 22:01
   Permalink

   Klasika: Peter najprv zahodil flintu do žita a zavelil na útek z týchto diskusií:-). A teraz flintu znovu zdvihol.
   S Petrom sa už trochu poznáme a viem, že to nemyslí zle, len dokáže zrazu vykypieť. Ja to už poznám, rešpektujem, a viem, že onedlho sa zase vrátime k plodným diskusiám.

   Nemali by sme polemiky a oponovanie chápať osobne, nepriateľsky, ale chápať ich ako hľadanie efektívnych ciest do budúcnosti. Mali by sme sa chápať ako jedna veľká ľavicová rodina v celej svojej rozmanitosti, pestrosti, farebnosti. Alebo si vari niekto želá, aby sme boli šedivou ľavicou, všetci rovnakí, s rovnakými názormi. Je to to isté, akoby veľká stavebná čata, ktorá má postaviť 30 poschodový vežiak, skladala len z elektrikárov alebo kúrenárov. Ak chceme postaviť fungujúcu spoločnosť, tak potrebujeme rôzne profesie, rozmanité schopnosti, postoje.
   Ja si myslím, že k stavbe novej spoločnosti potrebujeme aj Lukáša Perného, aj Petra Zajaca-Vanku, aj Imricha Juhára a samozrejme Ľuboša Blahu…

   Reply
   • 1. augusta 2018 at 2:58
    Permalink

    Pán Antal, vaše príspevky sú odborné, vecné a nemám problém váš komentár zverejniť na DAVe2 kedykoľvek, napokon spolupracujeme preberaním článkov.

    Reply
 • 31. júla 2018 at 22:00
  Permalink

  Som veľmi prekvapená aké reakcie vyvolal môj článok…
  Myslím, že cesta k náprave spoločnosti bude veľmi dlhá a Slovensko sa bude musieť ocitnúť na úplnom dne, aby ľudia znova dokázali spolupracovať v mene lepšej a spravodlivej spoločnosti…
  Lenže nikto z vás milí diskutéri nechce vidieť, že na tom dne sa ocitnú práve tí, ktorí svojou prácou ťahajú túto spoločnosť a začínajú byť pre ostatných chudobnou spodinou, napriek tomu, že poctivo žijú a pracujú…
  Je mi veľmi ľúto, že moje slová vyvolali zbytočné hádky…Ale nebudem sa za ne ospravedlňovať…
  Mikrosvet debát je ukážkou toho, ako to funguje v skutočnom svete…

  Reply
  • 1. augusta 2018 at 2:59
   Permalink

   Nenechajte sa odradiť. Píšte ďalej.

   Reply
 • 2. augusta 2018 at 21:35
  Permalink

  Viacerí sa tu pohŕdavo vyslovili o praktickej využiteľnosti dobre teórie. V súvislosti s nepriateľským vyústením týchto polemík sa dá poukázať práve na praktickosť dobrej teórie. Teória v dnešnej turbulentnej a dynamickej dobe je najlepším duchovným zrakom a poradcom, lepším ako praktická skúsenosť. Ako som už písal v inom príspevku, každá veľká kríza (1928, 1968, 1988, 1998, 2008) znamenala zmenu charakteru doby, zmenu podmienok života ľudí. Čo do veľkej miery znehodnocuje predchádzajúcu sociálnu skúsenosť. Aj z tohto dôvodu dnes deti nechcú preberať niektoré skúsenosti rodičov a chcú žiť oddelene.

  V nedávnom príspevku Koho dnes chápať pod autentickou ľavicou som naznačil charakter súčasnej doby: Po r. 2008 sme vstúpili do makrosociálnej doby (triáda Biologická forma – Sociálna forma – Makrosociálna forma), poznačenej silnou diferenciáciou, pluralitou, rozmanitosťou a farebnosťou ľudských činností, hnutí. Teoretické vedomosti mi pomáhajú lepšie (liberálnejšie) sa vysporiadať s charakterom tejto doby, rôznymi postojmi v polemikách, pochopiť to ako prirodzenú tendenciu.

  Niektorí členovia KSS či ľavičiari pritom ešte stále dúfajú v zjednotenie do jedného subjektu a nie trieštenie strán, čo pokladajú za rozklad. Nevidia za tým nič prirodzeného, prirodzenú tendenciu, vychádzajú z praktickej skúsenosti komunistického hnutia spred 90, 70 či 50 rokov.

  Pre porovnanie nám môže slúžiť svet makromolekúl (triáda Atómy – Molekuly – Makromolekuly). Tak ako v tomto svete aj ľavicové strany sa nieže budú spájať do jedného subjektu, ale naopak, ďalej štiepiť. A kto nevyužije teoretické poznatky, tak bude bojovať proti tomuto trendu, namiesto toho, aby sa snažil tento trend uchopiť a využiť jeho pozitíva. Pretože má aj svoje pozitíva. 1. Dáva viac možností pre uplatnenie rozmanitých schopností, individuality človeka (komunistický liberalizmus v praxi). 2. Rozmanité subjekty lepšie, pružnejšie reagujú na dynamický, premenlivý charakter doby. 3. V globálnej deľbe práce sa lepšie zhodnocujú, dopĺňajú rozmanité schopnosti ľudí, vzniká produktívnejšia, efektívnejšia spoločnosť. 4. Tak ako vo svete makromolekúl dochádza k nespočetným kombináciám, ktoré vytvárajú novú kvalitu. 5.Sú prekonané staré rozpory, napr. aj medzi ľavicou a pravicou, sú prekonané vznikom rozporov na novej úrovni (protirečenie človeka a prírody).

  Život ako zásadne nová kvalita vznikol práve kombináciou protikladov, súperiacich protivníkov – DNK a proteínov. Takže možno práve kombináciou, spoluprácou, deľbou práce medzi rozmanitými subjektami súčasnej spoločnosti očakávať vznik novej kvality.

  Nechápme preto rozmanitosť a roztrieštenosť názorov, postojov ľavičiarov, naše polemiky ako veľké zlo, ale hľadajme v nich pozitívnu stránku, rozširovanie bohatstva ľudí v podobe bohatstva rozmanitých pováh, osobitostí, schopností, ako krok smerom do budúcnosti.

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *