Evamária Veselská: Zmena by nastala, keby ľudí prestala ovládať chamtivosť a začali myslieť aj na ostatných

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Rozhovor pre DAV DVA poskytla mladá politologička, Mgr. Evamária Veselská, ktorá kandiduje aj v parlamentných voľbách.

Je potešujúce vidieť mladého človeka v ľavicovom spektre. Čo vás motivovalo k vstupu do politického boja? Všimol som si, že ste vyštudované politologička. Akej téme ste sa počas štúdia venovala?

Mojou prvou a najdôležitejšou motiváciou je niečo v živote dokázať a teda aj za sebou niečo zanechať. Vždy som mala v sebe nejaký pud, ktorý mi hovoril, aby som niečo robila, aby som sa zlepšovala, ja som už na základnej škole vedela, že chcem ísť na vysokú školu a vedela som čo chcem študovať, veľa mladých v tom veku ani nevedelo na akú strednú školu pôjdu nie to ešte či pôjdu študovať na vysokú školu. A čo mňa motivovalo vstúpiť do politického boja? Vždy som chcela robiť pre ľudí. Politika mňa zaujímala od mladosti a záujem o politiku sa ešte viac rozrástol pri štúdiu politológie.

Už na strednej škole som ostatným spolužiakom rozprávala o politike. Prioritne som sa venovala problematike politickej gramotnosti prvo-voličov, počas štúdia na vysokej škole som mala možnosť pracovať s mladými ľuďmi, ktorí ešte nemali právo voliť a zistila som aké veľké nedostatky majú títo študenti v oblasti politickej gramotnosti čo má vplyv na vývoj našej spoločnosti, keď takto nevzdelaní ľudia pôjdu k volebným urnám.

Ako si slečna predstavujete vy ideálnu spoločnosť, resp. aký ideálny politický model je podľa vás vhodný pre Slovensko?

Podla mňa by stačilo, keby ľudí prestala ovládať chamtivosť, začali myslieť na ostatných a hlavne skúsili sa niekedy vcítiť do kože iných ľudí, problémy v súčasnej spoločnosti vznikajú v dôsledku chamtivosti jednotlivcov. Ľudia akosi prestávajú byť ľuďmi. Spoločnosť sa delí na rovných a rovnejších. Namiesto spolupráce sa každý pozerá na seba a nerieši aký dopad to bude mať pre budúcnosť. Dôsledky pritom môžu mať devastačný charakter. Môžme to pozorovať aj pri otázke životného prostredia. Inak sa so súčasným nastavením systému, myslím tým parlamentnou demokraciou, stotožňujem.

Všimol som si, že len pár hodín po zverejnení vášho videa na vás zaútočili liberálni trollovia, ba dokonca redaktor jedného nenávistného denníka. Ste pripravená na tieto útoky? Mnohí ľavičiari, socialisti a národniari majú drsné skúsenosti s nenávistnými kampaňami. Je to dôsledok kampane, ktorá začala už v roku 2014 a pokračuje dodnes. Človek musí byť skutočne silný aby tomu odolal. Ako sa k týmto veciam budete stavať?

Slovenská republika je krajinou, v ktorej máme demokraciu a s tým súvisí aj sloboda prejavu. Ja si vážim, že v dnešnej dobe môžme povedať svoj názor. Avšak to, na čo narážate, je už otázka morálky jednotlivcov. Sloboda prejavu je vec jedna. Urážky na moju osobu je vec druhá. Každý si svoje svedomie musí spytovať sám. Ja som si bola vedomá toho, čo moja kandidatúra môže obnášať. Vždy sa nájdu jedinci, ktorí majú záľubu v tom niekoho urážať či zosmiešňovať, ja si cením každého pozitívneho ohlasu a hlavne podpory ako napríklad z vašej strany, nepoznáte mňa a aj napriek tomu mňa viete podporiť.

Nedávno sme vydali nedávno ročenku DAV DVA, ktorá nesie podtitul Čo robiť. Čo podľa vás treba robiť pre zlepšenie postavnie pracujúcich ľudí na Slovensku?

Čo robiť pre zlepšenie postavenia pracujúcich ľudí na Slovensku? Máme tu Zákonník práce, ktorý sa neustále novelizuje a ten určuje práva a povinnosti. V jednotlivých spoločnostiach, organizáciách alebo úradoch fungujú odbory, záleží len na zamestnancovi či sú tieto odbory funkčné alebo nie, veľa záleží kde každý človek pracuje, iné podmienky sú v štátnej správe, iné keď človek pracuje v súkromnej sfére, tam bohužiaľ štát nemá až také právomoci zasahovať, lenže dôvodom je rozvoj spoločnosti, tento rozvoj v sebe zahŕňa aj otvorenie trhu zahraničným spoločnostiam. Nedá sa zlepšiť podmienky všetkým pracujúcim na Slovensku keďže robia niektorí v štátnej a niektorí v súkromnej sfére, tieto dve oblasti sú veľmi odlišné. Avšak podporou odborov môže dochádzať k zlepšeniu podmienok pracujúcich, to však záleží aj od samotných pracujúcich, počula som aj také prípady, kedy chceli zamestnanci neustále zlepšiť ich pracovné podmienky a zvýšiť mzdu ale odmietli ísť do odborov, lebo by museli prispievať určitou čiastkou, lenže tou čiastkou podporujú práve ľudí, ktorí ich všetkých zastupujú pri rokovaniach so zamestnávateľom, všetko je to o ľuďoch.

Na záver, čo by ste odkázala čitateľom nášej revue DAV DVA. Stretli ste sa niekedy s menami pôvodných davistov ako Laco Novomeský či Vladimír Clementis?

Obidve mena sú mi známe, keďže som vyštudovala politológiu, ktorej súčasťou bola aj história slovenského politického myslenia. Novomeského považujem za Záhoráka a Clementis pôsobil v Skalici. Je potreba sa vrátiť k niektorým hodnotám, ktoré sa už dnes „nenosia“, ako napríklad skromnosť a medziľudské vzťahy. Čitateľom prajem šťastnú ruku pri voľbách veľa pokoja a pevného zdravia.

Ďakujeme za rozhovor.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


12 thoughts on “Evamária Veselská: Zmena by nastala, keby ľudí prestala ovládať chamtivosť a začali myslieť aj na ostatných

 • 29. januára 2020 at 18:51
  Permalink

  „Zmena by nastala, keby ľudí prestala ovládať chamtivosť a začali myslieť aj na ostatných .“
  MÚDRO!!!
  No a teraz už vôbec nerozumiem tomu, prečo je toľko vtipov o blondínach.

  Reply
 • 30. januára 2020 at 6:59
  Permalink

  Chýba informácia, že slečna Veselská je kandidátkou aktuálne vládnucej strany SMER-SD.

  Reply
  • 30. januára 2020 at 11:43
   Permalink

   Súdruh Čelko!
   Pýta sa dcéra matky: “ Chceš sa dať spáliť, alebo sa chceš dať pochovať do hrobu?“
   „Hovoria,“ odpovie matka, “ že sa mám dať vypchať.“

   Myslím, že rovnaký názor ako na tú matku, má na nás komunistov v súčasnosti väčšina Slovákov.
   Témou dneška je preto správnou voľbou zastaviť hrozbu devastačného kapitalizmu ČAPUTOVEJ/ americkej slúžky kapitálu/, PS/SPOLU, SS/pardón SaS/, Za ľudí, OĽANO, KDH, Sme rodina…Nebudem nikoho navádzať na to, ktorú stranu majú voliť; len týchto, preboha, NIE.

   Reply
   • 30. januára 2020 at 12:37
    Permalink

    Pani Kotrádyová, tých čo ste menovali, tiež odmietam. Ale ak aj nevyhrajú, tak tomu devastačnému kapitalizmu a americkému kapitalu poslúži zrejme Smer-SD. Doteraz im to išlo dobre.

    Nešlo mi ani tak o to, že tá slečna kandiduje práve za Smer, ale o to, že táto podstatná informácia v článku chýba. Ak by vyhral smer, tak by zrejme dostala nejaké dobre palatené miestečko na štátnom úrade. A možno aj jej známym a príbuzným by sa niečo ušlo. Nám by zas zostalo len ďalej snívať o politikoch, ktorých „prestala ovládať chamtivosť“.

    To prirovnanie s matkou možno nieje až tak úplne výstižné. Stretávam sa bežne s názorom ľudí, ktorí hovoria o tom čo bolo za socializmu lepšie a koľko zla priniesol kapitalizmus, a čo by sa dalo zmeniť. Ale oni neuvažujú o tom, že by volili strany, ktoré o sebe tvrdia, že sú ľavicové/komunistické/socialistické. Nedivím sa im. Ja som komunista a tiež ich nevolím.
    Berte tiež do úvahy, že značný podiel voličov nedokáže osloviť žiadna politická strana. Sú znechutený zo smerovania krajiny, ale nenechajú sa opiť faloštnými sľubmi politikov. Patrím medzi nich.

    Reply
    • 30. januára 2020 at 15:23
     Permalink

     Súdruh Čelko, ľudia sú znechtení a „neuvažujú o tom, že by volili strany, ktoré o sebe tvrdia, že sú ľavicové/komunistické/socialistické“?
     No tak potom dávajú priestor kapitalistickým, a keď vyhrajú tie ultrakapitalistické: SS/pardón SaS/, Za ľudí,PS/SPOLU, OĽANO, KDH, Sme rodina…, to bude mela; oslabia štát, bohatí budú ešte bohatší a chudobí budú ešte chudobnejší; nehovoriac o tom, že nás americkí jastrabi spolu s domácimi kolaborantmi zatiahnu do vojny…
     Ani mne sa nepáči smerovanie krajiny, ale môže byť horšie, oveľa horšie, hlavne pre obyčajných pracujúcich, a preto ja voliť pôjdem, kvôli Slovensku, kvôli čestným, dobrým a poctivo pracujúcim občanom Slovenska; z hĺbky duše neznášam špekulantov, podvodníkov, kapitalistov — pijavice, ktoré žijú z práce iných.

     Reply
 • 30. januára 2020 at 12:07
  Permalink

  Zmena by nastala aj ak by sa ľavičiari z Košíc a okolia rozhodli reagovať na skôr uverejnenú ponuku na zber šatstva, riadu obuvi a aj ostatných vecí potrebných pre komunitu v K N V. /Košickej Novej Vsi/.. Či budeme ľavičiari iba slovami? Ako naši politici ? A nie činmi ?

  Reply
 • 30. januára 2020 at 14:11
  Permalink

  súhlasím s Vami súdruh Ľuboš Čelko

  na davdva sa už boja uverejniť = kandiduje za smer
  pri tom iba a len smer tu vládne a davdva sú za zmenu ?!

  pani Kotrádyovú neberte vážne ONA ani nevie že americké stíhačky
  F16 za 2 000 000 000 Kúpila vláda smeru…

  na davdva nenájdete článok ako sa u nás kradne zo štátneho a eurofondov
  ONI idú zastaviť opozíciu aby sa mohlo kradnúť klamať a vraždiť ďalších 12 rokov

  a výsledok ? zvíťazí kotleba
  na toho tu na davdva nenájdete jedinú kritiku

  PS: najchamtivejší boli oligarchovia prosmerácky a smeráci za vlád smeru !

  Reply
 • 2. februára 2020 at 7:48
  Permalink

  Svet nie je tak jednoduchý, ako by ho chceli mať dogmatici…Nie je len dobré a zlé, ale je široký priestor medzi tým. A zabúdajú (v intelektuálnom nedostatku), že komu, ako/ v akom čase (dobe), na ktorom mieste… Nie som fanúšikom pseudodemokracie zastupiteľskej partokracie- viem však, že dilémou volieb nie je či sa náš protektorát (s mnohými protektormi) stane suverénnou krajinou, nie je v ponuke vystúpenie z NATO a ukončenie EU diktátu. Volebná otázka znie zostaví vládu SMER-SD alebo kiskoidi? To môžete rozhodnúť… Môžete akceptovať sponzormi propagovaný ( a americkou ambasádou organizovaný) pravicový puč, alebo sa mu ubrániť. Neverím, že Sulíkovi, Biháriovej či ˇKiskovi oligarchovia sú morálnejší, ako tí z pozadia SMERu…Viem, však, že SMER musí brať ohľad na záujmy ľavicových voličov ( lebo iní ho nebudú voliť) a pravicový konglomerát rešpektuje len voličov, ktorých si na svoj obraz zmanipuloval ( médiami, v školách, korupciou mocou a „žiarou reflektorou“). Iste, Smer nie je dobrou voľbou, ale pravica je horšou…(a ešte poznámka k alternatívam- Chmelár s Harabínom sú samoľúbi perónisti, ktorí robia čiernu prácu pre pravicu- ich prepadnuté hlasy oberú SMER o možnosť zostaviť vládu. Komunisti so symbolikou Komunálnych služieb Serede / pozrite si nové, moderné logo KSS/ už nemajú silu ani k účasti, a Kotlebova ĽSNS je plná „hlavohrudí“, obťažkaná retrofašistickými víziami, v riziku ich ovládnutia oligarchami až toxická /na ich dušovanie o neúplatnosti, bonmot J.S.Leca: …každý sa dá kúpiť, je to len otázka ceny….)

  Reply
 • 2. februára 2020 at 9:43
  Permalink

  Re:Juraj Janošovský: Nevedel som, že som „hlavohruď“, Juraj…pomerne výstižnú analýzu „si si pokazil“ tou motlitebnou úlitbou /obeťou v mene ANTIKOTLEBIZMU, ale to je preto, lebo si nikdy neprečítaš skratku tej parlamentnej strany, ktorá v parlamente navrhuje rozumnejšie zákony ako SSD (vidíš ako v skratke ten SmerSD blbo znie?) – a tá skratka sa dá dešifrovať ako Ľudová strana NAŠE SLOVENSKO – to Kotlebovci tam nechali pre kontinuitu ako keď bolo KSS-SDĽ (a vieš, že to už komunisti neboli). V tomto prípade ide o ľudovú stranu, lebo je masová a ide o NAŠE SLOVENSKO a nie o „tátokrajinu“.
  Programové priority podpísalo päť (5!) politických strán – áno, i ja za Ľudovú stranu Naše Slovensko, veď som tam na pozícii 73, a môžem Ti potvrdiť, že diskusie pri tvorbe priorít boli tvrdé a v hospodárskych bodoch i pre Teba a ľavičiarov bolo presadené to neuveriteľné: potravinová a energetická sebestačnosť, vrátenie strategických podnikov do vlastníctva štátu, tvorba štátnych podnikov pre výstavbu bytových domov pre mladé rodiny, jediná zdravotná poisťovňa, ZDRAVOTNÍCTVO podľa Ústavy SR teda zadarmo pre občanov, atď, atď…aj suverenita hospodárskych a sociálnych zákonov SR nad bruselskými z EÚ…bol som v Ružomberku na zhromaždení Ĺudovej strany Naše Slovensko, boli tam kandidáti z celého Slovenska, ženy zdravotné sestričky a opatrovateľky, lekári, poľnohospodári, inžinieri, doktori práv, ekonómovia…len tú „hlavohruď“, Juraj, som nestretol – kde sú? Aha, v Progresívnom Slovensku…a tí hádžu kamene/možno budú nabudúce granáty ako na Majdane…nik nepozdravil na stráž a nik tam nehajloval…ako ked na predvolebnom mítingu ľudovcov (prečo kotlebovcov?) propagujú fašizmus mladí Antifa a ukazujú hákové kríže (i ked prečiarknuté – (asi tak ako keby školská mládež na toaletách prečiarkovala ten pohlavný znak a myslela si, že potom je to legálne?)…! aha a to som odpovedal iba Tebe a nie pod tému článku.

  Reply
 • 2. februára 2020 at 9:58
  Permalink

  Želám slečne AnnaMárie, aby ju voliči zvolili do parlamentu a budem veľmi rád, ak sa tam s pani magistrou stretnem a povyprávame sa o tom, ako sa robí ZMENA, ako analyzovať sily odporujúce a sily podporujúce zmenu, čo je rovnováha síl /možno i politických/ a aké opatrenia pre zmenu kedy nasadiť – dlhodobá civilizačná zmena, strednodobá organizačná zmena, alebo rýchly zvrat /turnaround/ či už podľa manažérskeho guru J.Slattera alebo českého politika V.Klausa experimentálne uskutočňovaného „šokovú terapiu“ . Na rozdiel od slečny magistry Veselskej nie som politik a neskúsenosť už som stratil – chcem do zákonodárneho zboru kvôli zmene statusu Slovenska z hospodárskej kolónie Európy na opäť sebestačné národné hospodárstvo – ozaj Vám želám, aby sme sa tam stretli a spolu bojovali za zákony o hospodárskom a sociálnom povznesení slovenského ľudu.

  Reply
 • 2. februára 2020 at 12:00
  Permalink

  Re:Juraj Janošovský
  Ak sa mám vyjadriť k Vami postavenej „volebnej otázke“,tak som na rozpakoch,lebo situácia necelý mesiac pred voľbami je u nás taká,že strana Smer-SD vládu so 100% istotou vládu nezostaví!A to ani v prípade,že by získala aj 30% voličských hlasov,čo je ale nepravdepodobné.Tá strana má totiž podobne ako ĽSNS nulový koaličný potenciál,pokiaľ v nej budú pp.Fico a Blaha.Keď som sa už zmienil o ĽSNS,tak by bolo dobré,keby niekto(napr.p.Zajac-Vanka)poučil p.Kotlebu,že detinské excesy niektorých členov jeho strany týkajúce sa prejavov ich náklonnosti k „Slovákštátu“a Hitlerovi sú pre stranu kontraproduktívne a uberajú mu hlasy najmä starších voličov.
  Otázka ľavica vs.pravica je podľa môjho názoru v tomto predvolebnom čase irelevantná,lebo verejný diskurz sa dnes uberá smerom ku riešeniu otázok spojených s migráciou,obhajobou práv najrôznejších menšín a denacionalizáciou Európy.SMER vyhrával voľby najmä tým,že akcentoval svoj národne-sociálny program a prízvukoval presadzovanie národno-štátnych záujmov,kresťanských a sociálnych hodnôt.No a to je v príkrom rozpore s „ľavičiarstvom“ako ho vnímajú dnešní reformovaní „eurosocialisti“,pre ktorých sú ľudské práva menšín včítane tých sexuálnych nadradené právam väčšiny a slovo „národ“ v nich vzbudzuje neovládateľný odpor a hnus.
  A tak je na stole otázka ! Je dnes naša opozícia (PS-Spolu,Žaludi,SaS a zdá sa,že aj KDH pod vedením Hlinu) ľavicová,alebo pravicová keď sa stotožňuje s politikou EÚ a v plnej miere prijíma aj „Európske hodnoty“?A ako a čím sa strana SMER-SD bude po odchode pp.Fica a Blahu líšiť od PS-Spolu?
  Moja prognóza výsledkov volieb je taká,že vládu sa poskladať nepodarí nikomu a Čaputová vymenuje vládu úradnícku.A keďže politické postoje tej dámy sú známe,nemožno pochybovať o smerovaní takej vlády.
  Rozdiel medzi ľavicou a pravicou bol vždy v pohľade a prístupe k ekonomike.Dnes sa tieto rozdiely zredukovali na to,že ľavica trochu upraví ZP v prospech pracujúcich a pravica to po svojom nástupe vráti do pôvodného stavu.Ľavica presadzuje úľavy na daniach pre chudobnejšiu a strednú vrstvu a tlačí na zvýšenú daň pre bohatých.Tým ale vytláča bohatú podnikateľskú sféru do daňových rajov,čo v konečnom dôsledku znamená menej peňazí pre sociálne programy ľavice.A tak do kolečka…bludný kruh,oblbovák.

  Reply
 • 3. februára 2020 at 11:29
  Permalink

  Zaujímavé čítanie. V diskusii. Ak by som volil stranu smer tak určite si nevyberiem dedkov na popredných miestach kandidátky, ktorí sú tam akurát na správne stláčanie tlačítok alebo dvíhanie rúk a podlizovanie sa vedeniu. Ľavicová strana a nemá na svojej kandidátke ani jedného robotníka, či roľníka. Ak sa pozriem na webovú stránku kotlebovcov mrazí ma s jej vzhľadu a farby pretože pripomína mi to gardistov z obdobia slovak štátu. Pred asi 8 mi rokmi keď sa ešte nehanbili za propagovanie fašizmu som ich zo Sobraniec vyháňal. Teraz, keď aj niečo činia, nielen rečami, tak ľudia ich začínajú „žrať“ na rozdiel od ľavice, ktorá len melie prázdne reči o “ tomto “ štáte. A skutek utek. Strana smer sklamala, keď mala absolutnú väčšinu v parlamente a do ministerských pozícií a vedúcich funkcii v štáte i do europarlamentu nasáčkovala pravičiarov. Nebudem ich menovať. Už sú za vodou.
  Mimochodom včera som odniesol niečo do komunity, ktorú som spomínal v predchádzajúcom mojom príspevku. Aj v mene DAVDVA. Dúfam, že im to poslúži.

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *