Fico chce zdaniť banky: Pozrite sa na úrokové sadzby a koľko platíte a rozhodnite sa…

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Na novej tlačovej konferencii navrhol predseda strany Smer-SD ďalšie ľavicové a pro-ľudové opatrenie – zdanenie bánk. Fico pripomenul, že banky sú sprivatizované („Slovensko nepatrí žiadne banky, sú to všetko banky v cudzích rukách“) a zisky z nich idú do zahraničia. Pripomenul nehoráznosť ziskov v bankovom sektore. Fico dokonca pripomenul možnosť vybrať si peniaze z bánk. Na svoj Facebookovom profile uviedol:

MIMORIADNY ODVOD BÁNK PRINESIE NAVIAC 130 MILIÓNOV EUR?

Sme svedkami toho, že neustále rastú poplatky za využívanie bankových služieb, zatiaľ čo úroky na vklady občanov sa blížia k nule. Dokonca je vysoko pravdepodobné, že sa úroky na vklady slovenských občanov môžu dostať na mínusové hodnoty. Komerčné banky si musia byť vedomé, že štát sa nebude týmto praktikám nečinne prizerať.☝
Pritom čistý zisk slovenských bánk po zdanení sa očakáva v tomto roku na úrovni 700 miliónov eur!
Strana SMER – SD chce zvýšiť mimoriadny odvod z 0,2 % na 0,4%. ✅
Toto opatrenie prinesie na budúci rok do štátneho rozpočtu naviac sumu približne 130 miliónov eur!

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne




10 thoughts on “Fico chce zdaniť banky: Pozrite sa na úrokové sadzby a koľko platíte a rozhodnite sa…

 • 5. novembra 2019 at 13:25
  Permalink

  Áá – zvolebnieva sa. A SD nám už tradične „ťahá“ doľava ….

  A čo takto zriadiť už konečne štátnu banku, aby súkromné bankovníctvo nemalo občanov v hrsti, keďže je dnes už nezákonná povinnosť mať svoj osobný bankový účet ?

  A komunisti ? Nič ?

  Reply
 • 5. novembra 2019 at 14:27
  Permalink

  Takže :

  Čistý zisk po zdanení a osobitnom bankovom odvode je 700m €.
  Rentabilita vlastného kapitálu bánk v SR je 11 % pričom v EZ je to 6,5 %.

  Ak by mala byť RVK v SR 6,5 %, potom by ČZpZaOBO klesol o 290m € na 410m €. Zvýšením OBO z 0,2 na 0,4 % sa dosiahne výnos o 130m € vyšší, teda 260m €.

  Pýtam sa – a kde je zvyšných 290-260 = 30m € – či nie sme trochári a doprajeme nešťastným bankám, neschopným poriadne platiť radových zamestnancov ?! Alebo ako správnym otrokom sa nám patrí držať nad priemerom RVK v EZ ?

  A ďalej – je nejaký dôvod na „jednorázovosť“ zvýšeného OBO, keďže OBO končí v roku 2020, a podľa slov precedu nejako (zatiaľ) nepočítajú s jeho pokračovaním ?

  A napokon – rada „vyber peňáze pri žiadnych úrokoch“ je pekná blbosť, nehodná rozumného človeka ! Peniaze v banke predsa nemáme len kvôli úrokom, ale aj kvôli ochrane pred zlodejmi, či škodovými udalosťami – či vy nie s. preceda ?! Od ľavicového politika by som skôr očakával kormidlovanie smerom k štátnej banke, slúžiacej občanom a štátnym podnikom a úradom.

  A komunisti čo ? Zase spíme ?

  Reply
 • 5. novembra 2019 at 16:56
  Permalink

  Zdanenie bank sa premietne do zvýšenia poplatkov, ktoré zaplatia ich klienti.

  Reply
  • 5. novembra 2019 at 20:19
   Permalink

   Presne tak…a kto sú klienti? Väčšinou pracujúci ľudia, ktorí poctivo platia aj dane, odvody atď. Zas na to doplatia tí slušní…

   Reply
  • 6. novembra 2019 at 11:45
   Permalink

   Pán podpredseda Fico sa však tvári, akoby tie zvýšenia daní mali zaplatiť zahraniční bankéri.

   Reply
 • 5. novembra 2019 at 19:57
  Permalink

  Je to trochárske a polovičaté gesto. Fico by mohol zmeniť štátnu SZRB (áno, klame, štát ešte stále má svoju banku, ale robí len veľmi obmedzené bankové činnosti) na retailovú banku, ktorá by prijímala vklady aj od občanov. SZRB by mohla poskytovať základný účet pre občanov zdarma a okrem toho v plnej výške garantovať vklady. Určite by bolo účinnejšie pôsobiť na trhu ako konkurencia, než snažiť sa o nepopulárnu štátnu reguláciu.

  Reply
 • 6. novembra 2019 at 11:38
  Permalink

  Vyššie dane pre banky znamenajú, že my klienti zaplatíme viac na poplatkoch. Následne pribudnú vyššie sumy na účtoch členov Smeráckej mafie, zbohatlíkov a ďalších príživníkov profitujúcich z okrádania štátu.

  Reply
 • 6. novembra 2019 at 12:13
  Permalink

  Účel osobitného bankového odvodu:

  „Uhradené odvody sú štátnymi finančnými aktívami, ktoré sa vedú na samostatnom mimorozpočtovom účte.
  (2)
  Výnos zo štátnych finančných aktív podľa odseku 1 sa stáva súčasťou týchto štátnych finančných aktív.
  (3)
  Štátne finančné aktíva podľa odseku 1 sú účelovo určené na krytie nákladov spojených s riešením finančných kríz v bankovom sektore a na ochranu stability bankového sektora Slovenskej republiky.“

  Nejde tu teda o žiadne dane ani príjem do štátneho rozpočtu.
  Mimochodom, keď sa tento odvod zaviedol, banky dostali úľavu pri odvode do fondu ochrany vkladov. Nuž, čistá ľavica …

  Reply
 • 6. novembra 2019 at 16:58
  Permalink

  Niečo by som chcel podotknúť k populistickému pseudoargumentu, že banky si každé zvýšenie dane (odvodu) premietnu do zvýšenia poplatkov pre klientov.

  1. Automaticky tým legalizujete právo bánk na určitú „mieru zisku“ podľa ich vlastného uváženia.

  2. Viac ako 10 rokov mám účet v banke zadarmo. Nie ako „privilegovaný klient“, v mojej banke majú všetci klienti účet zadarmo. Áno, je to pomerne malá banka. Ale viete vysvetliť, prečo trojica najväčších bánk (Sporiteľňa, Tatra, VÚB) má poplatky len za vedenie účtu (základný balíček) vo výške najmenej 5 € (Sporka 5,90)?

  3. Prečo si myslíte, že práve Fico je zodpovedný za poplatkovú politiku bánk, keď najvyššie poplatky za účet platia tí klienti, ktorí prakticky „nebankujú“ a majú len niekoľko operácií mesačne, ale klienti, čo majú veľa peňazí a v banke sú skoro denne majú účty zadarmo.

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *