Ohne nad riekou a Vila Tereza, básnické zbierky Poničana a Novomeského

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Prinášame vám dve básnické zbierky DAVistov vydané v šesťdesiatych rokov. Prvá, elegantná malá knižka poém Ohne nad riekou od slovenského básnika, prozaika, dramatika, prekladateľa a DAVistu Jána Poničana (* 15. jún 1902, Očová – † 25. február 1978, Bratislava). Poničan nadviazal na tradíciu slovenských básnických klasikov (Ivana Kraska a Vladimira Roya). Druhá zbierka pochádza od jedného z najinovatívejších slovenských básnikov a hlavnej postavy DAVu, Laca Novomeského (1904 – 1976) a je venovaná venovaná Októbrovej revolúcii. Obe zbierky sú ilustrované akademickým maliarom, zaslúžilým umelcom, Ferdinandom Hložníkom. Prajeme vám pekný umelecký zážitok.

Ján Poničan: Ohne nad riekou on Scribd

Laco Novomeský: Vila Tereza… on Scribd

PODPORTE nezávislé médium.

Všetok obsah na tejto stránke je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na propagáciu stránky, aby sa o nej dozvedelo čo najviac ľudí.
Aj malá čiastka dostatočne pomôže.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Ohodnotiť článok

One thought on “Ohne nad riekou a Vila Tereza, básnické zbierky Poničana a Novomeského

 • 11. januára 2020 at 15:10
  Permalink

  Len malá pripomienka!
  Nejedná sa o vílu Terezu(víla-rozprávková bytosť) ako je to uvedené v nadpise,ale o dodnes stojaci dom v Prahe na Italskej ulici č.36 v ktorom od r.1922 sídlilo prvé veľvyslanectvo ZSSR v Československu!Dom niesol meno „vila Tereza“ :

   
  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Prepošlite článok emailom