Ohne nad riekou a Vila Tereza, básnické zbierky Poničana a Novomeského

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Prinášame vám dve básnické zbierky DAVistov vydané v šesťdesiatych rokov. Prvá, elegantná malá knižka poém Ohne nad riekou od slovenského básnika, prozaika, dramatika, prekladateľa a DAVistu Jána Poničana (* 15. jún 1902, Očová – † 25. február 1978, Bratislava). Poničan nadviazal na tradíciu slovenských básnických klasikov (Ivana Kraska a Vladimira Roya). Druhá zbierka pochádza od jedného z najinovatívejších slovenských básnikov a hlavnej postavy DAVu, Laca Novomeského (1904 – 1976) a je venovaná venovaná Októbrovej revolúcii. Obe zbierky sú ilustrované akademickým maliarom, zaslúžilým umelcom, Ferdinandom Hložníkom. Prajeme vám pekný umelecký zážitok.

Ján Poničan: Ohne nad riekou on Scribd

Laco Novomeský: Vila Tereza… on Scribd

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


One thought on “Ohne nad riekou a Vila Tereza, básnické zbierky Poničana a Novomeského

  • 11. januára 2020 at 15:10
    Permalink

    Len malá pripomienka!
    Nejedná sa o vílu Terezu(víla-rozprávková bytosť) ako je to uvedené v nadpise,ale o dodnes stojaci dom v Prahe na Italskej ulici č.36 v ktorom od r.1922 sídlilo prvé veľvyslanectvo ZSSR v Československu!Dom niesol meno „vila Tereza“ :

    Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *