Zdroj ilustračného obrázka – REMIX
Ekonomický komentátor Csaba Szailai píše, že za posledných 10 rokov sa ekonomický potenciál krajín V4, teda Poľska, Maďarska, Česka a Slovenska, s úhrnom 60 miliónov obyvateľov, takmer zdvojnásobil. Oproti priemernému rastu 2,4 % v rámci EÚ je rast V4 v priemere 4,3 %.
Niekoľko myšlienok z úvah o faktoroch, ktoré hrajú v prospech V4:
֎ Okrem Slovenska majú všetky krajiny V4 vlastnú menu, ktorá im dáva priestor na manévrovanie a menovú podporu proexportnej politiky. Export je orientovaný hlavne na Nemecko a Rakúsko, s veľmi dobrou bankovou a logistickou infraštruktúrou.
֎ Česko je tradične už od Rakúsko-Uhorska ekonomicky silnou krajinou a teraz sa do tejto roly vrátilo. Maďarsko po páde železnej opony dlho zaostávalo aj za Slovenskom, ale za posledné roky to už neplatí a Maďarsko sa ekonomickým rastom zaradilo zarovno ostatných partnerov vo V4.
֎ O ekonomickej sile regiónu svedčí aj to, že Česko, Poľsko a Slovensko tvoria 15 % obratu zahraničného obchodu EÚ. V porovnaní s Nemeckom je v tomto priestore ešte veľký potenciál rozvoja malých a stredných podnikov.
֎ Krajiny V4 si vytvorili solídny právny, politický a ekonomický základ spolupráce. Aby ostali v rámci EÚ motorom ekonomického rozvoja, mali by spolupracovať aj v rámci EÚ, aby spoločná legislatíva podporovala rozvoj nových technológií a foriem podnikania. Dôležité je pokračovať v rozvoji spolupráce a cieľom nie je vytvoriť „mini EÚ“ v rámci Únie, ale upevniť vzájomnú spoluprácu na takú úroveň, aká v posledných desaťročiach existovala na osi Nemecko – Francúzsko.
Článok končí optimisticky, že naše krajiny majú momentálne v rukách všetky tromfy. Do toho V4!