Hodiny „súdneho dňa“ ukazujú 100 sekúnd pred polnocou!

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Ilustračný obrázok – Newsweek

(zdroj)

Komu: Vedúcim osobnostiam a občanom sveta
Predmet: Nech je COVID pre vás budíčkom: do polnoci Súdneho dňa ostáva 100 sekúnd
Dátum: 27. januára 2021

„Hodiny súdneho dňa“ vytvorili v roku 1945 Albert Einstein a atómoví vedci z Chicagskej univerzity ako metaforu miery, ktorá nás delí od zničenia sveta. Bol to ich prejav výčitiek svedomia a pocitu zodpovednosti kvôli tomu, že práve oni dali do rúk politikom nástroje na zničenie života na celej planéte. Od roku 1945 k riziku atómovej vojny pribudli globálne zmeny klímy, znečistenie a mnoho ďalších faktorov, ktoré ohrozujú celú biosféru. Dnes vydavateľ bulletinu tejto inštitúcie vyslal do sveta správu, z ktorej vyberáme:

Covid-19 nie je najväčšia hrozba

Ľudstvo sa dnes sústreďuje na ohrozenie pandémiou Covid-19. Len za rok 2020 jej podľahlo 1,7 milióna ľudí a ďalších najmenej 70 miliónov sa z nej niekoľko týždňov liečilo. Napriek masívnemu rozsahu a určitej miery letality však táto pandémia neohrozuje ľudstvo existenčne. Predpokladá sa, že po určitom čase pandémia odznie alebo vírus celkom vymizne. Táto pandémia nám však jasne ukázala, aké zraniteľné je ľudstvo aj jednotlivé krajiny, akí sme nepripravení čeliť globálnemu ohrozeniu správnym spôsobom. Keď táto kríza vrcholila, vlády sa príliš často zbavovali zodpovednosti, ignorovali rady vedcov, nespolupracovali a komunikovali nevhodne, v dôsledku čoho neboli schopné ochrániť zdravie a blahobyt svojich občanov. Klimatické zmeny a prípadná jadrová vojna predstavujú ešte rozsiahlejšie a fatálnejšie hrozby, vo vojne veľmocí nie je vylúčená ani hrozba použitia oveľa virulentnejších a letálnejších biologických zbraní.

Za rok 2020 sa veľmi rozšíril arzenál zbraní, ktoré sú schopné niesť jadrové hlavice, sú mobilnejšie a hypersonické, takže je menšia možnosť brániť sa proti nim. Zároveň nám politické udalosti v závere roka ukázali, aké nebezpečné je zveriť povestný atómový kufrík do rúk jedného človeka, ktorého reakcie v stresových situáciách môžu byť nevypočítateľné. Tým všetkým sa stalo, že virtuálne hodiny súdneho dňa sú dnes tak blízko polnoci, ako ešte od svojho vzniku neboli.

Zožali sme dôsledky nečinnosti. Je čas konať!

Nukleárna vojna však nie je jediné existenčné ohrozenie. Napriek rozsiahlym lockdownom a výpadkom výroby pokračovali procesy zmeny klímy a globálne otepľovanie spojené s rozsiahlymi požiarmi a neobvykle prudkými lokálnymi klimatickými udalosťami, ktoré rýchlo menia naše životné prostredie. Vlády sveta sa musia veľmi rýchlo spamätať zo šoku z Covid-19 a prijať účinné opatrenia na globálne odvrátenie známych rizík.

Autori hodín súdneho dňa vítajú zvolenie nového amerického prezidenta, ktorého prvými krokmi boli obnovenie nukleárnej dohody Start s Ruskom a návrat k Parížskej medzinárodnej zmluve o odvrátení klimatických zmien. Stále však ide len o prvé pozitívne znamenia a nestačí to na to, aby sa ručičky hodín súdneho dňa posunuli od polnoci. Stále je to však málo. Keby ľudstvo skutočne chcelo odvrátiť globálnu katastrofu, museli by národné vlády odvádzať oveľa lepšiu prácu pri spolupráci s vedcami aj medzi vládami ostatných krajín, aby odvrátili nukleárnu vojnu, klimatické zmeny a ďalšie globálne hrozby vrátane pandémií.

Kvôli splneniu tohto cieľa sa môžu, a mali by sa, spájať aj občania, aby formou legálnych protestov, rozhodovaním pri volebných urnách a všetkými dostupnými prostriedkami prinútili svoje vlády prispôsobiť priority a spolupracovať v záujme odvrátenia katastrofy.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


5 thoughts on “Hodiny „súdneho dňa“ ukazujú 100 sekúnd pred polnocou!

 • 27. januára 2021 at 20:19
  Permalink

  O tomto „symptóme“ píšem od prvého okamihu ako sa začalo písať o Umelej inteligencii (AI) a snahe štátov dať ju k dispozícii vlastným armádam. Niet väčšieho ľudského omylu ako tento.

  Nepríjemným , nešťastným a tragickým výstražným prstom sa ukázala napr.: demoralizácia arménskej armády po tom, ako Azerbajdžan použil drony k likvidácii arménskej ťažkej techniky v Náhornom Karabachu pri ktorej hynuli posádky tankov a i. Arménsko muselo ustúpiť tlaku.
  Nebude dlho trvať, keď o živote človeka budú rozhodovať samotné stroje. Nechcem domyslieť stav, že mysliace stroje budú mať prístup k červeným tlačítkam.

  Ľavica na otázku „Čo robiť?“ musí reagovať veľmi jednoznačne, rýchlo aby pri svetovej revolúcii, ktorá môže prepuknúť teraz už kedykoľvek, najneskôr však do dvoch dekád, aby neprebehla v tejto ére atómových zbraní násilnou formou. V tom musí mať ľavica jasno.

  Na Slovensku registrujem len jediného známeho ľavičiara, ktorý sa tejto problematike venuje a tým je Eduard Chmelár. Ľavica musí zabudnúť na nezhody a zjednotiť sa.

  Reply
 • 27. januára 2021 at 20:46
  Permalink

  Parížska medzinárodná zmluva o odvrátení klimatických zmien je horší PODVOD ako vyhlásenie vojny … .. … aj pomocou kovidov a
  Trump to pochopil …… Putin to chápe určite .. a tak ostáva nádej, že autistom – Gréte Thurnberg, so zástupcami Bajďeňom, Óbamom a napr. Gatesom sami…. tzv. akcie neporastú…

  Reply
  • 27. januára 2021 at 22:51
   Permalink

   Rudolf, myslím, že si to nezachytil. Je to inak.
   Paralela medzi Trumpom a Hitlerom, v začiatkoch vlády
   je čoraz zjavnejšia:
   Trump – zvolený v demokratických voľbách (50%+)
   Hitler – zvolený v demokratických voľbách (30%)

   Trump – obdiv k totalitárom (Kim Čong-un)
   Hitler – obdiv k totalitárom (Mussolini, Franko)

   Trump – MAGA (Make America Great Again)
   Hitler – Deutschland, Deutschland über alles.

   Trump – boj proti globalizácii (ako ľavicová zásterka)
   Hitler – boj proti veľkokapitálu (ako ľavicová zásterka)

   Trump – zameranie sa na najzraniteľnejších (zradil ich)
   Hitler – zameranie sa na ponížených a sociálne postihnutých (zradil ich)

   Trump – útok na Kapitol
   Hitler – podpálenie Reichstagu

   Rovnaké symboly – červená farba, populizmus a lži ……
   Trump – dvihnutá ruka so zaťatou päsťou (ukradnutý pozdrav ľavičiarov)
   Hitler – vzpriamená pravica (učená rovnako odpovedajúcim omámeným)

   Trump – pokus o návrat do prezidentúry končiaci neúspechom
   Hitler – neúspešný mníchovský pivný puč, keď z väzenia vyšiel ako martýr

   A ďalší fašizujúci krok Trumpa.
   Po nevydarenom kvázi „mníchovskom pivnom puči“ a väzení (impeachmente) založí svoju neonaci Patriot Party USA (NSDAP).
   Následne sa vysporiada so všetkými s Demokratickej strany (Noc dlhých nožov), ktorí ho zradili. Takže ak rekapitulujeme:
   Útok na demokraciu v podobe Kapitol attack (podpálenie Reichstagu) už zrealizoval.
   Jeho MAGA (Make America Great Again!) ako führerovo (Deutschland, Deutschland über alles!) bolo realizované priebežne.
   Dnes je jasné , že Senát neodsúdi Trumpa. Nemá dostatok hlasov. Trump martýr.
   Trump znova vstúpi do politiky. Má 70 000 000 voličov – to bude koniec všetkého.

   Reply
 • 28. januára 2021 at 13:56
  Permalink

  Trump určite nie je nádejou ani pochopením pre nový svet.

  Reply
 • 28. januára 2021 at 13:59
  Permalink

  Má byť: „… sa vysporiada so všetkými s Republikánskej strany (Noc dlhých nožov), …“

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *