E-knihy a videá k storočnici Vladimíra Mináča

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Rok 2022 je výnimočný dvojstoročnicami štúrovcov, ale aj nasledovníka tak štúrovcov ako aj davistov, spisovateľa, esejistu a ľavičiara a národného dejateľa 20. storočia Vladimíra Mináča. Pri tejto príležitosti sme pre vás pripravili niekoľko špeciálnych e-kníh a videí.

Tento rok si pripomíname sté výročie narodenia Vladimíra Mináča (* 10. august 1922, Klenovec – † 25. október 1996, Bratislava), dlhoročného predsedu Matice slovenskej v rokoch 1974 – 1990 a výraznú osobnosť slovenskej kultúry. Jeho intelektuálny a profesijný záber bol široký; bol jeden z najvýznamnejších slovenských spisovateľov povojnového obdobia, publicista, scenárista, redaktor, literárny kritik, človek so silným ľavicovým a vlasteneckým presvedčením, aktívny účastník druhej svetovej vojny, ktorý si prešiel hrôzou internácie v koncentračnom tábore, od roku 1975 nositeľ titulu národný umelec a v roku 1998 mu bol udelený Rad Ľudovíta Štúra I. triedy in memoriam.

Mináč filozoficky nadviazal na generáciu davistov podobne ako napr. Miroslav Válek (a čo sa týka reflexie davistov v literárnej histórii a literárnej vede, nemožno zabudnúť ani na Karola Rosenbauma, Alexandra Matušku, Štefana Druga a ďalších).

Mináča preslávilo najmä dielo Dúchanie do pahrieb (1970), no ešte predtým napísal dielo Paradoxy (1966) (dominuje tu myšlienka, že vzťahy sú osudom človeka, tzn. ani človeka, ani národ nemožno interpretovať mimo spoločenských a historických vzťahov) a na Dúchanie nadviazali Zobrané spory Jozefa Miloslava Hurbana (1974).

Filozofiu dejín slovenského národa postavil na dvoch povstaniach dvoch storočí, pričom práve Slovenské národne povstanie považuje – aj pod vplyvom esejí Novomeského – za vyvrcholenie slovenského národného sebauvedomenia. Esej Povstanie je dovŕšením koncepcie, ktorú rozvíjal v dvoch predchádzajúcich knihách a napísal ju k jeho 30. výročiu. Mináč píše, že práve celonárodným povstaním „uskutočnil slovenský národ svoj najväčší, najvýznamnejší historický čin“.

ČÍTAJTE MINÁČA ONLINE NA SCRIBD

Vladimír Mináč, Návraty k Prevratu

Vladimír Mináč, Hovory M

Vladimír Mináč, Hovory M 2

Vladimír Mináč, Odkiaľ a Kam, Slováci

Vladimír Mináč, Sub tegmine

Vladimir Minač & Peter Holka: V košeli zo žihľavy

Vladimír Mináč, Dana Podracká: Paradiso

RARITNÉ VIDEÁ S VLADIMÍROM MINÁČOM

Vladimíra Mináča si pripomenula nedávno Matica slovenská triptychom podujatí, z ktorých sa na internete objavilo aj niekoľko videí:

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *