Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

VÝSTREL Z AURÓRY

Auróra alebo Titanic? Vrátime sa do pokojného a zmysluplného sveta práce, solidarity a mierového spolunažívania s každým, kto o to bude usilovať, alebo budeme naďalej tlačiť pozliepanú euro-nato-plť na pohrebisko k brehom Halifaxu? Ak by sa dala zmerať hmotnosť klamstiev, ktorú menševici od kapitálu denne vyprodukujú, aby hlupákov dole udržali pokope a v poslušnosti, v násobkoch by prevýšila hmotnosť doteraz vyprodukovaného CO2. Menševici a hlupáci s nimi, ničia planétu, ale i seba a nás, duchovne i fyzicky.

Ponovembrový režim existuje 28. rok a čoskoro zavŕši tretiu štvrtinu z času komunistov. Aj podľa malej násobilky, dosť na porovnanie. V čom je lepší, humánnejší, slobodnejší, demokratickejší, mierumilovnejší; v súčte: ľudskejší? U nás, i vo svete.

Prečo drvivá väčšina spoločnosti ledva prežíva? Prečo máme toľko bezdomovcov a žobrákov? Prečo naše ženy v masovom meradle robia slúžky a na utajený polovičný úväzok aj iné; v Rakúsku, Nemecku a inde? Prečo sa nám rozpadla a rozpadá rodina? Prečo sa mládež odcudzuje histórii, vlastenectvu, ale aj vlastnej rodine? Prečo sa z práce či z dôchodku nedá dôstojne existovať? Prečo je kúpa knihy, vrátane detskej rozprávkovej, pre väčšinu rodín luxusom? Prečo vznikli veľké sociálne skupiny, ktoré sme v slovníku politického klamstva, rozumej korektnosti, označili za sociálne neprispôsobivých? Prečo nás kŕmia rozdielnymi potravinami? Holokaust je označenie pre zničenie ohňom, toto je zničenie nekvalitou, podradnosťou a koloniálnou neúctou. Nový triedny priateľ to robí náhodou, alebo zámerne? Čo si od toho sľubuje? Náš priestor? Neopakujú sa metódy a ciele fašizmu, len oveľa, oveľa sofistikovanejšie? A utečenci, pre hlupákov, a pre lumpeninteligenciu, ako fair-macht? Konečné riešenie, ale pre koho?

Prečo nám médiá servírujú toľko bludov a klamstiev? Nemali by byť autori drvivej väčšiny TV programov, či filmov súdení a trestaní za šírenie morálneho úpadku a za zločiny proti ľudskosti? Prečo vymývanie mozgov, aj s masovým zapojením nano umelcov, prekročilo všetky estetické i etické hranice? Redaktor spravodajskej televízie, za prítomnosti pohlavárov Matice slovenskej a Múzea SNP v BB, postaví Sovietsky zväz na rovnakú úroveň ako fašistické Nemecko pri rozpútaní II. svetovej vojny, a oni to prejdú mlčaním! Nie je to urážka obetí, ale aj nesmierneho utrpenia, ktoré priniesli sovietski vojaci pri porážke nemeckého fašizmu? Ale aj názorná ukážka úrovne médií a všelijakých hav-znalcov histórie? Nemali by sedieť za mrežami svojej obmedzenosti, nadutosti a nevzdelanosti, a nie v tak vážnych inštitúciách?

Darebáci v drahých oblekoch, s platmi v tisíckach eur, len tak od stola, formulujú a vydávajú svoje predstavy o histórii za skutočnú históriu. Nech si len na týždeň obujú vojenské kanady a idú sa plaziť do blata a do zimy a hádzať po sebe zaistené granáty a použité volebné lístky. Aby vedeli, čo je to mier! Aby si ho vážili a bojovali zaň. Aby ho nezosmiešňovali a neurážali. Strata zmyslu pre zodpovednosť a realitu ako smer? Ľahostajnosť a karierizmus sú cestou vpred? Darebáctvo, strata súdnosti a nie len v politike, ako norma?

Kapitalizmus, na čele s USA, denne a celosvetovo dokazuje, že vyčerpal svoje historické právo na existenciu. Jednoducho, nedokáže zabezpečiť – aj napriek technickému a technologickému pokroku a stále ešte jestvujúcim zdrojom Zeme – dôstojný a mierumilovný život ľuďom práce. Aby sa udržal pri moci generuje vojny a konflikty, podnecuje k nenávisti a neznášanlivosti. Úplne bez zábran, až arogantne, vytvára nepriateľské vzťahy všade tam, kde cíti možnosť vojnového konfliktu. Namiesto riešenia skutočných problémov podsúva vykonštruované a dobre načasované miestne, alebo globálne pseudoproblémy, s nacionalizmom na čele. Ako to robil v histórii vždy a pred veľkou vojnou zvlášť. Hlupáci dovolia?

USA chcú byť jednotkou vo svete. Prečo nie? Aj ich v tom podporíme. Ale nie v zabíjaní, v obchode so zbraňami, v používaní chemických zbraní, vo vymývaní mozgov, v násilí všetkého druhu, v klamaní a ohlupovaní. Nech sú jednotkou v solidarite a pomoci chudobným, zaostalým a bezmocným; doma i vo svete. Bude to najlepšia cesta ako odstrániť terorizmus, vojny, a utečenecké krízy. Ako vyviesť z biedy a beznádeje desiatky miliónov pologramotných a chudobných ľudí, ktorých majú doma.

Na hranice s Ruskom, naše vyštrngané NATO, prisúva z USA tanky, zbraňové systémy, nakúpených a zmanipulovaných globálnych žoldnierov. Poliaci k tomu dodávajú ružence, pobalťáci s Ukrajincami svätenú vodu. A Rusko začne okupáciu týchto území až vtedy, keď tam bude dostatok tohto agresívneho hnoja. Ak použijeme len formálnu logiku, ak by nad takou agresiou Rusko uvažovalo, vykonalo by ju dávno pred prísunom týchto nakúpených nešťastníkov. Jeden, zverbovaný z Rumunska, na TV-kameru povedal, že sa teší, že bude blízko domova. A naozaj bude, len v akej forme?

O pomere síl pred útokom, ako kľúčovej taktickej podmienke bojového úspechu, to niekedy vedel aj veliteľ čaty v ČSĽA. Velil len 30 vojakom. Dnes to nevedia, ani nechcú vedieť pritupení ministri obrán, ani ich bezpohlavné štáby. A velia tisíckam vojakov. Lebo všetci sú len hercami a platenými šaškami, na vojnách zarábajúceho, smrtonosného vojensko-priemyselného komplexu amerického a európskeho. A ak sa na toto divadlo budeme dívať len so založenými rukami, skončíme v hirošimskom pekle. Trampovia na pochod proti mieru sú odhodlaní a pripravení.

Podľa českej TV, tamojšie obyvateľstvo s nadšením víta Českom prechádzajúce kolóny amerických žoldnierov. Blahoželáme. V tradíciách treba pokračovať, aj keď zatiaľ sa to ešte nevyrovná natrieskanému Václaváku, keď také isté obyvateľstvo, s rovnakým nadšením, vítalo nemeckých fašistov, a prisahali vernosť Hitlerovi. Na blížiace sa výročie tejto udalosti už môžu posielať pozvánky. Nová Európa, ako spod Národního múzea davu Pražanov, vtedy sľuboval predchodca Gottwalda, ich neminie. Len kto im, až príde čas, zorganizuje májové povstanie? A akú novú tabuľu vyvesia k názvu pražského letiska? Zde Byla Praha! Alebo: Zde, Za Husáka, Byla NAŠE Praha.

Francúzsku poslankyňu v europarlamente zbavia imunity a idú súdiť za to, že na svojich stránkach zverejnila zábery mučenia a popráv zo strany islamského štátu. Že sú nevhodné. Prečo potom, podľa rovnakej metodiky, nezakážu a netrestajú aj za zábery z koncentračných táborov? Tie sú vhodné? Veď ukazujú na rovnaké mučenie a zabíjanie. Aký je v tom rozdiel? A takýto parlament, táto nadpassová, pozliepaná a dobre platená lumpeninteligencia, rozhoduje o osudoch Európy! O nás, o Slovensku. Kapitalizmus v kocke, hlupákom a idiotom do každej rodiny.

Chaos povýšili na atribút každej minúty, každého dňa.

Nemáme šancu žiť a pracovať v pokoji. Byť zdravým a tešiť sa zo života. A tí, čo sa modlia, alebo chcú modliť, zisťujú, že len strácajú čas. Strácať čas je hriechom, a nie len preto, že je to dar nenahraditeľný. Na obzore, ako vždy, sú dve možnosti, dve lode, len sa treba správne rozhodnúť.

Drvivá väčšina sveta žije v chudobe, biede a bez nádeje na lepšiu budúcnosť. A zároveň, menševická drť sa ide udusiť z množstva pinkódov. Muži v najlepších rokoch sa nemilujú so svojimi ženami, ale s obrazovkami a tonami výpis-papierov všelijakých bánk, búrz, fondov či poisťovní. Nezmysly im nahrádzajú zmysly. Atómy a molekuly šťastia, kryté poznaním a ochotou poznávať, zahadzujú lebo uverili, že je to nepotrebný odpad. Ako socializmus; na smiech. Zmyselnosť a poéziu, tak krátku a krehkú, bez ktorej by sa naše bytie neodlišovalo od ríše zvierat, zabíjame zhora i zdola. Pohľad na výpis z účtu je viac ako Stvoriteľova láskavosť: budete jedna myseľ a jedno telo. Ak budete chcieť. Ponovembráci nepoznajú. A ani nechcú, ani skúsiť, ani porovnať. Lebo toto jediné sa nedá vygoogliť, ani kúpiť. Hlupáci dole, úspešné deti ponovembra, množiace sa geometricky, v tom všetkom majú hokej. Darebáci hore zisky; ešte aj zo vstupného.

Má takýto svet právo na existenciu? Toto chcel Stvoriteľ? Ako to myslel s darom slobodnej voľby, keď musel – s trpkým, až škodoradostným úsmevom – predpokladať talent u svojich milovaných; voličov hlupáčikov? Teológia ako učenie i ako ideológia v koncoch?

Ak sa dá vymodliť lepšia budúcnosť, prečo sa to nikdy a nikde ešte nepodarilo? A v Oswienczime až vtedy, keď prišla Sovietska armáda. Málo alebo zle sa ľudstvo modlí? Alebo tí, čo by to mali viesť a inšpirovať, byť príkladom, ak sedia v parlamente alebo vo vláde – alebo vo Vatikáne – tak nečinia? A prečo?

Dvoj či trojpápežstvá, ako všetko zlé a falošné, môže existovať a aj existuje, aj vtedy, ak nie je navonok, rozumej de iure, aj inštitucionalizované. Dôkaz: pozrite sa ako ste od prevratu a koho, volili. Zodpovednosť a vinu za terajší stav nenesú len politici, ale, a predovšetkým, ich voliči. Tí, svojou naivitou, hlúposťou, či darebáctvom ich stvorili a volebným lístkom im vdýchli život.

Rozkradnutie národného majetku, bombardovanie Juhoslávie, obe udalosti ako špičky terajšieho darebáckeho a zločineckého režimu, sú len výsledkom zlej voľby. Paradoxne, s dominanciou voličov, ktorí sa označujú za kresťanov a národniarov, za Slovanov. Krv na rukách za zločiny ponovembra, za zabité deti v Srbsku, za zavraždenie viac ako pól milióna detí v Iraku, za nešťastie na Ukrajine, aj za kruté a nedôstojné umieranie bezdomovcov, za masovú chudobu, za beznádej, za rozpad rodiny, za nekvalitné potraviny, za vyhrážanie sa Rusku vojnou, nemajú len úspešní politici, ale aj ich dezorientovaný volič hlupáčik. Hlupota bez rozdielu vzdelania, veku či pohlavia. Bez hlupákov dole by darebáci hore vyschli ako rastlinka bez vody.

Najkvalitnejší a najúčinnejší vedecký ateizmus tak, paradoxne – a v histórii nie prvý raz – sformulovali a úspešne generujú tí, čo sa denne hlásia k viere a vyšším cieľom. Boja sa Stvoriteľa, vyzývajú a nabádajú k viere a morálke, ale len potiaľ, pokiaľ to neohrozuje ich chamtivosť a mamonárstvo. Ich moc, majetky a zisky. Ich triedne ciele. Maskované táraním o slobode a demokracii. Pre názornosť, rímsko-katolícka eseročka v Česku svojimi reštitúciami, cca za dva roky, dosiahla viac ako štátna ateistická výchova za poctivých 40 rokov! Pedofília kňazov, a iné ich trestné činy, sú len žlto sa tváriacim bonbónikom na pekelnej torte. A až sa splní ďalší sen tejto eseročky, sformulovaný ešte za socializmu, to jest odluka cirkvi od štátu, ateisti bez modlenia dosiahnu svoj cieľ. Cirkev ako inštitúcia, ak je bez kontroly, chová sa až príkladne ateisticky. Dokument z Vatikánu, známy ako Pakt z katakomb, je plný dôkazov. Ale i nádejí, a nie len pre veriacich.

Prečo všetky, a nielen veľké náboženstvá, nikdy nedokázali udržať mier na regionálnej, alebo svetovej úrovni? Neraz ani medzi sebou. Neudržali mier, ale ani nevytvorili sociálne spravodlivú spoločnosť. Kde je chyba? Rúhame sa, ak kladieme takéto otázky? Ale pýtať sa nie je hriech. Hriech je konať zlo.

Kto je zodpovedný za tento stav? Nebesá? Ale kde sú vlastne? Zem je guľatá a z každého miesta na nej, ak ukážeme hore – kde sa teologický predpokladá, že sú – ukazujeme vlastne na všetky smery. Nebesá sú všade okolo nás? Alebo: aj v nás? Nebol to vlastne pôvodný plán? Utajený? Nie, len spojený a podmienený poznaním a prácou. Prácou na sebe a v prospech všetkých. A až tam niekde, nie skôr, vznikajú a jestvujú nebesá. Lebo kde sú nebesá, existuje harmónia, solidarita, radosť z obyčajných vecí a udalostí, z bytia vôbec. Človek človeka nezdiera, nevykorisťuje a neohlupuje. A muži nevedú vojny, ale sa nekonečne milujú so svojimi ženami. Nebol náš socializmus k tomu bližšie ako terajší ponovembrový zločinecký a darebácky režim?

Ak marxisti hovoria o aktívnej úlohe jedinca či sociálnych skupín, vrátane tried, nemajú pravdu? Chcú len prácou, bez vykorisťovania, bez zaberania cudzích území a zdrojov, bez zničujúcich vojen vytvoriť pokojný svet. Svet pre ľudí. Prečo sa to nedarí? Prečo sme takýto smer opustili? Lebo, napriek varovaniu, aj biblickému, sme sa vydali do rúk falošných prorokov. Na pražskej Letnej na čele s malým, ale zlostným konateľom rímsko-katolíckej eseročky; pamätáte sa? A takíto konatelia, aj dnes, od Kyjeva, cez Washington a Varšavu, až do strojovne Titanicu, nežne – s ružencom v jednej a s bombami v druhej ruke – penia ďalej. Prezlečení do rúcha baránka klamú a ohlupujú.

Čas plynie a dialektika kvantitatívnych a kvalitatívnych zmien sa blíži k bodu zlomu. Ako supernova, keď sa jej končí hviezdny čas. Hegel aj Marx, a mnohí ďalší, snáď ani nespávajú a vedia prečo. Negácia negácie je neodvratná. Z tričiek zúri Che Guevara. Deň potom sa blíži. Aký bude? Záleží len na nás, elánisticky pripomína Jožo Ráž.

 

x x x

 

Keď sa rodil ponovember, aby sme pripomenuli, spojili sa hlupáci a darebáci. Hlupáci zdola, spod tribún; darebáci zhora, spod intelektuálnej a morálnej spodiny. V jednote je sila. Chorobné ambície, urazená ješitnosť či zakomplexovanosť ako vstupenka na tribúnu a neskôr aj do lóže nesmrteľných. Lumpeninteligencia priam triumfálne zavrhla objektívny a pokorný pohľad na prácu našich predkov. Aj na ich chyby a omyly, na ich statočnosť a úprimnú túžbu meniť svet k lepšiemu. Aby bol k žitiu, nie len k mamonu, či tupej vystatovačnosti sa bohatých, neobmedzených práv exekútorov, k chudobe, strachu a vojnám.

Vtedy i teraz sa zabudlo a zabúda, že ich svet bol povojnový, plný chaosu, nedostatkov všetkého druhu, ale aj sirôt, neúplných rodín, maskovaného zločinu, šmelín a špekulácií, veľkého prezliekania (a nie len gardistických) kabátov, organizovaného zločinu a organizovanej destabilizácie; hádaj odkiaľ, a tak zákonite i radikálnych riešení a rozhodnutí. Bolo treba obnoviť vojnou rozvrátené hospodárstvo, Američanmi zbytočne zbombardovanú bratislavskú Apolku či plzenskú Škodovku, ale aj udržať integritu krajiny, dať ľuďom prácu a chlieb. Bez pevných a strážených hraníc sa to nedalo. A utečenci to znova pripomínajú. Čas nebol našim spojencom, a spojenci zo Západu len kalkulovali ako v nevojne dosiahnuť staré koloniálne ciele. Marshallov plán ako pasca bol nachystaný.

Obstáli by sme v takomto svete lepšie ako naši dedovia či otcovia? (Aj keby sme mali k dispozícii dnešné informačné technológie?) Máme právo ich len tak súdiť a znevažovať? Ich chyby, či omyly nie sú na smiech, ale vzácnou školou poznania. A ku každému poznaniu treba pristupovať s úctou a pokorou. Toto hlupáci a darebáci nevedia, nemajú na to patričnú intelektuálnu a morálnu výbavu; majú len ciele ako žiť lepšie na úkor druhého.

Hlupáci sa tešia, že majú slobodu a demokraciu na západný spôsob. Že nemusia chodiť do práce, že na 8. marca nemusia svojim mamám, ženám, či kolegyniam doniesť kvety a poďakovať za ich lásku a nepretržitú starostlivosť. Že sa môžu slobodne vysmievať z 1. mája, sviatku práce, lebo ho slávili komunisti. Že nemusia v električke či autobuse uvoľniť miesto starším, či tehotným ženám, že nemusia rozprávať a chovať sa slušne, že v lete nemusia na brigády na polia či do fabrík. Že nemusia nič. Ani nič vedieť. Takúto slobodu projektoval Stvoriteľ? Komunisti to netajili a pre tento typ slobody porozumenie nemali. Práca, zodpovednosť, úcta a poriadok sprevádzali aj stvorenie Sveta. V genetickom kóde stvorenia a to každého a na každej úrovni, sú tieto všeľudské hodnoty atributatívne zakomponované. Teológovia všetkých krajín, je to tak?

Vo Švajčiarsku ešte v prvej polovici 70-tych rokov 20. storočia ženy nemali volebné právo. V USA, desaťročie predtým, černosi a farební vôbec nemohli spoločne s belochmi sedieť v kine, kaviarni alebo autobuse. Only white bol tak rozšírený nápis, vrátane WC, ako u nás neskôr nezabudnuteľné heslo: Havel na Hrad. Naši Rómovia, v rovnakom čase, už zväčša žili v bytovkách a murovaných domoch. A nikto na nich nepoľoval, ani ich v noci, s horiacimi pochodňami, nevyháňal z obydlí. Ku-klux-klan bola legálna teroristická organizácia.

Japonsko v čase svojho najväčšieho rozmachu vykazuje najväčší počet detských samovrážd. Konkurujú mu Fíni a Švédi a s Nórmi aj v samovraždách dospelých. Pápež sa ešte v 60-tych rokoch minulého storočia nechal nosiť na nosidlách, nanoteologicky si mysliac, že bude bližšie k nebesám… Neboli sme, v rovnakom čase, inde a ďalej? Nebola naša sloboda, náš typ demokracie i ľudských práv, na vyššej a ľuďom práce aj dostupnejšej úrovni? Našu ostražitosť, pred dnes evidentným zlom, zradila samozrejmosť?

 

x x x

 

K pojmu hlupák, II. časť

Hlupáci sa tešia, ale darebáci viac a z toho, že majú hlupákov. Aby mali hlboký a uvedomelý pocit slobody a demokracie, dovolia im poštrajkovať, prejaviť zlosť i hnev, či prísť až pod parlament. Dovolia im hádzať volebné lístky s menami a stranami od výmyslu sveta. Pluralita hlúpostí ušitá na mieru každému hlupákovi. A jeho rodine.

Hlupáci sú ako gravitácia. Nedajú sa eliminovať. Iba zničiť: povýšením do stavu poznania. A rovnako ako gravitácia, existujú len tam, kde je dostatok primeranej hmoty, temnej hmoty darebákov. Tí im vytvárajú, diktujú a kreslia, obežné dráhy a pohyby v galaxii kapitálu. Hlupákom stačí pohľad na oblohu sľubov. Ale aj strachu. Darebákov teší pohľad na oblohu svojich majetkov, ziskov, moci a svojich verných hlupáčikov. Žiaľ, vývojové štádium hlupáka nie je konečné. Ak je úspešné, mení sa v idiota.

Vesmír nášho bytia môže byť, podľa marxizmu, ale i kresťanstva, aj iný. Nezabiješ, nepokradneš, cti svojich rodičov; na začiatok úplne postačí. Návrat v čase je fikcia, ale návrat k poznaniu je jediná alternatíva, než všetko nezvratne pohltí gravitácia čiernej diery: vojny a nekontrolované násilie všetkého druhu a nie len z USA.

Novembrový prevrat 89 nebola náhoda, ani dielo z alkoholickej a limonádovej dielne Party 77. Taktiku dodali tí istí, čo pripravili a vykonali holokaust, čo si robili zálusk na územie, zdroje a genetický fond Sovietskeho zväzu, ale i náš. Len s novým šarmom. Prvé útoky sa neviedli na socializmus, to by im neprešlo. Hlupáci dole, najmä vo fabrikách, by to pred generálnym štrajkom odhadli ešte správne. Dav, či masa nemá rozum, má len psychózu. Bolo treba túto bio-masu vytvoriť. Namiešať. Hitler, ich triedny učiteľ, to doviedol do dokonalosti. Stačilo len dodržať jeho receptúru a pokyny. Rozdať svetre a čapice. A hlupákom trikolóry.

Útok sa viedol na to hlavné, na vedúcu politickú silu spoločnosti, na KSČ; najprv ju znevážiť, na jej chybách – skutočných i vykonštruovaných – pourážať, zosmiešniť – lebo tomu hlupáci radostne rozumejú – a potom odstrániť. Rovnako ako v modernej vojne, prvé útoky sa vždy vedú na politické a veliteľské centrá krajiny. Lebo vojsko bez velenia už nie je armádou.

Čím sú dnešní pracujúci, a najmä rozprášená robotnícka trieda, bez im oddanej politickej sily? Akú majú, tvorcovia hodnôt, úctu a váhu v spoločnosti? Kedy boli naposledy na Hrade u prezidenta? Kedy ich v TV ukázali pri práci vo fabrike? Čo si presadili, koľko a ako zarábajú, aké majú dôchodky, akú dôchodkovú vekovú hranicu si vymodlili, koľko platia za plyn a elektrinu, za vodu, za byty, za pôžičky, za lieky a za knihy; a ako radostne a plnohodnotne žijú, za vysviečkovaných 28 rokov? A to hlavné ešte len príde, ako a v akom svete budú žiť ich deti? A to bez rozdielu, či zdedia majetky alebo chudobu! Dedí sa všetko, milí kresťania, tak ako dedičný hriech! Zapáľte si sviečku…

Pracujúci, a nie len u nás – lebo to bolo majdanský dobre koordinované – sa vzdali svojej politickej avantgardy a z tých súčasných, ktoré sa im vždy v novom šate, osobitne pred voľbami núkajú a predvádzajú, už každého bolí hlava. Psychiatria denne a v priamych prenosoch. Za socializmu kľúče od oddelenia nosil lekár, teraz ich majú blázni a psychopati.

Absurdistan politického boja a politických strán útočí už aj v USA. To, čo odtiaľ desaťročia úspešne vypúšťali do sveta, financovali, podnecovali a organizovali – aby chaos fungoval – sa im dnes zaslúžene vracia domov. A teroristické útoky v Anglicku, vo Francúzsku, Nemecku, Belgicku či inde, to nie len dokresľujú, ale stávajú sa systémovým prvkom života bývalých koloniálnych mocností. Tak ako tieto krajiny týrali, vyvražďovali a zotročovali; ako vykrádali svojich blížnych a milovaných, ako ich bombardovali a ničili – pre ropu alebo iné zdroje – za to dnes platia životmi, pokojom a permanentnou neistotou. Ale, žiaľ, nie len oni. Kapitalizmus sám, svojou podstatou, si v globálnej lodenici stavia Auróru. Posádka je pripravená, stačí iskra a nikto nevie kedy a kde vyšľahne plameň. Kapitál si sám, svojou nenásytnosťou a bezohľadnosťou, vytvoril a modeluje svojho hrobára; Marx.

Trumpov útok na Sýriu, predtým Bushov na Irak, na základe vedomého a hrubého klamstva, aj na pôde OSN, je aroganciou porovnateľnou len s Hitlerovým videním sveta. V USA už zabudli, že vo vietnamskej vojne, z ktorej po rokoch nakoniec zutekali s výpraskom, použili cez 75 miliónov litrov toxických látok!: agent orange, agent blue, dioxíny; ale aj napalm a drogy pri mučení zajatcov. Bolo to najväčšie použitie chemických zbraní v doterajšej ľudskej histórii! Koho to a za čo idú trestať, alebo poučovať? Nemali by začať u seba?

Natrumpovaná americká veľvyslankyňa pri OSN, s výrazom srdcervúceho orgazmu – mali ho aj naši us-analytici, keď sa v TV zrána tešili americkému útoku – ukazuje fotografie detí a obetí chemických zbraní. Vinníka treba potrestať, ale najprv vinu preukázať. Zatiaľ, a to je preukázané, by mohla s rovnakou vášňou, i rozhorčením, ukazovať fotografie tisícok detí, ktoré USA brutálne zavraždili v Juhoslávii, predtým vo Vietname, a nie len v dedinke My Lai. Ukázať môže aj fotografie viac ako 500.000, čítaj päťstotisíc, zavraždených irackých detí. A čo Líbya, Sudán, Somálsko, Afghanistan?

Belgický kráľ, tam kde je dnes sídlo európskej únie a NATO, keď si kolonizáciou sprivatizoval Kongo, dal do začiatku 20. storočia vyvraždiť cez 10 miliónov ľudí! Bola to viac ako polovica jeho obyvateľov. Prekážali jeho chamtivosti a ziskožravosti. Nemal Hitler dobré kresťanské vzory? A nie len v tejto kráľovskej rodine; v rovnakom duchu sa chovali všetky európske panstvá. Financovali aj puč proti čílskemu prezidentovi Allendemu, aby spolu s USA tam nastolili fašistický režim. Oni sú zodpovední aj za neuveriteľné mučenie čílskych žien, a treba im to pripomínať. Pinochetovi vojaci im vkladali do vagín živých potkanov alebo ich na veľkých priestranstvách nútili k masovej masturbácii. Aj vojaci, ktorí na to dozerali, páchali samovraždy. Na akých tradíciách, hodnotách a na akej morálke je vystavaná naša nepotopiteľná únia, naše milované NATO? Nežijeme v hriechu, ak žijeme v takýchto zväzkoch, bratia v Kristu?

To, čo vykonali americkí chrabrí a nadrogovaní žoldnieri v malej vietnamskej dedinke, a nebola jedinou, by sa v rámci boja proti fašizmu, ale aj zábery z Chile, mali premietať pred každým celovečerným filmom. Ale aj každej návšteve prezidentského paláca, alebo mládeži pri besedách organizovaných Ústavom pamäti národa. Demonštrácia sily zhodením „matky všetkých bômb“ v Afghanistane je zároveň demonštráciou civilizačného i mravného úpadku vládnucich amerických štruktúr. Slovo matka, ktoré vo väčšine jazykov znie takmer rovnako, ako to svojho času s láskou pripomenul E. M. Remarque, je výsmechom životu ako takému. Matky nevraždia, matky život dávajú. Pomenovať tak bombu je názornou ukážkou arogancie a úpadku. Dna. Je to ich DNA.

Bez mihnutia oka, ako cvičené opice, to v TV správach prečítali aj slovenské presstitútky. Aj to je dôkaz akú výplň nosia v hlave, a že za peniaze všetko. Pre doplnenie, na atómovú bombu, ktorú USA zhodili na Hirošimu, na deti, na bezbranné civilné obyvateľstvo, napísali: Malý Janko, Little John. Mali by aj toto, a nie len v OSN, priložiť k fotkám zo Sýrie. Pravda i morálka, tak ako aj história, sú nedeliteľné. Aj pre hlupákov.

 

x x x

 

V spôsobe života sa zrkadlí podstata spoločnosti. Je verným a koncentrovaným odrazom ekonomickej základne, t.j. výrobných vzťahov spoločnosti, a jej nadstavby; politikou počínajúc, umením či náboženstvom končiac. Majstri kapitálu, milí menševici, prevzali z metodiky i metodológie marxizmu všetko. Pravda, pre seba. Na ilustráciu: vedúcu silu spoločnosti, ktorou bola komunistická strana, nahradili autopilotom: hlupákmi a darebákmi v tvare samočinného chaosu. Spoločnosť nerozvíjajú a neintegrujú vzdelaním, prácou a sociálnou spravodlivosťou, ako to robili komunisti za socializmu, ale pestovaním a generovaním primitívov v masovom meradle. Všetky zbrane morálneho ničenia sú dovolené. Hlupáci tak, paradoxne, integrujú sebe antagonistický systém práve tým, a tak, že sú oddanými a nepoučiteľnými hlupákmi.

Stabilita systému sa udržiava jeho nerovnováhou, kde hlupota v masovom rozsahu je určujúcim prvkom chovania systému. Povolené štrajky a demonštrácie, street party či iné prejavy tzv. slobody a demokracie, ale aj riadený úpadok, sú len obalom v ktorom je úplne otvorene skrytý obsah zločineckého a darebáckeho režimu. Táto absurdita je tak veľká a tak jasná, že jej z hlupákov nikto neverí. Ani nechápe. Pritom by stačilo tak málo. Objektívne a kriticky porovnať parametre bytia a vývojových tendencií tých minulých, a tých terajších. Podstata sa javí, a hlupáci sa už nevedia ani smiať, len vysmievať. Nechápu pritom, že sa vysmievajú sebe.

x x x

Obrázky štatistiky, namiesto fotografie:

V Česku, podľa ČT 24, je „skutočne chudobných ľudí 35 až 40%“. Pritom, len na dividendách v roku 2016, citujem: vytieklo do zahraničia 289 mld. korún českých. Potom slovo vytieklo vymazali; pozri 30.3. a 31.3. 2017. Hlupáci, verní Havlovmu odkazu, už vedia, aj cítia omyl, len kto sa prizná ako prvý? Problém je aj v tom, že kráľ nie je len nahý, ale ani český.

Naše milované Slovensko je kópiou českého stavu, a naopak. Rozdiel v detailoch, a to vo všetkých častiach sveta, len potvrdzuje systémovú determinovanosť. Masové ohlupovanie, manipulácia, ale aj skresľovanie histórie sú tradičné piliere úspešného vykorisťovania hlupákov a idiotov.

Ak si pomôžeme malou i veľkou násobilkou, dočkáme sa viacerých zázrakov; 289 mld. krát 28 rokov = 8 biliónov a 92 miliárd. Len v dividendách. Ďalšie miliardové potoky lásky, slobody a demokracie odtekajú ako úroky za štátny dlh (za komunistov nula), z vlastníctva bánk a poisťovní, z vykorisťovania lacnej pracovnej sily, a zo všetkého čo niekedy bolo naše. Slovenský variant je rovnako úspešný, len v absolútnom číselnom vyjadrení približne polovičný.

Socialistický štát nepotreboval zahraničných investorov, ani fingované eurofondy. Mal vlastné zdroje, zo spoločného majetku a z práce svojich ľudí. Preto mohla byť bezplatná lekárska starostlivosť, lieky za jednu korunu, ale aj bezplatné vzdelanie, lacné knihy i byty. V domácnostiach zostávali aj korunky na posedenie vo vieche, alebo hospůdce, na tešenie sa zo života, lebo aj to k práci patrí. Lebo, ako to popísali už starí grécki filozofi, človek je tvor spoločenský, zoon politokon. A dnes?

Anglickí kolonizátori „kúpili“ od amerických Indiánov Manhatan za 14 až 16 dolárov, ktoré im vyplatili v lacnej bižutérii. Kto, na historické porovnanie, lepšie predal, kto urobil lepší obchod, títo nevzdelaní domorodci, brutálne oklamaní kresťanskou láskou, alebo Havlovi Tojeonisti?

P.S. Minister práce SR oznámil (19. 4.) veľkú vládnu nápravu dôchodkov. Starodôchodcom pridajú až neuveriteľných 25,50 eur. Žeby denne? A vyplácať ich začnú už ! k januáru budúceho roka. Nie je to brutálna neúcta, aj k veku týchto ľudí? Nemali by im, a to hneď, a roky dozadu, vyplatiť to, čo im prispeje aspoň trocha k dôstojnejšej starobe? Milí dôchodcovia, a vaše deti, voľte ako doteraz; vidíte, vyplatí sa to. Pravda a láska víťazí a je na roztrhanie.

 

x x x

 

Politický prevrat 89 bol len návratom k starým dobrým koloniálnym časom. Naši triedni priatelia možno dodnes neveria tomu ako ľahko nás zbavili slobody, suverenity a ľudských práv. Hlupáci uverili, že demokracia a sloboda sú v priamej úmere s množstvom politických strán a hnutí, a to druhé s množstvom vycestovaní na Západ.

Naša krajina nám ekonomicky už dávno nepatrí. Aby tomu hlupáci dole nerozumeli, rafinovane to nazvali, že sme otvorenou ekonomikou. Otvorenou na vykrádanie a ovládanie. Dôkazom sú nie len mzdy a platy, ale absolútna závislosť na starých koloniálnych krajinách. Každý odklon iným smerom, najmä k Rusku, je považovaný za odklon od demokracie a slobody. Naša sloboda a demokracia je len v prikyvovaní na rozhodnutia nadnárodných menševikov; európska únia a NATO sú len formou, ktorá toto otvorene inštitucionalizuje, a dáva tomu zdanie legitimity. Nechcete utečencov? My vám ukážeme! Nechcete útočiť na Rusko? My vám ukážeme. Nechcete naše potraviny? Nechcete americké vojenské základne? Nechcete kupovať naše zbrane (rozumej, nechcete zvyšovať podiel z HDP na armádu)? Nechcete naše výmysly? Chceme?

Slovenské dediny (ale aj české) sú smutné a poloprázdne; odcudzenosť sa dá krájať. Veľká časť polí je neobrábaná, alebo sme ich najúrodnejšie časti premenili na stavby, sklady a iné nezmyselné objekty. Vidiek prestal byť sebestačný v potravinách i v zamestnanosti. Jeho vitalita sa vytráca a on, aj s neplnými kostolmi zúfalých veriacich, s rozvrátenou morálkou, chudobou krytou domami postavenými ešte za socializmu, úspešne degeneruje. Naše rodiny ako rodiny prestali už dávno existovať, a ak fungujú tak len v pretvárke, v režime materiálnej núdze, a bez šance na obnovu, na obyčajné ľudské šťastie. Paustovskij, Smrek, Čapek, Němcová, Jilemnický, Hemingway a ďalší; zabudnite!

Pohľad na rozpadajúce sa maštale, kravíny i celkovú konfiguráciu bývalých družstiev či ŠM pripomína vojnovú skazu. Je až neuveriteľné, kam siaha ľudská hlúposť a chamtivosť. Túto skazu dokonali miestni hlupáci, v nedeľu sa ešte modlili k bohu, ale už v pondelok, na kdh-ácky signál zhora, vytiahli do nerovného boja proti sebe. Tí, čo prežili sa čudujú a nadávajú. Na koho? A ak im boh pomôže, a odpredajú ešte pôdu do zahraničia, ktorá aj v čase družstiev bola vždy v ich vlastníctve, až potom spoznajú nevídané zázraky. A rovnako ako americkí Indiáni, nemusia ani do Lúrd.

Rodina je základ spoločnosti i štátu. Koincidencia kresťanstva i marxizmu. Pokiaľ za socializmu komunisti vytvárali materiálne i duchovné podmienky aby tak bolo, kresťanské strany, len čo sa so svojimi voličmi dostali k moci, toto úspešne a s netajenou radosťou, zničili a rozvrátili. Aj tie skromné nebesá, budované a vytvárané poctivou prácou, si hlupáci dali zobrať a vymeniť za jedno jediné jablko z dovozu. Ako v raji.

x x x

Na jeseň uplynie 100 rokov od historického výstrelu z Auróry. Ako si toto výročie pripomenúť? Zatajiť ho, či prejsť mlčaním? Alebo spočítať všetky hriechy jeho prvej posádky? Ak áno, začnime najprv svojimi, lebo ide o jednu, nedeliteľnú loď.

Dá sa, pravda, nasadnúť aj na Titanic, podľa možnosti do luxusnej prvej triedy, ak na ňu, aj vďaka privatizácii, máte. A nabrať smer vysnívaná Amerika. Alebo, len tak, za stravu a za ubytovanie, aby sa zdolal oceán zločinov, vojen, vykorisťovania, neokolonializmu, pedofilných kňazov; oceán chudoby a beznádeje, pridať sa k posádke čestných a statočných ľudí. Ako to svojho času urobil Lenin, či neskôr Fidel Castro, a ďalší skromní a ozajstní ľudia. Čo myslíte, ako sa rozhodnú hlupáci?

Socializmus 21. storočia môže i musí byť iný, než bol povojnový. Nie len pre jeho nevyužitý potenciál, niektoré chyby a naivitu. Ale, a najmä, kapitál v priamom prenose odštartoval odpočítavanie nášho ľudského bytia. To sa nedá zastaviť, ani nechceme a odmietame, terorizmom, vojnami, či ešte väčšou chamtivosťou na úkor druhého.

Pravdivý návrat k histórii, naša zodpovednosť za budúcnosť všetkých detí, za uchovanie života na planéte Zem nemajú alternatívu. Ani čas navyše. Dôkazom je dianie vo svete, u našich susedov na Ukrajine zvlášť, ale i náš každodenný život. A až sa rozhodnete, vedzte, že Auróra nie je len názov lode, je to i nádej na lepší, skutočne mierumilovný a spravodlivejší svet. Chceme ho vôbec?

Hlupákom a idiotom stačí kapitalizmus, múdri a čestní ľudia chcú viac.

 

Foto: Jacob Bøtter, CC

Na našich stránkach poskytujeme priestor skutočne pestrej palete názorových línií, predstavujúcich alternatívu voči súčasnému zriadeniu. Preto čitateľov upozorňujeme, že nakoľko i samotní členovia redakčného kolektívu DAV DVA, spolupracovníci či korešpondenti vzišli z rôznych prúdov, v partikulárnych otázkach sa ich výklady a postoje môžu líšiť či si dokonca miestami protirečiť. Iba názorová pluralita totiž umožňuje skutočne plodnú a hodnotnú diskusiu s potenciálom vygenerovať tie najlepšie myšlienky, schopné načrtnúť pôdorys pre nové spoločensko-ekonomické zriadenie, zohľadňujúce potreby 21. storočia.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne
3 thoughts on “Hlupákom kapitalizmus!

 • 10. júla 2017 at 20:50
  Permalink

  Mišo, čo sa to v tebe všetko honí.

  Reply
 • 3. mája 2020 at 11:35
  Permalink

  Je to všetko pravda . Zažil som to,

  Reply
 • 14. augusta 2020 at 21:03
  Permalink

  Bravo, bravo, bravo, ak existuje absolútna pravda, tak sa nachádza v tomto článku. Ľudstvo sa ocitlo v neskutočnom marazme, ale tí čo nás doň dostali a udržujú v ňom majú veľmi dobre zazichrované páky, aby sme sa z neho nedostali.

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *