Google potvrdzuje tristný výsledok „protifašistických“ protestov

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Politológovia a politickí komentátori sa vo všeobecnosti zhodujú, že organizovaním nátlakových „protifašistických“ protestov, ktoré pozostávajú prevažne z rómskych osadníkov a vytláčajú mítingy Kotlebovcov – ĽSNS preč z verejných priestranstiev, sú kontraproduktívne a kotlebovcom skôr pomáhajú získavať nových voličov. Zdá sa, že tieto názory potvrdzujú aj výsledky vyhľadávania na Google.

Na výsledky z Google však musíme pozerať inak ako na klasické prieskumy verejnej mienky. Jednak na internete si vyhľadáva informácie len časť voličov a jednak údaje z Google Trends sú relatívne, takže ich môžeme použiť len na porovnávanie, nie na odhad konečného výsledku.

Stúpa záujem o voľby

Na nasledujúcom grafe, ktorý si nižšie popíšeme podrobne, je prehľad určitých vyhľadávaní za posledných 30 dní. Orientačne najdôležitejšia je červená línia vyhľadávania slova „Voľby“. Predpokladáme, že informácie o voľbách a kandidátoch za jednotlivé politické strany si vyhľadávajú prevažne nerozhodnutí voliči, prvovoliči, alebo tí, čo ešte váhajú. Je to zrejme len malá časť voličov, ale z hľadiska prebiehajúcej kampane pre strany najdôležitejšia, lebo len v tejto skupine voličov môžu strany získavať nové hlasy.

…a súčasne aj o ĽSNS

Ako druhú líniu si všimneme vyhľadávanie strany Kotlebovci – ĽSNS (fialová). Predovšetkým je viditeľné, že táto línia je pomerne vysoko, takmer sa v posledných dvoch týždňoch približuje k červenej línii a lokálne vzostupy červenej línie sprevádzajú aj lokálne vzostupy fialovej. Znamená to, že zrejme väčšina ľudí, ktorí v poslednom mesiaci vyhľadávali informácie o voľbách, vyhľadávali aj informácie o ĽSNS. Súčasná liberálna opozícia mala tieto informácie priamo z terénu a toto je zrejme ich motivácia, prečo pristúpili k nátlakovým akciám – chceli zabrániť ĽSNS v získavaní nových voličov.

Najvyššie vzostupy červenej (voľby) a fialovej línie (ĽSNS) je zreteľne korelovaný s udalosťami v Košiciach a v Levoči. Ilustruje to aj žltá línia, ktorá reprezentuje vyhľadávanie mesta Levoča. Najdôležitejšia informácia grafu je však tá, že udalosťami v Košiciach a Levoči nenastal pokles trendu fialovej línie, skôr naopak – línia prudko vzrástla a trend rastu, zdá sa, pokračuje.

Košice a Levoča boli šokom

Paradoxne nevzrástol trend rastu červenej línie (voľby) a po udalostiach v Košiciach a Levoči stagnuje. Môže to znamenať (aj súčasne) dve veci:

 • neférovosť týchto akcií niektorých ľudí šokovala natoľko, že sa rozhodli nevoliť – a výsledkom teda bude znížená účasť;
 • poklesol podiel nerozhodnutých – vplyvom týchto aktivít sa mnohí ľudia rozhodli a už si nepotrebujú hľadať informácie na internete.

„Protifašisti“ si nepomohli – pomohli ĽSNS a Smeru

Akciami v Košiciach a Levoči totiž „protifašisti“ zrejme vôbec nezabodovali vo svojich cieľových skupinách. Ilustratívne uvádzame líniu KDH (zelená), lebo s týmito nátlakovými akciami prišiel ako prvý Hlina a na tejto línii by bol najviac zreteľný dlhodobý trend po ich uskutočnení. Zelená línia je však po celý mesiac zúfalo rovnobežná s osou X. Google Trends nedovolí zobraziť viac ako 5 línií, preto sme z opozičných zvolili len jednu – KDH, ale žiadna z nich (ani Kiskovci, ani Trubanovci), nemajú viac pozoruhodné línie ako KDH. A týka sa to aj SNS, ktorá s týmto zápasom nemá nič spoločné.

Do pozornosti je treba zobrať aj líniu strany Smer – SD (modrá), ktorú ešte pred nedávnom takmer všetci v opozícii odpisovali ako pomaly umierajúcu. Modrá línia má však tiež od začiatku mesiaca rastúci trend a ten sa po udalostiach v Košiciach a Levoči ešte zdynamizoval a je miestami pozoruhodne komplementárny k fialovej línii (ĽSNS). To by mohlo naznačovať, že ak sa aj podarilo časť voličov odradiť od voľby ĽSNS, títo pravdepodobne neskončia u liberálnej opozície.

PODPORTE nezávislé spravodajstvo

Vážení priaznivci DAVuDVA , od 1 decembra Vám prinášame aktuálne spravodajstvo, komentáre, analýzy, eseje a rozhovory. Mame množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Bez Vašej pomoci sa však ďalej nepohneme.


Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


16 thoughts on “Google potvrdzuje tristný výsledok „protifašistických“ protestov

 • 28. januára 2020 at 14:47
  Permalink

  Vypustili džina z fľaše, už ho nikto nechytí. Anarchia!
  Každý proti každému, všetci proti všetkým.
  Liberálni fašisti organizujú protesty proti fašistom, smiešne.
  Budem sa opakovať:
  SOCIALIZMUS=HARMÓNIA
  KAPITALIZMUS=DISHARMÓNIA

  Reply
 • 28. januára 2020 at 18:01
  Permalink

  Zaujímavá analýza. Inak aj keď to sem nepatrí, z verejných informácií o počte voličov „cudzincov“ sa už hovorí o čisle okolo 50 000. Pokiaľ si pamätám, tak vo Vašej analýze daného javu ste takúto možnosť myslím nepotvrdili. Hovorí niečo nové k danej veci Google?

  Reply
  • 28. januára 2020 at 20:27
   Permalink

   Ďakujem za záujem. Čo sa týka toho počtu voličov zo zahraničia, tak z čísla 50 tisíc je asi 4000 tých ozajstných „cudzincov“, ktorí majú aj v zahraničí trvalý pobyt. V podstate je to v súlade s predtým publikovanou analýzou.
   Vtedy nám Google prezradil, že drvivá väčšina záujmu o voľby zo zahraničia smerovala zo Slovenska a z Čiech. To číslo 50 000 tvoria z drvivej väčšiny občania Slovenska s trvalým pobytom na Slovensku a tieto obálky na voľby zo zahraničia sú vlastne len formou „voličského preukazu“, lebo obce si ich zároveň s odoslaním obálok vyčiarkli zo zoznamu voličov. Takže táto forma voľby by mal potenciálne zvyšovať účasť, nič viac.
   Na druhej strane – to, prečo som tú analýzu vtedy napísal, bolo varovanie pred potenciálom (dnes vieme o počte 50 000) na falšovanie výsledku. Vôbec mi totiž nie je jasné, ako majú obce zabezpečené, aby „niekto“ na mená týchto ľudí nevystavil falošné voličské preukazy a aby nevolili na ich mená iné osoby v iných obciach. Pokiaľ mi je známe, konsolidáciu zoznamov voličov na celoštátnej úrovni nikto nerobí.

   Reply
 • 28. januára 2020 at 18:49
  Permalink

  Je zlé protestovať PROTI fašizmu.
  Treba byť ticho a s fašistami pripravovať a schvaľovať“ústavné zákony“…

  Môj starý otec bol v povstaní a bojoval proti fašistom.
  Mal teda radšej vstúpiť do Hlinkovej ľudovej strany, alebo byť ticho a sedieť za pecou.
  Naozaj ľavicové a veľmi úderné čo autor napísal.
  Čo všetko sa na DAVDVA nevymyslí ako obhajoba smeru.

  Reply
  • 28. januára 2020 at 20:45
   Permalink

   Pán Zvolen, vy ste robot? Vari nedokážete pochopiť celé myšlienky, len kľúčové slová?

   Reply
   • 29. januára 2020 at 8:56
    Permalink

    pán Moravčík

    to čo mi chýba na Slovensku sú činy

    Ak nesúhlasíte že treba bojovať s fašizmom NAPÍŠTE to PRIAMO.
    Ak CHCETE ukázať ako sa BOJOVAŤ má napíšte to PRIAMO AKO.

    Jasne a otvorene.

    Ja s fašizmom nesúhlasím a PROTESTUJEM ako viem.
    Podporujem „Všetkých“ čo sú PROTI prejavom fašizmu !
    Fašizmus je zlo a nebezpečenstvo aj v dnešných dňoch.
    SOM PROTI fašizmu a akýmkoľvek prejavom ktoré ho podporujú !

    Reply
    • 29. januára 2020 at 13:11
     Permalink

     Vďaka za priamu otázku. Takže:
     1. Boj s fašizmom je iná téma, netýka sa tohto článku. Snáď len v tom, ako spomenula pani Kotrádyová, že tak ako to robia Kiska a Hlina, tak sa to robiť nemá (hlavne preto, že výsledkom je pravý opak).

     2. Súhlasím, že boj proti fašizmu je stále aktuálny, ale dnes ho stelesňuje oficiálna vláda na Ukrajine podstatne viac, ako ktokoľvek na Slovensku. Nemôžem veriť Kiskovej úprimnosti, keď má plné ústa boja proti fašizmu a pritom podporuje chuntu na Ukrajine. Takže ako píšete, nie proklamácie, ale činy (a výsledky) sa počítajú.

     3. V politickom boji musí existovať nejaká kultúra. Všetci musia používať primerané prostriedky a vždy dodržiavať zákony. Ak sa „my“ budeme považovať za dobrých a spravodlivých, tak tým skôr musíme aj v boji proti fašizmu dodržiavať zákony a chovať sa kultúrne. Predsa sa nemôžeme chovať horšie ako tí „fašisti“. Ak morálna integrita nie je pre Vás dostatočný dôvod, tak aspoň kvôli pragmatizmu – ihneď stratíme sympatie mlčiacej väčšiny a tá sa prirodzene prikloní k oponentom, ktorí sa môžu tváriť ako ublížení.

     4. Možno najdôležitejšie. Ide o boj proti fašizmu – ideológii, nie proti „fašistom“ – ľuďom. To znamená, že ľuďom sa musí nechať priestor, aby sa ideológie zriekli a vzdali sa jej cieľov a prejavov. Preto neverím úprimnosti terajších „protifašistov“, ktorí sú pripravení integrovať migrantov, moslimov, inak sexuálne orientovaných a niektorí dokonca aj pedofilov, ale nie sú pripravení integrovať „bývalých sympatizantov fašizmu“.
     Ľudia, ktorí nie sú schopní akceptovať, že človek sa vyvíja a nie sú schopní akceptovať zmeny sociálnych štruktúr vo svojom okolí – práve takí sú nebezpeční. Sú zdrojom sústavného rizika konfliktov. A nedá sa počítať s ich podporou pri transformácii spoločnosti na spravodlivejší systém. Dokonca mám obavy, že oni by skôr siahli po násilných a neľudských riešeniach, než ich protivníci. Nie je relevantné, že by pri tom mávali dúhovou vlajkou a bannermi s ružovým srdiečkom.

     Reply
  • 28. januára 2020 at 20:46
   Permalink

   Ale áno, pán Zvolen, má sa bojovať proti fašizmu, ale takto: KSS FB — video /9: 00/ PRAHA – včera 27.01.2020 „Květiny pro Koněva“75. výročí osvobození koncentračního tábora Osvětim
   Pořádá Skupina „Za pravdivou historii“
   VYPOČUJTE SI TO! I tú mladú DÁMU Petru /priezvisko som zle počula/; stojí to zato.
   Takto sa bojuje proti fašizmu, pán Zvolen; nie panákmi ako je Kiska a i., ktorí si robia z antifašistických protestov predvolebnú kampaň. Panákmi ako je Kiska a spol., ktorí si užívajú milióny a ostatných držia v koncentrákoch chudoby, nezamestnanosti, sociálnej vylúčenosti…
   Títo ľudia nesú dôstojne zástavu Vášho starého otca./Mimochodom, hlboká úcta Vášmu starému otcovi, pán Zvolen!/

   Reply
   • 29. januára 2020 at 9:01
    Permalink

    pani Kotrádyová

    za posledné roky to boli smer = fico a aj blaha a SPOL
    ktorí HLASOVALI s fašistami a tak prijali „ústavné zákony“ !!!

    tak veľmi chcete odpútavať pozornosť do zahraničia
    len aby ste TO nevideli, nepočuli a nevyjadrili sa k tomu nášmu SLOVENSKÉMU!

    Činy sú najdôležitejšie!
    Tak podporujte spoluprácu s fašistami a hrajte sa že bojujete!

    Na SLOVENSKU voľby vyhrajú fašisti a POTOM si môžete gratulovať.

    Reply
    • 29. januára 2020 at 9:22
     Permalink

     Vy ste normálny, pán Zvolen? Ja spolupracujem s fašistami, odpútavam pozornosť od zahraničia, nevyjadrujem sa k Slovensku?
     Áno máte pravdu, na Slovensku vyhrajú fašisti, tí liberálni – PS/SPOLU, SaS, Za ľudí, OĽANO, KDH, Sme rodina…ekonomickí predátori, ktorí by najradšej zrušili štát, čiže aj Vás.
     Ja sa na nič nehrám, Vy sa hráte na bojovníka proti fašizmu, a pritom podporujete ten ekonomický – KAPITALIZMUS /pripomeniem Váš výrok: „Áno, kapitalizmus sa mi PÁČI.“/

     Reply
 • 30. januára 2020 at 7:55
  Permalink

  Ďakujem obidvom
  aj pán Moravčík aj pani Kotrádyová že ste to POTVRDILI =

  OPAKOVANE ste rovnako ako celý DAVDVA
  CELKOM vynechali KOTLEBOVCOV = nenapísali ste nič čím sa
  dištancujete od nich a že sa dištancujete od spolupráce smeru s nimi !
  viete že po voľbách budú spolupracovať so smerom

  SUPER boj proti fašizmu

  Reply
  • 30. januára 2020 at 10:26
   Permalink

   Pán Zvolen, Vy ste naozaj ako naprogramovaný. Osobne ja nemám nič spoločné so stranou Smer, ani so stranou ĽSNS. Vôbec nemôžem ovplyvniť, čo robia teraz a čo budú robiť po voľbách, môžem ovplyvniť len jedným hlasom. To, čo odo mňa chcete, je ako keby som sa mal dištancovať od zatmení Slnka.

   Ešte raz, dôrazne a naposledy Vám chcem oznámiť, že sa nikdy nebudem dištancovať od žiadnych ĽUDÍ. Budem sa strániť určitých ideológií, činov a prejavov a medzi také, okrem fašizmu, bude patriť aj demagógia a narcizmus. Takže kým sa tak budete prejavovať, budem len rád, ak ma nebudete zahrnovať svojou pozornosťou.

   Reply
 • 30. januára 2020 at 11:27
  Permalink

  Pán Zvolen, a ešte som nenapísala nič, čím by som sa dištancovala od MARŤANOV.
  S Vami diskutovať, to je ako komunikovať so stenou.

  Reply
 • 2. februára 2020 at 1:12
  Permalink

  Kašlite preboha „na Zvolena“, ten provokuje rovnako ako progresivisti v Nitre a Trnave. Všimnite si ale jedného nového prvku: Boli viackrát prekročené hranice napádania inými politickými stranami predvolebného mítingu Ľudovej strany Naše Slovensko – Kotlebovci (ozaj, prečo nik nevypisuje celý názov parlamentnej strany? Nehovorte že tu niet miesta….).
  Až keď už nelitajú iba nadávky a Petflaše, dokonca vajíčka, ale lietajú kamene a viditeľne sa schyľuje na týchto kontra-protestoch k násiliu a ku krvi, až tu sa premiér SR Pellegrini „spamätal“ a „varuje všetkých …(ozaj, prečo nie menovite?) aby sa správali slušne a vyvarovali sa fyzických útokov…Prečo? Lebo už si aj premiér uvedomuje, že sa to môže ZVHRNÚŤ – už sme to videli na Majdane, budú obete na oboch stranách, padne vláda, zrušia sa voľby – zahraničný scenár už asi je, len kto to režíruje?
  Ale môže sa to zvrtnúť i opačne: Všetci videli Jánošíka a zúfalý výkrik: „BIJÚ NÁS!“ keď sa do zboja vybrali mnohí slovenskí mládenci: Môže to skutočne zelektrizovať voličov, aj tých 40% čo sedia doma a nevolia a nevolia….

  Reply
  • 2. februára 2020 at 13:03
   Permalink

   Áno, presne toto! Kiskovci a Trubanovci vedia, že tými nátlakovými akciami nedosiahnu viac hlasov. Podozrivo sa na mítingy Ľudovej strany Naše Slovensko – Kotlebovci sústreďujú viac ako na vlastné. Zrejme už prišli na to, že regulárnymi voľbami moc nezískajú a všetko smerujú k tomu, aby po voľbách mohli spochybniť ich výsledok a vyhnať ďalších ľudí do ulíc na „majdan“.
   Príznačné je aj to, že v Levoči osadníci tie kamene nehodili. Majú v sebe predsa len viac zábran ako tí z okolia Trubana a Beblavého.

   Reply
 • 5. septembra 2020 at 14:05
  Permalink

  Treba si uvedomiť, že Kotleba je predovšetkým neonacista.

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *