Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Často môžeme byť jej znalcami a predsa s nami nepohne. Ak s vami dlho nič nepohlo je na čase siahnuť po jedinej a preto najlepšej tunajšej klezmerovej skupine  zvanej tiež Presßurger klezmer band.

Táto viac menej ,,slovenská“ kapela je skôr  známa u našich susedov hoci na scéne pôsobí už takmer štvrť storočie, no ich hudba už viac než dve storočia. Keďže je klezmer hudbou aškenázskych židov, spieva sa v jazyku  jidiš, čo je zaujímavá zmes hebrejčiny a nemčiny so štipkou slovanského akcentu, ktorý však zachytíme len ťažko.

O to skôr na nás od prvých rytmov zapôsobí klarinet, bez ktorého sa žiadna klezmerová  kapela nezaobíde. Nástroj dodáva hudbe príchuť tajomnosti a dômyselnosti, čo nás v kombinácii s výrazným zvukom huslí oživených pravidelným tempom bubnov doslova vťahuje do histórie tohto nesmierne zaujímavého štýlu.  Nezabúdajme však že klezmer je svadobná hudba čo dokazuje aj obsah jednotlivých skladieb. Na albume sa tieto svadobné oslavné piesne striedajú s ľúbostnými piesňami plnými nostalgie ale aj tragickou nôtou z prostredia európskeho geta. Hudobníci pristupujú k tejto hudbe stále novým a originálnym spôsobom, čo sa odráža v miesení rôznych hudobných žánrov.

Klezmer je proste hudba vše chuti, trpko sladkých rytmov ,rovnako ako hebrejské dejiny ktoré si v jej melódii podmania tak židov ako aj ,, gojmov.“

Mgr. Dominik Petruška, autor je učiteľ

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *